INTERACTIV Unde a câștigat Nicușor Dan și unde a luat Gabriela Firea mai mult? Rezultatele pe fiecare secție din București / Situația voturilor anulate în fiecare secție comparativ cu rezultatele

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:04 Actualitate | Esenţial


Rezultatul votului in Bucuresti, pe sectii
Foto: Zoom.Report
Lupta dintre Nicușor Dan și Gabriela Firea pentru Primăria Generală a Capitalei a fost una strânsă, însă harta rezultatelor pe secții de votare arată su surprinzătoare omogenitate a voturilor în plus obținute de către candidatul independent susținut de PNL și USR-PLUS. În schimb, Gabriela Firea a ieșit învingătoare în multe secții „de la margine”, din Sectorul 5, din apropiere de Voluntari sau Pantelimon sau din zona Bucureștii Noi.

  • Harta realizată de către Zoom Report arată exact situația din fiecare secții de votare.
  • Click pe secții pentru informații.

Click aici pentru a vedea harta mare, într-un tab separat



HARTA VOTURILOR NULE

Tot cei de la Zoom Report au realizat și o hartă cu situația voturilor nule din fiecare secție pentru alegerile la Primăria Generală.

Deși în medie situația voturilor nule pe secție se învârte în zona de 1%, există secții cu până la 5-8% voturi nule din totalul celor exprimate.

Secțiile care au mai multe voturi nule apar mai înroșite pe hartă și, în majoritatea situațiilor, apar în zona secțiilor unde învingătoare a fost Gabriela Firea.

Interesant este tocmai faptul că Gabriela Firea a acuzat sâmbătă dimineață tocmai că ar fi suferit înfrângerea la alegeri și din cauză că multe voturi pentru ea au fost anulate în secțiile de votare.

Ce-i drept, există și secții cu un procent mai mare de voturi anulate unde învingător a ieșit Nicușor Dan.

COMPARATIV
  • Mută cursorul vertical (linia) în stânga sau în dreapta pentru a observa diferența între cele două hărți: rezultatul pe secții (stânga) - voturi anulate (dreapta)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















76568 vizualizari

  • +59 (71 voturi)    
    Ce ne mira (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:29)

    moima [utilizator]

    RFG - Rahova, Ferentari, Giurgiului, Chitila, Pantelimon, Colentina sunt pro-Firea.

    Exact aria de raspandire a clanurilor tiganesti.
    • +45 (53 voturi)    
      psd (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:35)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui moima

      a castigat in tuciurime
      • +6 (6 voturi)    
        Anomaliile (Duminică, 4 octombrie 2020, 7:44)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        N-au fost corectate ! Sectia 661 e tot cu 0 voturi Nicusor .
        Se pare ca indiferent ce ajunge la BEC ajunge sa fie considerat ca fiind rezultatul final , fara sanity check-uri , vara verificare cu celelalte formatiuni . Ar trebui clarificari , ori datele sunt cele provizorii ori procesul de votare este o mascarada la mila oricarei maimute ce tasteaza cifrele finale la BEC.
        • +1 (1 vot)    
          anomalia este la procedura (Luni, 5 octombrie 2020, 11:36)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui gamma

          Procedura spune ca toti membrii sectiei participa la numararea voturilor impreuna. Presedintele de sectie le arata fiecare vot la toti membrii. In realitate, pe motiv ca se grabesc, voturile se impart pe grupuri de 2-3 membri si reprezentantul USR-PLUS nu vede decat voturile numarate in grupul propriu. Teoretic, legea e lege si procesul de numarare este inregistrat video. Teoretic, orice abatere de la lege se pedepseste penal. Practic..

          A doua anomalie este ca procesul verbal completat si semnat de toti mebrii sectiei este fotografiat cu tableta si pastrat in baza STS, dar inregistrarea de facto in baza de date se face separat, la BEC, de catre o singura persoana.

          Realitatea este ca PNL nu are nici un interes sa castige USR-PLUS prea multe procente la consilieri, deci nu va face nici un efort sa clarifice aceste probleme. L-au sustinut pe Nicusor Dan si acesta a castigat. Mai departe, nu-i intereseaza. Ca urmare, doar voturile pentru consilierii USR-PLUS s-au pierdut semnificativ fata de exit-poll
    • +17 (21 voturi)    
      Exact unde se duce banii din impozite si taxe, (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 19:42)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui moima

      pe ajutoare sociale fara o lege clara in distribuirea acesteia, platite de cei ce merg in fiecare zi la un job!
      O Romanie distrusa pt generatii datorita acestor ciumati care au vandut tot!
      Au alungat romanii din tara prin vinzarea si distrugerea interprinderilor, investitorilor de casa sa si asigure continuitatea la putere prin constrangerea celor ramasi in tara sa fie dependenti de partidul PSD!
    • +15 (21 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 19:46)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Civilizatie vs tiganie
      • -2 (4 voturi)    
        ,,civilizatie,, si incompetentă!! (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 23:20)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Care civilizatie tovarase?
      • -4 (4 voturi)    
        Tu te crezi civilizat cu aceasta replica? (Duminică, 4 octombrie 2020, 0:01)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        Orice om asteapta o bruma de umanitate inainte sa iasa din pestera!
    • +1 (3 voturi)    
      Care... (Duminică, 4 octombrie 2020, 7:55)

      comentacu [utilizator] i-a raspuns lui moima

      Care au inregistrat pe Bucuresti toate rudele lor din Ilfov...Oare la asta se referea Basescu, cand spunea ca a costat-o mult campania asta pe Firea?!?
  • +17 (19 voturi)    
    Zici ca... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:29)

    Teszzt [utilizator]

    E aceeasi harta cu alte culori :D
    • +3 (7 voturi)    
      Tariceanu a luat scor de alcolemie...1,47% (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 23:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Teszzt

      Sper ca acest personaj sinistru sa dispara la Rahova mai repede decat ilici-tradatorul de tara.
  • +11 (15 voturi)    
    Si totuși sunt ciudățenii... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:55)

    FlorinAndrei [utilizator]

    Am mărit mult harta si am identificat circumscripția mea electorală (am votat la Școala 17): apare textul voturi pentru Nicușor Dan cu 32% mai mult decât pentru Firea. Alături, o imensă pată roșie si textul "+35% pentru Firea" !
    NU cred că este posibilă o asemenea diferență, pe străzi alăturate ! :(
    • +6 (8 voturi)    
      Probleme cu numerotatul secției (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:16)

      cris22 [utilizator] i-a raspuns lui FlorinAndrei

      Știu ce spui ca acolo e secția la care am votat eu. Pe grafic apare ca e secția 56 dar defapt a fost 57. 56 a fost la alegerile trecute. Acum 56 a fost pe Strada Odăi.
      • -4 (8 voturi)    
        iote ca aveti dreptate (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 15:54)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cris22

        Acum am fost la 100 acum si in urma cu patru ani la 129...Locul de dat cu stampila acelasi numai ca numarul sectiei este altul...

        Este evident ca au fost un pic altfel numarate dar este important de stiut cum au facut ei comparatiile...
        daca iei nr de sectie de votare nu este tocmai OK...

        nr. 100 din 2020 nu corespunde cu 100 din 2016 care era pe Ficusului - hais departe, alt electorat.

        Asteptat oarece lamuriri.
        • +2 (4 voturi)    
          m-am lamurit (Duminică, 4 octombrie 2020, 0:57)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Ca multumesc.

          daca poate sa ia minus un comentariu care se bazeaza pe propria experienta numai pentru ca puneam un semn de intrebare???

          Oameni, rog reveniti la firesc!
  • +11 (23 voturi)    
    Delet dis (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:09)

    AdiSun [utilizator]

    Harta asta e rasista!
    • +6 (10 voturi)    
      hehehehe (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Pai toate hartile sunt rasiste, nu te-ai prins?
  • +1 (35 voturi)    
    Mahalaua a mers cu Firea (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:27)

    Nyk1 [utilizator]

    În aceste mahalale se găsește același tip de electorat cu al Partidului Democrat din SUA.
    • +2 (8 voturi)    
      Cand va scapa si Romania de rasism? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 23:11)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Pana acum am suferit din cauza comunismului, acum avem si rasism?

      De ce n-a intrat statul peste ei sa-i puna la punct, sa le trimita fortat copiii la scoala? E un esec al statului.
    • 0 (6 voturi)    
      Hey, pal ! (Duminică, 4 octombrie 2020, 6:42)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De unde ai scos-o p-asta?! Toata intelectualitatea americana voteaza democrat de la 1776 incoace. Altfel Clinton, contra lui George Bush Sr. si Obama, contra lui John McCain (a true American hero) n-ar fi ajuns niciodata la Casa Alba.
      • 0 (0 voturi)    
        Intelectualitatea scolita (Luni, 5 octombrie 2020, 11:26)

        xolv [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        de descalecarea interbelica a Scolii de la Frankfurt ?
  • +6 (14 voturi)    
    trist (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:56)

    toxx [utilizator]

    am votat la sectia 275 in S2 unde am stat 35 de ani, mi-am pastrat buletinul acolo special la mama acasa ca sa pot vota in Bucuresti, trist sa vad ca e un sector psd...
    • -22 (26 voturi)    
      Ehe ... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:14)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      stai sa vezi ce fac sectoarele galbejite (pnl) ! praf e putin spus ! o sa fie pe strazi ,numai sticle de whisky si trabuce !(si chistoace , sica fumeaza tigarete ) ! sticlele or sa fie golite de mandolina et cie !
      • +2 (4 voturi)    
        hai la munca! (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 23:32)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        se termina cu jmekereala si cu pomenile...cat sa va mai tinem in spate?
  • +22 (28 voturi)    
    marca psd (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:56)

    heimdallr [utilizator]

    "Secțiile care au mai multe voturi nule apar mai înroșite pe hartă și, în majoritatea situațiilor, apar în zona secțiilor unde învingătoare a fost Gabriela Firea."

    Se vede din "satelit" că unde sunt mai multe voturi nule sau sărăcie lucie are câștig Firea. Vai ce coincidență. În nici un caz nu poate fi vorba de furt electoral marca PSD (prin anularea voturilor pro usr+ sau pro pnl) și în nici un caz nu poate fi vorba de mită și abuzuri ale primăriilor de sector și tuturor clanurilor interlope cu care ei lucrează cot la cot. Așa ceva nu. E doar simplă coincidență iar cei care au făcut harta sigur sunt niște useriști răi. Și continuând cu "logica PSD" Firea a pierdut din cauza voturilor nule măsluite se useriști și sub nici o formă nu a pierdut din cauza incompetenței duse la rang de artă pentru care bucureștenii au taxat-o. Urmează o plângere penală din partea PSD pentru discriminare la poliție, la secția specială, la cedo, la Putin, la extratereștrii și la aghiuță. :))))))))))))))
    • +8 (14 voturi)    
      sa ne aducem aminte de Vanghele... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 15:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui heimdallr

      In sectorul 5 erau cele mai multe voturi nule - depaseau 5% la orice tip de alegere...se poate verifica...

      Acolo oamenii nici nu prea stiu pe ce lume sunt si pun stampila mai pe langa, sau de mai multe ori asta deja arata oarece contiinta...

      Aghiuta cu siguranta stie mai multe...
  • +12 (16 voturi)    
    Cerere și oferta (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 14:59)

    oxbridge [utilizator]

    Mahala vs centru. Unde se cere mahala, se oferă mahala, și reciproc.
    • +7 (17 voturi)    
      hehehe (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui oxbridge

      Mahalele respective n-ar trebui sa fie parte din Bucuresti, nici nu erau acum 100 de ani.

      Pe de alta parte, e trist ca in 2022, una din temele campaniei pentru Primar este care va da mai multa apa calda. Trebuia promis asa: statul nu mai da apa calda, CET-urile vor fi vandute si Primaria va finantza tranzitia la centrale de bloc.
      • +3 (3 voturi)    
        Ba dimpotrivă, trebuie integrate (Duminică, 4 octombrie 2020, 9:57)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Dacă nu ajunge asfaltul și canalizarea la ei ce te aștepți sa voteze? Scandal și minciuni.
  • +1 (7 voturi)    
    propunere de modernizare a procedurilor (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 15:43)

    ..13 [utilizator]

    ca sa fim scutiti de prostii pe viitor ar fi util ca fiecare sac sa contina numai pachetul pentru CLS sau CLMB sau numai PMB sau PS - si evident sa se faca 4 tipuri de dosare, sa fie si 4 tipuri de saci. Mai bine semnez io de patru ori pentru fiecare tip de buletin decat sa fie haos la numarare care oricum se numara si se colecteaza separat.

    asa ca daca se trezeste unul si contesta alegerea la functia de Primar sa nu fie blocata desemnarea structurii CL...stiu ca chiar daca se face asa or sa se gaseasca astia care mor de oftica o sa o conteste si pe Fecioara Maria doar ca sa pupe si ei un loc.. Dar nu strica sa se separe apele.

    Buletinele de vot DOAR COPERTA+ULTIMA PAGINA sa fie altfel colorate sau cu o bulina de o anumita culoare pe fata si pe dos SAU MENTIUNE MARE PE DOSUL BULETINULUI . - sacii sa aiba bulina de culoare sau mentiunea corespunzatoare pe un sticker aplicat pe sacul care cuprinde sectiunea respectiva..

    In patratul de vot sa avem si numarul pozitiei trecuta explicit - adica de exemplu 15 Nicusor Dan...Citim mai repede si ne orientam in cearceasufirle alea -

    PS
    vai de mama partidelor care si-au adus si bunica si purcica ca sa fie lista completa de au umplut cearcesufurile alea...
    • +7 (9 voturi)    
      Ce spui tu (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 15:57)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Inseamna modernizare, optimizare, transparentizare a procesului electoral. Asta se face foarte greu in societati in care toate procesele sociale sunt bazate pe frauda si impostura.

      Noi mai avem cam 50 de ani pana cand informatizarea va penetra structurile birocratice intr-o proportie suficienta ca sa se elimine falsurile si obtinerea de avantaje nemeritate.

      Cu pasi repezi, evolutia tehnologica o sa ne cucereasca si o sa fie foarte rau inainte sa devina bine pentru toata lumea.
      • 0 (8 voturi)    
        rau o sa fie pentru aia care mint cu nerusinare (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:35)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui moima

        si cred ca noii - fraierii de rand - nu stim si nu bagam de seama...

        Daca esti atent nu ai cum sa nu poti sa opresti frauda pana la un punct...

        mai raman insa suficenti Gigei ca Gigel cu procesele verbale pe strada,cu foarfecele la un etaj peste BECS si cu minciuni constante la Latrine...

        Dar daca este un rau acela poate este spre bine ca le deschida ochii la unii care sunt mai ametiti.Cu cine am stat de vorba, unii din categoria nu ma vaccinez si/sau nu prea cred in covid, toti sunt oribilati de ceea ce s-a petrecut...

        #ciumarosie sub 10% la urmatoarele alegeri parlamentare

        asta ar trebui sa fie obiectul perfect posibil de realizat de PNL si USRPLUS mai ales daca urca si mai mult prezenta la vot si vine si diaspora cu votul prin corespondenta...
  • +13 (15 voturi)    
    Firea mahala (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:11)

    maxi lopez [utilizator]

    Mahalaua a votat cu mahalagioaica, nu trebuie sa ne miram.

    Sunt cam dezamagit de Bucurestii Noi, unde mafiotii vor sa construiasca un fel de nou cartier Militari si Firea le-ar fi aprobat tampenia asta. Oamenii trebuiau sa se mobilizeze mai bine.

    Ce e drept, nici Nicusor nu a reusit sa faca o campanie ca lumea, la nivel de cartier, sa identifice in detaliu ce ii doare pe oamenii din fiecare zona si sa aiba mesaje separate, nu costa chiar asa de mult sa pui niste fluturasi separati pe cartiere.
    • +3 (7 voturi)    
      Buc.Noi (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 22:03)

      Bradisor [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      in special zona protejata Bazilescu ,putea deveni un cartier grozav PMB si PS1 au protejat zona asa de bine ca au permis ca pe spatii mai mici de 300mp sa fie construite blocuri fara sa fie lasat un fir de iarba ,fara spatii de parcare si cu o arhitectura de balci.Pe terenurile fostelor baze sportiive pe malul lacului s-au construit locuinte si este si un proiet pt. blocuri cu 6 nivele pe malul lacului Grivita Ar fi de dorit ca N.D siC.A sa salveze ce mai poate fi salvat Nu e de mirare ca mafia imobiliara a votat pt. GF siDT .
      • +2 (2 voturi)    
        Si aia e nimic pe langa dezastrul imobiliar (Duminică, 4 octombrie 2020, 7:54)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Bradisor

        generat de AFI cu mizeriile lor de blocuri inghesuite de 12 etaje si cu apartamente mai mici decat in blocurile comuniste.
    • +2 (2 voturi)    
      Te referi la AFI City - Laromet ? (Duminică, 4 octombrie 2020, 7:52)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui maxi lopez

      Deja au inceput constructia la un noua mizerie de bloc de 12 etaje mai oribil si mai inghesuit decat blocurile ceausiste. Locuind in zona, e un cosmar pentru mine ca nimeni nu a miscat un deget, m-am chinuit sa mobilizez lumea dar nimeni nu misca un deget. Si da, Firea le-a aprobat puzul la nenorocitii astia sa umple tot Laromet-ul de blocuri de 12 etaje si sa faca un nou Berceni sau Miltiari. Sunt foarte curios daca noii primari de la sector si generala vor stop aceasta mizerie ordinara. In rest, Bucurestii Noi a ramas un cartier relativ sarac cu toate ca s-a mai schimbat, s-au mai construit case noi, au mai venit oameni din alta zona. Mai trebuie sa treaca inca vreo 10 ani ca dpdv politic sa voteze altfel.
  • +4 (10 voturi)    
    este clar ca (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:13)

    ..13 [utilizator]

    Interesele imobiliare din Pipera se ciocnesc de cele din Voluntari trecute deja de mult acum la morti...

    Disperati - si nu prea - unii care vroiau sa isi ridice o noua ambasada in conditii de siguranta au reusit totusi sa o puna in sectorul 1 dar multe locatii pentru angajatii lor sunt in Voluntari neicusorule si de aceea Pandele si neamul si-au tras averi si tot spera...

    Disperata aia blonda de nevasta-sa nu misca lucrurile decat sa isi aduca toti preapleatii din Voluntar la slujbe in Bucuresti - plecau autovehicule cu gramezi de oameni paznici sau vanzatoare la Mega, de exemplu, cu directia Voluntari...

    ce sa avem metro sau tren direct Gara de Nord- Otpeni
    trebuiau sa mai treaca odata, sa faca o bucla prin Voluntari-ul lui Pandele...

    Poate totusi ii rastigneste DNA-ul pe frumoasa blonda a lui Pandele- asa post-electoral...
    • +6 (6 voturi)    
      e greu (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 23:38)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Daca justitia si legile functionau in tara asta, perechea firea-pandele spalau strazile sau erau paznici pe la metrou, NU ERAU MILIONARI IN $$$
      • +1 (1 vot)    
        Justiția, legile si (Duminică, 4 octombrie 2020, 5:30)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui rov

        CRITERIILE DE COMPETENȚĂ la angajare pe orice post.
  • +7 (11 voturi)    
    harta confirma ce stie toata lumea (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:55)

    omul.rau [utilizator]

    .
  • +8 (12 voturi)    
    sectorul 5 (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 20:59)

    andimi [utilizator]

    Si iata cum sectorul 5 si zona vecina Voluntariului erau sa dea primarul Bucurestiului! Aviz amatorilor de absenteism la vot!
    • -1 (3 voturi)    
      Multumesc si pe aceasta cale (Duminică, 4 octombrie 2020, 1:06)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Celui care a ajuns al treilea in cursa pentru Primaria Capitalei - oare la ce i-a folosit????
      Si-a ostoit putin ambitia si orgoliul jupuit pe la colturi???

      are multumirea ca tot Negoita, pesedistul, este premar la sectorul 3???
      nu era mai bine sa cada la pace cu un nume rezonabil. altul decat Neamtu, si sa incheie armistitiul???

      asta este cand partidul este amarat si nu prea are oameni...
      vorba domniei sale: putea sa fie si mai rau - vezi Puie Monta!
  • +3 (3 voturi)    
    eu aș fi curios (Duminică, 4 octombrie 2020, 10:35)

    lildog [utilizator]

    dacă voturile anulate au preponderent o ștampila pe USR+ sau PNL și încă una aiurea.