Turcia amenință cu acțiuni juridice și diplomatice, după ce Charlie Hebdo a publicat caricatura lui Erdogan

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:43 Actualitate | Internaţional


Caricatura cu Erdogan in Charlie Hebdo
Foto: Hotnews
Turcia va lua toate măsurile juridice și diplomatice necesare ca răspuns la publicarea de către publicația franceză de satiră Charlie Hebdo a caricaturii președintelui Recep Tayyip Erdogan, a anunțat miercuri șeful Direcției de Comunicare citat de Reuters.

Înalți oficiali turci au condamnat caricatura de pe prima pagină a publicației franceze care îl înfățișează pe Erdogan în lenjerie intimă, tolănit pe un fotoliu, ridicând tunica unei femei care poartă văl și ține în mână o tavă cu două pahare.

Aceștia au susținut că inițiativa celor de la Charlie Hebdo este o ”tentativă dezgustătoare” de a răspândi ”rasismul cultural și ura”. Ulterior, potrivit Reuters, presa de stat a relatat că procurorii turci au lansat o investigație cu privire la conducerea publicației.

"Cetățenii noștri nu ar trebui să aibă niciun dubiu că vom lua toate măsurile din punct de vedere juridic și diplomatic împotriva caricaturii în cauză. Lupta noastră împotriva acestor acțiuni rău-intenționate, lipsite de respect și insultătoare va continua, cu rațiune, dar hotărâre”, au mai transmis oficialitățile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3874 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Crapa Sultanu de kterinca asta .... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:54)

    KTerinca [utilizator]

    Al de se dadea mai fudul, e luat la misto de octzidentali.
    He, he, he, e diferenta mare intre kebap si foie gras ....
  • +11 (15 voturi)    
    Sultanul Este in Genunche (Miercuri, 28 octombrie 2020, 11:59)

    un domn [utilizator]

    sa il ia consilier pe Liviu pop
  • +16 (18 voturi)    
    S-a dilit de tot faraonu` (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:01)

    UnOarecare [utilizator]

    Isi pune politruci sa se bata cu caricaturile...nu-si da seama de penibil...
  • +15 (17 voturi)    
    Pe mine ma dezgusta ipocrizia si lipsa lor de (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:07)

    persuasiv [utilizator]

    toleranta fata de alte religii.In numele religiei tale decapitezi un om pentru o caricatura???Sultanu' si Sf. Sofia,a facut doar cum a vrut mustata lui.Nu simt decat un profund dispret cand privesc astfel de manifestari.
  • +14 (16 voturi)    
    Lol (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:09)

    mitg [utilizator]

    Gollumul probabil a si facut AVC de ieri incoace.
  • +11 (13 voturi)    
    je suis charlie! (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:11)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    bravo! umorul fin va invinge mereu, chiar si intr-o lume condusa de barbari.
  • +12 (16 voturi)    
    Erdorele, problemler mă? (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:18)

    Kwisatz Haderach [utilizator]

    Ia cu niște lămâie halal, poate trece :D
  • +8 (12 voturi)    
    hahaha, ce pretentii (Miercuri, 28 octombrie 2020, 12:19)

    mache [utilizator]

    de sultanas prostut...
  • +2 (2 voturi)    
    nici el nici pakistanezu... (Miercuri, 28 octombrie 2020, 13:00)

    thord [utilizator]

    ...n-au condamnat public decapitarea profesorului, aratandu-si tacit aprobarea unor astfel de fapte