Produsele vegetale vor putea fi etichetate în continuare drept ”cârnați” sau ”burgeri”, dar nu și drept ”iaurturi vegane”, au decis eurodeputații

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2020, 17:40 Actualitate | Esenţial


Burger vegetarian
Foto: pixabay.com
Deputații europeni au respins vineri un text pentru interzicerea denumirilor de „friptură” sau „burger” pentru produsele vegetariene fără carne animală, în timp ce au adoptat un amendament care interzice denumirile „iaurt”, „brânză” sau „smântână” și comparațiile cu alimente care conțin lapte pentru articole fără lapte animal, relatează AFP.

Parlamentul European a votat cu o largă majoritate împotriva unui amendament care propune interzicerea în UE a folosirii denumirilor precum „cârnați”, „hamburger”, „file” sau „escalop” pentru produsele fabricate din legume sau cereale care nu conțin carne animală, dar imită textura acesteia.

Franța adoptase deja o astfel de interdicție.

Pe de altă parte, deputații europeni au aprobat un alt amendament care interzice denumirile „iaurt”, „brânză” sau „smântână” pentru produsele fără lapte de origine animală, inclusiv pentru produse nealimentare („gel de duș cu lapte de soia” ...). Justiția europeană cenzurase deja în 2017 denumirea de „lapte de soia” pentru alimente.

Interdicția ar fi acum extinsă la expresiile de comparație („aromă cremoasă”, „înlocuitor de unt”, „tip brânză”). Singurele excepții sunt expresiile consacrate de mult (lapte de migdale, lapte de cocos sau unt de cacao).

Amendamentul adoptat va fi negociat acum cu statele membre.

Industria creșterii animalelor și a cărnii susține că utilizarea termenilor și denumirilor legate de carne îi încurcă pe consumatori. Copa Cogeca, asociația fermierilor și cooperativelor europene, a susținut că riscăm să inducem în eroare consumatorii cu privire la valoarea lor nutrițională.

„Este o veste excelentă că deputații europeni au dat dovadă de bun simț asupra + burgerilor vegani +, consumatorii nu sunt în niciun fel înșelați de îndată ce natura lor vegetariană sau vegană este clar indicată”, a reacționat Camille Perrin, de la Biroul European al sindicatelor consumatorilor (Beuc).

„Pe de altă parte, este păcat că au fost aprobate restricții inutile la alternativele la produsele lactate (...) Europenii trebuie să adopte o dietă cât mai mult bazată pe vegetal, pentru sănătatea lor și pentru binele planetei”, a estimat ea.

Piața produselor fabricate din proteine ​​vegetale crește, stimulată de dorința de a mânca sănătos sau de a reduce amprenta de mediu a fermelor, care emit cantități mari de CO2.

Citește și:

„Ce este carnea vegană?” Parlamentul European va decide miercuri dacă produsele vegetale vor mai putea fi etichetate drept ”friptură” sau ”cârnați”










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2347 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    VREM SA STIM EXACT CE MANCAM! (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:50)

    anonim_2017 [utilizator]

    VREM SA STIM EXACT CE MANCAM! de unde provine materia bruta si restul ingredientelor, exact, cu gramaj si calitate. Pentru fructe si legume, la fel, cu ce au fost stropite, cum au fost crescute!
    Nu se mai poate sa toleram alimentele pe care le cumparam din toate hipermarketurile si pietele! am cumparat kilograme de rosii crude , pentru bulion si am aruncat jumatate din fiecare rosie pt ca erau verzi, sau a doua zi erau jumatate stricate! cumperi si arunci acasa!! dragi autoritati, luati atitudine!!
    • +5 (9 voturi)    
      pe aratura (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:39)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui anonim_2017

      Desi ai dreptate in ceea ce spui, n-are legatura cu articolul.
    • 0 (6 voturi)    
      Da (Vineri, 23 octombrie 2020, 19:49)

      Mindtricks [utilizator] i-a raspuns lui anonim_2017

      Le arunci pt ca nu ai oua, sa le duci inapoi de unde le-ai luat. Pe asta mizeaza si cei care ti le vand...
  • +9 (15 voturi)    
    iaurturi (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:50)

    Mihail. [utilizator]

    Eurodeputatii chiar isi sacrifica viata pentru binele nostru.
    • -1 (9 voturi)    
      intr-un fel e ok, trebuie sa fim informati (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:58)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      de ex consumul exagerat de soia creste sanii la barbati. Branza aia zisa "danish white" cu 2/3 ulei de palmier poate determina probleme de sanatate.
      • +3 (3 voturi)    
        consumul de soia nu creste sanii la barbati (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 9:31)

        cicoare [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        e o prostie invartita pe net de inculti.
  • +6 (18 voturi)    
    si iara revine soia in hamburgeri (Vineri, 23 octombrie 2020, 17:55)

    jorj_bv [utilizator]

    plus hamburger de porc si alte manareli.
    Ne amintim de scandalul cu carena de cal in lasagna? E destul de usor sa etichetezi aproximativ sau sa nu scrii compozitia pe fata produsului cu litere mari, ci pe dos pe undeva cu litere ilizibile.
  • -9 (29 voturi)    
    Sminteala fără frontiere (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:00)

    Amerlocu [utilizator]

    Deci s-a ajuns la situația în care ditai parlamentul iuropean decide ce are voie și ce nu are voie să pună Guță Giugiuc pe etichetele de la taraba lui din Obor

    Următoarea etapă a desăvârșirii progresiste e un „program de alimentație rațională a populației” cu l-a avut tovarășul Nicolae Ceuușescu în România anilor 80. După asta genialul scorniceștean merită pe deplin stauie călare în fața clădirii komisiei iuropene de la Brusăl:)
    • +8 (10 voturi)    
      E ceva normal (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:34)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Nu poti sa pacalesti lumea cu etichete inselatoare. De exemplu si acum unii numesc ciocolata produsul care contine tot felul de aiureli precum grasime de palmier, desi reteta originala nu prevedea decat untul de cacao. Asta e o pacaleala, unele tari au interzis denumirea de ciocolata daca nu contine exclusiv unt de cacao.

      Si mai sunt exemple, parizer care contine sorici, tone de grasime si urme de carne, icre de crap care au de fapt 10% icre, pateu de ficat cu 15% ficat etc.
    • +5 (11 voturi)    
      Hai repede (Vineri, 23 octombrie 2020, 19:57)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Lasa-ne cu propaganda rusnaca.
  • -6 (12 voturi)    
    Bravo mai luminatilor (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:27)

    Ark_ro [utilizator]

    abia astept sa va invit la un gratar de soia! Doamne, unde esti Ceausescule, sa-i vezi pe fraieri cum iti indeplinesc visul?!!!!
  • -1 (7 voturi)    
    foarte bine! (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:34)

    hanu [utilizator]

    ma bucur ca deputatii europeni rezolva adevaratele probleme ale continentului.
  • +3 (7 voturi)    
    cam pe aratura (Vineri, 23 octombrie 2020, 18:44)

    zgubilitix [utilizator]

    Cam pe aratura comentariile. Nu se discuta aici de lista ingredientelor care a fost si este obligatorie. Aici e vorba daca mai poti spune "burger vegetal" in ideea ca termenul de "burger" duce cu gandul la carne - mie mi se pare de bun simt si ca nu induce cu nimic in eroare, e absolut clar, nu e din carne. Si bine ca au lasat posibilitatea asta in continuare. Eu eram foarte OK si cu "lapte de soia", si cu "branza vegetala" si asa cum apare si prin articol, mi se par restrictii exagerate - oricum ingredientele sunt pe eticheta. Dcasa-s vegetarian si caut o branza vegetariana preger sa imi scrie asa pe eticheta, decat sa scrie... nu stiu ce vor avea voie... "bucata alba vegetala"?
  • 0 (6 voturi)    
    Carnat vegetal (Sâmbătă, 24 octombrie 2020, 10:32)

    RoyPeters [utilizator]

    este, cel putin in lb. romana, un nonsens pur, avand in vedere ca provine din lat. carnacius, care evident inseamna "cu carne".

    In plus, ma intreb de ce persoanele care doresc sa consume alimente exclusiv vegetale ar dori ca unele din acestea sa imite carnea si produsele din carne? Compensarea simbolica a unor frustrari?