Zuckerberg, despre scandalul declanșat de Trump: Marile companii care dețin reţele de socializare nu ar trebui să se poziţioneze ca arbitri ai adevărului

de DG     HotNews.ro
Joi, 28 mai 2020, 16:39 Actualitate | Esenţial


Mark Zuckerberg
Foto: Facebook
Preşedintele Facebook, Mark Zuckerberg, spune că marile grupuri care deţin reţele de socializare nu ar trebui să se poziţioneze ca arbitri ai discursului politic online, în contextul în care preşedintele american Donald Trump a ameninţat că va reglementa companiile din domeniu, relatează DPA, citată de Agerpres.

"Nu cred că Facebook sau platformele de internet în general ar trebui să fie arbitri ai adevărului", a spus Zuckerberg într-un interviu care s-a transmis joi la postul de televiziune CNBC, adăugând că este o "linie periculoasă".

Trump va emite un ordin executiv în cursul zilei de joi în privinţa companiilor de 'social media', a precizat Casa Albă. The New York Times a relatat anterior că ordinul ar putea eroda protecţia pentru aceste grupuri, în termeni de responsabilitate pentru conţinutul postat pe platformele lor.

Trump a avut o reacţie furioasă în această săptămână la adresa Twitter, reţeaua rivală a Facebook, după ce platforma a introdus o semnalare de verificare a faptelor la una dintre postările preşedintelui prin care îşi exprima opoziţia faţă de votul prin corespondenţă.

Menţiunea indica faptul că preşedintele face afirmaţii false că votul prin corespondenţă ar duce la fraude masive, în contextul unei dispute între democraţi şi Trump în legătură cu extinderea posibilităţilor prin care populaţia să îşi exprime votul în acest an electoral pe fondul pandemiei.

Trump a susţinut că vocile conservatoare sunt reduse la tăcere şi, dacă acest lucru continuă, a ameninţat că va "reglementa ferm sau chiar va închide" reţelele de socializare.

Zuckerberg a spus că, deşi Facebook nu vrea "să stabilească ce este adevărat şi ce este fals" în privinţa discursului politic, compania are limite, în special în privinţa informaţiilor medicale false, suprimarea votului sau înşelătoriile. "Există limite şi le vom aplica", a declarat el. "Dar cred că, în general, trebuie să permitem existenţa cât mai multor voci posibile, şi să acordăm un respect special discursului politic", a mai spus co-fondatorul Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3330 vizualizari

  • +6 (24 voturi)    
    din pacate... (Joi, 28 mai 2020, 16:53)

    exilatul [utilizator]

    pt escrocul debil , presedintele usa nu are nici o putere in privinta "libertatea de expresie"...e scris in constitutie ca si dreptul de a avea arme...asa ca cel mult poate sa ...se cenzureze pe el...sau sa bea ceea ce recomanda el pt vindecarea de covid-19...
    • -2 (14 voturi)    
      boss...bati campii cu gratie (Joi, 28 mai 2020, 23:07)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      amendamentul freedom of speech garanteaza tuturor dreptul la libera exprimare si in acelasi timp raspunderea in fata legii vizavi de continut

      acest amendament a fost modificat si abrogat in cazul companiilor IT, in sensul ca ele sunt exonerate de orice responsabilitate

      daca se revine la continutul initial, modelul de busines facebook, google, twiter e falimentar, pentru ca devin content distributors, neutri si nu te mai pot targeta nici macar cu un ad sau un suggested search result!
      • +2 (2 voturi)    
        Trump hates fake news (Vineri, 29 mai 2020, 13:22)

        marius67 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        https://i.imgur.com/3aDcIoi.jpg
  • -5 (25 voturi)    
    discurs diplomatic unsuros (Joi, 28 mai 2020, 17:16)

    Mary80 [utilizator]

    in realitate stim cu totii ce face facebook sau google. Cambridge Analytica a fost doar un mic varf de iceberg iesit la suprafata dintr-un interes politic: decredibilizarea lui Trump.
    • +3 (11 voturi)    
      Incredibil pana unde merge dezinformarea (Joi, 28 mai 2020, 22:02)

      tarsic [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Cambridge Analytica a lucrat pentru Trump. Facebook i-a permis accentul la datele utilizatorilor Facebook.
  • -6 (22 voturi)    
    Tzuchi...de ce esti ipocrit? (Joi, 28 mai 2020, 17:43)

    Je__ [utilizator]

    pai armatele tale de judecatori ai adevarului care va convine, nu asta fac?

    suspenda si infunda gura cui nu le convine lor!
    distributia si difuzia mesajelor e la mana voastra....voi arbitrati cine are dreptul la exprimare si la ce spune


    hai Tzuchi...recunoaste ca iti cam place rolul de politie a gandirii....va sta Trump ca bolovanul in gat!
    • -4 (4 voturi)    
      Daca era nevoie de dovada (Vineri, 29 mai 2020, 8:50)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Facevook vs Prager

      https://www.youtube.com/watch?v=f5pENMfTYV0
  • +2 (14 voturi)    
    E limpede (Joi, 28 mai 2020, 22:06)

    tarsic [utilizator]

    Acest baiat obraznic care a permis propaganda de extrema dreapta pe Facebook si accesul botilor rusi la datele utilizatorilor in favoarea lui Trump, se pozitioneaza acum din nou de partea clovnului.

    Se intalneste pe ascuns cu consilierii sai si face tot posibilul sa fie reales. Stie ca odata cu Biden s-a terminat cu joaca de-a Dumnezeul retelelor social media, Facebook va raspunde pentru toata mizeria din ultimii ani.
    • 0 (0 voturi)    
      Extrema dreapta (Vineri, 29 mai 2020, 18:34)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

      este in conceptia voastra deformata orice nu se aliniaza ideologiei voastre bolnave. Aceleasi idei fixe, extrema dreapta, putin, rusii, penibil.
  • -4 (4 voturi)    
    Tineti bine minte (Vineri, 29 mai 2020, 4:46)

    Setalcott [utilizator]

    Scandalul n-a fost declansat de democrati, care vor vot prin corespondenta, nu de Twitter care a facut ce n-a mai facut cu nici un mesaj pana acum, ci a fost declansat de Trump, ca a spus ce crede.