VIDEO Marcel Ciolacu: Așteptăm rezultatele oficiale / Vă reamintesc că am dublat votul politic pe București de la ultimele alegeri europarlamentare

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 27 septembrie 2020, 21:11 Actualitate | Politic


Marcel Ciolacu
Foto: Hotnews
Marcel Ciolacu a susținut duminică seară că PNL se află pe locul al treilea în Capitală, în urma alegerilor locale, iar PSD este pe primul loc "la votul politic”, dublându-și rezultatul de la alegerile europarlamentare. Întrebat care va fi viitorul Gabrielei Firea în PSD, Ciolacu a susținut că voturile nu s-au numărat şi că aceasta "este un politican de excepţie şi locul său e în prima linie a PSD”.

Marcel Ciolacu a susținut o conferință de presă la sediul PSD din Kiseleff, alături de Paul Stănescu, Vasile Dîncu și Sorin Grindeanu, în timp ce Gabriela Firea a fost singură în sediul PSD din Băneasa.



"Vreau să vă reamintesc că am dublat votul politic la Bucureşti de la ultimele alegeri europarlamentare. Acest lucru arată foarte clar că PNL, care se află pe locul 3 ca şi vot politic din Bucureşti, a fost sancţionat de bucureşteni pentru haosul din pandemie, pentru hoţiile din pandemie, pentru umilinţa la care au supus pensionarii, copiii, mediul de afaceri şi, nu în ultimul rând, medicii (...) Cred că cei mai sancţionaţi dintre toţi sunt PNL-ul şi domnul Orban în mod evident”, a susținut Marcel Ciolacu.

El a felicitat-o pe Gabriela Firea pentru campania electorală, pentru "determinare” şi pentru că a ales "cea mai grea cale - aceea de a face campanie electorală doar pentru bucureşteni”. Ciolacu a susţinut că Firea a refuzat orice fel de "joc sau troc” politic în campania electorală pentru aceste alegeri.

"În primul rând, nu ştim dacă doamna Gabriela Firea a pierdut. Aşteptăm rezultatele finale. Sunt ferm convins că vom avea un Consiliu Politic Naţional şi vom discuta aceste probleme. Doamna Firea este un politician de excepţie, iar locul dânsei e în prima linie în PSD, chiar dacă a câştigat, chiar dacă a pierdut", a spus Ciolacu, la sediul central al PSD, întrebat dacă Firea va fi sancţionată pentru scorul de la alegeri.

El a susținut că Gabriela Firea a rămas la sediul său de campanie şi nu a venit la sediul partidului pentru că "aşa este corect": "Şi eu dacă aş fi fost în locul doamnei Gabriela Firea aş fi rămas alături de echipă să aştept numărătoarea votului. Am vorbit cu ea toată ziua şi eu i-am recomandat să rămână la sediul de campanie să aştepte numărătoarea voturilor. Doamna Firea a ales calea cea mai grea, aceea de a se lupta cu o dreaptă unită. Era normal să fie un scor foarte strâns. A refuzat orice fel de joc politic şi orice fel de troc politic. (...) După votul bucureştenilor, PNL nu mai are ce căuta la guvernare".

Candidatul dreptei la Primăria Capitalei, Nicușor Dan, a obținut 47,2% din voturi la alegerile ​​locale de duminică, în timp ce actualul primar general, Gabriela Firea, ar avea 39% din voturi potrivit rezultatelor exit-poll CURS-Avangarde anunțate la ora 21.00 pentru ora 19.00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6668 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    iti (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:13)

    dcotoara9 [utilizator]

    tunzi ciocul sa pari mai credibil?
    Numai bine va uram! Hehe
  • +22 (28 voturi)    
    Ati dublat si ati infrant (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:14)

    persuasiv [utilizator]

    cu mare pompa.
  • +13 (13 voturi)    
    Da da (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:22)

    seb_h [utilizator]

    Bine Ciolacu! Keep up the good work!
  • +15 (15 voturi)    
    da,da (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:24)

    txtx [utilizator]

    din 1kkt ai facut 2kkt
  • +12 (14 voturi)    
    Ciolacu își face curaj. (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:25)

    asavreau [utilizator]

    Cu impertinența caracteristică PSD.Să continue așa,să piardă și la parlamentare.
  • +11 (13 voturi)    
    Urmașii (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:27)

    Observatory [utilizator]

    nu au nici o recunoștință pentru tovul de la Rahova ?
    Gurile rele spun ca mai sunt locuri disponibile chiar la aceiași pensiune ...
  • +6 (14 voturi)    
    Sumar (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:32)

    spirache [utilizator]

    O veste buna este ca Nicușor Dan va fi sau ar trebui sa fie mai exigent in ceea ce privește costul si calitatea achizițiilor/lucrărilor publice. Victoria PNL nu înseamnă nimic pt ca PNL egal USL. Victoria USR sper ca va fi fructificată spre transparența cheltuirii banului public, și nu spre progresism lgbtist și curcubeie pe clădirile publice. Înfrângerea PSD e dreaptă: au furat 30 de ani, au adus minerii, iar in ultimii 4 ani deși au avut puterea cvasitotală (guvern, parlament, ccr , av pop, curtea de conturi etc), au folosit o pt subjugarea justiției si nu dezvoltarea țării.
  • +9 (11 voturi)    
    Lasul (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:33)

    Akylas [utilizator]

    Nea colacu', doar pentru ce s-a intamplat in Bucuresti, unde ati ramas cu un singur primar de sector, ar trebui sa ai minimul de bun simt sa-ti dai demisia !
    Ha, ha, ha, ce utopie scriu si eu, bun simt la u PSD-ist...
    La Multi Ani, nea colacu', de opozitie !
    • -2 (8 voturi)    
      Si PNL (Duminică, 27 septembrie 2020, 22:01)

      Mironescu Valeriu [anonim] i-a raspuns lui Akylas

      cati primari castigatori are? Doar la sect 6. Iar la Consiliu ce sa mai zicem, 17% fata de 33% PSD si USR!
  • +7 (9 voturi)    
    Ati dublat! (Duminică, 27 septembrie 2020, 21:43)

    comentacu [utilizator]

    Ati dublat ca Olguta :)
  • +9 (11 voturi)    
    ciolacu e fericit! este cel mai fericit! (Duminică, 27 septembrie 2020, 23:22)

    revo [utilizator]

    I-a trecut glontul pe la ureche. Cred ca pana la pranz, cat timp Firea a fost in frunte, o daduse in balbaiala: o victorie a Firoaicei insemna plecarea lui din fruntea PSD.

    Pentru ca Firoaica ar fi avut un buget de un miliard de euro la dispozitie, sa-si plateasca acolitii, sa hraneasca caracatita pe care a creat-o, sa tot dea pomeni si sa cumpere "oameni" (ca tot ii place ei cuvantul "oameni" si-l foloseste in exces) cu: vouchere, excursii, inseminari artificiale, proteze si ochelari.

    Pe cand el, bietul ciolac, n-ar mai fi avut absolut nimic dupa alegerile din decembrie (pe care PSD le va pierde cu brio), nicio putere, nicio parghie.

    Ciolacu abia asteapta sa ajunga acasa, sa se imbete de fericire.
    In Kiseleff nu poate, trebuie sa pastreze aparentele, dar, dupa declaratia lui Pandele, care acuza PSD-ul, cred ca a inceput sa-si ascuta cutitul. Deja a pus-o la colt pe Gabita, nu-i mai da voie sa intre in sediul al mare.
  • 0 (2 voturi)    
    parole comuniste (Luni, 28 septembrie 2020, 9:37)

    Dizidentul [utilizator]

    vom vedea....inca numaram....nu s-a pierdut inca....am dublat voturile in Bucuresti etc.etc. Este timpul sa isi ia palaria, in urma cu o saptamina declara umflat in pene "vom obtine o victorie istorica in fata PNL-ului". Un sef de partid care nu simte pulsul ALEGATORILOR si continua cu parole nu are ce cauta in politica de astazi.Acelasi lucru se poate spune si despre Tariceanu care a devenit RIDICOL, la fel si Ponta care spera totusi sa inghita PSD-ul, cred ca nu adormit de bucurie cu gindul la infringerea lui Ciolacu si acolitii
  • +2 (4 voturi)    
    Maaai, (Luni, 28 septembrie 2020, 10:03)

    Mrrr [utilizator]

    "Canta la alta masa"!
    Sper ca peste 2 luni sa avem un Craciun fericit, poate mai primim o sansa dupa mai bine de 30 de ani!
    Hai, ca ilici nu o mai duce mult, si-mi doresc sa traiasca sa vada ca se alege praful de mizeria aia partid!
    ...cel putin aparentele sunt promitatoare, intra Romanica in "programul de igienizare"!