MAE: Ambasadorul României la Beijing a fost implicat într-un accident de circulație / Surse: Vasilică Constantinescu a mai fost implicat într-un accident, anul trecut

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 mai 2020, 11:31 Actualitate | Esenţial


Vasilica Constantinescu
Foto: MAE
Ministerul Afacerilor Externe de la București a confirmat, vineri, faptul că ambasadorul României în China, Vasilică Constantinescu, a fost implicat într-un accident de circulație. Surse diplomatice au declarat pentru Hotnews.ro că șeful ambasadei României la Beijing a mai fost implicat într-un accident, în vara anului trecut.

Reacția MAE vine după apariția în spațiul public a unor informații privind acest incident ce ar fi avut loc acum câteva săptămâni.

”Cu privire la informațiile apărute în mass-media referitoare la implicarea ambasadorului României la Beijing într-un accident de circulație, fără victime, MAE precizează că situația semnalată face deja obiectul unor cercetări în curs, aspectele în cauză fiind tratate cu maximă seriozitate. În acest moment al cercetărilor, nu pot fi oferite informații suplimentare”, transmite MAE.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6300 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Mda (Vineri, 22 mai 2020, 11:44)

    adrian_rolland [utilizator]

    Ce nu spune MAE ar fi starea de ebriebra, ebriebre, ebrietate a "inaltului functionar'..
    • +1 (1 vot)    
      Chinezii si tehnicile clasice kgb-iste (Vineri, 22 mai 2020, 17:23)

      Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      O fi avut statul chinez ceva de cautat in servieta ambasadorului si s-au gandit sa il traga pe dreapta... kgb style! Orice s-ar intampla rau sau suspect in China, eu dau intai vina pe statul Chinez... e miza cea mai probabila de a fi adevarata!
  • +2 (6 voturi)    
    Puneti mana pe Vasilica,sa va mearga bine tot anul (Vineri, 22 mai 2020, 11:52)

    Plagarus [utilizator]

    Tomitanul repeta Pastele si vom avea zi libera in 25/08/20 ?!
  • -1 (5 voturi)    
    Deci (Vineri, 22 mai 2020, 11:52)

    serbanTeodor [utilizator]

    Se prevede o concesie Chinei sa ne spalam fatza, inteleg.
  • +3 (5 voturi)    
    ...ambiguitate... (Vineri, 22 mai 2020, 12:02)

    baligosul [utilizator]

    Ce nu ne spune MAE, ambasadorul era la volanul unui autoturism cînd s-a produs accidentul de circulație ? Cui aparținea mașina ? Eu așa cred, că altfel, comunicatul ar fi sunat cam așa : Domnul ambasador al R în RP China, deplasîndu-se într-un autoturism aparținînd Ambasadei R de la Beijing, Pekin, cum se zicea pe vremuri, a fost rănit în urma unui accident produs din vina unui alt șofer...și dă-i și combate cu CoVid-19, netratat corespunzător...
  • +2 (8 voturi)    
    Era mort de beat (Vineri, 22 mai 2020, 12:03)

    fdaniel [utilizator]

    Așa cum îi stă bine unui adevărat reprezentant al gloriosului bobor rromânesc...
    Cum e turcul și pistolul.
  • 0 (4 voturi)    
    ! (Vineri, 22 mai 2020, 13:17)

    tudorr [utilizator]

    Gunoi psd! Deobicei nu comentez aspectul unei persoane dar in cazul de fata fiinta asta arata un grobian inbuibat si putred ca statul pe care il reprezinta!
  • +3 (7 voturi)    
    Daca stirea se dadea... (Vineri, 22 mai 2020, 13:36)

    Dodel540 [utilizator]

    Daca stirea ar fi fost comunicata public acum cateva saptamani, adica atunci cand a avut loc accidentul,
    nu era o stire.
    Acum insa este si denota eternele reflexe comunisto-securistice ale statului roman de a ascunde, de a nu comunica public (pentru cine sa comunice, pentru prostii aia din tara numiti "pulime"?) ceva ce considera a fiind o afacere interna.
    Nimic nou , o tara in care statul considera ca cetatenii exista pentru a-l sluji si nu invers.
  • 0 (2 voturi)    
    de ce ? (Vineri, 22 mai 2020, 13:42)

    Laura21 [utilizator]

    Ăștia de la MAE au dorit să își acopere omul. Dacă nu apărea în presă știrea, omul se întorcea bine merci în țară și era retrimis afară, poate tot într-un post călduț într-o țară asiatică, peste 1-2 ani. Cine știe ce măgării neștiute de presă - și de noi - nu fac ”ambasadorii” noștrii pe afară !
  • +2 (2 voturi)    
    Cine a văzut cum se conduce-n China... (Vineri, 22 mai 2020, 15:24)

    Amerlocu [utilizator]

    Dacă a condus el și nu a avut un șofer chinez, e un papagal fără pereche.

    Traficul rutier în China e fără regului. Cu intrări pe contrasens cu urcat e troturar, trectu oe roșu claxonând nervos, etc.

    Nu toate se fac din nesimțire. Multe din mizeriile astea sunt făcute de indivizii „importanți” ce trebuie să-și păstree fața și să-și afirme statutul. E la fel cu mâncatul animalelor interzise în restaurante în văzul lumii. lgile nu se aplică oamenilior importanți și asta trebuie subliniat. Dacă beizadeaua unui tovarăș din CC al PCC nu urcă în viteză cu Mețanul pe trotuar și nu oprește cu nesimțite chiar în ușa restaurantului, zburătăcindu-i pe amărâții ce sunt acolo și-a pierdut fața cu totul. Se produc astfel cele mai bestiale accidente. E motivul pentru care străinii de regulă nu conduc în China ci își angajează destul de ieftin șoferi chinezi care sunt la dispoziție 24/7.

    Orice s-ar întâmpla și oricine ar fi vinovat într-un accident, „justiția populară” chineză îl va scoate vinovat pe străin. Străinii sunt urâți și invidiați cu disperare. În mintea lor străinii sunt vinovați pentru sărăcie, pentru corupția ce depășește orice imaginație și pentru viața de sclavaj a chinezului. :)