Rezultate Alegeri Locale București: PSD are un scor de 32,39% la Consiliul General, după numărarea a 95% dintre voturi

de C.V.,G.S.     HotNews.ro
Luni, 28 septembrie 2020, 9:28 Actualitate | Esenţial


Primaria Capitalei
Foto: Hotnews
Partidul Social Democrat a câștigat cele mai multe voturi pentru Consiliul General al Municipiului București - 32,39%, fiind urmat de Alianța USR-PLUS, care a obținut un scor de 26,87%, arată datele provizorii după numărarea a 95% dintre voturile exprimate duminică.

Potrivit acestor date provizorii, Partidul Național Liberal a obținut 19,37%, iar PMP 7,83%.

Restul partidelor au obținut scoruri sub pragul electoral de 5%: ALDE - 2,91%, Partidul Verde - 1,8%, Pro România 1,25%, iar Pro București 1,69%.

Datele ultimului sondaj de tip exit-poll realizat CURS-Avangarde anunțate la ora 21.00 arătau, pentru Consiliul General, următoarea situație: PSD - 33,7% din voturi, USR-PLUS - 33,1%, PNL - 17,3 %.

Citește și Marcel Ciolacu: Așteptăm rezultatele oficiale / Vă reamintesc că am dublat votul politic pe București de la ultimele alegeri europarlamentare






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17910 vizualizari

  • -8 (18 voturi)    
    Amuzant (Luni, 28 septembrie 2020, 9:38)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    PNL plus USR au la linita in consiliu. Vor ajunge deci la mana PMP-ului cel alungat din alianta. Base ruuulllzzz :)
    • -3 (5 voturi)    
      nu (Luni, 28 septembrie 2020, 10:21)

      kendf [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      PNL va racola toti membrii PMP si il va lasa pe Base cu mana goala.
    • -1 (3 voturi)    
      unde mai pui si faptul (Luni, 28 septembrie 2020, 11:10)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      ca victoria lui ND este oarecum putin peste sarma...

      deci nu merita orasul asta mai mult si mai bine!

      Unde se mai adauga si victoria lui Piedone - esti nebun???

      Iar recastigarea sectorului 3 dupa ce a fost izgonita la Iasi cea care isi incepuse campania in sectorul 3 - baieti de la USR la gunoi cu Barna!

      Idem si cu Base daca vrem un Bucuresti altfel!
  • +6 (12 voturi)    
    cam nasol (Luni, 28 septembrie 2020, 9:39)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    PNL cu USR nu fac majoritatea....ar putea avea nevoie de PMP....sa vedem ce le revine dupa redistribuirea de la cei care nu trec pragul electoral insa... ca nu vad cum ar putea lucra ND cu o alianta PNL+PSD sau (inimaginabil( USR+PSD..
    • +5 (11 voturi)    
      aveam pretentii mai mari de la bucuresteni... (Luni, 28 septembrie 2020, 10:21)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Luati exemplu in Timisoara. Candidatul PSD pare sa fi obtinut sub 2% (ati citit bine). In consiliu, alianta PSD-PPU pare sa fi obtinut sub 5%, cand pragul e de 7% pentru aliante. Nu vor exista consilieri PSD, PPU, ALDE, PRO in Timisoara. Cum de orasul care a inventat USR nu reuseste sa se desprinda de dependenta de PSD?
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar asa? (Luni, 28 septembrie 2020, 13:41)

        d2d [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Sunteti sigur ca Bucurestiul a inventat USR-ul?
        Daca v-as spune ca a fost inregistrat de Mirabela Gradinaru la Vaslui,m-ati crede?
    • +3 (7 voturi)    
      Gresit: (Luni, 28 septembrie 2020, 12:01)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      PNL +USR= 19,37 +26,87= 46,24 %
      PSD+ PMP= 32,39 + 7,83 = 40,22 %
      Si cum restul partidelor dispar sub 5% inseamna ca
      USR+ PNL vor avea o majoritate de vreo 54% in Consiliu !
      (restul pana la 100% : vreo 10 + 4 =14 % : din care o sa mai ia vreo 8% USR-PNL si vreo 6 % PSD-PMP)
      Deci PMP o a sa-si ia numai salarile in urmatorii 4 ani !. Nimeni nu o sa mai dea 2 bani pe parerea lui Basescu in Consiliul General !.
      Rolul de ,,partid balama" a lui Basescu in Consiliul General a luat sfarsit.
      • 0 (4 voturi)    
        da domnu (Luni, 28 septembrie 2020, 13:28)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Da nu e cam jenant ca in ditamai capitala emancipata PNL + USR sa aiba abia 54%, cand in Ardeal sunt la 15% cel mult, la Iasi 66% (pana si in judetul iasi PNL + USR trec de 55%)???
      • 0 (2 voturi)    
        Ce vorbesti,Franz? (Luni, 28 septembrie 2020, 13:43)

        d2d [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Chiar asa are sa fie? Nu cumva PNL-ul are sa sufle si in iaurt din pespectiva alegerilor parlamentare?
  • +3 (15 voturi)    
    Apud Orban, PNL a obtinut o victorie (Luni, 28 septembrie 2020, 9:43)

    xrogo [utilizator]

    clara, a uitat sa precizeze ca la Bucuresti a fost clara precum cristalul!
  • -6 (24 voturi)    
    Nicusor Dan sub scorul partidelor! (Luni, 28 septembrie 2020, 9:48)

    Miky60 [utilizator]

    Surprinzator (sau nu) Nicusor Dan a luat sub scorul partidelor (PNL+USR=45%, Nicusor 41%). Se vede ca a fost un candidat f slab, o campanie total gresita, si abia abia a castigat cu 4% peste Firea.
    • -1 (3 voturi)    
      asta spune cat de mult isi doresc (Luni, 28 septembrie 2020, 11:11)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Partidele un om onest - la fel si despre oamenii din Bucuresti.
  • -5 (23 voturi)    
    deci (Luni, 28 septembrie 2020, 9:57)

    freestyle [utilizator]

    pana la urma psd-ul a castigat alegerile in Bucuresti.
  • -2 (10 voturi)    
    clar (Luni, 28 septembrie 2020, 10:35)

    cucuveauamov [utilizator]

    in urmatorii 4 ani Nicușor ne va spune ca nu l-a lasat psd sa schimbe bucurestiul ... pacat, sa-l votam si in 2024
  • +4 (16 voturi)    
    Bucuresti mandria tarii (Luni, 28 septembrie 2020, 10:48)

    bogdan1477 [utilizator]

    Se pare ca preferintele rosii electorale ale sudului influenteaza din ce in ce mai mult capitala. Daca prin Ardeal PSD e pe la 10-15% si in Moldova mai misca pe la consiliile judetene, prin orasele mari fiind undeva pe la 20%, in Bucuresti PNL + USR avbia de scot majoritate, iar 3 primarii de sector in 6 raman la fostii primari PSD, culminind cu sectorul 5, teleormanul capitalei, unde Piedone, condamnat la 8 ani de parnaie, castiga alegerile de unul singur... Halal capitala europeana, ce sa zic...
    • -5 (5 voturi)    
      poate sa fie furaciuni la mijloc??? (Luni, 28 septembrie 2020, 11:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Sa ne aducem aminte cum ND nu a ajuns consilier, cum Armand a pierdut la o mustata locul de Primar in sectorul 1 in urma cu 4 ani...


      Tu-i neamul ei de furtisaguri incurajate si sustinute de interlopi.
      • +2 (2 voturi)    
        asta ar fi si mai jenant (Luni, 28 septembrie 2020, 13:31)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Voturile se numara de catre toti reprezentantii partidelor, procesele verbale se semneaza si fiecare are o copie. Deci pentru furt e nevoie ca reprezentantul partidului respectiv sa fie cumparat de tabara adversa. Iar daca PNL si USR nu-s capabile sa aiba oameni de incredere in Bucuresti, atunci ce pretentii sa mai ai la reprezentantii lor de pe la tara sau de prin judete controlate de baroni PSD. Asta ar fi inca si mai jenant, sa nu fie in stare sa apere voturile...
  • -4 (4 voturi)    
    PSD + PMP = LOVE (Luni, 28 septembrie 2020, 11:27)

    revo [utilizator]

    Asa arata Karma: alianta PSD + PMP.
    Ca si pana acum, PMP va vota alaturi de PSD pentru ca au aceleasi interese financiare si de putere, iar Karma ne va plesni zilnic peste fata pentru indolenta, neimplicare, iresponsabilitate, prostie.

    Acesta este viitorul Bucurestiului, cu Nicusor Dan primar-prizonier, pus la colt, pe coji de nuca de cei mai mari hoti din cati exista.