Ambasadorul Rusiei, convocat vineri la sediul MAE după declarațiile despre Strategia de Apărare a României

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 12 iunie 2020, 13:24 Actualitate | Esenţial


Valeri Kuzmin
Foto: Agerpres
Ambasadorul Rusiei la București, Valery Kuzmin, a fost convocat vineri la sediul Ministerului Român de externe, după declarațiile reprezentantului Moscovei despre Strategia de Apărare a României.

Kuzmin a fost primit de un secretar de stat care i-a transmis că ”menționarea Federației Ruse în Strategia Națională de Apărare a României nu ar trebui să constituie un motiv de surprindere, acesta fiind efectul comportamentului cunoscut al părții ruse în regiune din ultimii ani”.

Ce spune MAE român:

”În contextul declarațiilor de ieri, 11 iunie 2020, ale purtătorului de cuvânt al MAE rus în legătură cu Strategia Națională de Apărare a României, ministrul afacerilor externe Bogdan Aurescu a dispus ca ambasadorul Federației Ruse în România, Valery Kuzmin, sa fie convocat astăzi, 12 iunie 2020, la sediul Ministerului Afacerilor Externe, unde a avut loc o discuție la nivel de secretar de stat.

Cu acest prilej, secretarul de stat pentru afaceri strategice Dan Neculăescu a comunicat ambasadorului Kuzmin faptul că menționarea Federației Ruse în Strategia Națională de Apărare a României nu ar trebui să constituie un motiv de surprindere, acesta fiind efectul comportamentului cunoscut al părții ruse în regiune din ultimii ani. Acest comportament este evaluat ca destabilizator, inclusiv în cadrul pozițiilor comune adoptate la nivelul NATO și Uniunii Europene.

Partea română a arătat că ar fi apreciat ca preocuparea purtătorului de cuvânt al MAE rus pentru stabilitatea regională la Marea Neagră să fie însoțită și de o evaluare corectă a măsurilor cu caracter strict defensiv decise la nivel aliat, acestea fiind adoptate de către NATO tocmai ca urmare a conduitei menționate a Federației Ruse.

Partea română a precizat că Noua Strategie Națională de Apărare reflectă statutul României de stat membru al NATO și al Uniunii Europene, angajat ferm în sensul consolidării democrației, stabilității, păcii și securității internaționale, în conformitate cu sistemul internațional bazat pe norme. Din acest punct de vedere, documentul programatic este expresia politicii predictibile a României de atașament față de valorile euro-atlantice și dreptul internațional.

MAE reafirmă, în acest context, că un dialog pragmatic, bazat pe respect reciproc, poate avea loc în condițiile în care partea rusă manifestă un angajament real în acest sens.”


Zaharova a afirmat că plasarea Rusiei în rândul surselor de probleme globale nu este un lucru nou pentru Moscova.

„Vedem că Bucureștiul a început să plagieze și asta arată că politicienii români nu sunt capabili să gândească independent”, a acuzat Zaharova, adăugând că în acest fel „România contribuie la creșterea tensiunilor și a instabilității în regiune” și este pregătită „să servească alte scheme de confruntare împotriva Rusiei pe seama propriilor lor interese”.

În noua Strategie Naţională de Apărare a Ţării pentru 2020-2024 adoptată de CSAT și trimisă de Klaus Iohannis Parlamentului, Rusia este menționată la capitolul amenințări după „tendința adversarilor statali și non-statali de a exploata capacitatea limitată a societăților de a se proteja în fața imixtiunilor străine și criza economică generată de Covid-19".

În document se afirmă că „Acțiunile constante ale Federației Ruse de consolidare a propriilor capabilități militare ofensive în Marea Neagră de creare a unui sistem de interdicție regională, restricționarea accesului care să asigure controlul asupra bazinului pontic, contrabalansarea acțiunilor de dezvoltare a capabilităților militare aliate pe flancul estic al NATO reclamă o postură națională de apărare consolidată și continuarea atitudinii active a României în scopul consolidării posturii aliate de descurajare și apărare în regiune”.

De asemenea, se vorbește despre „comportamentul agresiv al Federației Ruse” dar și de acțiunile de militarizare a regiunii Mării Negre de tip hibrid desfășurate de acest stat, ce au ca scop menținerea unui climat tensionat și de insecuritate în zona apropiată României, care determină țara noastră să „continue cu fermitate procesul amplu de construire de capabilități robuste de descurajare si apărare, început din anul 2015.




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8602 vizualizari

  • -26 (50 voturi)    
    În semn de prietenie (Vineri, 12 iunie 2020, 13:37)

    Mazeta [utilizator]

    În locul lui Kuzmin, în semn de prietenie, eu i-aș fi oferit domnului Bogdan Aurescu o pereche de mănuși și o cutie cu trabucuri.
    • +13 (23 voturi)    
      ...la schimb cu o mahoarca (Vineri, 12 iunie 2020, 13:44)

      Yotta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si un basamac!?
      • +7 (11 voturi)    
        VIERMELE asta merita expulzat (Vineri, 12 iunie 2020, 16:02)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Yotta

        in Crimeea...si dat pe mana tatarilor
    • +6 (12 voturi)    
      Daca Cracanatul Nu Pricepe (Vineri, 12 iunie 2020, 14:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ii vom Sopti la Ureche ce Consecinte va avea Zero Dark Moscow
    • +3 (7 voturi)    
      dar nu esti (Vineri, 12 iunie 2020, 15:17)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      !!!
    • +10 (16 voturi)    
      Inteligenta figura ambasadorului mujicilor (Vineri, 12 iunie 2020, 15:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sigur nu e ambasadorul vodkai? Pare mai obisnuit cu taria decat cu diplomatia - cu tot costumul ridicol de slujbaj rusnac.
  • -11 (19 voturi)    
    Trump (Vineri, 12 iunie 2020, 13:45)

    Tulth [utilizator]

    Trump!!!!
  • +12 (20 voturi)    
    Nici nu stiu .... (Vineri, 12 iunie 2020, 13:54)

    vin24 [utilizator]

    daca mai au zimti la secera
  • +8 (12 voturi)    
    Comment (Vineri, 12 iunie 2020, 14:49)

    takada [utilizator]

    Nu stiu altii cum sunt,dar parca mai erau unii(in vremuri demult apuse) ambasadori sau ministrii imbracati cu asa uniforma pompoasa si militarizata,cu tot felul de tinichele atarnate peste tot.
    Erau prieteni cu sovieticii si se numeau nazzisti,steag rosu la steag rosu trage,tovarasi.
    Revenind in zilele noastre sovieto-rusii de azi nu se dezic de prostia si micimea deceniilor trecute,cand erau peste tot calcand suveranitatea tuturor vecinilor.

    Sa-l intrebe cineva pe domn ambasador cine naiba i-a pus pe sovieto-rusi sa calce in picioare zeci de natii si sa le distruga viitorul.Sovieto-rusii dorind pamant,cat mai mult pamant de la vecini.Pentru ei doar asta conteaza,nu populatia,ci doar pamantul.
    Asa ca degeaba se "supara" sovieto-rusii(sa nu-i suparam pe rusi,tovarasi),este vina lor ca vecinii si lumea civilizata nu ii inghite deloc.

    Sovieto-rusia este inchisoarea zecilor de popoare calcate in picioare de ei,de la romani,polonezi,finlandezi pana la armeni,chinezi si japonezi.
    Pe cand vom vedea eliberarea din sclavie a acestor popoare de la Prut pana la Oceanul Pacific?

    Apropo,rusii astia au uitat cine le-a impus bolsevismul-comunismul care i-a bagat in saracie lucie si gulaguri zeci de ani,ei continua sa iubeasca culorile si insemnele raului care le-a distrus natia si cultura.
  • 0 (8 voturi)    
    Rusine (Vineri, 12 iunie 2020, 14:50)

    idealogul [utilizator]

    De trei ori rusine.
    Il traumatizati pe bietul Putin.
    Are si el sentimente.
    Nu este si el om?!
    Nu sangereaza si el cand se taie cu baioneta?
    Nu il doare si pe el cand vede sticla de votca goala?!
    Saracul Putin m-a sunat plangand traumatizat si complexat. Romanii sunt niste bully rasisti.
    Mi-a spus ca doar cu vreo 2 secole in urma romanii aveau slavi asa ca nu au dreptul moral sa pretinda nimic decat iertare, IN GENUNGHI, zilnic, in lacrimi...
    Si culmea e adevarat. S-au nu?!
    Oare ce ar spune sfantul mare martir si mucenic George Floyd despre romanii rasisti?!
  • +6 (10 voturi)    
    Inregistrare vs Concert... (Vineri, 12 iunie 2020, 14:55)

    taro [utilizator]

    Una-i sa vezi in presa o declaratie si alta-i sa vezi minciunile "live" spuse chiar de ambasatorul rus.
  • +9 (15 voturi)    
    ipochimenu (Vineri, 12 iunie 2020, 15:19)

    iodixit [utilizator]

    sa spuna care-i treaba cu crimea!
    putin a facut exact ca hitler.
  • +7 (11 voturi)    
    bine!!! (Vineri, 12 iunie 2020, 15:21)

    ..13 [utilizator]

    Aplauze pentru MAE.
  • -7 (9 voturi)    
    Cand am citit declaratia initiala (Vineri, 12 iunie 2020, 15:44)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Am zis ca pfoaa, sa vezi ce o sa sara doctorii rusi pe geamuri de fericire pentru o asemenea declaratie de curaj pentru radinu...
    zdarovie tavarish camandir
  • +8 (12 voturi)    
    Nu a fost pe acolo (Vineri, 12 iunie 2020, 15:58)

    Ephemeris [utilizator]

    si avocata poporului R. Weber sa il sprijine moral pe diplomat?
  • +2 (6 voturi)    
    Sper ca au ascuns sticlele la mae (Vineri, 12 iunie 2020, 16:02)

    Dalinar [utilizator]

    Si kuzmin a fost controlat de pufaika!!!
  • +1 (5 voturi)    
    Asta mai are si alte haine? (Vineri, 12 iunie 2020, 16:50)

    DT34 [utilizator]

    Sau nu il lasa Putin sa se imbrace si altfel?
  • -4 (8 voturi)    
    Romanii, buni vecini cu toti! Ce, nu credeti?! (Vineri, 12 iunie 2020, 19:59)

    Namaste! [utilizator]

    Intrebati-i pe Sarbi (pe care i-au si bombardat amicii lor!), pe Bulgari, pe Maghiari, pe Ukrainieni (presedintele Żeleński i-a laudat foarte!) pe "fratii" Mołdovieni dar si pe polonezi, pe slovaci, pe cehi si pe austrieci, toti entuziasti, va vor confirma cat de faini Europeni sunt Rumânii, aha, aha, âhâm!...
  • 0 (4 voturi)    
    Bravo! (Sâmbătă, 13 iunie 2020, 1:46)

    ranuhasu [utilizator]

    Respect, Aurescu! In sfarsit Romania incepe sa arate ca un stat cu Ministru de Externe