Liviu Dragnea se întoarce la muncă în atelierul auto de la Penitenciarul Rahova - decizie a instanței

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 septembrie 2020, 15:06 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea, la ICCJ (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea, se poate întoarce la muncă la atelierul auto de la Penitenciarul Rahova după ce Judecătoria Sectorului 5 i-a dat câştig de cauză în contestația făcută la instanță de fostul lider al PSD.

„Constată că persoanei condamnate i-a fost îngrădit dreptul la muncă reglementat de dispoziţiile art. 78 din Legea 254/2013, în perioada 02.07.2020 - 15.09.2020”, se arată în decizia instanţei.

Totuşi, judecătorii au ajuns la concluzia că el a încălcat regulamentul când a dat un interviu pe Skype fără aprobare.

În luna iunie, Liviu Dragnea a acordat un interviu online fostei sale consiliere, Anca Alexandrescu, în prezent jurnalist la Realitatea Plus. Administraţia Naţională a Penitenciarelor a susţinut atunci că nu a autorizat ca Dragnea să dea acel interviu, iar Penitenciarul Rahova l-a sancţionat pe fostul lider social-democrat cu ridicarea dreptului de muncă în atelierul auto al închisorii.

Dragnea a atacat decizia penitenciarului în instanţă, mai ales că zilele de muncă reduc durata detenţiei.

Flavia Teodosiu, avocata lui Liviu Dragnea, a declarat acum cinci zile că starea de sănătate a fostului preşedinte PSD s-a agravat în ultimele trei luni, ca urmare a unor decizii "injuste" luate la nivelul ANP şi Penitenciarului Rahova, acesta având "mai multe hernii la nivelul coloanei".

Liviu Dragnea a fost condamnat la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare în dosarul DGASPC Teleorman.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3851 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    i s-a agravat (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:21)

    PaiataNationala [anonim]

    i s-a agravat starea de sanatate si se poate intoarce la munca! E mort dar respira...pesedisme...Cind scapam de astia?
    • -1 (5 voturi)    
      - (Marţi, 15 septembrie 2020, 16:25)

      tomlin [utilizator] i-a raspuns lui PaiataNationala

      incearca cu metilic, e mai sigur decat cu novicioc !
  • -8 (28 voturi)    
    Romania e tara nimanui (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:22)

    emil bobu [utilizator]

    Interlopii pot sa incalce orice lege, votati PSD si PNL ca sa nu se schimbe nimic.
  • +8 (20 voturi)    
    Nu ne intereseaza Dragnea! (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:28)

    calinsab [utilizator]

    Nu mai tot scrieti articole despre cei din puscarie... uitati de ei ei au facut mult rau acestei tari... nu vreau sa mai aud de ei ... ei sunt acolo unde e locul... Va rog... sunt atea alte stiri de dat sau proiecte de facut in Romania.
  • +4 (8 voturi)    
    Dreptul la munca vine la pachet (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:38)

    Con_stan_tin [utilizator]

    cu taxele pe munca. Hoții ies mai câștigați, furatul nu e taxat de către stat deoarece nu este reglementat.
  • +7 (15 voturi)    
    E angrenat intr-o lupta juridica foarte interesant (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:38)

    Susufler0 [utilizator]

    care nu poate avea decat un invingator ! Cin sa fie, cin sa fie ?!!

    A castigat in prima instanta dreptul de a munci in penitenciar, deci i-a fost recunoscut dreptul la munca !
    Pe de alta parte, intrucat i-a fost interzis sa isi caute de sanatate si altundeva decat in sistemul sanitar penitenciar, Livache a declarat ca va cere sa ii fie recunoscut in justitie si dreptul la sanatate, la asistenta medicala si nu ma indoiesc ca si in acest viitor demers juridic va avea castig de cauza ! :)))))

    PS. Si de abia acum se va ivi situatia imposibila pt Daddy, din ciocnirea acestor doua drepturi fundamentale constitutionale, intrucat va uza de folosirea lor concomitenta !
    Astfel, va dori sa munceasca si in acelasi timp va dori sa aiba si dreptul la sanatate, el, care are sanatatea in piuneze !
    Este evident ca nu va putea munci dar tot atat de evident este ca are dreptul acesta, motiv pt care va incerca sa creeze o situatie juridica imposibila, care nu va putea fi solutionata fara tambalau decat printr-un compromis ! Si pt ca toata lumea este satula de scandal cand vine vorba de Dinti de grebla, se va realiza compromisul : LIVACHE SE VA FACE CA MUNCESTE, CA LUCREAZA (precum Dinescu in urma cu 30 de ani !) pt ca sa poata sa beneficieze si de acest drept constitutional, dar in acelasi timp, pt a nu-i fi incalcat dreptul la sanatate, va sta toata ziua fara sa faca nimic pt ca altfel isi distruge sanatatea ! :)))))))

    PPS. Si atentie, acesta nu e decat inceputul ! (Daca il va ajunge cumva din urma inca o condamnare, ar putea sa faca rost de ragazul necesar pt a experimenta si realizarea altor drepturi ale omului, care acum ii sunt refuzate ! (De exemplu dreptul de a fi egal cu comunitatea LGBTQIA din afara penitenciarului ! :)))
  • +7 (11 voturi)    
    aha, (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:41)

    nahir [utilizator]

    deci dacă este apt de muncă, nu este bolnav. Avocata lui o fi aflat? Că iar o să susțină că are probleme grave în zona cervicală și lombară (i-or fi priit ”masajele” de la duș și exercițiile fizice de ridicat săpunul cu cu*ul, făcute cu această ocazie).
  • +7 (11 voturi)    
    Ne macina o curiozitate coplesitoare (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:51)

    Sparafucile [utilizator]

    Acolo are voie sa repare si masini furate?
  • +10 (16 voturi)    
    Dragnea bolnavul (Marţi, 15 septembrie 2020, 15:59)

    stanescu [utilizator]

    Și când e bolnav el tot vrea sa muncească. Un adevărat erou PSD-ist. Iubita lui se plângea că nu e dus la spital și operat la cât de bolnav este , dar el nu și nu , vrea la muncă. Cineva mănâncă ..... ceva în tot aceasta telenovelă de 2 bani.
  • +3 (3 voturi)    
    Care Liviu? (Marţi, 15 septembrie 2020, 16:25)

    msd [utilizator]

    N-am prins ideea. Un oarecare Liviu vrea sa munceasca in puscarie. E treaba noastra?
  • +3 (5 voturi)    
    nu mai inteleg nimic... (Marţi, 15 septembrie 2020, 16:49)

    Bara [utilizator]

    ori e bolnav, ori vrea sa munceasca, vrajeala psdista.
  • +5 (5 voturi)    
    Încă o dovada (Marţi, 15 septembrie 2020, 17:02)

    Observatory [utilizator]

    tovarășul DraqNea conduce clasa muncitoare prin exemplu personal: La munca tovarăși !