Instituirea stării de alertă în România, anunțată prin mesaje RO-ALERT în care numele noului virus e scris greșit

de D.D.     HotNews.ro
Vineri, 15 mai 2020, 14:32 Actualitate | Esenţial


Atare de alertă - Ro Alert
Foto: Hotnews
Instituirea stării de alertă în România a fost anunțată de autorități prin mesaje RO-ALERT, în care cetățenii sunt informați că trebuie să poarte măsti de protecție în spațiile închise, să păstreze distanța socială și să se spele pe mâini. În mesaj numele noului virus este scris greșit: în loc de coronavirus apare conoronavirus.
    România a intrat în stare de alertă pentru 30 de zile începând de vineri ora 0:00. În această perioadă, se ridică restricțiile de circulație în interiorul localității, dar în grupuri care să nu depășească 3 persoane, în timp ce pentru a ieși din localitate trebuie completată declarație pe propria răspundere, fiind permisă plecarea doar pentru anumite situații. Românii au obligația să poarte mască de protecție. Aceste măsuri au fost luate joi noapte de Comitetul Național pentru Situații de Urgență.









    Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















    5855 vizualizari

    • -4 (10 voturi)    
      Prostul daca nu-i fudul (Vineri, 15 mai 2020, 14:36)

      gugurila [utilizator]

      parca nu e prost destul.
    • -7 (9 voturi)    
      Anticonstituțională (Vineri, 15 mai 2020, 14:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator]

      Punct
    • +7 (13 voturi)    
      Strigi prea des ca vine lupul... (Vineri, 15 mai 2020, 14:39)

      andipetre [utilizator]

      ...si stiti ce se intampla.

      Cam asa fac si astia cu ro-alert, care ar trebui folosit doar la catastrofe si in situatii in care trebuie sa actionezi imediat.
      • +1 (11 voturi)    
        de acord (Vineri, 15 mai 2020, 15:08)

        DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        eu am dezactivat de mult alerta.
        Primeam tot felu de meaje ca umbla ursu la cca 12 km de mine..si saream din pat noaptea.
        • +1 (5 voturi)    
          si ... (Vineri, 15 mai 2020, 16:21)

          asada [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

          ...ai uitat sa ne spui ce faceai dupa ce sareai ...te duceai la baie sa nu faci pipi pe tine !!!????
      • +6 (6 voturi)    
        Nu sunt de acord! (Vineri, 15 mai 2020, 15:53)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        Riscul biologic este la fel de periculos ca si o tornada, chiar mai mult! Doar ca e mult mai subtil, usor de ignorat... Este foarte, foarte bine ca se foloseste Roalert, pt ca asa se mai si testeaza functionarea tehnica a acestuia. Se mai si promoveaza indirect! Eu personal am aratat mesajul, altor 3 persoane care nu aveau facute setarile pe telefon, si apoi au dorit si ele sa isi faca setarile pt a primi mesajele pe viitor. Daca avem ceva bun, hai sa il folosim, sa stie lumea de el!
      • 0 (4 voturi)    
        Pai (Vineri, 15 mai 2020, 16:11)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

        in Romania suntem intr-o catastrofa permanenta!
    • -4 (10 voturi)    
      Niste catastrofe. (Vineri, 15 mai 2020, 15:05)

      dandra [utilizator]

      Nu sunt buni de nimic, vai de capul nostru.
    • 0 (6 voturi)    
      VACS (Vineri, 15 mai 2020, 15:45)

      acasa1284285656193 [utilizator]

      Cine a citit si-a dat seama de gresala de dactilografiere !
      se intampla si la case mai mari,ca de exemplu chiar la HOTNEWS . Asta nu era o stire !
      • +4 (4 voturi)    
        Eu am observat prima data cand l-am citit! (Vineri, 15 mai 2020, 17:12)

        Urzitoru [utilizator] i-a raspuns lui acasa1284285656193

        Ba da! Am sesizat greseala cand am primit mesajul. Problema e ca un functionar public, a caror salariu mediu net (in mana) este de 4.144 de lei pe luna, nu s-a deranjat sa citeasca mesajul ce tocmai l-a redactat, inainte sa il trimita pe un canal oficial catre milioane de cetateni!
        • +1 (1 vot)    
          Arată analfabetismul funcționarilor (Vineri, 15 mai 2020, 19:21)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Urzitoru

          La ISU angajările sau făcut chiar pe pile.Și nici nu am auzit de cursuri de calificare,perfecționare.