Nelu Tătaru: Măști gratuite pentru 2,3 milioane de persoane defavorizate / Care sunt categoriile defavorizate

de V.M., I.B.     HotNews.ro
Joi, 21 mai 2020, 21:03 Actualitate | Esenţial


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat joi seară că în ședința de guvern a fost adoptată o OUG privind acordarea gratuită de măști de protecție către 2,3 milioane de persoane din categorii defavorizate. Se vor acorda 50 de măști de persoană, pentru o perioadă de două luni.

„În urma modificării în Parlament a hotărârii de guvern privind starea de alertă, am adoptat astăzi în ședința de guvern o Ordonanță de Urgență privind acordarea de către Ministerul Sănătății, prin Direcțiile de Sănătate Publică, către autoritățile locale necesarul de măști de protecție pentru familiile și persoanele defavorizate. În acest sens, am aprobat măști de protecție pentru 2,3 milioane de persoane din categoriile defavorizate”, a declarat ministrul.

Tot prin această OUG, s-a aprobat suplimentarea bugetului Ministerului Sănătății cu 230 milioane de lei pentru achiziția acestor măști de protecție.

Care sunt categoriile defavorizate:
  • persoanele din familiile beneficiare de ajutor social
  • cele beneficiare de alocații pentru susținerea familiei
  • pensionarii cu pensii de până la 704 lei
  • persoane cu handicap
Nelu Tătaru a precizat că se va acorda „un număr de 50 de măști pentru fiecare din persoanele din categoriile precizate, aferente unei perioade de două luni”.

„Acest lucru trebuie să se întâmple foarte repede. În trei zile de la aprobarea acestei OUG, autoritățile locale trebuie să trimită către DSP-uri lista cu aceste persoane, iar odată achiziționate, în trei zile DSP-urile vor trebui să vireze către autoritățile locale aceste măști”, a declarat Tătaru.

Premierul Ludovic Orban declarase la inceputul sedintei de guvern că achiziționarea și distribuirea de măști gratuite către persoanele defavorizate ar fi trebuit făcute prin Ministerul Muncii, cu susținerea Poștei Române. Însă, Parlamentul a decis ca măștile să fie achiziționate de Ministerul Sănătății, prin Direcțiile de Sănătate Publică, acesta urmând să le pună la dispoziția autorităților locale.


UPDATE: Într-un comunicat de presă, Guvernul vine cu detalii referitoare la actul normativ adoptat astăzi privind achiziția de măşti de protecţie pentru persoanele defavorizate. Redăm mai jos comunicatul integral:

„La propunerea Ministerului Sănătății, Guvernul României a aprobat în ședința de Guvern de astăzi, 21 mai 2020, Ordonanța de Urgență privind acordarea de catre Ministerul Sănătății, prin directiile de sanatate publică județene și a municipiului Bucuresti, autorităţilor publice locale a necesarului de măşti de protecţie pentru familiile si persoanele defavorizate de pe raza unitatilor administrativ teritoriale, precum și pentru suplimentarea bugetului Ministerului Sanatatii, din Fondul de rezervă bugetară aflat la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2020.

Conform actului normativ, bugetul Ministerului Sănătății pentru anul 2020 va fi suplimentat cu suma de 230 milioane lei pentru achiziția de măști de protecție care vor fi puse la dispoziția autorităților publice locale pentru toate persoanele și familiile defavorizate de pe raza unităților administrativ teritoritale.

În următoarele 2 luni, fiecare persoană eligibilă va primi un număr de 50 măști de protecție. Vor beneficia de acest sprijin, aproximativ 2.300.000 de persoane, după cum urmează:


a) persoanele din familiile beneficiare ale ajutorului social acordat în baza Legii nr.416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările și completările ulterioare;
b) persoanele din familiile beneficiare de alocație pentru susținerea familiei acordată în baza Legii nr.277/2010 privind alocația pentru susținerea familiei, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
c) pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi sunt de până la 704 lei, inclusiv, reprezentând nivelul indemnizației sociale pentru pensionari prevăzută de Ordonanța de urgență a Guvernului nr.6/2009 privind instituirea pensiei sociale minime garantate, cu modificările și completările ulterioare;
d) persoanele încadrate în grad de handicap care realizează venituri exclusiv din prestațiile sociale prevăzute de art. 42 și art.58 din Legea nr.448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.

Achiziția măștilor de protecție va fi realizată de către Ministerul Sănătății prin procedura de negociere, fără publicare prealabilă, în conditiile prevăzute de legislația în vigoare și în baza necesarului realizat de către autoritățile publice locale.

Măștile de protecție vor fi distribuite beneficiarilor de catre autoritătile publice locale cu ajutorul asistenților medicali comunitari si ai mediatorilor sanitari, în termen de maxim 3 zile de la primirea acestora din partea direcțiilor de sănătate publică județene și a municipiului București.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7719 vizualizari

  • -5 (21 voturi)    
    Curat masuri (Joi, 21 mai 2020, 21:13)

    CezarN [utilizator]

    Mai propun:
    - sa se călătorească numai prin levitație
    - tub de oxigen obligatoriu
    - ciorba sa fie servita doar la țâșnitoare
    - manelele sa se cânte doar la theremin

    și, desigur, măștile sa fie cumpărate de la farmacia domnului ministru
    • +4 (18 voturi)    
      Eu propun (Joi, 21 mai 2020, 21:44)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ca mastile sa fie achizitionate doar de la falmacia lui CezarN.
    • +2 (6 voturi)    
      Gresesti. PSD a modificat in parlament (Joi, 21 mai 2020, 22:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      hotararea de guvern (premiera absoluta, o alta porcarie PSD) ca mastile sa fie distribuite de ministerul sanatatii. HG-ul prevedea ca sa fie distribuite prin ministerul muncii.
      • +3 (3 voturi)    
        Să nu uitați să-i dați lui Ciolacu. (Vineri, 22 mai 2020, 7:53)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Cum cine-i Ciolacu?Este șeful ăla de la PSD care nu cumpără.El doar ia.Primește gratis,dacă nu primește fură.
      • +2 (4 voturi)    
        Populisme gretoase (Vineri, 22 mai 2020, 11:04)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Ce nevoie era de distribuirea mastilor gratuite?
        Legea nu spune ca masca trebuie sa fie DE UNICA folosinta!
        Cei defavorizati pot purta masti refolosibile, pe care le vor spala si calca frumos, si legea e respectata. Nu costa mai mult de cativa lei, ba chiar pot fi facute acasa din materiale refolosite, practic aproape gratis, ca nu e haute-couture!
        Voi aveti habar cata logistica si cate zeci de milioane de lei vor fi cheltuiti pe DISTRIBUIREA acestor masti, fara sa socotim pretul mastilor?
        Chiar trebuie ca statul-tatuc "sa dea" mura in gura oricarui cetatean?
        • +1 (1 vot)    
          E propunerea... (Vineri, 22 mai 2020, 16:07)

          Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

          PSD
    • -3 (9 voturi)    
      stricati orzul pe gaste.. (Joi, 21 mai 2020, 23:38)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      ... dati-le 5 lei la pensie, nu masti...
      • +1 (1 vot)    
        zise... (Vineri, 22 mai 2020, 16:08)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        un postac pesedist dupa ce sefii lor din parlament au cerut guvernului sa le dea masti
  • +16 (20 voturi)    
    ! (Joi, 21 mai 2020, 21:13)

    chiuaua [utilizator]

    Clar, OLX-ul se va umple de masti la vanzare
  • +6 (24 voturi)    
    da? (Joi, 21 mai 2020, 21:21)

    cucuveauamov [utilizator]

    cin el plateste? statul? adica noi? cine primeste banii? niste firme? adica voi?
    • +1 (1 vot)    
      pai nu voi, pesedeaua (Vineri, 22 mai 2020, 16:10)

      Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ati modificat legea? Nici asa nu e bine? Daca le da, se fura, daca nu le da, de ce nu le da... Mai postachel
  • -7 (21 voturi)    
    Olanda are... (Joi, 21 mai 2020, 21:29)

    MihaiDumitrescu1 [anonim]

    ... de cinci ori mai multi mortzi la aceeasi populatie decat Romania si nu impune asemenea masuri tampite. Masti am vazut doar la persoane cu trasaturi orientale - foarte rar. Eu botnitza nu-mi pun !
    • +1 (17 voturi)    
      @MihaiDumitrescu1 (Joi, 21 mai 2020, 22:16)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu1

      Pai nu-ti pui botnita fiindca esti nesimtit. “Botnita” ii protejeaza pe cei din jurul tau.
      • -4 (4 voturi)    
        corect (Vineri, 22 mai 2020, 10:18)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

        zici matale.intrebarea mea e de ce-i protejeaza?de scuipat sau muci?ca eu unul nu mai stiu cati microni are covidu vietii.
        de alfel asa cum am mai zis,ca un fricos ce sunt,am inceput sa-mi pun botnita si la urechi.
        pai cine e mai nesimtit atunci?
        am auzit ca unii si mai binesimtiti,au inceput sa-si puna vata cu spirt in nas!omoara orice microb la fix.o sa incerc si eu si apoi recomand,sau nu...
        si mai am o problema la care vreau ajutor:
        cum puii mei poti preveni raspandirea cand nimeni nu este protejat de raspandirea virusului?
        ce facem?ma bagam o masca obligatorie mai performanta?
  • +6 (16 voturi)    
    230 de milioane de lei? (Joi, 21 mai 2020, 21:36)

    Mary80 [utilizator]

    cat de bolnav psihic sa fii sa arunci atatia bani pe geam intr-o perioada de criza economica majora?

    Baa, astia sunt jumatate din toti banii de la catedrala !! Nu mai zice nimeni nimic?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu ai inteles nimic? (Vineri, 22 mai 2020, 9:55)

      othelo [utilizator] i-a raspuns lui Mary80

      Tu ai vazut cine a introdus obligatia asta in lege?
      PARLAMENTUL (majoritar PSD).
      In varianta propusa de guvernul nu exista asa ceva.
      Dar PSD-ul a vrut sa ii incurce si au introdus aceasta obligatie tampita.
      • -2 (2 voturi)    
        ce diferenta e (Vineri, 22 mai 2020, 13:34)

        Mary80 [utilizator] i-a raspuns lui othelo

        ca psd a schimbat de la ministerul muncii la sanatate? Nu e tot guvernul ala ? Nu tot banii nostri sunt, ce conteaza daca e din buzunarul stang sau cel drept? Aveti si voi cateva idei, dar fixe: psd, psd, psd.
  • -3 (15 voturi)    
    Dă de la el (Joi, 21 mai 2020, 21:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    de parcă ar da cârpele alea de la el... Nici o masă fără pește, nici o zi fără Nelu Măcelaru
    • +1 (7 voturi)    
      nu nu .... is decontate de la UE (Joi, 21 mai 2020, 23:56)

      haicasepoate [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Yeee. sa fie dezmat pe banii de la brusel ;)

      In loc de bancnote, romanii o sa lipeasca de frunte mascutze

      O sa fie cu dedicatie pentry romanashi doua miliane de mashti ... de la UE ... se stie ...ue

      shi fonduri ue ... fara numar !!! adica nu mai dau nimic anu asta .... KEEP UP ZA GUD WARK
  • +6 (22 voturi)    
    Bucatareasa (Joi, 21 mai 2020, 22:05)

    Celbland [utilizator]

    Bănuiesc că măștile vor fi achiziționate cu 28 lei bucata de la bucătăreasa din Giurgiu.

    Deci PNL va primi 2,3 milioane de voturi de la asistați sociali și alte categorii similare. De asta țara se duce de râpă !!!
    • +2 (8 voturi)    
      Nu se lasă băieții! (Joi, 21 mai 2020, 23:29)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      13 lei/bucata. 390 lei testul covid la clinicile private pentru doritori. O fi bine, o fi rău pentru asociați?
  • +5 (9 voturi)    
    Mita electorala??? (Joi, 21 mai 2020, 23:06)

    lazarus101 [utilizator]

    Se pare ca s-a trecut de la galeti la masti...
  • +1 (13 voturi)    
    foarte bine (Joi, 21 mai 2020, 23:26)

    hemostatic [utilizator]

    Este o masura foarte buna, avand in vedere ca aceste categorii sunt cel mai la risc si cele care si-ar procura cel mai greu mastile necesare.

    Desigur, multi dintre ei nu vor sti sa le foloseasca etc, dar sa nu fim fatalisti, carcotasi si destepti ca toti romanii care stiu ei ce trebuie, asa nu mai faci nimic pentru nimeni, doar comentezi.
  • -1 (9 voturi)    
    Domnu Tataru, (Joi, 21 mai 2020, 23:40)

    marc.andre [utilizator]

    cand se abroga prevederile ilegale din starea de alerta?
    • +2 (4 voturi)    
      Care prevederi ilegale? (Vineri, 22 mai 2020, 9:58)

      othelo [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      In primul rand, exista lege votata de parlament.
      Parlamentul poate abroga, nu domnu Tataru.

      Si in al doilea rand, care prevederi ilegale?
      Esti jurist cumva? Habar nu aveti despre ce vorbiti si totusi vorbiti.
      Cunoscatorii lu' peste prajit. Toti sunteti experti in coronavirus acum. Ca si in economie, fotbal, etc.
      Nu ati trecut 4 clase la scoala, dar sunteti mari experti.
      Mi s-a luat de ratati atoatecunoscatori.
      • +1 (1 vot)    
        Esti inconjurat de postacei psd, revin (Vineri, 22 mai 2020, 16:16)

        Ephemeris [utilizator] i-a raspuns lui othelo

        Isi dau plusuri unii altora. Asa au sarcina de la partid
  • +6 (6 voturi)    
    S-au cumparat mult masti la 7-8 lei. (Vineri, 22 mai 2020, 0:15)

    Marionette [utilizator]

    Cineva trebuia sa le foloseasca. Si pentru asta cineva (contribuabilul roman) trebuia sa le cumpere.
  • +4 (10 voturi)    
    Idioti (Vineri, 22 mai 2020, 0:29)

    n.dumiritu [utilizator]

    La o familie de 7 persoane, 2 parinti fara venituri si 5 copii, alocatia de sustinere a familiei fara venituri este de 328 lei/luna. Desigur, mai au si alocatiile copiilor, 5x156=780. Un total de 1110 de lei/luna pt.7 persoane. 160 lei/luna de persoana. Va puteti imagina traiul cu 1100 lei/luna la 7 persoane, incluzind electricitate, igiena si hrana (hainele le culeg din gunoi)? Este dincolo de saracie si lipsuri crunte, este injositor omeneste. Acum, guvernul s-a gandit cu marinimie la acesti oameni si le va da un pachet consistent de 7x50 masti in valoare de 700 lei. Unde si cind sa poarte acesti oameni mastile? Presupuneti ca a devenit un virus temerea lor, atunci cind fiecare zi din viata lor este o lupta crincena pt.supravietuire?

    Ce mesaj transmiteti? "Sinteti saraci si suspecti si nu vrem sa ne infectati; pt. ca nu aveti bani sa procurati masca, va dam noi masti, iar cind veniti printre noi nu aveti scuza de a nu avea cu ce va acoperi fetele, pt. ca noua ne pasa mai mult de sanatatea noastra decit de lipsurile voastre". Grija de sanatatea publica materializata in masti trimise oropsitilor flaminzi si chinuiti. E atit de idiot. Dar si timpurile impiedica ratiunea sa respire.
    • +6 (8 voturi)    
      5 copii (Vineri, 22 mai 2020, 7:11)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui n.dumiritu

      Fara venituri, dar cu multa pofta de viata.
  • +4 (6 voturi)    
    100 de lei pentru 50 de masti=2 lei/buc (Vineri, 22 mai 2020, 7:36)

    StefanAlin [utilizator]

    nu e greu de facut socoteala. 230 de milioane lei pentru 2,3 milioane de oameni inseamna 100 de lei pentru 50 de masti de persoana. adica 2 lei pentru o masca. eu nu vad manaria... (asta daca se tin de declaratie)
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-i chiar asa! (Vineri, 22 mai 2020, 19:55)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui StefanAlin

      se simt muscati de cur ca incepe prin DNA, Curtea de Conturi,Consiliul Concurentei si unele comisii parlamentare sa fie intrerbati alde ara@at, Fi- rea, Cercel, sii altii despre contracte dubioase. Pai al mai mare si primul si cel mai tare a fost al DSU (ara@at semnatar) cu barul din Giurgiu pentru cca 12 mil lei pa masti si combinezoane aduse din Turcia cu aviatia noastra militara, la pret " pe de 3-7" si distribuite aleatoriu de pompieri la diverse institutii. Acestea au amanat plata fiindca nu aveau bani. Cand au primit bani de la buget li s-a impus pret reglementat - scandalul era gata. Basca neconformitatea produselor cu normele EU. Acum ayatolahulpompier al medicinei de urgenta trebuie sa dea declaratii la DNA, iar pguba o vom plati noi, populimea, fiindca DSU a contractat cu turcii prin ONAC, organismul MF abilitat sa angajeze achizitiile publice. C a la comunisti pe timpuri - munca si raspundere colectiva; - paguba la stat si profitul sefi1
  • +3 (5 voturi)    
    România are 2.3 milioane de persoane defavorizate (Vineri, 22 mai 2020, 8:24)

    hic sunt leones [utilizator]

    și presa nu face un studiu aprofundat pe temă?
    Cum să avem peste 10% din TOȚI cetățenii țării persoane defavorizate?!
    Păi ori trăim într-o țară bananieră care oferă șanse prea puține cetățenilor săi, ori autoritățile mint de îngheță apele.