Încă un proces pierdut de Liviu Dragnea, de această dată la Tribunalul UE. El a dat în judecată Comisia Europeană, contestând indirect raportul OLAF care a dus la deschiderea dosarului Tel Drum

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 14:16 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Liviu Dragnea a pierdut procesul intentat în 2018 Uniunii Europene, la Tribunalul UE. Fostul lider al PSD a contestat indirect raportul Oficiului European de Luptă Antifraudă (OLAF) privind proiecte cu fonduri europene pentru modernizarea unor drumuri din Teleorman, în care Dragnea este urmărit penal pentru constituirea unui grup infracțional organizat, abuz în serviciu și infracţiuni privind deturnarea de fonduri europene.

Liviu Dragnea a dat în judecată Comisia Europeană, la Tribunalul UE, în 11 decembrie 2018, pentru că nu i-a acceptat o contestație din 1 iunie 2018 față de două rapoarte OLAF din 2016, în care Oficiul European de Luptă Antifraudă a constatat un prejudiciu de 21 de milioane de euro în urma unor presupuse fraude cu fonduri europene. Acestea fac obiectul dosarului Tel Drum, deschis de Direcția Națională Anticorupție (DNA) în 2017.

Tribunalul Uniunii Europene a respins acțiunea lui Liviu Dragnea împotriva Comisiei Europene, din motive de inadmisibilitate.

"În lumina celor de mai sus, acțiunea este respinsă ca inadmisibilă în întregime, fără a fi necesar să se aprobe cererea reclamantului de a organiza un proces”, este decizia Tribunalului Uniunii Europene.

Instanța a decis ca fostul lider al PSD să achite cheltuielile de judecată.
Liviu Dragnea a reclamat Comisia Europeană la Tribunalul Uniunii Europene pentru că CE a refuzat să înceapă o investigație asupra Oficiului European de Luptă Antifraudă privind dosarul Tel Drum. Acțiunea lui Dragnea a fost înregistrată în decembrie 2018.

Acțiunea lui Liviu Dragnea:
  • Reclamant: Liviu Dragnea (București, România) (reprezentanți: B. O’Connor, solicitor, și S. Gubel, avocat)
  • Pârâtă: Comisia Europeană
Dragnea a cerut Tribunalului:
  • anularea Deciziei OCM(2018)20575 a Comisiei, comunicată reprezentantului legal al reclamantului prin scrisoarea din data de 1 octombrie 2018;
  • obligarea Comisiei la plata cheltuielilor de judecată.
Motivele și principalele argumente. În susținerea acțiunii, Dragnea invoca trei motive:
  • 1. Primul motiv este întemeiat pe încălcarea articolului 9 alineatele (1), (2) și (4) din Regulamentul OLAF (1), precum și a dreptului la apărare al reclamantului în cadrul investigațiilor, inclusiv dreptul de a fi ascultat și respectarea prezumției de nevinovăție.
  • 2. Al doilea motiv este întemeiat pe încălcarea principiului bunei administrări în ceea ce privește investigațiile, precum și pe refuzul de a deschide o investigație referitoare la desfășurarea investigației OLAF.
  • 3. Al treilea motiv este întemeiat pe încălcarea dreptului de acces la documentele privind investigația OLAF.
Dosarul Tel Drum
    Fostul lider al PSD este urmărit penal în dosarul Tel Drum. DNA a anunțat în noiembrie 2017 că a început urmărirea penală împotriva lui Dragnea și a șefilor de la Tel Drum pentru constituirea unui grup infracțional organizat, abuz în serviciu și infracţiuni privind deturnarea de fonduri europene, în legătură cu favorizarea companiei în privința acordării de contracte pentru reabilitarea de drumuri județene cu fonduri europene. DNA preciza că dosarul s-a constituit în urma unei sesizări a OLAF.

    Procurorii spun că, în calitate de președinte al Consiliului Județean Teleorman, Liviu Dragnea ar fi înființat în 2001 un grup infracțional organizat "care acționează și în prezent", format din funcționari ai instituțiilor din administrația publică și oameni de afaceri. DNA menționa că acest grup infracțional organizat ar fi furnizat fonduri pentru PSD, prin donații ale membrilor.
      Urmărirea penală în dosarul Tel Drum a fost suspendată însă în perioada stării de urgență, a declarat săptămâna trecută șeful DNA, Crin Bologa. El a spus că nu va mai avansa un termen pentru finalizarea cazului și că la DNA sunt "cu sutele" dosare mai vechi de 5 ani.

      Miercuri, 27 mai 2020, se împlinește un an de la încarcerarea lui Liviu Dragnea, după ce a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție la trei ani și jumătate de închisoare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la Direcția de Asistență Socială Teleorman. În tot acest timp, fostul lider al PSD a avut mai multe încercări eșuate de a ieși de la Rahova, introducând în instanță căi extraordinare de atac.






      Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















      11882 vizualizari

      • +40 (46 voturi)    
        Lol (Miercuri, 27 mai 2020, 14:20)

        mitg [utilizator]

        Cred ca avocata lui dedi a facut la bani de pe urma acestuia ...
        • +21 (27 voturi)    
          Are dedi bani destui (Miercuri, 27 mai 2020, 14:38)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          N-am auzit sa fi dat ceva inapoi.
        • -18 (22 voturi)    
          Oftica (Miercuri, 27 mai 2020, 14:49)

          papicu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          ?
        • +6 (8 voturi)    
          Eu ce nu pot intelege (Miercuri, 27 mai 2020, 17:24)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui mitg

          Ce scursura de om poti sa fii, sa aperi un asemenea criminal.
      • +14 (20 voturi)    
        Dl Liviu... (Miercuri, 27 mai 2020, 14:29)

        MaQ [utilizator]

        Dl Liviu, de ce nu mai postati?
      • +23 (29 voturi)    
        Ha ha ha (Miercuri, 27 mai 2020, 14:31)

        omezu [utilizator]

        Sa incerce inca o data la la CeCeReu, poate-l ajuta carpa sovietica Valer.
      • +15 (25 voturi)    
        excelenta poza (Miercuri, 27 mai 2020, 14:32)

        ..13 [utilizator]

        No, hai mai departe.

        Sa vedem cu se va recupera prejudiciul si mai ales cat de repede.

        Spor

        Cei 3 ani primiti o sa fie grei de tot pentru Mustatza, dar deh...
        • +6 (8 voturi)    
          Îl doare (Miercuri, 27 mai 2020, 18:41)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          doar în orgoliu. Afacerile îi merg ok. Uite la TelDrum cum ia contracte de milioane de euro de la Consiliu Județean TR, spre exemplu.
          DNA-ul o fi ieșit din pandemie?
      • -21 (29 voturi)    
        hahahaha (Miercuri, 27 mai 2020, 14:39)

        martel55 [utilizator]

        pai asta credea ca niste judecatori numiti politic (in sensul sa fie progresisti, globalisti, pro dictatura UE, impotriva guvernelor patriotice) vor judeca corect pe unul care in declaratiile publice a contestat dictatura bruxelului? dosarul nici nu a mai contat, la antecedentele persoanei in fata "justitiei independete" a ue
      • -1 (11 voturi)    
        Lucrează puternic DNA (Miercuri, 27 mai 2020, 15:00)

        gebica [utilizator]

        Mai ales că e stimulat de raportul OLAF. Ca să știe și ăia că la noi lucrurile stau pe loc temenic
      • +17 (25 voturi)    
        Afara (Miercuri, 27 mai 2020, 15:13)

        Beta Alfa [utilizator]

        Da, avocata & co au nascocit si nascocesc pretexte cate in luna si in soare sa incerce sa il scoata. afara.
        E disperat sa iasa cat mai repede deoarece inca trage nadejde sa puna iar laba pe PSD. Cu cat trece timpul cu atat scad sansele pentru asa ceva.
      • -15 (31 voturi)    
        Tare rau imi pare de Dragnea (Miercuri, 27 mai 2020, 15:22)

        Sparafucile [utilizator]

        Un om atit de bun, de cald, de prietenos si de jovial sa zaca in puscarie in timp ce fiul lui Iorgulescu zburda prin Italia... La fel si criminalul Chitoiu, care a omorit doi oameni. Da' Huidu? Huidu nu e bine-mersi? Dom' ne , hai sa fim drepti: Dragnea o fi furat el acolo citeva miliarde de Euro da' n-a omorit pe nimeni.

        Daca bietul om isi pune capat zilelor, cine raspunde?
        • +14 (22 voturi)    
          a distrus o tara intreaga, a pus-o in genunchi (Miercuri, 27 mai 2020, 15:34)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          mai grav, ne-a condamnat pe toti, nu doar a omorit unul sau doi!
          • -6 (14 voturi)    
            Ia spune cinstit... (Miercuri, 27 mai 2020, 16:43)

            Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

            Raspunzi tu daca omu' se arunca de la etajul 10 al inchisorii? Intr-un cazan cu apa clocotita?
            • +4 (8 voturi)    
              Auzi... (Miercuri, 27 mai 2020, 17:19)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              vreau si eu ce ai consumat!!!...elefantii pe care ii vezi acum sunt toti roz?!

              1. Nu avem inchisori de 10 etaje...

              2. Nu asteapta cazane cu apa clocotite sub ele

              3. Daca vrea sa se sinucida sau doar sa-si taie "te....lele" cu lingurita de plastic e problema si responsabilitatea lui.

              4. Sper din tot sufletul pentru tine ca esti sarcastic si detectorul meu a fost pe langa...
              • -1 (5 voturi)    
                A fost (Miercuri, 27 mai 2020, 23:16)

                Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

                Detectorul tau. Dar ai sa te obisnuiesti si cu postari sarcastice. Mai treci p'aici.
            • +4 (8 voturi)    
              Uite... (Miercuri, 27 mai 2020, 17:37)

              panduru [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              raspund eu, daca asta-i problema.
              Altceva?
            • 0 (6 voturi)    
              de unde apa clocotita? (Miercuri, 27 mai 2020, 18:09)

              pmct [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              Are inchisoarea 10 etaje si la parter bazine cu apa clocotita?
            • +2 (6 voturi)    
              ești (Miercuri, 27 mai 2020, 18:44)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              nărod?
              În ce film SF ai văzut închisoare cu 10 etaje?
        • +11 (11 voturi)    
          pe principiul nemuritor (Miercuri, 27 mai 2020, 16:28)

          panduru [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          e adevarat ca a furat, dar ne-a dat si noua.
          Principala problema a societatii romanesti e criza morala.
        • +9 (13 voturi)    
          Asa-i! (Miercuri, 27 mai 2020, 16:51)

          blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Hai sa eliberam toti hotii, ca doar n-au omorat pe nimeni! Si apoi violatorii, ca nici aia n-au omorat pe nimeni. Si, de ce nu, si pe cei cu tentativa de omor urmata de supravietuirea victimei, ca nici aia nu au calcat pe nimeni cu masina. Poate sunt si printre ei oameni calzi si buni, de ce sa stea la puscarie, cand sunt criminali care umbla in libertate..
        • +9 (11 voturi)    
          Poate vrei... (Miercuri, 27 mai 2020, 17:14)

          Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          sa petreci 5 minute cu familiile celor de la Colectiv si sa le explici asta?!

          Coruptia ucide..in mod indirect, clar, dar ucide...Si la noi ucide MULT!
          • -7 (7 voturi)    
            Pe atunci era Ponta (Miercuri, 27 mai 2020, 17:20)

            Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

            Scrie pe Wikipedia. Ai Wikipedia? Daca-ti pui net, capeti. E pe gratis. Pune-ti net, merita.
            • +2 (4 voturi)    
              Poate... (Miercuri, 27 mai 2020, 19:51)

              Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

              Citesti ce am scris?

              1. era Ponta dar era tot PSD...

              2. Eu am vorbit de coruptie ca principiu ( care e un mod de viata la noi repetat obsesiv in astia 30 de ani de democratie"), un principiu "acceptat"..sau ca sa o parafrazez pe o anumita ministresa..(" e doar o diferenta culturala, un mod de a multumi cuiva")!

              3. Actul de coruptie in sine de la Colectiv (presupus juridic, dar destul de sigur dpdv etic/moral) a fost facut si inaintea lui Ponta!!

              4. Daca esti lider...atunci opresti ceva rau si incerci sa faci ceva bun...sau raspunzi!...Dragnea nu este de vina pentru Colectiv per se (Nici Ponta nu era, dar nu a schimbat nimic! La fel ca el!)...dar sistemul din care face parte si pe care ulterior l-a condus ( si nu imbunatatit), DA!!! In loc sa schimbe lucrurile in bine el le-a inrautatit doar ca sa-si scape pielea...
        • -1 (3 voturi)    
          Oamenii si-au pierdut rabdarea (Miercuri, 27 mai 2020, 19:24)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          si totodata si umorul, altfel nu inteleg de ce ai luat atitea minusuri. Vezi ce raspunsuri ai primit, unele de-a dreptul incrincenate. Oameni buni, singurul lucru care ne deosebeste de celelalte specii este risul. Nu pierdeti nici o ocazie sa rideti.
          • -1 (3 voturi)    
            Hai ca nu te-ai prins... (Miercuri, 27 mai 2020, 21:37)

            Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

            Eu am facut un test sa vad daca se mai prinde cineva la o gluma. Dupa citi natarai nu s-au prins - mai ales cind am relatat despre inchisoarea cu 10 etaje si cazanul cu apa clocotita - trag concluzia ca intotdeauna va exista o masa imensa de natafleti pe seama carora sa te poti distra copios. Distractia e mai valoroasa decit minusurile alea despre care vorbesti. Plec de aici binedispus.
        • -1 (1 vot)    
          Dincolo (Joi, 28 mai 2020, 14:40)

          Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Dincolo de simpatia pentru Daddy, care ti-a atras 15 minusuri, ramen valida semnalarea ta: Huidu a ucis trei oamni si a primit cu suspendare, Chitoiu este bine-mersi, iar Mario a plecat din tara si nici macar nu a fost judecat!