Articol actualizat

Macron stârnește proteste în lumea musulmană: ”Demonul Parisului”, titrează un ziar iranian / Erdogan ridică tunica unei femei, pe prima pagină din Charlie Hebdo

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:17 Actualitate | Esenţial


Emmanuel Macron
Foto: Stephane Lemouton-Pool / SIPA / Profimedia
Proteste au avut loc în mai multe țări musulmane, portrete ale președintelui francez Emmanuel Macron fiind arse. La fel și steagul Franței. Tensiunile s-au intensificat după ce Macron declara că va lupta împotriva ”islamului separatist” și va continua să apere valorile secularismului, subliniind că Franța nu va renunța la caricaturi. De altfel, miercuri, așa cum anunțase revista Charlie Hebdo a deschis cu o caricatură în care președintele turc Erdogan stă tolănit în fotoliu, în lenjerie intimă, ținând într-o mână o doză de bere și cu cealaltă ridicând tunica unei femei care poartă văl. Mesajul caricaturii: ”În privat, Erdogan e foarte amuzant”!

”Demonul Parisului” titrează un cotidian din Iran chiar pe prima pagină, scrie The Guardian. Pe străzile din Dhaka, Macron este denunțat ca fiind ”cel care-l venerează pe Satana”. În fața ambasadei Franței din Baghdad, portrete ale lui Macron și steagul francez sunt arse.
Revolta din țările musulmane pare să fie în creștere, după ce Macron a declarat că Franța nu va renunța la caricatruile sale, gest văzut ca un atac la adresa islamului și a profetului Mahomed.

Protestele în stradă au loc și în contextul în care s-a făcut apel la boicotarea produselor franțuzești. În schimb, autoritățile de la Paris au emis alerte de securitate pentru cetățenii francezi care călătoresc în țările majoritar musulmane.

Cele mai recente proteste au avut loc marți în Bangladesh, unde poliția a estimat că în jur de 40.000 de persoane au demonstrat pe străzile capitalei, acțiunea fiind organizată de cel mai mare partid islamist din țară.

Franța se ține de cuvânt: Nu renunță la caricaturi

Miercuri, revista de satiră Charlie Hebdo a deschis cu o caricatură a președintelui Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan stă tolănit în fotoliu, în lenjerie intimă, ținând într-o mână o doză de bere și cu cealaltă ridicând tunica unei femei care poartă văl și ține o tavă cu două pahare. Mesajul caricaturii: ”În privat, Erdogan e foarte amuzant”!







Tensiunile diplomatice dintre Paris și Ankara au escaladat în ultimele zile. Sâmbătă, în premieră pentru relațiile Franța-Turcia, președintele Emmanuel Macron și-a rechemat ambasadorul de la Ankara pentru consultări, după ce Recep Tayyip Erdogan l-a insultat, afirmând că are nevoie de un control psihiatric.

Erdogan a spus că Macron ar trebui să își facă un control privind sănătatea mintală în contextul în care liderul de la Paris s-a angajat să apere valorile seculare și să lupte împotriva islamului radical. ”Nu vom renunța la caricaturile nostre”, a mai declarat președintele francez, la începutul săptămânii.

Macron a luat astfel atitudine față de decapitarea profesorului francez de istorie Samuel Paty, care a fost asasinat în plină stradă după ce arătase la cursuri caricaturile cu profetul Mahomed. De menționat totuși că inițiativa sa de combatere a islamului radical a fost lansată înainte de asasinat.

Pe 2 octombrie, Macron anunța un plan de combatere a ”separatismului”, punând accentul pe islam, amintește euronews. "Islamul este o religie care trece acum printr-o criză, peste tot în lume”, spunea atunci președintele Franței, într-un discurs în care a menționat tensiunile dintre fundamentalism, proiecte religioase și politicieni.

Este necesar să ”eliberăm islamul de influențe străine” a continuat președintele, anunțând planul de a pune capăt sistemului prin care imamii se pot instrui în afara țării și de a prelua controlul în ceea ce privește finanțările din zona religioasă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9059 vizualizari

  • +23 (33 voturi)    
    nu mai inteleg (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:27)

    cont_nou [utilizator]

    de mult timp rolul religiei in secolul 21. Astia care omoara in numele lui alah, dzeu, afrodita samd traiesc in evul mediu? Inca avem conflicte pentru ca unii au ras de zana maseluta a lui altul?

    Daca tot e atat de smecher zeul tau, de ce nu il lasi sa lupte el pentru tine, in loc sa fie nevoie sa il aperi tu?
    • +17 (21 voturi)    
      ca intotdeauna (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:39)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

      o unealta de manipulare a maselor.
    • -9 (27 voturi)    
      "A lui altul"n-avea religie. (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:00)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

      A lui altul n-avea 'zana maseluta' nici 'zei smecheri', dar avea lozinci smechere: liberte egalite, fraternite. Si in numele acestora toca bastinasii din coloniile pe care le jefuia de sute de ani..Abia in secolul 20 Franta pierde pe rand(aproape) toate coloniile lasand in urma milioane de cadavre care n-au mai apucat dreptul la libera exprimare..
    • +8 (16 voturi)    
      Religia spala pe creier (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:19)

      elisan [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

      Credeam ca doar islamistii au ramas in Evul Mediu dar iata ca si crestinii recupereaza puternic, polonezii au interzis avortul chiar si in caz de malformatii ale fatului, prin SUA il interzic chiar daca e rezultatul unui viol, prostimea se inghesuie la pupat moaste pe timp de pandemie etc
  • +20 (46 voturi)    
    dintre toti (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:32)

    sentenced [utilizator]

    Dintre toti, nu m-as fi gandit ca insusi Macron va deveni o speranta a de-islamizarii Europei.
    Dar trebuia sa inceapa de undeva, si ce loc e mai ideal decat Califatul Frantei?
    • +11 (19 voturi)    
      ?! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:30)

      piros [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Care deislamizare? Macron e impotriva islamului radical, atata tot.
    • 0 (16 voturi)    
      de fapt (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:31)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      si-a dat seama ca lasa dreptei drum liber daca nu face ceva (sau se face ca lucreaza). Am dubii ca e de substanta!!
  • +24 (34 voturi)    
    Un bobarnac binevenit (Miercuri, 28 octombrie 2020, 8:48)

    ipolitic [utilizator]

    sa se mai trezeasca lumea islamica moderata si sa-si rezolve ei problemele cu extremistii lor. Daca raspunsul lor la niste caricaturi e decapitarea si atacuri armate criminale, nu au ce cauta in lumea moderna.
  • +5 (19 voturi)    
    Sa speram! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:15)

    dowjones [utilizator]

    Ca initiativa lui Macron nu va ramane izolata si alte state, puternic musulmanizate, Belgia, Olanda, Suedia, Elvetia il vor urma. Plus OK’ul lui tanti Merkel, OK spus tare si raspicat.
    Macron si-a dar seama ca punctele slae slabe sunt imigratia si insecuritatea cetateanului, mesaje bine speculate de Marie Le Pen.
  • +6 (14 voturi)    
    nu imi place Macron (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:30)

    hanu [utilizator]

    dar aprob gestul. Bravo!
  • 0 (14 voturi)    
    Problema e mult mai profunda (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:43)

    mirceapanait [utilizator]

    Din cate se pare. Fiecare din cei 40 000 de protestatari din Dhaka (si nu numai) ar putea fi un viitor extremist, capabil de acte "eroice" prin Vest.

    Ca sa nu mai spunem ca sunt sustinuti si de catre liderii tarii lor, in mod oficial.

    Este destul de riscant ca Macron sa se apere spunand "iata, ne vom bate in continuare joc de religia voastra" - pentru ca ei cam asta inteleg. Pentru ei, este o declaratie deschisa de razboi.

    Ar fi insa o ocazie buna ca sa mai inchida robinetul dinspre tarile musulmane si sa isi protejeze poporul...
  • +6 (16 voturi)    
    Tres bien, Charlie! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:46)

    BEDE [utilizator]

    Belle representation de Mérdogan.
    • 0 (4 voturi)    
      „Ferraille! Ferraille!” (Miercuri, 28 octombrie 2020, 17:53)

      Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Si cand Simona Halep a fost jignita absolut gratuit ai fost de acord cu şarlele? Si in momentul cand s-au legat de mortii din cutremurele din Italia tot "Tres bien" le-ai zis?
      • -2 (2 voturi)    
        Nu-i tot una (Joi, 29 octombrie 2020, 8:30)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Ioan.Toma

        Erdogan are ambiții de sultan, așa că merită să i se aplice o corecție. Sper cât mai curând să fie lovit și cu altceva decât cu caricaturi. Prea tinde să transforme Turcia din stat laic într-o dictatură islamică. Deja a lichidat aproape orice opoziție legând pe orice opozant de acea lovitură de stat - a fost o tentativă de lovitură de stat sau cumva doar o înscenare aranjată chiar de Merdogan? aici nu pot fi sigur ...
        Este o caricatură cu adresă personală, ceea ce diferă complet de asocierea oricărui român cu cei care fură fier și alte chestii.
  • +7 (21 voturi)    
    si UE si ceilalti ce pazesc? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 9:48)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ar fi timpul ca si PE, CE si celelalte state sa ia atitudine si sa se solidarizeze cu Franta!!! de aia suntem UE, nu?
    o uniune bazate pe valori inviolabile, precum drepturile omului, libertatea de opinie, etc, chiar daca asta inseamna ca unii pot lua in deradere valorile religioase ale unora, sau asta e valabil si tolerat doar in cazul crestinilor? care demult nu se mai basica asa cand apar caricaturi sau pamflete sau orice umoristic cu religiile crestine!
    E timpul sa se separe clar apale si UE sa isi reafirme clar atasamentul fata de valorile sale, daca la musulmani nu le convine, sa fie sanatosi, nu ii invita nimeni aici, vor aici, sa jure si sa respecte valorile laice, nu sa vina sa impuna europenilor sa le respecte lor valorile!
    La ei acasa, daca au chef sa fie asa barbari si violenti, sa le fie de bine, pacat de cei care sufera!
    UE ar trebui sa acorde azil doar celor de acolo persecutati din motive religioase, oprimati pt libertatea de opinie, orientarea sexuala, etc, toti cei respinsi de musulmani sa fie protejati. Exact cum au facut US in razboiul rece cu cei fugiti din lagarul comunist.
    Nu avem nevoie de milioane de "ingineri" si IT-isti care la prima caricatura se basica si se apuca de decapitat si isi urla nemultumirile! gasim noi destui in zona sau in alte tari mai tolereante (e Am Latina plina, zau, chiar avem nevoie de imigrantii din Africa si Middle East?)
    • 0 (10 voturi)    
      Ți ser pare că nu sunt solidari? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      De unde ai tras concluzia că UE nu este solidară.Citește comentariile și vei vedea solidaritatea lumei civilizate și,spre surpriza ta,chiar și a islamiștilor moderați(civilizați).Sunt și din ăștia,că de aia se bat între ei,când nu au treabă să se bată cu lumea civilizată.
    • -4 (12 voturi)    
      conducerea UE a fost (Miercuri, 28 octombrie 2020, 10:53)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      infiltrata de neomarxisti sadea. Ce nu este clar?
    • -1 (17 voturi)    
      Nu i-a invitat nimeni (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:04)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Un exemplu: desi nu i-a invitat pe francezi, Algeria a fost transformat în colonie franceză in 1830 si a ramas în posesia Franței până în 1962 când, în urma unui război de independență sângeros( care a atras Parisului numeroase critici din partea comunității internaționale) și-a câștigat într-un final independența.Imperiul colonial francez era al doilea(dupa Marea Britanie) ca marime, cu peste 60 de colonii in toata lumea. Culmea, la peste 50 de ani de la sfârşitul imperiului colonial inca mai sunt 14 state independente africane care plătesc o taxă colonială către Paris. Banii sunt acordaţi pentru bunurile pe care statul francez şi cetăţenii Franţei le-au lăsat în fostele sale colonii. Liberte, egalite, fraternite..
      • 0 (2 voturi)    
        daca comparam nivelul de trai in fostele colonii (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:40)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Franceze inainte de colonizare/post decolonizare cu cel din perioada in care erau "expolatati vom avea surprize majore.
        Mai exact dupa "decolonizarea" de dupa WW2 cam toate fostele colonii s-au intors la un tribalism cu aparente democratice.Toate au presedinti, au un scaun la ONU dar nivelul de trai s-a dus in jos iar coruptia in sus.
    • +3 (9 voturi)    
      Pana cand UE nu va avea importante forte de (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:22)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      securitate interna si externa comune, fizice si digitale si cu o "fisa a postului" f.clara pe care sa o efectueze cu hotarare tot lalaiala v-a fi.
      Aici Rusia si SUA (si cu ajutorul UK) si-au dat mana, nu vor o UE puternica...ca o consecinta e ce-si permite Merdogan acum...
      • -2 (2 voturi)    
        Rusia cu US si-au dat mana (Miercuri, 28 octombrie 2020, 18:42)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        Si i-au oprit pe nemti sa aiba o armata respectabila?
        Sau US(Trump de fapt) ii freaca la cap de 4 ani sa acorde acel 2% pentru aparare iar nemtii se dau loviti si continua sa se uneasca cu Rusia prin Marea Baltica?
    • +1 (9 voturi)    
      Boicot (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:39)

      mirceapanait [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      O riposta buna ar fi boicotarea produselor de origine turca la nivel de UE.

      Cum ar fi?

      Ca daca le-am boicota si pe cele din Bangladesh, saracii or sa moara de foame. Si haine tot o sa gasim noi, din alte parte...
  • 0 (2 voturi)    
    Religia, un rau necesar (Miercuri, 28 octombrie 2020, 16:26)

    abcabc [utilizator]

    Din pacate religia inca este un rau necesar. Eu personal am renuntat la religie acum cativa ani. La inceput priveam cu amuzament la cei care inca credeau, insa mi-am dat seama ca pentru ei este singurul lucru pozitiv si singura speranta din viata lor..
    Noi restul, cei care vad lucrurile detasat, avem datoria sa aparam lumea de partile extremiste ale religiei si mai presus de toate sa aparam libertatea de exprimare care este piatra de temelie a civilizatiei.. Nu blamati oamenii religiosi, nu au nicio vina, indiferent de religie.. Fi-ti alaturi de ei si protejati-i!