VIDEO Un an de la încarcerarea lui Liviu Dragnea, după ce a fost condamnat la trei ani și jumătate de închisoare: Încercări de eliberare eșuate în instanță

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 27 mai 2020, 10:48 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea, la ICCJ (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Astăzi se împlinește un an de la încarcerarea lui Liviu Dragnea, după ce a fost condamnat definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție la trei ani și jumătate de închisoare pentru instigare la abuz în serviciu în dosarul angajărilor fictive de la Direcția de Asistență Socială Teleorman. În tot acest timp, fostul lider al PSD a avut mai multe încercări eșuate de a ieși de la Rahova, introducând în instanță căi extraordinare de atac. A fost adus de mai multe ori în fața magistraților, unde a susținut că stă nevinovat în închisoare.

Condamnarea și acuzațiile DNA

Liviu Dragnea a fost condamnat, în mai 2019, la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare în dosarul privind angajările fictive de la DGASPC Teleorman.





Potrivit DNA, în schimbul unor foloase necuvenite, Floarea Alesu, director executiv al DGASPC Teleorman, a menținut ilegal în posturi două angajate - Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica. Cele două nu s-au prezentat la serviciu şi nici nu au prestat vreuna dintre activităţile înscrise în contractul lor de muncă semnat cu DGASPC Teleorman, desfăşurându-şi de fapt activitatea la sediul PSD Teleorman, spune DNA.

Conform procurorilor, Liviu Dragnea a determinat-o pe Stoica să se angajeze şi să fie remunerată în cadrul DGASPC Teleorman. El a mai fost acuzat că a contribuit, prin influenţa pe care o avea în calitate de preşedinte al CJ Teleorman, ca Adriana Botorogeanu şi Anisa Niculina Stoica să fie menţinute în funcţie la DGASPC Teleorman.

"Eu nu mă tem de nimic. Dacă mă temeam, eram preș, eram ghiocel"


Cu o zi înainte de încarcerare, în 26 mai 2029, PSD cu Dragnea președinte avea să obțină un rezultat dezastruos în alegerile europarlamentare. Atunci a fost ultima apariție publică a lui Liviu Dragnea în libertate.”Eu nu mă tem de nimic. Dacă mă temeam, eram preș, eram ghiocel și PSD-ul era un partid cuminte și nu făcea ce a făcut până acum. Completul de judecată dacă va rezista presinilor va da achitare. Dacă nu vor rezista, nu vor da achitare", afirma liderul PSD în ultima sa conferință de presă, întrebat dacă se teme că va fi condamnat.



Chestionat de o jurnalistă dacă are bagajele făcute, Dragnea a avut o reacție nervoasă: "E un spectacol prost, foarte prost! N-am niciun bagaj făcut!"

Cum încearcă să scape de închisoare

Liviu Dragnea a avut șase încercări eșuate de a scăpa de închisoare, prin întroducerea unor căi extraordinare de atac - contestaţia în anulare şi recursul în casaţie.

Ultima dată a fost luni, când un complet de cinci judecători de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie i-a respins ca nefondată o contestaţie la executare prin care Liviu Dragnea solicita să fie eliberat pe motiv că este deţinut nelegal în închisoare. Liviu Dragnea nu a participat luni la proces, însă a fost audiat prin videoconferinţă de magistrați. Avocaţii acestuia s-au plâns însă că, din cauza unor probleme tehnice, "nu prea s-a înţeles mare lucru" din ce a spus fostul lider al PSD.

Fostul lider al PSD pare că nu se oprește însă la instanțele naționale în încercarea de a scăpa de închisoare. "Avem calea deschisă către CEDO. Luăm în calcul absolutamente tot. Urmează fiecare cale de atac, fiecare element", declara avocata acestuia, Flavia Teodosiu.

Prima apariție publică, la 6 luni de la încarcerare

Prima dată când fostul președinte PSD a fost văzut public a fost la 6 luni după încarcerare, atunci când a fost dus sub pază la sediul Înaltei Curți de Casație și Justiție, unde magistrații au judecat o contestație în anulare depusă de el.

Liviu Dragnea a fost adus de atunci de câteva ori din penitenciar în instanță. Liviu Dragnea și-a făcut apariția fără mustață. De fiecare dată a venit îmbrăcat la costum.

"Am crezut și încă mai cred că un om poate fi condamnat de o instanță cu respectarea legii. CCR a zis clar că completurile de 3 sunt nelegale și nu se poate vorbi de un proces echitabil și de o hotărâre corectă la mine, indiferent de procedurile adoptate. S-a spus că vreau să ies cu orice preț din închisoare. Nu vreau să ies cu orice preț și cred că stau nevinovat. Puteam să plătesc, dar nu am vrut să fac compromisuri”, a declarat Dragnea la instanța supremă.

La ieșirea din sala de judecată, întrebat de jurnaliști ce a vrut să spună în legătură acest preț, Dragnea a spus: "Prețul era România!”.

Ce face Dragnea în penitenciar

Liviu Dragnea lucrează în atelierul auto al Penitenciarului Rahova. În februarie, avocata acestuia susținea că fostul președinte al PSD s-a accidentat în timp ce lucra în atelier, având nevoie de o intervenție chirurgicală. "S-a tăiat pentru că a sărit un flex, când repara ușa de la o dubă. A fost operat și este stabil”, spunea Flavia Teodosiu.

Din penitenciar, Liviu Dragnea a transmis și un mesaj de Ziua Națională. În mesajul postat pe pagina sa de Facebook în 1 decembrie 2019. Fostul șef al PSD susținea că de dragul țării a "sacrificat tot”, inclusiv "renunțarea la libertate”.

Dosarul Tel Drum

Fostul lider al PSD mai are o condamnare definitivă de doi ani de închisoare cu suspendare, primită în aprilie 2016 în dosarul Referendumului.

De asemenea, Dragnea este urmărit penal în dosarul Tel Drum. DNA a anunțat în noiembrie 2017 că a început urmărirea penală împotriva lui Dragnea și a șefilor de la Tel Drum pentru constituirea unui grup infracțional organizat, abuz în serviciu și infracţiuni privind deturnarea de fonduri europene, în legătură cu favorizarea companiei în privința acordării de contracte pentru reabilitarea de drumuri județene cu fonduri europene. DNA preciza că dosarul s-a constituit în urma unei sesizări a OLAF. Procurorii spun că, în calitate de președinte al Consiliului Județean Teleorman, Liviu Dragnea ar fi înființat în 2001 un grup infracțional organizat "care acționează și în prezent", format din funcționari ai instituțiilor din administrația publică și oameni de afaceri. DNA menționa că acest grup infracțional organizat ar fi furnizat fonduri pentru PSD, prin donații ale membrilor.

Urmărirea penală în dosarul Tel Drum a fost suspendată însă în perioada stării de urgență, a declarat săptămâna trecută șeful DNA, Crin Bologa. El a spus că nu va mai avansa un termen pentru finalizarea cazului și că la DNA sunt "cu sutele" dosare mai vechi de 5 ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3734 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Go - Go - Go ! Dracnia la Bulău ! (Miercuri, 27 mai 2020, 10:52)

    un domn [utilizator]

    Shpagoveanu Sa Îl Vindece !
    • -1 (7 voturi)    
      Spagoveanu sa-l impartaseasca (Miercuri, 27 mai 2020, 12:40)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cu lingurita cu care a impartasit alte sute de persoane.
      • +2 (6 voturi)    
        Exact (Miercuri, 27 mai 2020, 14:37)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        Bine Completat !
  • +12 (18 voturi)    
    corectie (Miercuri, 27 mai 2020, 11:16)

    silviust [utilizator]

    Avocată: "Luăm în calcul absolutamente tot". Ce-i aia "absolutamente", la Dragnea în famiglie se spune corect "assolutamente".
    • +5 (9 voturi)    
      Cordiali Saluti ! (Miercuri, 27 mai 2020, 11:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      Grazie ))))
    • +2 (6 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 27 mai 2020, 13:08)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui silviust

      hahaha
  • +16 (22 voturi)    
    confiscarea averilor dobandite ilicit! (Miercuri, 27 mai 2020, 11:17)

    NOTORIOUS [utilizator]

    misto sa stai un pic la bulau, stiind ca te asteapta zeci de milioane de euro furati de la fraieri!
    • +1 (15 voturi)    
      de acord (Miercuri, 27 mai 2020, 12:06)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      sa incepem cu TOATE averile facute prin "relatii" cu statul dupa 1989, inclusiv cele ale occidentalilor cu afaceri prin zona
  • -14 (28 voturi)    
    totusi (Miercuri, 27 mai 2020, 11:18)

    cucuveauamov [utilizator]

    de ce a fost inchis?
    • +6 (14 voturi)    
      Pentru Sănătatea Lui (Miercuri, 27 mai 2020, 11:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Baba Vanga i a dat sms ca vine Coviduu
    • +10 (14 voturi)    
      ca sa-l citez (Miercuri, 27 mai 2020, 11:46)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      "de prost".
      • -5 (11 voturi)    
        Exact (Miercuri, 27 mai 2020, 13:26)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

        a fost condamnat , pentru ca nu a luat in serios avertizarea lui Tariceanu , cand l-a avertizat ca Galei_erul klauSS , are ca principal obiectiv distrugerea PSD-ului , si condamnarea lui . Daca accepta sa plateasca asa zisa paguba , nu era la puscarie .
    • +10 (12 voturi)    
      . (Miercuri, 27 mai 2020, 11:49)

      &reibkn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De flori de mar...
    • +6 (12 voturi)    
      Mda (Miercuri, 27 mai 2020, 11:53)

      TheFaime [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ai cumva orbul gainii?
    • -10 (24 voturi)    
      simplu (Miercuri, 27 mai 2020, 12:02)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      devenise periculos pentru interesele capitalistilor occidentali; restul sunt gulgute pentru lobotomizatii "de dreapta"
      • +7 (15 voturi)    
        zi-mi si mie.. (Miercuri, 27 mai 2020, 12:59)

        relax1 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        cum din salariul lui de 6.000 ron de parlamentar a reusit sa-si faca vila de milioane de euro....asta sa stiu si eu.....castig mai mult decat el si e pacat...vreau si eu vila si proprietati ca ale lui.
        Sau era un calitalist convins cu afaceri cu statul...
        • -3 (3 voturi)    
          bagi la greu, dar n-ai habar (Miercuri, 27 mai 2020, 15:58)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui relax1

          hamsterul a fost mare patron de magazine satesti in Baraganul anilor '90, acolo si-a facut averile mari; ca demnitar doar le-a sporit
          • +3 (3 voturi)    
            hahaha (Miercuri, 27 mai 2020, 16:25)

            alex34 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            din carciumar la sat a ajuns milionar in Euro.. ba da bine se mai castiga la sate, au taranii aia niste pensii babane...

            Pana sa intre in politica era un bisnitar ordinar, dupa ce a ajuns la consiliul judetean a inceput sa fure cu 7 maini tot ce apuca, si sa-si cumpere prin coruptie pozitii tot mai sus in politica de unde fura si mai mult..asa a ajuns aproape premier, dar era acelasi bisnitar ordinar
          • +1 (1 vot)    
            da mă, (Miercuri, 27 mai 2020, 19:14)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            t-a dat tat-su cadou de majorat toate afacerile cinstite din bani negri, nu?
      • +7 (9 voturi)    
        da da...hai mai taie din ele.. (Miercuri, 27 mai 2020, 13:53)

        alex34 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        eu sunt din Alexandria, stii ce conac are acolo? a cumparat toate casele si curtile dintre 2 strazi sa-si faca ditamai conacul, daca mergi pe strada si vezi case pe o parte si de alta ..cand ajungi in dreptul lui nu-i vezi casa de curte..e undeva in spate ca la holiywood, piscina, terennuri de tenis, n'spe dormitoare, bai... ca orice bugetar sarman care apara gustul rosilor romanesti la televizor... ce sa mai zic de vilele de prin Brazilia de pe plaje..
        • +2 (2 voturi)    
          Filmarea Imobiliară este in link : (Miercuri, 27 mai 2020, 17:39)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui alex34

          Unde apare și rodul iubirii cu bombonica prodana
          https://www.youtube.com/watch?v=_mehrMecWX0
    • +6 (12 voturi)    
      de hot ce este ... (Miercuri, 27 mai 2020, 13:09)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de hot ce este ...
  • +7 (15 voturi)    
    . (Miercuri, 27 mai 2020, 11:24)

    &reibkn [utilizator]

    Sa stea acolo ca sta bine.
    • -3 (11 voturi)    
      eronat (Miercuri, 27 mai 2020, 12:38)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui &reibkn

      cel mai bine ar sta acolo alde Iliescu, Roman, Nastase, Basescu, Isarescu, Stolojan, Iohannis, Citzu, Georgescu samd
      • +4 (6 voturi)    
        Aveti tot punctajul că (Miercuri, 27 mai 2020, 13:58)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        toți sunt la fel?
        De Barna nimic?
        • +2 (4 voturi)    
          Vine și rândul Lui (Miercuri, 27 mai 2020, 14:40)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Când va preda usereul și cheile la Dacian The Curcubeu Man
  • +6 (14 voturi)    
    Mult prea puțin (Miercuri, 27 mai 2020, 11:52)

    mr_mojo [utilizator]

    Sper să înceapă investigațiile pe toate mizeriile pe care le-a făcut și sa ia toți cei 200 de ani.
    • -1 (1 vot)    
      După cum se tărăgănează (Miercuri, 27 mai 2020, 15:46)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      cred că se prescrie!
      L-au prins cu un mizilic!
      Și a scăpat cu toată averea și proprietățile.
      • +1 (1 vot)    
        30 milioane euro (Miercuri, 27 mai 2020, 19:24)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        sunt un mizilic?
        OLAF e de altă părere.
        • 0 (0 voturi)    
          Un mizilic sunt angajările fictive (Joi, 28 mai 2020, 14:23)

          nick24 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Cu Teldrum se prescrie că se tărăgănează în mod VOIT de toți cei implicați. Aici AR FI FOST ceva serios de judecat.
  • +10 (16 voturi)    
    ce sa mai zici (Miercuri, 27 mai 2020, 12:11)

    alex34 [utilizator]

    prea putini ani la racoare, prea multi bani care il asteapta... o fi rau sa traiesti o viata de lux pentru cativa ani de puscarie? multi isi petrec viata la munca si traiesc mediocru, altii sacrifica 2-3 ani si traiesc in lux...
    • -2 (4 voturi)    
      Nu e chiar așa (Miercuri, 27 mai 2020, 14:01)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui alex34

      Cică:
      “ Prima dată când fostul președinte PSD a fost văzut public a fost la 6 luni după încarcerare”

      păi cei din zona Domenii îl văd de vineri până luni acasă, care câțiva ani de pușcărie? Plus lucrează, plus vârsta, plus cartea care acuși se publică.
  • +1 (1 vot)    
    Un zero (Miercuri, 27 mai 2020, 22:55)

    Hababaeba [utilizator]

    Un zero care a stiut doar sa ii pacaleasca pe prosti si sa isi bata joc de intreaga tara.
    Ce fac aia cu TelDrum? Se misca si ei mai cu talent?