Avocată: Liviu Dragnea are mai multe hernii la nivelul coloanei / Starea sa de sănătate s-a agravat

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 10 septembrie 2020, 11:34 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea, la ICCJ (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Flavia Teodosiu, avocata lui Liviu Dragnea, a declarat joi că starea de sănătate a fostului preşedinte PSD s-a agravat în ultimele trei luni, ca urmare a unor decizii "injuste" luate la nivelul ANP şi Penitenciarului Rahova, acesta având "mai multe hernii la nivelul coloanei".

Flavia Teodosiu a făcut joi mai multe declarații cu privire la starea de sănătate a lui Dragnea, dar şi în legătură cu sancţiunile primite de acesta în penitenciar, în urma interviului online acordat în luna iunie fostei sale consiliere, Anca Alexandrescu, în prezent jurnalist la postul Realitatea Plus.

În mai multe rânduri, Flavia Teodosiu s-a referit la acel interviu ca fiind o "convorbire online privată".

"Clientului meu i s-a agravat starea de sănătate în ultimele trei luni, urmare a unor decizii injuste luate la nivelul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, respectiv a Penitenciarului Rahova. Înţeleg să fac această declaraţie pentru a atrage atenţia public asupra unor consecinţe care pot deveni ireversibile. Afecţiunile clientului meu erau cunoscute public cu mult înaintea începerii executării pedepsei privative de libertate, fiind cunoscut că a fost luată în calcul o operaţie mai amplă", a spus avocata.

”Domnul Liviu Dragnea are mai multe hernii la nivelul coloanei, o parte aflate în zona cervicală şi o parte în zona lombară. La sosirea acestuia în penitenciar, a prezentat la controlul medical documentele care atestă această condiţie medicală. De asemenea, pe parcursul detenţiei, acesta a beneficiat de tratament cu medicamente antiinflamatoare, pentru a ameliora durerile cauzate de herniile multiple, însă nicio măsură nu a fost luată pentru a preveni agravarea acestora”, a adăugat Teodosiu.

Ea a spus că Dragnea a cerut conducerii Penitenciarului Rahova să-i aprobe efectuarea unui consult la un spital de ortopedie, însă nu a primit niciun răspuns.

"În urmă cu aproximativ trei luni, înainte de convorbirea online privată, făcută publică ulterior, domnul Dragnea a făcut o cerere către Departamentul medical, prin care solicita să fie programat la un consult la Spitalul de Ortopedie Foişor, deoarece durerile din zona lombară se agravaseră, coborau pe picior, acesta fiind un simptom care semnala agravarea acestui diagnostic. Acesta a menţionat clar în cerere că doreşte ca toate costurile care vor exista ca urmare a acestui consult şi a analizelor să fie suportate de către dânsul. Cererea domnului Dragnea a fost aprobată de către Departamentul medical, programarea a fost stabilită, hârtiile au fost trimise la conducerea unităţii de detenţie, pentru a organiza transportul acestuia la consult. Domnul Dragnea nu a fost transportat la spital nici până astăzi, neprimind niciun fel de explicaţie în acest sens", a arătat avocata.

Flavia Teodosiu a mai spus că, după ce Dragnea a avut "convorbirea online privată" cu Anca Alexandrescu, o comisie de disciplină din penitenciar l-a sancţionat cu suspendarea dreptului de a primi şi de a cumpăra bunuri pentru o perioadă de o lună, dar şi suspendarea dreptului de a munci, pentru o perioadă nedeterminată.

În luna iunie, Liviu Dragnea a acordat un interviu online fostei sale consiliere, Anca Alexandrescu, în prezent jurnalist la Realitatea Plus, cu puţin timp înainte ca fostul lider PSD să fie inculpat de DNA în dosarul Tel Drum.

Administraţia Naţională a Penitenciarelor a susţinut atunci că nu a autorizat ca Dragnea să dea acel interviu, iar Penitenciarul Rahova l-a sancţionat pe fostul lider social-democrat cu ridicarea dreptului de muncă în atelierul auto al închisorii.

Dragnea a atacat decizia penitenciarului în instanţă, mai ales că zilele de muncă reduc durata detenţiei, iar Judecătoria Sectorului 5 a anunţat că va lua o decizie în acest proces pe data de 15 septembrie.

Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv pe 27 mai 2019, de Instanţa supremă, la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3068 vizualizari

  • +40 (48 voturi)    
    You hurt ? (Joi, 10 septembrie 2020, 11:38)

    BartSimpson [utilizator]

    GOOOD !! Cand ai dat ordin sa fie gazati femei si copii la gramada te-a durut in c..r ! Sper sa moara in puscarie ... nu merita altceva.
    • -18 (26 voturi)    
      Usurel cu umanitatea pe scari! (Joi, 10 septembrie 2020, 13:00)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Nu ne spui cati au murit gazati?
      • +13 (15 voturi)    
        Ti-e mila de el ? (Joi, 10 septembrie 2020, 13:24)

        BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Mergi si tine-i de urat ! Sclavule ...
        • -7 (11 voturi)    
          Zero morti din gaze .. sa inteleg! (Joi, 10 septembrie 2020, 14:57)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

          Dar continuui sa imprastii fum pe aici.
          • +7 (7 voturi)    
            A fost cel putin 1 de care stiu eu... (Joi, 10 septembrie 2020, 18:05)

            UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            ...probabil nu conteaza, nu? E doar un om din Teleorman si hastagist (nu stiu ce inseamna asta LOL)...a, si parca avea si comorbiditati!

            https://republica.ro/ultimele-zile-ale-lui-ilie-gazea
            • -6 (6 voturi)    
              Autopsia a spus alta. (Joi, 10 septembrie 2020, 21:49)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

              Dar pentru tine ca ti-ai amintit il consider 0.1
              • +4 (4 voturi)    
                Link la act sau doar mancam rahat sovietic? (Vineri, 11 septembrie 2020, 1:50)

                UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                Cine voteaza PSD e ori imbecil ori corupt/complice
                • 0 (0 voturi)    
                  Tu l-ai adus in discutie. (Vineri, 11 septembrie 2020, 13:03)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

                  Da tu linku cu dovada ca a fost gazat ca sa nu impartim rahatu.
      • +7 (11 voturi)    
        huh (Joi, 10 septembrie 2020, 13:29)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Te-ai saturat si tu sa macelaresti femei la Minsk si te-ai gangit sa ne dai niste lectii.
        • -9 (11 voturi)    
          A trebuit sa dau google cu Minsk asta. (Joi, 10 septembrie 2020, 15:01)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

          Ohohohoho, protestele progresiste din Belarus. Rusia e in cadere libera. Nu ma preocup cu nimicuri.
    • +8 (10 voturi)    
      Cocosat de la saci cu bani furati prin Deliorman (Joi, 10 septembrie 2020, 14:34)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui BartSimpson

      Sa votati tot PSD daca vreti sa ramaneti saraci, sa traiti intr-o tara cu servicii de tot rahatul pt cetatenii ei si coruptii sa se imbogateasca inainte primind 2 ani cu suspendare si fara sa le fie confiscate averile astfel dobandite!
  • +21 (23 voturi)    
    Ce mila mi-e de el (Joi, 10 septembrie 2020, 11:43)

    feroviarul123 [utilizator]

    Când ma gândesc ca s-a oferit sa plătească spitalizarea cu banii furați de la copii chiar mi se frânge inima de durere. E incredibil cat de bolnavi sunt politicienii odată ce ajung la pârnaie , dar cum ies afara se vindeca miraculos. Tanti Pintea era pe moarte si acum zburda nestingherita. Când furai nu te durea spatele moșule.
    • +5 (7 voturi)    
      De (Joi, 10 septembrie 2020, 14:16)

      Rebecka [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      madam Pintea ce se mai aude?Nimic-nimic??????
  • +22 (26 voturi)    
    >>>> (Joi, 10 septembrie 2020, 11:50)

    GemstonePig [utilizator]

    Este un adevar recunoscut medical ca atunci cand iti rupi cocoasa furand pana la urma faci hernie de disc.
    • -3 (13 voturi)    
      E de la regumul de detentie. (Joi, 10 septembrie 2020, 13:01)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Care te pune sa suporti forte oscilante in pozitii stand aplecat. E recunoscuta problema.
  • +14 (20 voturi)    
    Dus la Spital->Operat->La Puscarie Iar! (Joi, 10 septembrie 2020, 11:56)

    Marionette [utilizator]

    Nu iese nimen de la puscarie ca-l doare spatele! Daca-ar fi asa s-ar desfiinta puscariile!
    • +5 (7 voturi)    
      Operat (Joi, 10 septembrie 2020, 13:30)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      dar in masca de oxiden sa fie si putin gaz de dispersare manifestanti. Sa isi aduca aminte!
  • +17 (19 voturi)    
    Nu stiu de ce... (Joi, 10 septembrie 2020, 12:01)

    TheBlizzard [utilizator]

    ...dar tare am senzatia ca individul acesta in puscarie beneficiaza de servicii medicale mult superioare celor oferite "muritorilor" de rand in spitalele din RO.
  • +17 (19 voturi)    
    Probabil de la calatoriile lungi... (Joi, 10 septembrie 2020, 12:01)

    Mrrr [utilizator]

    ...cu avionul si cu elicopterul,
    Cine drq... l-a pus sa aiba atatea proprietati imprastiate prin lume?
    Daca statea cuminte in coterul lui in Tele..., pescuia langa casa, viata simpla, etc., nu mai avea nimic la coloana!
    ... nici lombar, nici cervical!
    ...si nu mai aveau probleme atatia concetateni sa-si schimbe placutele de inmatriculare la masini....
  • +14 (18 voturi)    
    Avocata care o face pe doctorița !!! (Joi, 10 septembrie 2020, 12:02)

    asavreau [utilizator]

    Penibil.Penibili și jurnaliștii care au dat o astfel de știre.Vai,săracul Dragnea !!!!!.
  • +15 (17 voturi)    
    oooooo, mititelul! (Joi, 10 septembrie 2020, 12:05)

    t_beriu [utilizator]

    E cumva aceiasi hernie dubla de care se plangea anul trecut? Hernie care nu l-a impiedicat, o saptamana dupa, sa joace fara probleme le nunta Olgutei Vasilescu...
    Haide, mai Mragnea...patul tzapan din celula ar trebui sa fie ideal pentru coloana!
    • +2 (6 voturi)    
      E de la eforturile la care l-au supus alde Alifie (Joi, 10 septembrie 2020, 14:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      si Vaselina in ultimul timp, de cand au inceput sa ia in calcul ca Livache ar putea scapa mai repede de cat a fost planificat !

      PS. I-au explicat practic in celula mecanismul biela-manivela, cu baieti pe post de piston si el de biela ! :)))

      PPS. HN, acesta e un pamflet si te rog sa il tratezi ca atare ! O zi buna va doresc ! :)
  • +13 (17 voturi)    
    dar vai (Joi, 10 septembrie 2020, 12:05)

    ursu78 [utilizator]

    Vai...cand am citit stiriea...mi-au dat lacrimile...cata suferinta, cata tragedie, cata truma...noroc ca inca nu sunt la varsta la care sa ma scap pe mine...am putut trage apa

    Dady...o sa ajungi paralizat si leguma? Goood!!! O sa ia timp sa meditezi si sa afli de ce te uraste lumea...
  • +9 (15 voturi)    
    Ha-ha-ha ! (Joi, 10 septembrie 2020, 12:09)

    Susufler0 [utilizator]

    I se incalca dreptul constitutional la munca dar pe de alta parte nu prea mai poate sa se miste, adica sa munceasca pt ca are hernie !

    PS. Deci Livache a cerut-practic-cere instantei de judecata sa ii permita sa se faca, sa joace teatru, ca munceste !

    PPS. Totodata pregateste noi actiuni in instanta privind incalcarea dreptului sau la sanatate, la asistenta medicala !

    PPPS. Cum de nu a luat in calcul chiparosul, atunci cand era in libertate mare si tare, ca ar putea
    sfarsi ca un prost in puscarie, pt ca daca accepta si varianta aceasta acum nu mai era nevoit sa lupte pt respectarea drepturilor parnaiasilor ?!! :)))))))))
  • +13 (15 voturi)    
    "Afecţiunile clientului meu erau cunoscute public" (Joi, 10 septembrie 2020, 12:29)

    Cataleya [utilizator]

    Da, da, exact asa e.

    Asta parca ar fi o postaca de la Sputnik, nicidecum o avocata serioasa.
    Toata lumea stie ca Dragnea sufera de spate. Nu zau?
    De unde?
    Ca s-a refugiat in spital ca sa nu mearga la DNA si cand a iesit de-acolo a declarat ca are probleme cu spatele?
    Si toata lumea a aflat si l-a si crezut, nu?
    El vrea doar sa se victimizeze, pt ca stie ca dupa un control amanuntit facut de niste medici de specialite, o sa-i aspuna aia "mars inapoi in celula, simulantule!"

    Dragnea a dat-o in bara rau de tot cu avocata asta.
    Nimic nu i-a iesit. :)
  • +6 (10 voturi)    
    vaaai, saracutul (Joi, 10 septembrie 2020, 12:36)

    eyesopen [utilizator]

    aproape ca am varsat o lacrima. not.
  • +16 (20 voturi)    
    tratament (Joi, 10 septembrie 2020, 12:39)

    silviust [utilizator]

    E inuman ce i se întâmplă, parcă ar fi la pușcărie. Domnul Dragnea trebuie tratat imediat într-unul din cele 8 spitale regionale construite conform programului din scoarță în scoarță, sau, și mai bine, în modernul spital construit în sectorul 1 de primarul PSD.
  • +7 (13 voturi)    
    Offf.... (Joi, 10 septembrie 2020, 12:50)

    Groove_Ozy [utilizator]

    ....asta chiar este o drama. Eu cred ca l-as putea ajuta pe domnul puscarias printr-o interventie chirurgicala foarte simpla ce nu necesita nici macar anestezie. As putea sa-i scot coloana vertebrala (desi nu o are, sigur e un ciot acolo) si i-as putea-o inlocui cu un bat de jandarm (d'ala telescopic) sau ceva brad artificial....
  • +9 (11 voturi)    
    medicina (Joi, 10 septembrie 2020, 13:04)

    drago [utilizator]

    Este dovedit medical ca aceasta boala cu aceste simptome apare la toti barbatii de peste 60 de ani care trebuie sa faca fata unor femei sub 30 de ani!
  • +9 (11 voturi)    
    Miroare a pensie speciala si anticipata? (Joi, 10 septembrie 2020, 13:08)

    Milka Man [utilizator]

    Liviu Dragnea face exact ce fac toti infractorii inchisi: incearca sa scape de acolo prin orice mijloace. Hernia de disc se poate trata fara probleme in spitalele penitenciar, nu e musai sa mearga in Madagascar sau Costa Rica...Unde mai pui ca e si gratis, ca na...puscariasii au mai multe drepturi decat cei care isi rup spatele muncind...Si nu trebuie sa dea nici spaga la doctori...
  • +11 (13 voturi)    
    Cred si eu (Joi, 10 septembrie 2020, 13:09)

    omezu [utilizator]

    Ca-l doare spatele de la cat a furat!
  • +7 (9 voturi)    
    Coloana de om = O,coloana de hot intacta !!! (Joi, 10 septembrie 2020, 13:18)

    Plagarus [utilizator]

    Nevertebrat moral,apt pt. psdei.
  • +9 (11 voturi)    
    Eu cred că e adevărat... (Joi, 10 septembrie 2020, 13:40)

    Casazicu [utilizator]

    Sigur faci hernie multiplă, dar nu la coloan vertebrală dintr-un singur motiv, trebuie să o ai!
    Și apoi gâdiți-vă puțin, să cari atâția bani de la bugetul de stat la tine acasă nu-i usor! Te ia ușor de spate...
  • +11 (11 voturi)    
    Nu ne intereseaza (Joi, 10 septembrie 2020, 14:44)

    AndreiBCO [utilizator]

    starea de sanatate a infractorilor.
    Sa zica merci, pentru ce a facut el in alte tari mai dezvoltate infunda puscaria definitiv.
  • +5 (5 voturi)    
    Oare ? (Joi, 10 septembrie 2020, 19:12)

    danmarian [utilizator]

    Fiecare borfas PSD-ist, and intra la "mititica" este "cuprins" de groaznice maladii ! SAi - "pe cale de consecinta" - se .... cere AFARA ! Mari banditi - mari cotzcari ! Marele livache SA STEA LA .... MITITICA - sa-si odihneasca .... coloana ! Ca la Irinuca - poate sa o deterioreze mai rau !
  • +4 (4 voturi)    
    De când (Joi, 10 septembrie 2020, 20:56)

    comentatordiletant [utilizator]

    au nevoie politicienii (mai ales români) de coloană vertebrală?