MAE, reacție la declarațiile oficialului ungar: Retorică naționalistă; referirile la președintele României, complet nepotrivite

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:17 Actualitate | Esenţial


Potapi Arpad Janos
Foto: Facebook
Ministerul român de Externe transmite Ungariei, într-o reacție acordată Digi24 cu privire la afirmațiile făcute de secretarul de stat ungar pentru politici naționale Árpád János Potápi, că „partea română consideră necesară reținerea de la declarații legate de politică internă din România și oficialii români”.

Oficialul de la Budapesta afirmase că Iohannis a ajuns preşedintele României şi cu ajutorul voturilor maghiarilor din Transilvania, însă el nu a întors sprijinul primit.

În contextul acestor declarații, secretarul de stat în MAE Iulia Matei a declarat pentru Digi24.ro:

„1. Nu dorim să comentăm declarațiile secretarului de stat Potapi, care sunt făcute într-o cheie și context electorale.

2. Aceasta cu atât mai mult cu cât este vorba despre declarații care fac apel la un anumit tip de retorică naționalistă, bazată pe interpretarea unilaterală a istoriei, de natură să genereze diviziuni artificiale și să afecteze relațiile de bună-vecinătate. Partea română a respins repetat recursul la o astfel de abordare.

3. În actualul context electoral din România aceste afirmații dobândesc o conotație nepotrivită suplimentară, iar partea română consideră necesară reținerea de la declarații legate de politică internă din România și oficialii români.

4. Referirile la Președintele României din declarațiile menționate sunt la rândul lor complet nepotrivite. Președinte României a fost ales de către cetățenii români și este Președintele tuturor românilor, atât al celor care l-au ales, cât și al celor care nu l-au ales.”


Într-un interviu acordat cotidianului „Krónika” din România, Árpád János Potápi, secretarul de stat ungar responsabil pentru politici naţionale, a declarat că președintele român a fost ales şi cu votul maghiarilor din Transilvania, fără să întoarcă însă spijinul primit. Făcând referire în continuare la Klaus Iohannis, oficialul de la Budapesta a mai spus că saşii au fost invitaţi în Transilvania de către regii maghiari, la începutul anilor 1200.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8623 vizualizari

  • -16 (34 voturi)    
    In 2019 Iohanis s-a ales singur (Dragnea pușcărie) (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 20:40)

    Argon [utilizator]

    la ultimele alegeri, din 2019, Klaus Iohannis nu a avut nevoie de voturile ungurilor. S-a ales singur președinte băgându-l pe Liviu Dragnea la închisoare. Daca acesta candida, atunci Iohannis poate ar fi avut nevoie de susținerea UDMR-ului, dar asa, fără el, nici măcar romanii nu i-au trebuit actualului președinte.
    • +8 (18 voturi)    
      nu Iohannis l-a bagat (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:06)

      doejohn [utilizator] i-a raspuns lui Argon

      nu Iohannis l-a bagat pe Dragnea la inchisoare. Dragnea s-a bagat singur. Sau daca totusi preferi o metafora, l-au bagat copiii aia orfani de la gura carora a furat.
  • +7 (27 voturi)    
    Rahaturile nationaliste mai tin doar la prosti (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:36)

    Popcea [utilizator]

    Cred ca orice om normal la cap isi da seama ca retorica nationalista e doar circ ieftin din care castiga doar politicienii. Da, Ardealul a fost sub ocupatie maghiara mult mai mult decat a facut parte din Romania. Si pieile rosii din America de Nord au stapanit mii de ani niste teritorii care acum sunt ale Statelor Unite. Sa nu uitam ca intre 1541 – 1699 o mare parte din Ungaria a fost a Imperiului Otoman. Cum draq ar fi sa vina maine Erdogan la Budapesta si sa revendice teritoriile ungare castigate de Soliman Magnificul si detinute de Imperiul Otoman timp de 150 de ani?! N-ar fi haios?
    Hai da terminam cu prostiile. Eu sunt roman din Timisoara, stiu romaneste, si putin nemteste, ungureste si sarbeste. Am prieteni si unguri, si sarbi, si nemti, si bulgari si sunt mandru de prietenia cu ei. Traim toti in Romania si toti avem aceleasi probleme. Nu cred ca vreunul dintre ei si-ar dori ca tara lui sa aibe capitala la Budapesta, Belgrad sau Sofia. (Totusi cred ca ne-am dori sa traim intr-o tara care are capitala la Viena;) Eu personal mi-as dori ca Romania sa fie al 52-lea stat al Statelor Unite, dar ma tem ca e cam imposibil. Hai sa nu mai aberam cu nationslismul si sa nu mai cadem in plasa politicienilor de rahat.
    • -2 (8 voturi)    
      Foarte corect (Duminică, 20 septembrie 2020, 8:33)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui Popcea

      Sa ne lase dracului in pace cu incitarea oamenilor simpli care traiesc de pe o zi la alta , prieteni , indiferent de etnie. Asa vor sa castige alegerile? Dl Johanis a uitat ca a fost votat in masa de populatia de etnie maghiara in Covasna, Harghita si Mures?
      Vai de capul vostru ticalosilor. Dar vine si replica. Dumnezeu nu bate cu bota.
  • -4 (28 voturi)    
    Teoretic, da....Prctic, NU (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:41)

    Dinu-I [utilizator]

    Exact asa se comporta presedintele atat in cunvantari cat si in actiunile electorale, demonstrand ca este doar presedinte PNL.
    Prevederea constitutionala de "mediator" a fost, este si va fi litera moarta de lege si a fost incalcata de toti presedintii de dupa 1989.
    • -1 (9 voturi)    
      Tare împăciuitor a fost Ilici cu mineriada (Duminică, 20 septembrie 2020, 0:29)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

      Sau ZDragnea la 10 august.
      Mama voastra de milogi...
      • -2 (2 voturi)    
        Tipic romanesc (Duminică, 20 septembrie 2020, 19:30)

        Dinu-I [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Cand nu ai argumente schimbi subiectul. Eu vorbeam de ce se intampla AZI cu cei de la putere (DREAPTA), pentru care se pare ca COPIAZA/se COMPORTA ca cei de stanga/comunisti.

        Raspunsul dvs. exact asta demonstreaza ,ca PNL = PSD aceeasi mizerie.

        Mai mult vizitele si taierile de panglici seamana cu unele comportamente de dinainte de '89 cand presedintele era prezent pana si la "inaugurarea" unui WC public.

        Se intampla in Bucuresti nu in Brasov. De aceea poate nu stiti sau nu erati nascut / prea prea mic sa fi remarcat asemenea actiuni.
        • 0 (0 voturi)    
          Tu nu ești român? (Luni, 21 septembrie 2020, 9:01)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dinu-I

          Când spui//tipic românesc//,te crezi dintr-o nație superioară?Spune o listă de păcate ale românilor care să fie //tipic românesc//.
  • +6 (26 voturi)    
    Orice raspuns al MAE ar trebui sa fie... (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:56)

    Popcea [utilizator]

    Orice raspuns al MAE la rahaturile astea nationaliste, ar trebui sa contina faptul ca in Romania etniile au toate drepturile, libertatile si respectul pe care orice cetatean toman le are, ca Romania e un exemplu in acest sens in Uniunea Europeana, cea mai inalta functie in stat, presedintele tarii, fiind ocupata de un etnic german.
    Daca un "etnic" a reusit sa ajunga presedinte in Romania, orice retorica nationalista impotriva romanilor e o ciorba ieftina pe care n-o mai gusta nici macar alegatorii politicianului cu discurs nationalist.
    Doar ca noua ne place sa ne complicam cu raspunsuri "diplomatice" sterpe, care nu au nicio influenta asupra prostimii careia i se adreseaza nationalistul, si doar incarca cu si mai multa emotie o propaganda ieftina nationalista.
  • -8 (34 voturi)    
    iohanis si ungurii (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 22:04)

    jos [utilizator]

    iohanis nu este presedintele nici a romanilor si nici a ungurilor,el este marioneta (yes man)a UE si SOROS!!!!
  • -10 (20 voturi)    
    Trist dar adevarat! (Duminică, 20 septembrie 2020, 0:54)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...ce sa afirma MAE ca Potapi are dreptate? Sunt platiti sa ia apararea guvernului, la nevoie si a Presedintelui. Acuma cateva zile am fost in Secuime, am vorbit cu multi secui, cu vanzatorii de legume si fructe de la marginea drumului. E saracie, ungurimea este impinsa la marginea societatii. Citesc comentariile nesimtite si mincinoase de mai sus care sustin ca etniile au toate drepturile. E o rusine comportamentul lui Johannis, a fost o mare greseala realegerea lui. Este un Presedinte fara vertebra, fara o viziune clara, da apa la moara nationalistilor din Tara, doar scaunelul de Presedinte este important domniei sale. Astazi si Bruxellesul cunoaste adevarul din Romania, situatia critica a maghiarimii din Tara. Steaua lui Johannis nu mai straluceste, mai putin si apune definitiv si e bine asa.-
    • +2 (12 voturi)    
      hehe (Duminică, 20 septembrie 2020, 6:53)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Jo napot, PSD!
      Jo napot, Jaq! Ati furat si v-ati trezit iubitori de democratie???? #NUscapati !!!
    • +2 (8 voturi)    
      marginalizati? (Duminică, 20 septembrie 2020, 8:15)

      dalu [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Ai un exemplu concret de marginalizare a "ungurimii" ?(sincer cred ca termenul e peiorativ, de aceea folosesc ghilimele) Intreb pentru ca eu am cateva exemple de discriminare pozitiva (un fel de BLM balcanic)...
    • +2 (8 voturi)    
      Șăfule, UDMR-ul i-a împins acolo. (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:50)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Au ce-au votat. La fel ca cei din Oltenia sau Moldova.
      • -4 (6 voturi)    
        MAE treziti-va !Von der Leyen nu poate fi pacalita (Duminică, 20 septembrie 2020, 11:50)

        Cactus Jack [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        ...noroc cu UDMR, chiar si asa incercati sa va bateti joc de ungurime. La voi exista doar un principiu, voi sa dispuneti, iar ei sa executa. Ma pufneste rasul la asa o gandire simpla si bolnavicioasa. Ajunge sa citim comentariile de mai sus, ca sa ne fie in clar, cu cata simpatie priviti ungurimea. Like.urile pozitive si negative,arata cat IQ se afla in cerebelul fiecaruia. Cu cat mai putin, cu atat mai mult extremist, rasist, iar ei se cred mari patrioti. :)
  • +2 (8 voturi)    
    Ungurii preferă comuniștii. (Duminică, 20 septembrie 2020, 8:48)

    asavreau [utilizator]

    Acum preferă PSD care este un urmaș al comuniștilor.Ungurii de la Budapesta au intrat în alertă pentru-că văd că UDMR are șansa să nu mai intre în Parlament,alianța acestora cu PSD făcând ca UDMR să nu mai fie acceptat de comunitatea maghiară.
  • -6 (10 voturi)    
    Este K.W.Iohanns președintele tuturor românilor? (Duminică, 20 septembrie 2020, 9:43)

    Cremenarul [utilizator]

    Constat cu profund regret că, după părerea MAE-ului, K.W.IOHANNIS ar fi președintele tuturor românilor ! Aceasta este o minciună grosolană.
    K.W.IOHANNIS a intervenit brutal în legătură cu dosarele REVOLUȚIEI și MINERIADEI, cerând public Justiției „SĂ LUCREZE ÎN AȘA FEL ÎNCÂT CEI VINOVAȚI SĂ PLĂTEASCĂ ÎN TIMP UTIL” deoarece știe foarte bine că în aceste dosare sunt implicați adversari politici ai săi, respectiv PeSeDiști !
    Același K.W.IOHANNIS s-a făcut / se face însă că plouă atunci când i s-a cerut insistent / multe ori să acționeze în legătură cu dosarul CSAT-ului privind falimentul fraudulos al Băncii Internaționale a Religiilor, dosar ținut în nelucrare de către DNA din anul 2002 (timp de 18 - optsprezece - ani), afirmând cu non-șalanță că nu se poate amesteca în treburile Justiției !?
    K.W.IOHANNIS nu se amestecă în treburile Justiției în legătură cu Dosarul CSAT-uli privind falimentul premeditat al Băncii Internaționale a Religiilor deoarece știe foarte bine că în acest dosar sunt implicați amici politici ai săi (liberali) !
    Aceasta este o dovadă elocventă că K.W.IOHANNIS nu este președintele tuturor românilor, ci doar al amicilor săi politici !
    INTR-UN STAT DE DREPT, AȘA CEVA NU EXISTĂ !
    INTR-O DEMOCRAȚIE SĂNĂTOASĂ AȘA CEVA NU ESTE POSIBIL !
    • 0 (6 voturi)    
      Tuturor romanilor (Duminică, 20 septembrie 2020, 11:35)

      Beta Alfa [utilizator] i-a raspuns lui Cremenarul

      Este o chestie mai nuantata. Conform Constitutiei KWI ii reprezinta pe toti romanii pe plan international; nu stiu daca la modul cel mai general ( inclusiv intern ) Constitutia statueaza in clar ca presedintele este "al tuturor romanilor" si neutru in relatia cu partidele.
      Cu sigurantza asa ceva KWI NU este si a spus-o ( si actioneaza ca atare ) foarte clar in multiple ocazii ca el este pro-PNL si anti-PSD. Din pacate pozitionarea sa la nivel de partide a extins-o la nivel de oameni de rand si pentru el populatia pro-PNL este "buna" iar populatia pro-PSD este "rea" , ceea ce la nivel de presedinte al INTREGULUI popor este inacceptabil.
      Ca sa fie clar ca nu vorbesc partizan, dpdv politic am simpatii pro-PNL si sentimente anti-PSD.
  • -2 (4 voturi)    
    nu inteleg de ce atata ura (Duminică, 20 septembrie 2020, 17:19)

    eucomentez [utilizator]

    Secretarul de stat ungar a facut referire la faptul ca un sas din Transilvania ar trebui sa fie mai atent la declaratiile facute despre minoritatile din Transilvania si sa nu instige la ura sau sa creeze un inamic public dintr-o minoritate istorica - de altfel un fenomen specific nemtilor, sa nu uitam de discursul purtat impotriva evreilor din secolul XIX si consecintele acestuia.

    A remarcat si faptul ca sasii din Transilvania au avut aceasta tendinta anti-maghiara in istorie incepand din secolul XIX si a rezultat intr-un esec istoric - au disparut complet din Transilvania, deci ar fi ceva concluzii de tras pentru Iohannis.