Gabriela Firea deplânge prezența scăzută la vot după ce a pierdut Primăria Capitalei: „Ne-au lipsit doar 30 de mii de voturi - foarte puțin raportat la cele aproape 2 milioane de bucureșteni cu drept de vot”

de C.V.     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:31 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: PMB
Gabriela Firea, primarul încă în funcție al Capitalei, susține că prezența scăzută la urne a afectat-o în lupta pierdută cu Nicușor Dan, dar acuză că, pe lângă procese verbale modificate, mii de voturi pentru ea ar fi fost anulate și „trecute fără temei la nule”. „Pentru a-mi fi continuat activitatea și proiectele, ne-au lipsit doar 30 de mii de voturi - foarte puțin raportat la cele aproape două milioane de bucureșteni cu drept de vot”, a scris Firea.

„O îmbrățișare, o floare și mii de mulțumiri celor 250 de mii de bucureșteni care m-au votat! Va voi purta în suflet toată viața! Din păcate, din cei un milion opt sute de mii de alegători înscriși în liste, au participat la vot doar 650 de mii. Pentru a-mi fi continuat activitatea și proiectele, ne-au lipsit doar 30 de mii de voturi - foarte puțin raportat la cele aproape două milioane de bucureșteni cu drept de vot”, a scris pe Facebook primarul încă în funcție al Bucureștiului.

Firea a continut să acuze că ar fi fost furată la alegerile de duminica trecută.

„Puteți calcula, având 1.200 de secții de votare, câte procese verbale trebuiau modificate, așa cum s-a intervenit pe ele cu carioca sau pix mai gros, și câte voturi exprimate pentru mine trebuiau trecute fără temei la nule. Sunt mii de astfel de voturi anulate la BEM. Nimeni nu mai vrea să le numere, totul se închide azi, s-a pus capac peste adevăr”, a scris Gabriela Firea.

Viitorul fost primar general al Capitalei a mai scris că va merge în justiție „după puterile mele, să apăr voturile cetățenilor, adică esența democrației”.

„Știu că este o lupta inegală. Ei, cu toate instituțiile statului de partea lor, cu toate butoanele vizibile și invizibile. Eu, cu oamenii alături dar fără forță persuasivo-instituțională. Voi merge mai departe în justiție dar, la cum arată lucrurile... în fine, dacă tot au câștigat prin fraudă, măsluire, viciere, măcar să se apuce de treaba”, a scris Firea.

„Doresc binele acestui oraș, prin urmare sper că promisiunile din campanie să fie puse rapid în aplicare”, a mai adăugat Gabriela Firea după care s-a lansat în noi atacuri la adresa lui Nicușor Dan și a actualului guvern.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11694 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    In sfarsit deschide si ea un proces pe banii ei (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:43)

    Maspp [utilizator]

    E asa simplu e sa te judeci pe banii altora. Oricum, banuiesc ca Piperea o sa presteze pro-bono doar l-a umplut de bani la cate contracte de insolventa i-a dat.
    • +30 (34 voturi)    
      Nicusor D. a primit mai multe voturi ca ea in 2016 (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:59)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      in 2016 cand a castigat cu tot atatea voturi cu cat a pierdut astazi, nu s-a plans de prezenta la vot

      cam asta e numarul de votanti din Rahova ai PSD: 250.000


      toti aia care vand florit cand va opriti la semafor, sunt votantii PSD
    • +20 (24 voturi)    
      V-au lipsit 80.000 de voturi (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 15:24)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      V-au lipsit 80.000 de voturi, dar 50.000 ati reusit sa le fraudati.
      Din pacate, pentru voi, nu ati reusit sa fraudati, cat au votat Romanii impotriva voastra.
  • +51 (51 voturi)    
    Saraca de ea... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:45)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ...nu poate pricepe ca singura ei sansa ar fi fost o prezenta si mai scazuta...
    • +8 (8 voturi)    
      Dar o dezbatere cu Nicușor? (Duminică, 4 octombrie 2020, 9:52)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui AdevaratulProfet

      Mai că nu s-a rugat de ea.
      Dar Sârma a făcut anti-joc; ba cu oameni care bruiau conferințele lui de presă, ba cu unii care vandalizau corturile lui Nicușor, ba împărțeau minciuni pe la uși.
      Și acu’ vrea 30k de voturi. Zât, mizerie!
  • +51 (51 voturi)    
    cam cati au fost atunci pe stadion (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:45)

    gigiduru_ [utilizator]

    Si ti-au strigat %*&^ Firea!
  • +38 (38 voturi)    
    De,cucoana (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 11:53)

    Rebecka [utilizator]

    ce sa va fac daca nu ati iesit la inaintare (dupa vechiul vostru obicei)cu niscai pungi,galeti,beri,mici si alte nimicuri,bunaoara margele de sticla,agrafe de par cercei de tabla,baloane(neaparat rosii!) cu sigla partidului?Stiindu-va in situatia precara in care erati,trebuia sa puneti mana de la mana(aveati de undeeee!) sa aruncati prostimii niscai firimituri .Tocmai acum ,cand erati cu apa la gura,v-a apucat zgarcenia!Ce te mai miri,cucoana,ca nu v-au ales??????
    • +28 (28 voturi)    
      Ai uitat ...vaucirili (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:41)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Rebecka

      ...
      • 0 (0 voturi)    
        Stimate domn, (Duminică, 4 octombrie 2020, 17:27)

        Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

        va multumesc!Aveti dreptate si recunosc:am uitat pomenile date oricui pentru orice numai voturi sa iasa..............Ca era vorba debiciclete,excursii,pelerinaje,vacante,rable,electrocasnice,amatori s-au gasit!Ramane de vazut daca beneficiarii pomenilor(multi,foarte multi....) s-au tinut de cuvant si au si votat-o.......Oare ce ar scoate la lumina un audit facut ca la carte la PMB?
  • +29 (33 voturi)    
    Cornutele Vizate de DUamna Gabi (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:00)

    un domn [utilizator]

    Au rămas la grajdurile lor fără apa calda
    #bineaufacut
    • +39 (41 voturi)    
      HAHA (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:24)

      moima [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca te uiti la ponderea pe sectii care tocmai s-a publicat si vezi distributia, pe Firea au ridicat-o zonele sarace, unde crima organizata, furtul si nemunca sunt la ele acasa.

      Aia nu cred ca stiu ca nu au apa calda :))
      • +7 (9 voturi)    
        Ai Dreptate (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 14:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui moima

        Promit Sa Ma Indrept ! ))))
    • +3 (3 voturi)    
      Pi centru in sect 1 e rosu de 4 ani! (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 21:35)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Dar pt beizadele ce mai conteaza!!
  • +44 (44 voturi)    
    Da, bre, STIM (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:01)

    moima [utilizator]

    Ca si Nastase, ca si Dragnea, ca si toti pesedistii de la puscarie, sunteti victimele lu Soros.

    In niciun caz nu sunteti victimele propriei voi lacomii, a propriei voastre afectiuni psihice, a maniei grandorii si a cleptomaniei bolnave.

    Din discursurile tale, Firea, in care ne spuneai cum tu "ne-ai dat" si "ne-ai facut" se vedea ca mintea ta simpla era inundata de auto-apreciere si ca nu mai erai demult un manager angajat de bucuresteni sa ai grija de oras, ci un fel de Mesia....

    Poate ca puscaria o sa aiba efectul scontat si o sa realizezi ca AI GRESIT.

    Poate nu.
  • +39 (39 voturi)    
    Tot pe-aici esti? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:02)

    EQUANT [utilizator]

    nu te-ai intors in voluntari?
  • +37 (37 voturi)    
    daca veneau 2 mil... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:04)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    daca veneau 2 mil... aveai 10%!
    • +8 (8 voturi)    
      atât (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:31)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      de mult ???
    • 0 (0 voturi)    
      Cre' ca trecea totusi (Duminică, 4 octombrie 2020, 19:07)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Strict obiectiv vorbind, aia ar fi insemnat s-o voteze doar 200000 de oameni. PSD, din nefericire, inca are mai multi votanti pe ansamblu in Bucuresti.
  • +39 (39 voturi)    
    Nu ii mai faceti reclama (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:05)

    RobertoX [utilizator]

    Lasa-ti-o sa dispara in bezna uitarii eterne
    • +14 (14 voturi)    
      poate să (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 16:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui RobertoX

      dispară în bezna uitării eterne numai după ce va da socoteală de jaful făcut în acești 4 ani. Ca să nu mai spunem că ar trebui pedepse și pentru mințirea electoratului. Ai promis și n-ai făcut, din vina ta => pușcărie.
  • +33 (33 voturi)    
    e grea infrangerea frate (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:11)

    cugetatorul [utilizator]

    dar mai greu e sa ti-o asumi ... se cere caracter
  • +35 (37 voturi)    
    Singurul (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:18)

    Rebecka [utilizator]

    tau proiect a fost bagarea banilor in hidosenia aia numita pompos catedrala!Ai pierdut ca bucurestenii s-au saturat pana la voma de acutele stridente care ieseau din goarna ta,precum si de prezenta ta la televiziuni dand din gura ca o mahalagioaica.Deaia ai pierdut!Credeai ca te-ai insurubat pe viata in scaunul ala??Ei bine,nu!FIECARE PASARE PE LIMBA EI PIERE!
  • +18 (18 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:52)

    tirolez [utilizator]

    1,8 milioane nu e cumva toata populatia Bucurestiului? Ma rog, stiu ca Orban zice ca e 2.15 milioane ca sa nu inchida restaurantele, dar chiar si asa.
    • +9 (9 voturi)    
      Exact (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 15:53)

      Orizont [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Asta ma gandeam si eu, nu are cum sa fie aproape 2 milioane cu drept de vot.
    • 0 (0 voturi)    
      nu "zice Orban"! (Duminică, 4 octombrie 2020, 14:03)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Populatia reala a Capitale este de circa 3,5 milioane, cifele oficiale de ordinul a 1,9 milioane sunt incorect.
      Este POSBIL ca multi din cei excedentari sa NU aiba inca buletin de Capitala, deci sa nu aiba drept de vota, dar oamenii aceia exista, aici in Bucuresti. Si cricula cu masinile - se simte in trafic!
  • +23 (23 voturi)    
    deja e grav, se crede amazoana democratiei! (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 12:55)

    revo [utilizator]

    Pare sa aiba o lita si pe creier, care face scurt-circuit.
    Nu se poate sa nu stie ca daca ieseau mai multi bucuresteni la vot, pentru ea ar fi insemnat un scor si mai mic. In Bucuresti sunt aprox. 250 de mii de inregimentati ai PSD-ului, asistati si beneficiari directi. Si numarul scade in mod natural. Mai multi nu au de unde sa scoata.

    Nu poate sa fie atat de proasta incat sa nu stie cat de mult ne-au calcat pe nervi programele ei de furat si risipit bani aiurea, cu 22 de firme ilegale si pe pierdere - sinecuri pentru asociatii in hotii, caracatita pe care a crescut-o, pomenile pentru rasplatit clientela de partid, kitchurile si concertele cu neispravitii hraniti de psd din banii orasului, contractele netransparente semnate cu turcii in detrimentul firmelor romanesti, pentru comisioane de milioane de euro, tzatzismele de care ne-am saturat pana peste gat!

    Eu v-am zis ca are sanpaku superior. Asta inseamna dezechilibru psihic.
    Cred ca la criza prin care trece a contribuit si atitudinea PSD-ului fata de ea: nu te sustinem in demersul de renumarare si esti pe cont propriu. Perfizii aia o lasa sa se manifeste isteric si sa se infasoare cat mai strans in propria plasa, ca sa se debaraseze complet si mai usor de ea.

    Ma mir de Pandele ca nu e mai echilibrat si mai judecat. Si el se crede grof, pe viata, peste Voluntari. Sau nu mai poate nici el s-o calmeze.
    Pandele ar trebui sa-i faca un calcul: uite, fa, cat ai furat, cata avere ai strans pentru copii, in anii astia - e destul. Si daca continui, nu te mai pune Ciolacu pe lista la parlamentare, si pierzi imunitatea!
    • +19 (19 voturi)    
      Te miri de Pandele? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:23)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Pai matale daca ai avea o nevasta serpoaica isterica asa ca asta, ai indrazni sa misti in front? Asta scuipa venin la fiecare expiratie si minte cum respira. Cica l-a pus pe bietu' Pandele sa-l intrebe pe Orban de ce-a demonizat-o! Si ala, saracu' s-a supus si a intrebat! Vedeti, mafiot, mafiot, da' si cu frica de femeie. Nu stiu ce i-o fi raspuns Orban, dar eu i-as fi zis: pai daca asta cu care te-ai cuplat tu are chiar mai mult de trei coaste de drac, cat era limita femeilor cele mai rele din Stan Patitu al lui Creanga? Ba, ailalti lideri din PSD, feriti-va de asta, ca are vreo cinci- sase d-alea si va mananca fripti! In fine, o doare pe ea in sarma de realitatea ca au fost cu mult mai multe voturi anulate in circumscriptiile unde a castigat ea, decat unde a castigat bietu' Nicusor. Normal!
  • +25 (25 voturi)    
    Aceasta doamna are nevoie de ajudor specializat (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:35)

    A78 [utilizator]

    O afecteaza psihic faptul ca a pierdut , se credea invincibila si tot anturajul ii dadea dreptate si o lauda . Cand a dat cu capul de realitate a inceput sa delireze .Nu a acceptat , apoi , dupa 3 zile a acceptat infrangerea , neimpacata ca tocmai ea a pierdut si Olguta a castigat . In plus barbatul sau a castigat la Voluntari, ea a pierdut , o umilinta pe plan personal.

    Firea e in stare sa se sinucida si nu glumesc.
    • 0 (2 voturi)    
      Realitatea Romaniei este? (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 23:49)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Ce ati facut, si cine e responsabil tovarase?
  • +13 (17 voturi)    
    Multe din marile schimbari istorice (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 13:43)

    John M. [utilizator]

    s-au facut cu diferenta de 1 vot. De exemplu, SUA. A castigat engleza ca limba oficiala contra limbii germane cu 1 vot. (De fapt, America n-are limba oficiala, dar despre asta altadata).
    • +1 (1 vot)    
      Asta-i mit urban (Duminică, 4 octombrie 2020, 19:11)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      S-a votat ceva la diferenta de un vot, da' nu daca germana sa fie sau nu limba oficiala in state. Nici macar pe-aproape.

      https://www.snopes.com/fact-check/the-german-vote/
  • +13 (13 voturi)    
    Gresit! (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 14:59)

    Jolly Roger [utilizator]

    Cucoană, ăștia sunt cei 30.000 care nu au ieșit in 2016!
    • +6 (6 voturi)    
      Si (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 17:18)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      daca ieseau la vot,era musai sa voteze cu ea?!
    • +6 (6 voturi)    
      Daca ea se plange de 30.000 de voturi lipsa (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:37)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Tudorache ar trebui sa-si faca sepuku dupa ce a pierdut la 1000 de voturi distanta.
  • +10 (10 voturi)    
    desteptii .... (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:16)

    asada [utilizator]

    ....fac pe prostii, iar prostii fac pe desteptii si mai sant si fuduli !!! Paparuda face si ea pe desteapta crezand ca mai pacaleste pe altcineva decat masa ei de manevra alcatuita din milogii si saracii cu duhul ai capitalei !!! De fapt votantii ei si ai PSD-ului au iesit in corpore la vot dar astia sant toti de 30 ani !!!Orice votanti in plus prezenti la urne nu vor vota niciodata cu Borfasii mafioti !!!
  • +6 (8 voturi)    
    Da, si cand ai castigat mandatul de primarita, (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 18:50)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    cat a fost prezenta la vot?
    Pt o impostoare nu conteaza realitatile din jur!!
  • +6 (8 voturi)    
    am citit comentariile (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 20:31)

    Contrache [utilizator]

    constat ca duamna a primit un CANCEL zdrobitor, rar vezi asa covor de bombe in capul cuiva, trebuie sa fi un om de mare kkt incat sa "realizezi" asa ceva.
  • +6 (6 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 3 octombrie 2020, 22:07)

    Alexa.99. [utilizator]

    Firea, s-au facut fraude, tu esti un primar de vis si marmota invelea ciocolata in staniol. Acum hai, aduna-ti bagajele si dispari odata, ca deja ne plictisesti. Ia-i si pe toti atarnateii care au stat degeaba prin birouri pe banii nostri si duceti-va pe pustii.
  • +1 (1 vot)    
    Deci acum nu se pune? (Duminică, 4 octombrie 2020, 13:55)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Frumoasa noastra Primaritza sugereaza ca 20.000 de voturi la peste doua milioane de votanti este neglijabile, absolut irelevant, deci ar trebui reluate alegerile, ca sa se poata vedea o diferenta SEMNIFICATIVA!
  • +2 (2 voturi)    
    Ba e exact invers! (Duminică, 4 octombrie 2020, 15:20)

    Alex2009 [utilizator]

    Ca sa castige Firea, votarea trebuia sa se opreasca pe la orele 13-14, poate chiar mai repede. Nu de participare mai mare avea nevoie, ci de Stop vot.

    In plus, zonele "roşii" de pe harta interactivă par a fi zonele din care provin amărâţii angajaţi ai Primăriei (angajaţii simpli din companii municipale salubritate, pază, spaţii verzi, curaţenie spitale/şcoli/grădiniţe/creşe şi alte instituţii bugetare etc.).
    Celelalte voturi pro-Firea sunt de la o majoritate oarecare a pensionarilor, uniform răspândiţi în sectoare.

    Aceştia sunt cei cărora Firea le-ea inoculat frica şi dependenţa de păstrarea serviciului / sau inutilelor facilităţi. Practic, i-a manipulat şi umilit.
  • +3 (3 voturi)    
    Auzi acolo !... (Duminică, 4 octombrie 2020, 16:21)

    John M. [utilizator]

    Mi-au lipsit 30,000 de voturi !
    Auzi, cucoana: si eu am 1000 de euro si-mi mai lipsesc 134,000 ca sa-mi cumpar un Porsche Panamera la care am visat toata viata !
    Hello??!!... In capatana aia mai e cineva acasa?!