Alina Bica, în fața instanței din Italia: Nu vreau să mă întorc în România. Dacă sentinţa va fi confirmată, voi cere să execut pedeapsa aici / În România există un singur penitenciar pentru femei (presă)

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 16 iulie 2020, 14:36 Actualitate | Esenţial


Alina Bica (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fosta şefă a DIICOT Alina Bica, fugară din țară şi reţinută săptămâna trecută în Italia, având o condamnare definitivă de patru ani de închisoare, a susținut în fața unei instanțe italiene că nu fuge, dar că nu vrea să se întoarcă în România şi că vrea să-şi execute condamnarea în Italia, scrie Gazeta Românească, citând La Gazzetta del Mezzogiorno. Presa italiană mai notează că Alina Bica este în Italia de aproximativ un an, fiind consultant legal pentru companii din zona Brescia.

"Fostul procuror anti-mafia român ajunge în închisoarea din Trani”, titrează La Gazzeta del Mezzogiorno.

Alina Bica locuiește de aproximativ un an în regiunea Puglia din sudul Italiei și a fost consultant legal pentru companii din zona Brescia. Cu puțin timp înainte de carantină, ea s-a mutat la Altamura (localitate lângă Bari), unde trăiește și lucrează partenerul ei: aici și-a declarat domiciliul și aici poliția a găsit-o, scriu jurnaliștii italieni.

Ei prezintă detalii despre audierea Alinei Bica în fața judecătorilor italieni, solicitați să valideze arestarea în baza mandatului european.

"Nu am comis nicio infracțiune și am depus un nou recurs în fața Înaltei Curți a României. Sentința se bazează pe o interpretare foarte particulară a legii, asupra căreia a existat un dezacord puternic între judecători. Nu fug, dar nu vreau să mă întorc în România, iar dacă sentința este confirmată, vă voi cere să o execut aici în Italia: în România există un singur penitenciar pentru femei și mai mult de jumătate dintre deținute au fost condamnate pe baza investigațiilor efectuate de biroul meu. Sunt o persoană educată, cunosc legea și nu pot merge la închisoare: trebuie să mă confrunt cu avocatul meu pentru a studia strategia de apărare", le-ar fi spus Alina Bica judecătorilor, conform sursei citate.

Alina Bica a fost reținută vineri în Italia și va fi adusă în țară în perioadă următoare, anunța șeful Poliției Române, Liviu Vasilescu. Alături de Bica a fost arestat și omul de afaceri Ioan Bene.

Fosta șefă a DIICOT a fost condamnată definitiv, în noiembrie 2019, la 4 ani de închisoare cu executare, în dosarul în care este acuzată de favorizarea omului de afaceri Ovidiu Tender. Alina Bica, fugară din România, a fost dată în urmărire internațională pentru executarea pedepsei, conform procedurii.

Acuzațiile procurorilor față de Alina Bica în dosarul Tender

Potrivit DNA, în cursul anului 2013, omul de afaceri Ovidiu Tender i-a cerut sprijinul Alinei Bica pentru a obţine o condamnare cu suspendare în dosarul RAFO, aflat pe rolul Tribunalului Bucureşti. Alina Bica le-a solicitat subordonaţilor săi de la DIICOT să ceară în instanţă condamnarea lui Tender la o pedeapsă cu suspendare, potrivit procurorilor DNA.

Astfel, în contextul în care, în primăvara anului 2013, Ovidiu Tender era judecat în dosarul ''RAFO'', instrumentat de DIICOT, în care rechizitoriul a fost întocmit de Bica, omul de afaceri a pus, prin avocaţii săi, la dispoziţia lui Ionuţ Florentin Mihăilescu, fost ofiţer de poliţie judiciară şi consilier al Alinei Bica, documente privind respectiva cauză penală, în scopul consultării şi exprimării unei opinii, atât de el, cât şi de către Bica, pentru a avea şansa unei soluţii favorabile.

"Având în vedere relaţia existentă între Mihăilescu Ionuţ Florentin şi Bica Alina Mihaela, numitul Tender Ovidiu i-a cerut sprijinul magistratului prin intermediul angajatului şi avocaţilor săi în vederea formulării unei apărări favorabile inculpatului Tender Ovidiu, luând în considerare că procurorul Bica Alina Mihaela a fost cel care a instrumentat dosarul şi a dispus trimiterea în judecată a acestuia. Pentru sprijinul acordat, în scopul arătat mai sus, Mihăilescu Ionuţ Florentin, angajat al SC Prospecţiuni SA, firmă deţinută de Tender Ovidiu, a beneficiat de un card emis de Unicredit Bank, în care îi sunt virate diferite sume de bani. De asemenea, din actele şi lucrările dosarului nr. 393/P/2013 a rezultat că Mihăilescu Ionuţ Florentin şi Bica Alina Mihaela au dobândit bunuri imobile (teren), iar, pentru disimularea provenienţei acestora, actele de proprietate au fost întocmite pe numele lui Gavrilă Ştefan şi pe numele altor persoane interpuse", spunea DNA.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11258 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Nimeni nu mai vrea in Romania, (Joi, 16 iulie 2020, 14:37)

    emil bobu [utilizator]

    inafara de PNL si PSD.
    • +18 (20 voturi)    
      Well .. ba da ... POPII ! (Joi, 16 iulie 2020, 15:10)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Well .. ba da ... POPII !


      Dintre astia chiar nu am auzit sa fi fugit vreunul din tara ... well .. exceptie Tokes !
      • +7 (7 voturi)    
        Judecatorii, politistii, politicienii, asistatii (Joi, 16 iulie 2020, 23:23)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

        sociali, . . .
  • +17 (19 voturi)    
    interesant (Joi, 16 iulie 2020, 14:44)

    liviu_ [utilizator]

    la 1 zi dupa ce diicot a dat-o in bara LAMENTABIL...

    fosta sefa a diicot (urmarita penal si fugita din tara) are sentinta de extradare in curs...

    ce coincidenta...

    oricum cu ea la sefia diicot, fara ea,,,... tot niste slugi politice au ramas!
  • +2 (14 voturi)    
    Iti meriti soarta pe masura nesimtirii (Joi, 16 iulie 2020, 14:50)

    Absurdistanul [utilizator]

    cum e Alina ca tu sa fugi prin lume de colo, colo si altii (alta) sa fie liberi (adica libera)?

    vezi si tu acum ce piesa mica ai fost in angrenajul ....., in angrenaj?

    sa stii ca ti se pare ca te sprijina cineva, tu tot haituita esti!

    stai linisita ca vor cadea si ei (inclusiv ea)!
    au facut prea multe boroboate crezand ca sunt nemuritori! nu s-a terminat nimic, se reiau cautarile sa le faca alte dosare. (sic) si pentru el, chiar se aduca multe, doar sa il dea din mana niste servicii externe - si il vor da, ca totul are o limita si un pret pe lumea asta!
  • +19 (21 voturi)    
    Reformarea României este un maraton (Joi, 16 iulie 2020, 14:54)

    valli [utilizator]

    Sunt o persoana educata, cunosc legea si nu pot merge la inchisoare.. în România doar în Italia spune fosta șefă a Diicot. Actuala șefă a Diicot clasează dosarul 10 august pentru că manifestanții inocenți nu au fost capabili să se delimiteze de o mână de huligani, extragerea huliganilor fiind meseria bine plătită a jandarmeriei.
  • +15 (21 voturi)    
    da ce (Joi, 16 iulie 2020, 14:54)

    gopo2016 [utilizator]

    e dupa ea, impachetata si trimisa acasa, sa faca puscaria in tara ei, pe care a adus--o la faliment cu gasca ei de panarame
  • +20 (20 voturi)    
    Păi vor aici cât e de muls (Joi, 16 iulie 2020, 14:58)

    mr_mojo [utilizator]

    Pe urma care-ncotro.
    Nu sunt atât de idioți încât să nu își dea seama că îi va afecta și pe ei.
  • +15 (19 voturi)    
    Mișto! (Joi, 16 iulie 2020, 15:05)

    Gabu [utilizator]

    Acum ne tocmim...
  • -3 (13 voturi)    
    Asta știe de furăciunile anmrp (Joi, 16 iulie 2020, 15:07)

    un domn [utilizator]

    Care duc la un Pirat neiertător ?
  • +13 (15 voturi)    
    asta nu are loc intr-o singura puscarie?! (Joi, 16 iulie 2020, 15:32)

    Antenistontel [utilizator]

    ii trebuie mai multe, sa faca turism?!
  • +11 (15 voturi)    
    Nu sunt... (Joi, 16 iulie 2020, 15:44)

    fdaniel [utilizator]

    Nu sunt foarte multe lucruri în România din cauza voastră, derbedeii infractori care ați jefuit țara!
  • +11 (13 voturi)    
    chiar asa? (Joi, 16 iulie 2020, 16:20)

    panduru [utilizator]

    "Sunt o persoană educată, cunosc legea și nu pot merge la închisoare". O persoana educata, care cunoaste legea si care mai ales, este platita sa vegheze la respectarea legii, nu se baga in asemenea mizerii. Asta se intampla cand numim in functii publice, pe criterii politice, oameni lipsiti de caracter.
  • +9 (13 voturi)    
    bai baiete ce pregatire are dansa... (Joi, 16 iulie 2020, 18:26)

    ..13 [utilizator]

    Consultant legal in Italia si probabil nimeni nu o intreba ce cauta acolo in Italia si nu in RO???

    cate spagi a mai dat si pe acolo???

    O astept cu mare interes in tara -
  • +10 (14 voturi)    
    ce sa mai .... (Joi, 16 iulie 2020, 18:54)

    asada [utilizator]

    ....vorbim tara saraca Romania are o singura inchisoare pentru femei si ghinion,nu i se potriveste infractoarei !!!! Tupeu de parasuta ,va veni ea in tara,dar sa se construiasca imediat o puscarie acceptabila din punctul ei de vedere !! Cred ca in Italia spera ca alegerea puscariei sa o faca dupa ce intreprinde o vizita turistica la cele de acolo si va declara una din ele corespunzatoare standardelor ei de jurist infractor !!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Ce aș propune (Vineri, 17 iulie 2020, 6:54)

    BEDE [utilizator]

    Să facem un acord cu Mexicul ca să ne trimitem pușcăriașii acolo.
    UE? Parcă prea mult apără drepturile infractorilor și prea puțin apără victimele. Mai comod pare a fi să te faci infractor pentru ca cineva să-ți apere drepturile.
    Condițiile trebuie să fie umane pentru infractori, pe când alții care nu sunt infractori nu au niște condiții de viață cât-de-cât...