Președintele Iohannis a semnat legile prin care Mihai Viteazul, Horea, Cloșca și Crișan sunt recunoscuți drept eroi martiri ai neamului

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 21 iulie 2020, 17:39 Actualitate | Esenţial


Mihai Viteazul
Foto: Wikipedia
Președintele Klaus Iohannis a semnat, marți, decretele pentru promulgarea legilor potrivit cărora Mihai Viteazul, Horia, Cloșca și Crișan sunt recunoșcuți drept martiri și eroi ai neamului românesc, anunță Mediafax.

Președintele Klaus Iohannis a semnat decretele privind promulgarea Legii pentru declararea lui Mihai Viteazul, Domn al Țării Romanești și al Moldovei și Principe al Transilvaniei, martir și erou al națiunii române și pe cel privind promulgarea Legii pentru declararea personajelor istorice Horea, Cloșca și Crișan, martiri și eroi ai națiunii române și pentru comemorarea la data de 8 noiembrie a Martirilor Români de la Beliș.

Parlamentul a decis, pe 30 iunie, că Mihai Viteazul, Horia, Cloșca și Crișan sunt recunoșcuți drept martiri și eroi ai neamului românesc și vor fi omagiați prin organizarea unor programe şi manifestări cu caracter cultural-ştiinţific.

Deputații au aprobat, cu 240 de voturi „pentru”, 18 „împotrivă” și 23 abțineri, proiectul de lege are ca obiect de reglementare declararea lui Mihai Viteazul, Domn al Țării Româneşti, Domn al Moldovei şi Principe al Transilvaniei, drept martir şi erou al naţiunii române, în semn de recunoaştere şi respect pentru idealurile susţinute şi sacrificiul făcut.

Potrivit proiectului, ceremoniile anuale vor avea loc în data de 27 mai şi pot fi marcate de autorităţile centrale şi locale, precum şi de instituţiile publice de cultură din ţară şi din străinătate, prin organizarea unor programe şi manifestări cu caracter cultural-ştiinţific.

Autorităţile administraţiei publice centrale şi locale pot sprijini material sau logistic organizarea şi desfăşurarea programelor şi manifestărilor, în limita fondurilor disponibile. Societatea Română de Radiodifuziune şi Societatea Română de Televiziune, în calitate de servicii publice, pot include în programele lor emisiuni culturale ori aspecte de la manifestările dedicate acestei sărbatori.

De asemenea, Camera Deputaților a aprobat și proiectul de lege, cu 245 de voturi „pentru”, 19 „împotrivă” și 21 abțineri, care are ca obiect de reglementare pentru declararea personajelor istorice Horea, Cloșca și Crișan, martiri și eroi ai națiunii române și a comemorării la data de 8 noiembrie a Martirilor Români de la Beliș.​








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2230 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    Brâncoveanu nu? (Marţi, 21 iulie 2020, 17:45)

    Nyk1 [utilizator]

    Sau ne e mai frică de cum ar reacționa Înalta Poartă decât ungurii, cei din urmă fiind un target mai ușor?
    • +2 (8 voturi)    
      lifta sovietica (Marţi, 21 iulie 2020, 19:59)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      daca nu nu ai bunul simt, macar ai inteligenta sa te abtii, sau e prea mult pt un troll de genul tau. cacatul ala de kuzmilf te plateste la nr de postari?
  • -5 (13 voturi)    
    ce ironie! un fricus semneaza! (Marţi, 21 iulie 2020, 17:52)

    BernierC [utilizator]

    Ce parsiva este istoria! Iata, cine ajunge sa semneze acte prezidentiale, prin care Mihai Viteazul, Horia, Closca si Crisan sunt confirmatri ca eroi martiri ai neamului romanesc...
    • +6 (8 voturi)    
      ironia (Marţi, 21 iulie 2020, 18:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      ca ironia, dar ce-i ala ''fricus'', ca n-am inteles.
      Altfel, nu ca erau vreo urgenta legile respective, dar mai intreb cine au fost cei 18-19 care au votat contra.
      Useristi sau udemeristi, cel mai probabil.
    • -4 (10 voturi)    
      Nu prea este ironie... (Marţi, 21 iulie 2020, 20:07)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui BernierC

      Este dementa deja, seamana cu condamnarea comunismului de catre Basescu...blasfemie curata!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Baba Novac (Marţi, 21 iulie 2020, 18:26)

    CiprianAbrudan [anonim]

    nu trebuie uitat,Baba Novac !
    • -2 (4 voturi)    
      iancu jianu (Marţi, 21 iulie 2020, 19:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CiprianAbrudan

      si toma alimos, la fel, nu trebuie uitati.
  • -7 (9 voturi)    
    Ii facem pe toti impostorii sfinti ? (Marţi, 21 iulie 2020, 20:37)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Trebuia lasat asa cum este perceput de marea masa a oamenilor indoctrinati de educatia din perioada comunismului, prin orele de istorie sau cum era perceput din filmele propagandistice ale lui sergiu nicolaescu, dar in ce riveste adevarul istoric, nu era deloc un sfant.
    Nu va intrebati de ce nu a rezistat ,,unirea" dupa moartea lui ?
    • +3 (5 voturi)    
      pai,explica-ne (Marţi, 21 iulie 2020, 22:51)

      gurka [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      asa cu vorbele tale,pe-ntelesul nostru!de ce n-a rezistat unirea cu ghilimele?
    • -2 (6 voturi)    
      Fel si fel de sfinti (Marţi, 21 iulie 2020, 23:38)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

      Mai ales astia de l-au pus pe Iohanis sa faca trebusoara asta...

      Este dovada pura ca oamenii isi pierd capul cand pun mana pe putere, se cred mai presis decat Istoria...
  • +2 (2 voturi)    
    Normalitate in vremea pandemiei (Miercuri, 22 iulie 2020, 4:21)

    V. Istina [utilizator]

    Se intampla si lucruri firesti din cand in cand.
    Cine au fost totusi cei 18 care au votat impotriva? UDMR? Atitudine de maxim prost gust. O abtinere ar fi fost mai politicoasa...