VIDEO Procurorul care a deschis dosarul 10 august, despre soluția DIICOT de clasare parțială: Suntem consternați și încă procesăm ceea ce s-a întâmplat

de M.H.     HotNews.ro
Vineri, 17 iulie 2020, 17:01 Actualitate | Esenţial


Bogdan Pirlog
Foto: Captura
"Suntem consternați și încă procesăm ceea ce s-a întâmplat", spune procurorul militar Bogdan Pîrlog, cel care a deschis dosarul privind intervenția în forță a jandarmilor la protestul din 10 august 2018, despre decizia DIICOT de clasare parțială a dosarului.


Care este impactul deciziei DIICOT de clasare parțială a dosarului și de scoatere de sub urmărire penală a șefilor de atunci ai Jandarmeriei?





Răspunsul procurorului militar: "Suntem consternați și încă procesăm ceea ce s-a întâmplat. Pe de altă parte, așteptăm, dacă vom avea acces, să citim și noi ordonanța DIICOT și să vedem că ea conține ceea ce conține. Ca procuror, necunoscând probele de la dosar, eu nu pot să spun că e o soluție bună sau greșită, dar impactul este deosebit. În acest moment, percepem o creștere a neîncrederii populației. Lumea este tensionată și de o parte, și de alta. E clar că este un dosar care suscită un interes major, pe plan intern și internațional".

La aproape 2 ani de la reprimarea violentă a mitingului diasporei din Piața Victoriei, procurorii DIICOT clasează parțial dosarul 10 august. Procurorii DIICOT spun că nu există probe că a fost vorba despre o tentativă de lovitură de stat, așa cum a susținut Jandarmeria Română.DIICOT, care a preluat acest dosar în urmă cu maia bine de un an, susține și că nu ar fi fost pregătită din timp reprimarea protestului, așa cum au afirmat o parte dintre manifestanții care au făcut plângeri penale împotriva jandarmilor. Prin urmare, conducerea Jandarmeriei de la acea vreme a fost scoasă de sub urmărire penală.

Au scăpat de urmărirea penală colonelul Gheorghe Sebastian Cucoş, fost prim adjunct al Jandarmeriei Române, maiorul Laurenţiu Cazan, fost director general al Direcţiei Generale de Jandarmi Bucureşti, colonelul Cătălin Sindile, fost şef al Jandarmeriei Române și comisarul şef de poliţie Mihai Dan Chirică, fost secretar de stat în MAI pentru relaţia cu prefecţii.

Procurorii DIICOT spun totuși că în cazuri punctuale unii jandarmi au intervenit cu violență împotriva protestatarilor, astfel că vor fi cercetați pentru purtare abuzivă de către Parchetul Militar. Mai exact, procurorii spun că aceștia "ar fi abuzat de prerogativele funcției publice cu care au fost investiți, exercitând violențe nejustificate împotriva unor protestatari".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2092 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    procesati cum rumegati de 30 ani (Vineri, 17 iulie 2020, 17:05)

    unics [anonim]

    Da, da, sunteti toti consternati, procesati si rumegati cum ati procesat de 30 de ani dosarul Revolutiei, Mineriadelor...TARA DE IZBELISTE , POPOR DE OI
    • +5 (5 voturi)    
      DIICOT si Inspectia Judiciara au musamalizat dosar (Sâmbătă, 18 iulie 2020, 1:02)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui unics

      ul

      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22652536-val-achizi-cute-jandarmerie-nainte-protestul-din-10-august-pulverizatoare-mare-capacitate-mii-spray-uri-iritant-lacrimogene-textile-unic-folosin-jandarmeria-nu-preg-tit-mod-special-pentru-acest-miting.htm
  • +11 (13 voturi)    
    DIICOT asta are nume si prenume? (Vineri, 17 iulie 2020, 17:10)

    Gryphus [utilizator]

    cine sunt oamenii din aceasta institutie care au dat aceasta decizie? cu nume si prenume
    • +7 (9 voturi)    
      Nu, ca e institutie suverana!!Adica prezinta.. (Vineri, 17 iulie 2020, 23:29)

      constatator [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      frecarea mentei in fata contribuabilor! Diicot, parchet, si toate leprele care stau pe acest parhet doar stau si socializeaza ca asa au fost invatati in universitati si mai putin dreptatea in sine!! Vina statului, adica a guvernantilor ca asa ii vrea, indobitociți!
  • +7 (7 voturi)    
    Pe principiul "si marmota invelea ciocolata" (Vineri, 17 iulie 2020, 17:17)

    Deja [utilizator]

    DIICOT sustine ca "nu ar fi fost pregătită din timp reprimarea protestului". Pe ce probe, de curiozitate? Banuiesc ca sunt probe la dosar, doar nu e o opinie personala.
  • +10 (10 voturi)    
    Rusine!! (Vineri, 17 iulie 2020, 17:32)

    lili [anonim]

    L-au pasat de colo colo ca sa-l ingroape in final!
    Dat fiind faptul ca Dosarul a ajuns la DIICOT doar in urma plangerii Jandarmeriei ca a fost lovitura de stat, iar asta NU s-a confirmat dupa cum spune DIICOT, de ce Dosarul nu s-a intors la Parchetul Miliatar, pentru ca NU mai era de Competenta DIICOT dat fiind faptul ca NU era vorba depsre lovitura de stat?!
    De ce abia acum se intoarce la Parchetul militar un ciot din Dosar care sa ancheteze cativa jandarmi violenti!?
    De ce NU s-a intors TOT Dosarul la Parchetul Militar, sa-i ancheteze Procurorii Militari pe TOTI cei RESPONSABILI, atat din Jandarmerie cat si din Politic?
    Care e Functia cea mai inalta implicata in violentele de la 10 August, conform Legii, CINE a DAT Ordinul de actiune sau cum ii spune la Jandarmerie?!
    Ministrul de Interne sau Premierul CE ROL au, conform LEGII, in astfel de situatii?!
    Eu am citit ca la MAI in momentul in care Minsitrul de Interne e PREZENT in sediul MAI PREIA automat Comanda!
    Dna Carmen Dan s-a aflat la COMANDA intregii actiuni a Jandarmeriei?!
    Ei i se raporta, ea STIA tot ce se intampla, ca a spus ca a fost prezenta la sediu, dar NU ea a comandat, ea statea la "impartasit impresii cu colegii ei din MAI"!
    Asa a declarat ea, dar asa e?
    Dragnea era INFORMAT tot timpul, cum s-a auzit?!
    Politicul NU a STIUT ce se intampla, NU are nici un ROL la comanda in astfel de actiuni ale Jandarmeriei, subordonata Minsitrului de Interne, Sefii de la Jandarmerie DECID de capul lor sau cum?
    NU cred nimic din minciunile DIICOT, sotul Georgianei Hosu e prieten cu colonelul Paraschiv, ala in ALB care dirija actiunile jandarmilor ca un sef de Orchestra simfonica, e musamalizare, marca PSD, acum girata de PNL!
    Sunt convinsa ca Predoiu si Johannis au STIUT de Clasarea Dosarului, la fel sefa Parchetului general, dna Scutea, sunt convinsa ca NU au aflat ieri de la TV!
    Predoiu tace chitic, Johannis tace chitic, Rares Bogdan e dat disparut, Dragnea si Carmen Dan ci PSDeii jubileaza!
    Rusine, PNL=PSD!
  • +7 (9 voturi)    
    Pirlog e un om bun (Vineri, 17 iulie 2020, 17:52)

    emil bobu [utilizator]

    Intre timp, mii de alti consternati isi fac bagajele, convinsi ca mizeria nu se va termina.
  • +12 (12 voturi)    
    Excelenta prestatie! (Vineri, 17 iulie 2020, 17:57)

    Luk [utilizator]

    Jos palaria, domnule Parlog!

    Evident ca omul asta trebuie indepartat, n-are ce sa caute printre procurori, au mai ramas doar cei obedienti si cuminti, cei care nu vor "sa faca valuri".
    Asta este efectul distrugerii imaginii si demiterii Procurorului Sef DNA.
    • +9 (9 voturi)    
      sistemul (Vineri, 17 iulie 2020, 21:01)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      sistemul este de vina si nu a dormit nici cata vreme LCK a fost procuror sef la DNA. dupa cum a spus chiar ea, magistratura romana nu are cum sa depinda de un singur om intr-o anumita pozitie. nici nu ar trebui sa functioneze lucrurile asa intr-o democratie... din contra, orice piesa ar pica, lucrurile trebuie sa continue sa functioneze ca la carte.

      problema este in fond una politica si vina este a electoratului pentru ca nu a reformat clasa politica si nu a transmis clar mesajul ca politicienii trebuie sa-si ia labele de pe justitie. cata vreme nu putem face asta, ma indoiesc ca putem avea pretentii de la magistrati. si in egala masura din partea altor bugetari, de la politisti, sanitari, cadre didactice, functionari publici samd. asaltul asupra justitiei a inceput in momentul in care nu le-au iesit calculele la referendumul din 2009, in urma unei decizii CCR. dupa martea neagra au renuntat si la aparentele ca au de gand sa fie subtili in aceste privinte. electoratul nu a inteles gravitatea situatiei si platim acum pretul.