Angajaţi ai Căminului de bătrâni din Craiova, unde este un focar de COVID-19, au împărțit pliante electorale cu Olguța Vasilescu

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 august 2020, 13:56 Actualitate | Esenţial


Angajati ai Caminului Craiova impartind integrame cu Olguta vasilescu
Foto: captura facebook
Mai mulţi angajaţi ai Căminului pentru Persoane Vârstnice Craiova, unde sunt 126 cazuri de COVID-19, au plecat să împartă pliante electorale. Angajaţi ai instituţiei acuză conducerea căminului că obligă salariaţii să promoveze un candidat la Primăria Craiova, relatează Mediafax. O angajată a căminului spune că o parte din salariaţii care au împărţit pliante trebuiau să fie în carantină. Potrivit imaginilor postate pe Facebook de angajați, în mâinile lor apar integrame cu Olguța Vasilescu.

Mai mulţi angajaţi ai Căminului pentru Persoane Vârstnice Craiova aduc acuzaţii grave conducerii instituţiei şi altor colegi.

Aceştia susţin că, în data de 11 august, când zeci de pensionari şi angajaţi ai centrului erau bolnavi de COVID-19, o parte a salariaţilor au plecat din focar pentru a face campanie electorală unui candidat la funcţia de primar al Craiovei.

Oamenii sunt ameninţaţi cu pierderea locului de muncă, spun unii angajaţi, sub protecţia anonimatului. „Sunt contacţii direcţi ai contabilului-şef care a fost internat la Spitalul Victor Babeş şi care a ieşit pozitiv. (…) Aceste doamne trebuiau să fie, la 12:35, la serviciu, iar dânsele fac campanie electorală. Marţi, pe data de 11 august”, a spus o angajată a căminului de bătrâni.

„Ştiţi cum ne ameninţă pe noi domnul director? Ne ameninţă şi ne face oale de porci. Şi tot timpul ne vorbeşte urât şi ne jigneşte, dar ne-a ajuns cuţitul la os. (...) Fetele erau în spital şi ei făceau campanie. Luau fetele forţat, că dacă nu, îşi pierdeau locul de muncă. Să le ducă să împartă pliante”, a mai spus angajata.

Fotografia în care se văd salariaţii cu pliante electorale în mână a fost postată şi de directorul căminului de bătrâni, pe pagina sa personală de Facebook, potrivit Mediafax.

„Nu am obligat pe nimeni să meargă în nicio campanie electorală. Eu nu am făcut campanie electorală, nu ştiu despre ce e povestea.(...) N-am ameninţat pe nimeni. Eu n-am fost aici zilele astea”, a reacţionat Valentin Giurcă, directorul Căminului pentru Persoane Vârstnice Craiova.

Inițial subiectul a fost tratat de Recorder.ro.

Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11726 vizualizari

  • -23 (29 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa fie judecati (online) de tinerii frumosi si liberi si bagati la puscarie.
    • +12 (16 voturi)    
      Dar de unde “cucuviao” (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:15)

      Philipe [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De ce zici așa? Ei trebuie pupați puternic in fund, că vouă lipitorilor asta vă place, pusi pe buci la boieri. Șterge-te la gură că pute urât de tot
    • +12 (16 voturi)    
      Stimată d-nă Mov, (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:28)

      calincb [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      în calitate de fost tânăr, poate frumos şi acum, dar încă liber, poate îmi permiteţi o mică remarcă privind "băgarea la puşcărie" a oamenilor: la noi este un obicei, nu foarte vechi, dar încă se menţine - trebuie şi un proces înainte, în care să se dovedească oareşce vinovăţie.
      La dvs., în Belarus presupun, nu este chiar aşa, se poate observa cu ochiul liber (dacă nu este chiar aşa de vânăt).
    • +13 (17 voturi)    
      ce vorbesti, ivan? (Sâmbătă, 15 august 2020, 15:32)

      Gheorghe Pudila [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De ce sa fie judecati de tinerii frumosi si liberi, mai bine sa-i judece batranii urati si sclavi de la psd.
      E un caz limoede, exact ca cel in care Dragnea a angajat actuvisti de partid la OJ Protectia Copilului.

      Pesedeii volgutei sunt angajati la OJ penteu UCIDEREA VARSTNUCILIR (i-au infectat cu covid) si presteaza pentru PSD pe salarii pentru care ar fi trebuit sa ingrijeasca batranii.
      PUSCARIE PENTRU JAPITA PEREMUSTOPESEFITASECURISTA!
  • +14 (22 voturi)    
    Votați PSD! (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:06)

    comentatordiletant [utilizator]

    Cum nu vă mai poate oferi făină, ulei, găleți, vă oferă COVID.
    Răsplata? Muncă viitoare în folosul comunității de partid, plătită din banii contribuabililor - după un program economic gândit cu mustața și aplicat experimental de cel mai eclatant lider ever - s-a gândit atât de intens la metode de spoliere sistematică a resurselor și eludare a legilor, încât s-a înfierbântat și acum s-a retras puțin la răcoare.
  • +10 (14 voturi)    
    Ciuma (R) + Covid (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:16)

    TheFreeOne [utilizator]

    .
  • +6 (16 voturi)    
    Haoleo! (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:23)

    Nyk1 [utilizator]

    Păi ce făcuși măi Olguțo, de rămăsei fără votanți?
  • +4 (14 voturi)    
    karma is a..... (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:26)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... las ca ne-a razbunat virusu'.
  • +7 (11 voturi)    
    Ce duios.... (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:39)

    John M. [utilizator]

    Oh, Olgutza,
    Visez in fiecare noapte clipa in care te vor ridica si te vor duce la Rahova unde se pare ca veti sfarsi toti banditii din cea mai mare organizatie criminala din istoria Romaniei.
  • +7 (11 voturi)    
    Acum cred că PSD dă 40% la pensii (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:43)

    nick24 [utilizator]

    ĂSTA E PROGRAMUL: îi împuținăm pe pensionari, fondul de pensii rămâne același și împarțim pensia morților.
    • +1 (7 voturi)    
      Dar pe mine m-au întrebat? (Sâmbătă, 15 august 2020, 17:21)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Eu chiar am nevoie de pensionarii din viața mea - chiar dacă peste 50% votează PSD!
  • +5 (7 voturi)    
    Hotnews a vazut,vreodata, un camin de batrani! (Sâmbătă, 15 august 2020, 14:47)

    Tambrian [utilizator]

    In tarile eurpene, si probabil in toata lumea, fiecare familie in putere, este legata de familia parintilor, care ,de regula, este cu peste 20 de ani mai in fata. Multi gasesc,pentru ca nu au alta solutie mai buna, sa-si duca batranii la camine. Si aici se plateste....,si inca scump. Tara asta nu are inca reguli clare aici. E nevoie de o lege coerenta...
  • +9 (11 voturi)    
    "Eu nu am fost aici zilele astea" (Sâmbătă, 15 august 2020, 16:00)

    2mai [utilizator]

    Dar pe unde ai fost directore? Bătrânii mor în căminul unde ai fost pus șef, iar matale pe unde umbli? Ești pe teren, lipești afișe pentru PSD? Auzi, dar salariul de la stat l-ai luat?
    • +6 (8 voturi)    
      Dezavantajul cardurilor! (Sâmbătă, 15 august 2020, 17:10)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

      Pe vremuri ar fi trebuit să treacă pe la slujbă măcar în zilele de leafă :-)
  • +4 (6 voturi)    
    In van se publica asta... (Sâmbătă, 15 august 2020, 17:36)

    spirache [utilizator]

    Degeaba. Orice anchetă, plângere penală la un moment dat va ajunge într-un punct mort. Prea cangrenat este întreg sistemul judiciar, ca pe viitor sa nu mai fie tentat sa faca asa ceva. Daca trece de procuror, se blochează la judecător, dacă trece de asta, sunt nspe căi de atac, daca trece de căi, da CCR o interpretare, dacă scapă de CCR, merge la CEDO si face agentul României lobby, dacă nici asta , da Parlamentul o lege, se aplica legea penala mai favorabila si gata...si mai sunt: CNA, CNCD, Curtea de Conturi etc
  • +8 (10 voturi)    
    Asta e chiar culmea prostiei! (Sâmbătă, 15 august 2020, 19:09)

    Klaus_ [utilizator]

    Sa le distribui Covid votantilor PSD, chiar inainte de alegeri... de o asemenea prostie doar oamenii Olgutei puteau fi capabili. Astia isi pierd votantii definitiv, la propriu.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu garantez. (Sâmbătă, 15 august 2020, 19:44)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Știi că ai lor votează și morți :-)

      Pariez că listele electorale nu vor fi actualizate după 01.03.2020.