Giorgiana Hosu a demisionat de la șefia DIICOT, după ce soțul său a fost condamnat pentru corupție

de IH     HotNews.ro
Joi, 24 septembrie 2020, 20:40 Actualitate | Esenţial


Giorgiana Hosu
Foto: AGERPRES
Giorgiana Hosu a demisionat din funcția de procuror-șef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, în contextul în care soțul acesteia, Dan Hosu, a fost condamnat joi la 3 ani de închisoare cu suspendare. Anunțul privind demisia șefei DIICOT a fost făcut joi seară de Ministerul Justiției.

MJ susține că demisia șefei DIICOT "a fost motivată de preocuparea de a proteja credibilitatea instituţiei şi a avut la bază un context cu care nu a avut vreo legătură şi din cauze care nu îi sunt imputabile".

Conducerea DIICOT va fi asigurată de către procurorul șef adjunct Oana Daniela Pâțu.

Giorgiana Hosu a fost numită în funcția de procuror-șef al DIICOT în martie, prin decret semnat de Klaus Iohannis, în pofida avizului negativ dat de Consiliul Superior al Magistraturii. Postul rămăsese vacant în octombrie 2019, după ce Felix Bănilă a demisionat, la solicitarea lui Klaus Iohannis, în urma cazului Caracal.

Anunțul Ministerului Justiției:

"Ministrul Justiţiei a avut astăzi o întrevedere cu doamna Elena Giorgiana Hosu, Procuror Şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism și doamna Oana Daniela Pâțu, Procurorul Şef Adjunct al Direcției.

În cadrul întrevederii, Ministrul Justiției a fost informat de doamna Elena Giorgiana Hosu de decizia sa de a demisiona din funcția de Procuror Șef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, precum și despre faptul că decizia a fost deîndată înaintată de dna Procuror Șef al Direcției către CSM Secția pentru Procurori.

Demisia procurorului şef DIICOT a fost motivată de preocuparea de a proteja credibilitatea instituţiei şi a avut la bază un context cu care nu a avut vreo legătură şi din cauze care nu îi sunt imputabile.

Conducerea DIICOT va fi asigurată în continuare de către Procurorul Şef Adjunct DIICOT, Oana Daniela Pâțu, în conformitate cu prevederile legale.

Ministrul Justiţiei va susţine în continuare activitatea DIICOT, în limita competenţelor sale, solicitând tuturor procurorilor să îşi continue fără oprire sau rezerve activităţile profesionale din cadrul dosarelor pe care le instrumentează".


Conform minutei instanței, magistrații au dispus în cazul lui Dan Hosu 2 ani și 6 luni de închisoare pentru acces ilegal la un sistem informatic și 1 an și 6 luni pentru infracțiunea de instigare la folosire în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unei persoane neautorizate la asemenea informații, în scopul obținerii pentru sine sau pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite. El a fost achitat pentru infracțiunile de trafic de influență și de dare de mită. Instanța a dispus contopirea pedepselor principale, urmând ca în final să execute 3 ani de închisoare cu suspendare.

Președintele Klaus Iohannis spunea că dacă se va ajunge ca Dan Hosu, soțul șefei DIICOT, Giorgiana Hosu, să fie condamnat în procesul de corupție nu va sta să aștepte "să miște alții rotițele", el răspunzând astfel întrebat dacă o va revoca pe șefa DIICOT, în cazul condamnării soțului acesteia. Legat de avizul negativ al CSM privind numirea Giorgianei Hosu, Iohannis a ținut să puncteze că în document nu era menționată această situație.

Întrebat din nou, miercuri, în conferința de presă, dacă o va revoca pe Giorgiana Hosu în cazul unei decizii de condamnare a soțului acesteia, Iohannis a spus că "dacă apare o condamnare cu siguranță nu va rămâne fără urmări", aceasta fiind "self evident".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11918 vizualizari

  • +16 (44 voturi)    
    L-a salvat pe Iohanis (Joi, 24 septembrie 2020, 20:47)

    Pakam [utilizator]

    Iohanis a numit-o in functie in ciuda avizului negativ al CSM si in ciuda solicitarii Comisiei Europene de a numi procurorii generali doar cu acordul institutiilor din justitie. Cum mai putea sa o dea afara? Asa ca si-a dat "singura" demisia!
    • -15 (17 voturi)    
      I s-a aratat si ei un dosar fabricat de Secu (Joi, 24 septembrie 2020, 21:43)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Pakam

      I s-a aratat si ei un dosar fabricat de Secu si a executat imediat ordinul pe unitate.
      • +2 (4 voturi)    
        daca mai era guvernarea psd (Vineri, 25 septembrie 2020, 13:17)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        abia acum madam Hosu era apreciata si saltata in functii inalte, pentru ca prin condamnarea sotului are pedigree.
  • +4 (14 voturi)    
    Ok (Joi, 24 septembrie 2020, 20:57)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Die worrt ist die wprt
    Danke.
  • +20 (38 voturi)    
    O familie mare si fericita (Joi, 24 septembrie 2020, 20:58)

    Jolly Roger [utilizator]

    Asta conduce Romania, sub forma diferitelor "culori" politice.
    O familie care se infiltrează cu o viteza fantastica in orice formațiune nou apăruta si care da impresia ca poate schimba ceva...
    • +5 (29 voturi)    
      Tu esti aici sa dai in USR (Joi, 24 septembrie 2020, 21:15)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      desi viitorul nu poate fi oprit. Romania ori moare sub jugul PSD/PNL, ori se debaraseaza de hoti.
      • -6 (10 voturi)    
        vai, ce chestie (Joi, 24 septembrie 2020, 22:16)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Pentru unii "noi" si "curati", au la bube si/sau legaturi cu secu de te doare mintea, apropo si de plus. Si nu ma refer la membrii de rand, ca aia poate chiar sunt ok.
        • -1 (5 voturi)    
          USRPlus a castigat deja razboiul (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:31)

          sile_v [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Se zice ca nicio armata nu poate invinge o idee careia i-a venit timpul.

          Exact asa e si cu USRPlus. Inca nu o sa castige la alegerile astea, dar timpul e de partea lui. Peste 4 si 8 ani o sa intelegeti ce zic eu aici.

          Dar hai sa incerc sa explic: Societatea romaneasca sa schimba foarte rapid si USRPlus e singura formatie care e adaptata acestei schimbari. Calitatea umana a membrilor si liderilor e la ani lumina de ce ofera acum PSD si PNL si asta se va vedea in timp. Aia batrani nu se vor mai putea castiga multi ani batalii electorale prin metode Hrebenciuc sau Blaga, cum se castiga astazi: banii cu vagonul peste televiziuni si media, tone de rahat in capul adversarilor politici (da, da si PNL face asta la Constanta, Iasi, Brasov si Timisoarea) si racolarea masiva de traseisti, ca sa nu mai stai tu sa cresti organizatii de la zero

          USRPlus trebuie sa aiba rabdare. Sa faca fuziunea intre partide si sa mearga mai departe, cu extinderea in toata tara. Sa aiba organizatii si in ultima comuna. Sa adune in continuare oameni de valoare, oameni cu scoala pe bune si cu cariere pe bune, oameni care chiar vor sa intre si sa participe la jocul politic.

          Si eu am vazut deja oameni care o stofa de politica la nivel inalt: Vlad Voiculescu, Catalin Drula, Dominic Fritz, Allen Coliban, Cristian Mos, Adrian Wiener sau chiar Simona Spataru. Si mai sunt destui pe care nu i-am numit. L-am ascultat pe candidatul USRPLus la primaria Gherla. Da, Gherla! E impresionant, un discurs politic mai bun decat ultimii 4 premieri!

          Tot ce au de facut e sa intre cu adevarat in jocul politic si sa nu renunte. Sa aiba rabdare cat trebuie. 4 ani, 8 ani, cat e nevoie Si rezultatele pentru partidele vechi or sa fie distrugatoare. Daca nu evolueaza - vor disparea!


          Astazi, "dinozaurii" inca sunt veseli, numara banii si postrurile de primar pe care le vor castiga. Dar meteoritul deja a atins pamantul. E doar o problema de timp pana cand norul de praf o sa ii ajunga din urma.
          • +2 (4 voturi)    
            Drula nu i tocmai un Standard (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:54)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            Dar trecem cu vederea
          • -2 (4 voturi)    
            Mai citeste istorie (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:03)

            zxcv [utilizator] i-a raspuns lui sile_v

            si o sa afli ca exact asta s-a zis la vremea respectiva pe rand de partidele fasciste si cele comuniste.
            • -2 (4 voturi)    
              Mai citeste ce am scris (Vineri, 25 septembrie 2020, 11:58)

              sile_v [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

              Eu nu am scris niciunde de schimbarea SISTEMULUi politic. USRPlus nu sunt un partid anti-sistem, nici chiar ei nu mai sustin asta de multa vreme. Ar fi si absurd odata ce au intrat in parlament si se pregatesc sa intre in administratia locala si in din nou parlament prin alegeri.

              Eu am zis ca USRPlus o sa schimbe MODUL in care se face politica in interiorul acestui sistem.

              Altfel, acuzatiile astea asupra USRPlus (comunisti, fascisti, posibili dictatori) sunt evident niste glume proaste, fara nicio acoperire reala..
      • +1 (3 voturi)    
        Asa am sperat si eu! (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:50)

        Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Dar cand faci pact cu un hot ca sa il dai jos pe celalalt... Si vorbim aici de praduitori cu state grele prin bugetele CJ si CL - de peste 15 ani de zile...

        Unde e integritatea? unde e schimbarea? Impresia artistica, aici local, cel putin, e ca se vrea o bucatica mica din ciolan. Nici macar una mare... :(
      • +2 (2 voturi)    
        Hoti (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:08)

        Ibit [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Ce facem cu cei care au luat case cu acte false ?
        • +1 (1 vot)    
          Fals, uz de fals... (Sâmbătă, 26 septembrie 2020, 7:53)

          Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

          Adică infracțiune. Trebuie aplicata legea, indiferent de nume și culoare!

          Iar doamna Lege nu ar trebui să fie atât de interpretabila și maleabila: pentru aceeași faptă pentru unul sa devină nup, pentru altul cu suspendare, iar pentru al treilea ocna!!!
  • +10 (40 voturi)    
    Oare ce sluga va pune Iohannis acum? (Joi, 24 septembrie 2020, 20:58)

    emil bobu [utilizator]

    Sigur vrea pe cineva controlabil, nu independent.
    • -4 (8 voturi)    
      pe ala cu cel mai urat dosar in sertar (Joi, 24 septembrie 2020, 21:45)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Pe ala cu cel mai urat dosar de santaj ascuns in sertar
  • +11 (27 voturi)    
    Anisie (Joi, 24 septembrie 2020, 20:58)

    un domn [utilizator]

    Nu lasă Singura pe Giorgiana
    Hai Fah
    • -9 (17 voturi)    
      ... (Joi, 24 septembrie 2020, 21:31)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce elegant va exprimati, ca "un domn". Va e ciuda ca nu a echivalat BAC-ul cu mediile? De obicei astia sunt cei mai vocali.
      • +3 (7 voturi)    
        Păcat (Joi, 24 septembrie 2020, 22:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        Ca nu pricepi
        • -2 (4 voturi)    
          nu are cum (Vineri, 25 septembrie 2020, 7:21)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Daca nu ai zis nimic de putin, ca semn de punctuatie si argument suprem. Macar de pufoaika, ce dracu'
          • +1 (3 voturi)    
            Porumbelul Novichok ? (Vineri, 25 septembrie 2020, 9:41)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Premiul Nobel spui ?
      • +4 (6 voturi)    
        Perspicace ca de obicei ! (Joi, 24 septembrie 2020, 22:54)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        :))))))))
  • +4 (26 voturi)    
    hehe (Joi, 24 septembrie 2020, 21:06)

    transpenibilus [utilizator]

    Psd #ciumarosie
    #NUscapati #penalilor!!!!!
    • -4 (12 voturi)    
      asta a fost pusa de Johannis (Joi, 24 septembrie 2020, 21:46)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      In caz ca ai uitat asta a fost pusa de Johannis
    • -2 (8 voturi)    
      Penalii sunt si in PNL. Din plin! Mucusori! (Joi, 24 septembrie 2020, 23:31)

      Pakam [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Ce bine ar fi sa nu scape penalii! Va disparea si PNL, partidul ciocoilor noi si flamanzi!
  • +11 (11 voturi)    
    Dar cata ingeniozitate infractionala (Joi, 24 septembrie 2020, 22:15)

    Sandalutza [utilizator]

    la domnul Hosu: "a pus pe picioare o afacere inedită: obţinerea de comisioane grele din despăgubirile pe care societăţile de asigurare le plătesc victimelor accidentelor de circulaţie. (adev.ro/pbika8)
    Nu inceteaza sa ma ma uimeasca ideile de furt ale unor oameni care, chiar vorba lui Hosu asta, ar trebui sa ii protejeze pe altii... Bineinteles, nevasta probabil habar nu avea...
  • -7 (9 voturi)    
    Sa ne spuna ce presiuni s-au facut asupra ei (Joi, 24 septembrie 2020, 23:05)

    AndyXXX [utilizator]

    Pentru a redeschide dosarul 10 august. Sa ne spuna cine i-a cerut sa redeschida dosarul.
    • +3 (9 voturi)    
      hehehe (Vineri, 25 septembrie 2020, 0:24)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui AndyXXX

      Voi tot n-ati priceput ca #NUscapati #penalilor?
  • +14 (14 voturi)    
    next (Joi, 24 septembrie 2020, 23:57)

    Ademordna [utilizator]

    Predoiu trebuie sa fie următorul.
    Demisia!
    A numit-o știind ca e vulnerabila. A numit-o pentru ca era vulnerabila.
    Mars afara din guvern!
    Hai Klaus, ai o discuție și cu Predoiu ca sa nu ajungă ciuma și la tine.
  • -2 (8 voturi)    
    minim 8 troli au votat pe această pagină (Vineri, 25 septembrie 2020, 0:21)

    MG [utilizator]

    mai răsfirați băieți!
    Bate la ochi, depășiți media partidului!
  • 0 (2 voturi)    
    Mafia (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:10)

    Coresponedntu [utilizator]

    no comment.
  • +3 (5 voturi)    
    Mister (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:24)

    comentacu [utilizator]

    Nu vom sti niciodata care a fost pretul platit de aceasta doamna pt ca barbat-su sa scape de puscarie...
  • +4 (6 voturi)    
    cine pe cine (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:49)

    sitizan [utilizator]

    " Ministrul Justiției a fost informat de doamna Elena Giorgiana Hosu de decizia sa de a demisiona..."
    Mai degraba MJ a informat-o pe Hosu ca boss se scutura de ea, constatand cu preocupare si vadita ingrijorare ca "situatia" a inceput sa-i strice fengshui-ul.
  • +2 (4 voturi)    
    cati Dan Hosu sunt in Romania (Vineri, 25 septembrie 2020, 8:59)

    cristianfagadar [utilizator]

    sunt curios cate reclamatii au fost clasate pentru faptuitorul Hosu Dan de catre militienii specializati pe combatere a infractionalitatii economico-financiare
  • 0 (2 voturi)    
    nu-i bai, (Vineri, 25 septembrie 2020, 10:57)

    revo [utilizator]

    are balta peste pentru navodul lu' herr Iohannis.
    Numai sa avem putintuica rabdare, ca o sa ne crucim cu cata maiestrie o sa pescuiasca, iar, in ape tulburi.
  • 0 (0 voturi)    
    Astia cu bun simt (Vineri, 25 septembrie 2020, 12:36)

    John M. [utilizator]

    pot fi reciclati in refacerea morala a Romaniei care la ora asta nu mai e nici religioasa nici atee. E doar 'libera"...
  • 0 (0 voturi)    
    Demisie Georgiana Hosu (Vineri, 25 septembrie 2020, 16:05)

    Ibit [utilizator]

    Felicitari lui Catalin Predoiu , fost " primministru to be elected " - a se vedea cat este de infantil , care a propus-o si lui Iohannis care a numit-o , in ciuda avizului negativ al CSM .
    Dar noi , ce vina avem ?
  • -1 (1 vot)    
    Jos palaria! Asa ar trebui sa procedeze oricine (Vineri, 25 septembrie 2020, 17:26)

    LiviuX [utilizator]

    Care e demn si corect. Desi (multi nu vad asta) nu s-a dovedit nimic impotriva ei, tot si-a dat demisia. Asta inseamna sa ai onoare. Cati politicieni au procedat asa? Ii numeri pe degete! Mai mult, unii dovediti cu probleme (inca o data, ei si nu cineva din familie) si tot tin cu dintii de scaun. Asa ca inca o data, bravo ei!