CNCD îl sancționează, după doi ani, pe Liviu Dragnea pentru că i-a făcut șobolani pe protestatarii #rezist

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2020, 13:43 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea si simbolul statului paralel la mitingul PSD
Foto: Facebook
​CNCD a constatat după aproape doi ani de la marele miting PSD că unele din afirmațiile făcute atunci de Liviu Dragnea constituie fapte de discriminare. Mai exact este vorba de faptul că fostul șef al social-democraților i-a făcut „șobolani” pe protestatari. CNCD a decis sancțiunea avertismentului contravențional în acest caz.

„Afirmațiile domnului Liviu Nicolae Dragnea referitoare la protestatari antiguvernamentali („unelte jalnice ale acestor securiști”, „curățăm țara de mizeria împrăștiată de acești șobolani”, „erau patru șobolani care puneau tot felul de întrebări”), reprezintă faptă de discriminare și încalcă dreptul la demnitate conform art. 2 alin. (1) și art. 15 din O.G. 137/2000, republicată. S-a aplicat sancțiunea avertismentului contravențional. Hotărâre adoptată cu unanimitate de voturi (8 voturi)”, se arată în comunicatul de miercuri al CNCD.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3185 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Nu au avut curaj până acum. (Miercuri, 20 mai 2020, 13:50)

    asavreau [utilizator]

    Cât a fost Dragnea în libertate,CNCD nu a avut curaj să-l sancționeze pe Dragnea,cu toate că Dragnea insulta zilnic românii.
  • -14 (20 voturi)    
    nedreptate (Miercuri, 20 mai 2020, 13:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    sarmanii sobolani, ce vina aveau?
  • +16 (20 voturi)    
    Doi ani le-a trebuit? (Miercuri, 20 mai 2020, 13:56)

    fat.cat [utilizator]

    Pe CTP l-au amendat instantly cand ne-a descris, atat de poetic, coafura de pavian. Asa, too little too late. La ce ne mai ajuta? Acum, cand el insusi e un fel de sobolan de bulau, ar putea chiar sa se simta jignit dl. Dragnea de aceasta criza flescaita de autoritate din partea cncd.
    Ati auzit voi de timing, baieti? Nu. Lasati-va naibii de meserie, serios.
    • +4 (8 voturi)    
      da, (Miercuri, 20 mai 2020, 14:11)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      a primit doar avertizment, fara amenda ;)
      • +1 (1 vot)    
        CNCD nu-i apără pe români. (Miercuri, 20 mai 2020, 19:16)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        CNCD apără ungurii și Ungaria,nu românii și
        România.
    • +5 (5 voturi)    
      pai, (Miercuri, 20 mai 2020, 17:43)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      au fost ocupati cu Iohanis si manelele de la Timisoara...
  • +5 (7 voturi)    
    cat il costa pe Dreacnea (Miercuri, 20 mai 2020, 14:13)

    ..13 [utilizator]

    expresiile alea???

    ceva intarziere in taxarea tovarasului se poate aplica???
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Miercuri, 20 mai 2020, 14:17)

    SoulSearcher [utilizator]

    acum asteptam decizia CNCD de discriminare a lui miron cozma la ultima mineriada din 1999 :DDD

    ca tot s-a trezit si CNCD-ul si da decizii dupa ani si ani...
  • +1 (1 vot)    
    Eu am facut un pariu ca o sa-l amendeze (Miercuri, 20 mai 2020, 21:19)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Si pe zambetu' rosu pt, : mai animalule ! :)