VIDEO Nou episod al războiului în social media: Twitter a eliminat un videoclip în care Trump își făcea campanie folosind cazul George Floyd / Ce a scris despre ”teroriștii” din fața Casei Albe

de DG     HotNews.ro
Vineri, 5 iunie 2020, 8:03 Actualitate | Esenţial


Donald Trump, la biserica (sursa foto-twitter)
Foto: Hotnews
Un nou episod al ”războiului” cu Casa Albă. Twitter a decis să elimine mesajul video de campanie în care președintele Donald Trump aducea un tribut lui George Floyd, invocând plângeri privind drepturile de autor, notează Reuters. Pe de altă parte, Trump a distribuit pe Twitter o scrisoare în care protestatarii din apropierea Casei Albe sunt numiți ”teroriști”.

Videoclipul, o colecție de fotografii și înregistrări de la proteste, dar și imagini cu violențele care au urmat în primele zile după moartea lui George Floyd, erau suprapuse peste un discurs al președintelui Donald Trump.
Twitter a precizat că videoclipul publicat pe contul de campanie al președintelui Donald Trump încălca politica privind drepturile de autor. "Reacționăm astfel față de plângeri justificate ce ne-au fost trimise de către deținătorul drepturilor de autor sau reprezentanții săi autorizați”, a transmis compania social media.



Clipul de 3 minute și 45 de secunde a fost încărcat pe canalul YouTube al candidatului Trump și distribuit apoi pe twitter de către echipa sa de campanie, pe 3 iunie. Videoclipul care poate fi văzut în continuare pe YouTube are peste 60.000 de vizualizări și 13.000 de aprecieri.

”Teroriștii” de la Casa Albă

Pe de altă parte, preşedintele Trump a distribuit, joi o seară, pe Twitter, o scrisoare semnată de fostul său avocat în care protestatarii paşnici care au fost dispersaţi cu forţa din parcul Lafayette din apropierea Casei Albe sunt numiţi „terorişti”.

”Protestatarii falşi de lângă Lafayette nu au fost paşnici şi nu sunt reali. Sunt terorişti care folosesc studenţi plini de ură pentru a arde şi distruge. Au abuzat şi nu au arătat respect faţă de poliţiştii care pregăteau zona pentru impunerea restricţiilor începând cu ora 19.00", continuă avocatul.



Preşedintele a distribuit scrisoarea scrisă de fostul său avocat, John Dowd, şi adresată fostului secretar al Apărării, James Mattis ca replică la criticile virulente ale acestuia la adresa președintelui Trump. Autorul mai susține că Trump este președintele care a făcut foarte multe pentru susținerea comunității afro-americanilor.

Moartea cetățeanului american de culoare George Floyd aflat în custodia poliției a generat ample demonstrații în SUA împotriva rasismului, astfel de manifestări de solidaritate având loc ulterior și în mari orașe europene. În primele zile de proteste, pe lângă oamenii care au mărșăluit pașnic au existat și acte de vandalism și atacuri asupra magazinelor. Trump a amenințat că va dispune intervenția armatei.

Recent, Twitter a intrat în conflict cu Donald Trump când a decis să marcheze postările sale cu avertismentul ”verificați faptele”, mesajele liderului de la Casa Albă vizând votul prin corespondență. De atunci, conflictul a luat amploare, Trump semnând și un ordin exectiv prin care cerea modificarea legislației astfel încât companiile social media să poată fi date în judecată mult mai ușor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5498 vizualizari

  • -11 (37 voturi)    
    Seful Twitter, implicat in politica (Vineri, 5 iunie 2020, 9:04)

    animatron [utilizator]

    Dl Dorsey, CEO-ul corporatiei Twitter, controlate de Facebook, a donat din banii sai pentru campaniile de investitura a doi candidati democrati "centristi", e un anti-republican declarat.

    Are tot dreptul la opinia sa politica dar iata ca a decis sa inceapa un "razboi" contra presedintelui Trump folosindu-se de compania privata.

    Prima consecinta e ca Twitter incepe sa cenzureze mesajele pe criterii politice, deci ia parte activa la campania electorala din USA, devine un "organ" mass-media care sustine anumiti candidati, deci nu mai este vorba de echidistanta.

    Aceasta atitudine serveste pe moment isteria urii antirepublicane si ii satisface pe Trump-hateri din tabara Partidului Democrat.

    Este inca un precendent periculos si confirma ceea ce afirma public George Soros, "retelele sociale sunt un pericol pentru democratie", pt ca faciliteaza manipularea si dezinformarea, avantajeaza anumite opinii politice in detrimentul altora, deci hanicapeaza dezbaterea democratica.

    Pentru extremistii din tabara democratilor, orice mijloace sunt permise pentru a casitga niste alegeri, indiferent de consecinte asupra libertatilor (intre care cea de exprimare).

    Ceea ce nu par sa realizeze aceste "capete fierbinti" e ca li se poate intampla acelasi lucru candidatilor lor la un moment dat, care se pot confrunta si ei cu cenzura si manifestatii violente pe strazi impotriva lor.

    Trump are 80 de milioane abonati la contul sau si asta ii scoate din minti pe cei din Partidul Democrat, pt ca publicul nu mai citeste informatia filtrata politic de mass-media americana (majoritar pro-PD), ci are o conexiune directa cu presedintele tarii.

    Probabil ca speranta unora e ca Twitter si alte retele sociale sa il cenzureze continuu pe presedinte pt a-i descuraja abonatii si a influenta votul din noiembrie.

    Confruntarea politica in USA a atins nivele apocaliptice, o divizare extrema si violenta, lipsita de ratiune, care face bucuria Rusiei si Chinei.
    • +13 (39 voturi)    
      twitter nu a cenzurat nimic, mincinosule (Vineri, 5 iunie 2020, 9:23)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      faptul ca pune un avertisment pe mesajele de incitare la violenta ale lui trump nu inseamna cenzura

      trump de ce incita la violenta? daca tu ai avea un local si ar veni un nebun care ar incita rasistii la violenta, ce ai face? l-ai tolera din "echidistanta"?
      • -15 (35 voturi)    
        Stimate tovaras (Vineri, 5 iunie 2020, 9:39)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Puteti cita un singur citat in care Trump - indeamna la violenta?
        2- eliminarea video-ului este un act de cenzura sau doar un avertisment?
        Dar revin la prima intrebare, vreau un citat in care Trump indeamna "rasistii la violenta"
        • +17 (35 voturi)    
          Indemnurile "to dominate" si "shoot" ce sunt? (Vineri, 5 iunie 2020, 9:59)

          e58f633b [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Mesaje de pace si reconciliere istorica?
          • -10 (18 voturi)    
            Nu (Vineri, 5 iunie 2020, 13:47)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui e58f633b

            Cand politia domina huliganii violenti e opusul incitarii la violenta.
            Justitia americana are criterii foarte clare pentru instigare la violenta. Ala care zici tu nu se incadreaza sub nici o forma.
            • +12 (14 voturi)    
              huliganii violenti, te referi la politisti? (Vineri, 5 iunie 2020, 17:23)

              dolor [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

              trag in manifestantii pasnici
              https://www.youtube.com/watch?v=pRmBO34aXME

              calca pe gat femeile
              https://tuckbot.tv/#/watch/gturig

              gazeaza femei insarcinate
              https://www.reddit.com/r/2020PoliceBrutality/comments/gumff6/denver_police_fire_pepper_balls_at_a_car_with_a/

              ataca presa
              https://twitter.com/ASB_Breaking/status/1267596043870486528

              persoane de culoare pasnice scoase cu forta din masina si electrocutate
              https://twitter.com/danielvankirk/status/1266947767840063489

              Lista brutalitatii politiei e foarte lunga. Asa arata regimul autoritar al lui Donald Trump.
              • -5 (5 voturi)    
                Politia trebuie sa domine, nu sa ingenuncheze (Vineri, 5 iunie 2020, 21:35)

                Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui dolor

                A domina nu inseamna nimic din ce ai scris. Pana la politistul din strada mai sunt vreo zece superiori ierarhici, cu cat mai sus, cu atat mai mari simpatizanti democrati, daca vrei sa dai vina pe altcineva decat pe cei vinovati direct.
                • +6 (8 voturi)    
                  Barr a ordonat curatarea pietei (Vineri, 5 iunie 2020, 22:14)

                  dolor [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

                  protestatatari pasnici gazati si scosi cu forta sa faca loc crestinului cu biblia

                  https://www.youtube.com/watch?v=cqcSnDSEa8M

                  https://www.youtube.com/watch?v=uUg57to3fck

                  https://www.youtube.com/watch?v=hblX9QwPDaw

                  https://www.youtube.com/watch?v=PxVhSqFpOE0

                  https://youtu.be/x_ZwKL3Qhds?t=123
        • +10 (14 voturi)    
          nope - nu avea drept de difuzare (Vineri, 5 iunie 2020, 14:18)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Owership - scrie acolo clar
      • -14 (26 voturi)    
        ia (Vineri, 5 iunie 2020, 10:06)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        arata-mi si mie mai nea bobule un singur mesaj sau orice altceva unde trump e rasist si /sau incita la violenta. Daca nu gasesti, intreaba la moskova, ankara, beijing sau teheran, ca aia condamna cel mai abitir ''brutalitatea politiei''.
      • -5 (9 voturi)    
        Pana una alta (Vineri, 5 iunie 2020, 17:58)

        wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        Cei care comit violente si distrug localuri sunt pretinsii anti-rasisti (in realitate niste golani anarhisti), nu suporterii lui Trump.
        • +4 (8 voturi)    
          manifestantii nu au comis acte de vandallism (Vineri, 5 iunie 2020, 22:28)

          dolor [utilizator] i-a raspuns lui wintershadow

          au fost diverse grupuri care s-au infiltrat cum s-a intamplat si pe 10 august
          • 0 (0 voturi)    
            Sigur (Marţi, 9 iunie 2020, 23:21)

            wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui dolor

            Nu au comis, doar ieseau cu bratele incarcate din magazine, aruncau cu ce prindeau si dadeau foc la tot. In rest nu erau violenti. Purtau si masca, o dovada in plus ca sunt cetateni exemplari.
    • +13 (33 voturi)    
      Divizarea extremă şi violentă (Vineri, 5 iunie 2020, 9:48)

      calincb [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      din societatea americană se datorează aproape în exclusivitate lui Trump. Dinainte de a fi preşedinte a avut o mulţime de ieşiri rasiste şi antifeministe, de exemplu. După ce a devenit preşedinte atitudinea asta a reuşit să producă divizarea societăţii, chiar dacă uneori revine asupra a ceea ce spune sau neagă că a spus un lucru.
      Şi bineînţeles că totul este în avantajul Rusiei şi Chinei.
      • -9 (27 voturi)    
        De ce nu invers? (Vineri, 5 iunie 2020, 11:03)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui calincb

        10 ani de osama in care ni s-a pus pumnul in gura sa gandim cum gandeste el si sa slavim ce slaveste el si sa angajam ce vrea el in numele diversitatii si a marxismului s-a adunat suficient incat atunci cand a venit cineva care incepe sa mai zica faptul ca albul e alb si negrul e negru (nu stricto-senso) sau avanmd anumite valori conservatoare "innabusitii" timp de 10 ani reactioneaza si iata ce iese. Divizarea nu e ceva care se intampla intr-un an sau 2 ci e rezultatul unui deceniu democrat stangist cu valorile lor de kko.
        Empower women, give jobs to black, quotas si alte nazdravanii care nu ajuta decat la o divizare. Cand la un concurs nu esti ales doar pentru ca nu ai tatze sau nu esti negru say LGBT sau ce mai vor ei, normal sa ai o frustrare in suflet careia sa ii dai liber atunci cand poti.
        • -2 (14 voturi)    
          Observaţiile sunt pertinente (Vineri, 5 iunie 2020, 12:20)

          calincb [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          din câte ştiu şi eu, fără a trăi în State. Am auzit de situaţii în care pentru un post este căutat un candidat care să fie femeie, afro-american sau asiatic şi gay, dacă se poate. Chiar în mediul universitar.
          De acord, divizările apar în timp (probabil susţinute şi de curentul majoritar de stânga din presă), dar părerea mea este că Trump nu a fost persoana de loc potrivită să le aplaneze. Cred că din contră, chiar a pus paie pe foc.
        • +3 (11 voturi)    
          aveti dreptate dar nu cum a procedat Trump dupa (Vineri, 5 iunie 2020, 14:22)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          A fost bine.

          Daca unul este prost ii spui prost si il lasi cu ochii in soare???

          Sau il iei cu duhul blandetei si ii explici o data, mai insisti inca o data, ca poate nu intelege din prima, mai dai si un alt exemplu ca sa il ajuti pe ala sa se depaseasca - nu este asa???

          Deci Trump dupa Obama a procedat gresit.

          Care este mai bun? Poate nici unul.
          Sa mai incercam si alt ceva - nu crezi matale?
          • -5 (11 voturi)    
            Poate nu... (Vineri, 5 iunie 2020, 15:20)

            Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            ...dar nici nu poti sa-l cocolosesti la costurile celorlalti. Nu poti s apui in pericol dezvoltarea pe criterii de performanta din cauza unor dictari ideologice. Ok, de zici de ani se face integrare, cote de afro-emericani pe la univrsitati, prin filme. A masurat cineva impactul? Sau toti isi cumpara case in zone bune, ferite de ei, si tin totul sub pres...pana cand?
    • +12 (24 voturi)    
      Chiar credeti ca Trump nu stie sa manipuleze?.. (Vineri, 5 iunie 2020, 10:18)

      e58f633b [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ideea ca informatiile de pe "conexiunea directa cu presedintele tarii" nu au incarcatura politica, ci doar cele comunicate de adversarii lui Trump dezinformeaza este ori naivitate ori dezinformare. Indemnul la verificarea stirilor si raspunsul la cererile de protectie a proprietatii intelectuale nu sunt cenzura, asa cum incearca media privata controlata de Trump sa dezinformeze. Incercati sa folositi proprietatea intelectuala a cuiva pe una din aceste platforme sa vedeti ce se intampla cand proprietarul solicita protectie. Trump isi inchipuie ca el nu trebuie sa urmeze aceleasi reguli cu oamenii de rand pe care ii controleaza in mod deliberat prin platformele de digital media pe care tot el le huleste. Intr-adevar, confruntarea politica a atins nivele apocaliptice si Trump, din pozitia cu cea mai mare influenta asupra ei, cea de presedinte, continua sa incite la escalarea crizei. Un mic Dragnea american.
    • +14 (22 voturi)    
      SI Hitler a fost popular (Vineri, 5 iunie 2020, 11:47)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      SI Hitler a fost popular, si Stalin a fost popular , pana si Mao a fost iubit. Adulatia maselor nu te face automat bai bun sau mai democrat. 80 din 320 de mil se uita la Trump - 20% cam tot atata se uitau in gura lui Vadim.

      pana sa sufere candidatii democrati de proteste, Garda nationala si politia lor bate si gazeaza demonstrati peste tot. Unii poate merita un dus dar in nici un caz toti. Un fel de 10 August la scara industriala

      Cum e vremea in Kansas?
      • -3 (5 voturi)    
        caldura mare, caldura mare (Vineri, 5 iunie 2020, 15:04)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui PuieMonta007

        neicusorule...
    • +7 (13 voturi)    
      hmm (Vineri, 5 iunie 2020, 14:05)

      karryne [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Twitter in primele linii ale articolului: "Reacționăm astfel față de plângeri justificate ce ne-au fost trimise de către deținătorul drepturilor de autor sau reprezentanții săi autorizați”

      Tu: "Twitter incepe sa cenzureze mesajele pe criterii politice"

      Capul tau fierbinte realizeaza vreo diferenta? Sau nu lasi adevarul sa-ti strice teoriile frumoase?
    • +8 (12 voturi)    
      oh, my darling... (Vineri, 5 iunie 2020, 14:17)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Dar zice clar ca nu are drept de difuzare Mr. Trump asupra unor video-uri.

      ANd believe me - daca as fi in locul familiei lui Floyd as fi scris direct sa ii retraga dreptul de a difuza imaginele cu copilul meu omorat de fortele de ordine care trebuiau sa domine...It's my right - capisci?

      Asa ca mai poti scrie mult si bine - mai stim si noi sa citim.

      Iti dai seama ce ar spune FBI-ul cand invoci nerespectarea dreptului de proprietate intelectuala???

      Trump se duce mai jos si mai jos...

      Asa ca mergi matale sanatos cu Trump!

      Dar fa bine intre timp si alege un alt lider republican ca
      DE TRUMP S_A SATURAT O MARE PARTE
      din LUMEA INTREAGA

      Wish you all the best from my bottom of my heart
    • +8 (12 voturi)    
      zic sa se exprime frumos de pe site-ul (Vineri, 5 iunie 2020, 14:26)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Casei Albe - ce frumos ii sta inca acolo...

      Chiar si din buncar arata asa de bine - si el si Melania si ala micu...

      Pace lor!
    • +5 (7 voturi)    
      Cata smiorcaiala..... (Vineri, 5 iunie 2020, 16:50)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Sorry, bunker boy nu respecta legea, incita la violenta, minte. Cineva trebuie sa-l puna la punct. Acum Twitter, din noiembrie poporul american.
  • -7 (17 voturi)    
    Multi marxisti pe HN (Vineri, 5 iunie 2020, 13:29)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Observ tendinta HNistilor de a fi marxisti, iubitori de oameni in diversitatea lor. Aceiasi oameni sunt convins ca nu isi trimit nici copiii la scoala cu tigani sau vor ei insisi sa traiasca prin Ferentari. Asta e ipocrizia ieco-marxistilor. Tipa ca altii sa faca ceva, eventual cu banii altora, in timp ce ei nu misca un deget in numele ieco-marxismului.
    • +9 (11 voturi)    
      Refuzule executiei in public (Vineri, 5 iunie 2020, 15:58)

      PuieMonta007 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Refuzule executiei in public ne face marxisti? Azi ii luam unui infractor (poate) apararea maine ti'o vom lua tie dc va fi cazul. A tolera asa ceva creeaza un precedent mega periculos.
      Faptul ca nu vreu sa traiesc in Ferentari nu inseamna ca ma duc sa impusc tigani pe strada
  • +6 (12 voturi)    
    we support the right of protesters AND journalists (Vineri, 5 iunie 2020, 14:08)

    ..13 [utilizator]

    Cat poate sa fie de pervers...

    (partea cu jurnalistii am adaugat-o eu pentru ca stiu ca apreciaza si incurajeaza la maximul diferetentele de opinii la care raspunde extrem de respectuos)

    Ne crede pe toti prosti nenea asta Trump!

    Hai cu Biblia sus for Mr.Trump!
  • +4 (10 voturi)    
    zdreanta de avocat implicat in Mueller investigati (Vineri, 5 iunie 2020, 15:03)

    ..13 [utilizator]

    Uite asa o zdreanta de avocat care incearca sa ... una, sa alta... in cazul Flynn care a pledat ca fiind vinovat si apoi dintr-o data a fost si eliberat desi ala si-a recunoscut vina.

    Nu se poate asa ceva sa fie real intr-o tara in care odata democratia, the rule of law erau mai mult decat idei pe hartie si unde daca era coruptie, si coruptia este peste tot in lume, atunci ea era curatata pentru ca domnea legea si nu prietenia cu Procurorul general Barr care iarasi se lasa cumparat cum au fost si altii din RO...

    USA sub Trump a ajuns mult prea jos.

    trebuie sa se ridice si sa isi continue drumul.

    More info
    "Never did I dream that troops taking that same oath would be ordered under any circumstance to violate the constitutional rights of their fellow citizens — much less to provide a bizarre photo op for the elected commander-in-chief, with military leadership standing alongside," Mattis wrote.

    Mattis isn't the only retired leader to speak out. Admiral Mike Mullen and General Martin Dempsey, both former chairmen of the Joint Chiefs of Staff, are among those to make statements in recent days. James Miller, a former undersecretary of defense, wrote an open letter in The Washington Post resigning from the Defense Science Board.

    What is really extraordinary, though, are the comments from current military leaders.

    Defense Secretary Mark Esper on Wednesday angered the president by saying troops "should only be used as a matter of last resort and only in the most urgent and dire of situations" to respond to the disorder. (He may be a former defense secretary by the time you read this.) General Mark Milley, the current Joint Chiefs chairman, and the top leaders in the Army, Navy, and Air Force have all spoken out in recent days

    si putin despre zdreanta de avocat:si rolul lui in afacerea Flynn vs. Mueller
    https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-06-06/here-s-the-audio-of-trump-lawyer-s-voicemail-for-flynn-s-camp