Ludovic Orban se gândește să se lase de fumat: Cred că am fumat destul 40 de ani

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2020, 21:42 Actualitate | Esenţial


In birou la Guvern
Foto: Captura Facebook
Premierul Ludovic Orban a declarat luni seara, la Digi 24, că se gândește să se lase de fumat, în condițiile în care fumează de la 17 ani, și că sfătuiește orice tânăr să nu se apuce de acest viciu.

„Reflectez la o soluție să mă las de fumat, cred că am fumat destul 40 de ani”, a spus primul ministru, întrebat despre subiectul fotografiei în care apare fumând, în sediul Guvernului, cu ocazia zilei sale, în 25 mai.

Orban a afirmat că amenda a fost plătită la „inițiativa” sa, în condițiile în care „am încălcat legea și am comis două contravenții” - nepurtatul măștii și fumatul într-un spațiu public închis.

„Am spus că mi se pare normal să plătesc amenda și am plătit amenda maximă”, online, pe ghișeul.ro, a precizat premierul.

Ludovic Orban a menționat că și-a cerut scuze pentru acest incident, înainte de a nota: „Suntem oameni, mai greșim. Sunt fumător de 40 de ani”.

Acesta a precizat că nu-și dorește să fie un exemplu negativ pentru tineri, pe care îi sfătuiește să nu se apuce de fumat, deoarece este mai ușor să nu te apuci decât să te lași. Primul ministru a adăugat că s-a lăsat de fumat aproape un an, în 1999, dar „de Eclipsă mi-a venit ideea să fumez o țigară”.

Ce argumente a mai invocat Ludovic Orban în sprijinul său? „Muncesc 14, 15, 16 ore pe zi, o muncă istovitoare ... Este o greșeală, pe care mi-am recunoscut-o, dar nu e niciun păcat, nu este lăcomie, lene, trufie, nici alte păcate...”.

„Am fost fotografiat că fumam, am greșit, am plătit. Sunt dispus să plătesc pentru orice greșeală. Eu nu fac parte din categoria celor care cred că dacă ai dobândit o funcție publică ești deasupra legii”, a mai spus Orban.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3442 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Fumatul este bun ! (Luni, 1 iunie 2020, 22:03)

    Observatory [utilizator]

    Dar numai pentru politicieni....
    ajuta la conservare , plus le da o culoare mai închisă “ a la Iliescu” cea ce este “ misto” tare..
    • 0 (0 voturi)    
      dar de pus masca (Marţi, 2 iunie 2020, 13:24)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      si de respectarea distantei sociale in spatii inchise cand se apuca? Sau astea sunt doar pentru prosti?
  • -5 (7 voturi)    
    OPS! De gargara nu se lasa? (Luni, 1 iunie 2020, 22:41)

    mike123 [utilizator]

    Chiar nu are rusine politrukul asta!
    Ca are spate si Herr Johanis il sustine!
  • +4 (6 voturi)    
    /// (Luni, 1 iunie 2020, 22:50)

    GemstonePig [utilizator]

    A facut un damage management bunisor, una peste alta s-ar putea ca scandalul chiar sa-i aduna niste puncte in plus pe termen lung.
  • -3 (7 voturi)    
    pai si pt atunci ... (Luni, 1 iunie 2020, 22:56)

    exilatul [utilizator]

    cind nu ai fost...fotografiat , ai platit vreo amenda....ca eu , unul , cred ca ai facut o in fiecare zi...si tigara si wisky-ul cind erai la..."munca"....de cind esti la guvernare....
  • -4 (8 voturi)    
    IRESPONSABILITATE (Luni, 1 iunie 2020, 23:37)

    ElvenivaMignea [anonim]

    Orban, a facut o eroare monumentala atat pt el cat si pt PLN. A aratat o lipsa de maturitate si o lipsa de respect grosolana fata de colegii lui de partid, majoritatea nefumatori,fortati sa inhaleze fumul tigarilor lui. El era in transa atat de mandru fiind de "performanta" lui execrabila. PNL trebuie sa'si revada echipa si sa'l trimita pe Orban in tribune (sau chiar la tribunal) cu un carton rosu si un kick in his ass.
    Numirea unui nou lider cu o adevarata statura de ministrabil pt PNL este imperioasa. In acest moment eu nu'l vad decat pe AURESCU care in trecut a reusit sa se impuna in momente importante ale tarii. Cred ca Orban se poate lua acum de mana cu Barna si sa paraseasca scena politica romaneasca spre binele PNL-ului si al tarii.
    • 0 (0 voturi)    
      lasati vrajeala cu fumatul (Marţi, 2 iunie 2020, 13:25)

      Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui ElvenivaMignea

      masca, unde e masca? Unde e distanta sociala? Unde e scannerul la cap?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai sta mult pe gânduri. (Marţi, 2 iunie 2020, 10:13)

    asavreau [utilizator]

    D-le Orban,lasă-te de fumat.Altfel vei fi supus șantajului zilnic.Dacă te vei lăsa de fumat,vei câștiga sănătate și timp să te gândești la lucruri bune pentru români.Când fumezi faci o ilegalitate și nu poți cere altora să respecte legile pe care d-ta le încalci.