Kovesi: Hotărârea CEDO consolidează statutul tuturor magistraților din Europa / Sper să reprezinte o reparație simbolică pentru toți magistrații hărțuiți în ultimii ani

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 13:28 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Agerpres/AP
Laura Codruța Koveși susține că hotărârea CEDO, care i-a dat câștig de cauză în procesul privind revocarea sa de la șefia DNA, „consolidează statutul tuturor magistraților din Europa” și reprezintă „o reparație simbolică pentru toți magistrații hărțuiți în ultimii ani”.

„Această hotărâre a CEDO consolidează statutul tuturor magistraților din Europa și îi apără de ingerințe politice discreționare din partea reprezentanților altor puteri într-un moment în care independența celor care investighează corupția sau alte fapte grave este pusă sub semnul întrebării în mai multe locuri și în mai multe modalități”, a declarat Kovesi pentru Biziday.

Ea a precizat că nu a cerut despăgubiri bănești pentru că a considerat că decizia CEDO este suficientă ca remediu.

„Nu am depus o cerere pentru despăgubiri bănești, pentru că am considerat că decizia CEDO este suficientă pentru mine ca remediu, dar și pentru că, nu doream ca o potențială compensație să fie plătită din bugetul de stat, implicit din banii românilor. Sper ca această hotărâre să reprezinte o reparație simbolică pentru toți magistrații hărțuiți în ultimii ani”, a mai spus ea.

Ea a adăugat că revocarea sa a avut ca scop intimidarea sistemului judiciar.

„Atunci când am introdus acțiunea la CEDO am declarat că ”doresc stoparea îngenuncherii procurorilor, doresc stoparea aplicării unei astfel de proceduri abuzive și altor procurori cu funcții de conducere, întrucât decizia Curții Constituționale poate fi invocată ca precedent pentru revocarea oricărui procuror care deține o funcție de conducere în Ministerul Public.” Prin hotărârea sa, CEDO a stabilit că existat o încălcare a dreptului la un proces echitabil, deoarece decizia Curții Constituționale a limitat posibilitatea de a ataca decizia de revocare în fața unei instanțe de judecată, chiar dacă aceasta a afectat dreptul meu la viață profesională”, a mai spus Kovesi, pentru Biziday, amintind de decizia CCR care a atribuit o putere discreționară ministrului justiției de a revoca un procuror cu funcție de conducere.

Laura Codruța Kovesi a câștigat la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) procesul prin care a contestat decizia de revocare din funcția de procuror-șef al DNA.


Ce a decis CEDO
  • A fost încălcat articolul 6 § 1 (dreptul la un proces echitabil)) al Convenției europene pentru drepturile omului
  • A fost încălcat articolul 10 (libertatea de exprimare) al Convenției Europene
În decizia de luni, CEDO critică voalat, dar de o manieră dură Curtea Constituțională.

În paragrafele 21-23 din hotărârea CEDO sunt amintite deciziile CCR 68/2017 (anchetarea modului de adoptare a OUG 13), 611/2017 (refuzul de a se prezenta în Parlament), pe care ulterior le critică.

De asemenea, critică voalat decizia CCR 358 / 2018. În paragraful 114 din hotărâre, CEDO afirmă că Înalta Curtea trebuia să aibă dreptul de a verifica fondul deciziei de revocare, fapt care contrazice decizia CCR358/2018, care exclude o astfel de prerogativă judiciară.

Concluzia este reluată în paragraful 123 - legislația națională nu exclude controlul judiciar al revocării, în pofida concluziei CCR conform căreia Constituția exclude acest drept al instanței de contencios administrativ.

Fosta șefă a DNA a contestat la CEDO, la începutul anului 2019, faptul că decizia de revocare a Curții Constituționale a fost luată deși nu a avut calitatea de parte în conflictul soluționat de instanța constituțională, nu a avut posibilitatea de a se apăra și nici de a contesta decizia Curții Constituționale.

"În procedura în care Curtea Constituțională a emis Decizia nr. 358 din 30 mai 2018 nu au fost respectate garanțiile unui proces echitabil sub aspectul accesului la un tribunal, având în vedere că nu există în dreptul intern <<un recurs efectiv>>, un temei de drept și o procedură internă bazată pe criterii obiective care să îmi ofere dreptul la o contestație privitoare la drepturile și obligațiile cu caracter civil referitoare la măsurile disciplinare dispuse de ministrul justiției și decise de Curtea Constituțională printr-o decizie definitivă, fără cale de atac”, afirma atunci Kovesi.

De notat că fostul ministru al Justiției, care s-a aflat la originea procedurii de destituire, nu-i dădea șanse Laurei Codruța Kovesi. "Este un om liber și se poate adresa oricărei instanțe din România sau europeană. Pot să spun însă că deciziile Curții Constituționale sunt definitive de la momentul publicării în Monitorul Oficial, ceea ce înseamnă că nu sunt cu cale de atac. La CEDO se duce partea dintr-un proces nemulțumită de decizii definitive rămase la instanțele de drept comun", spunea atunci Tudorel.

Kovesi a fost demisă din funcție în 9 iulie printr-un decret semnat de Klaus Iohannis, după ce o decizie a Curții Constituționale a statuat că „Președintele României urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9148 vizualizari

  • -8 (32 voturi)    
    DREPTATE pentru Onea & Portocala ! (Marţi, 5 mai 2020, 13:47)

    Velma Kelly [utilizator]

    Bravo LCK ! ASteptam anularea procedurilor judiciare impotriva martirilor !
    • -5 (19 voturi)    
      hotararea CEDO (Marţi, 5 mai 2020, 14:57)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      ridica procurorii la rang de DUMNEZEI

      prin astfel de hotarari, puterea judecatoreasca combinata cu cea de cercetare/acuzare care inainte era parte a puterii executive se unesc in asa numita putere DUMNEZEIASCA

      cred ca doar pe vremea INCHIZITIEI a mai functionat dupa acelasi legi de ei acuza, ei judeca, si nu dau nimanui dare de seama

      AMIN !
    • +2 (6 voturi)    
      DREPTATE pentru Velma & Mazeta ! (Marţi, 5 mai 2020, 16:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      Asa.
  • -29 (51 voturi)    
    hei (Marţi, 5 mai 2020, 13:49)

    Mazeta [utilizator]

    Dar Kovesi are pensie specială?
  • +18 (32 voturi)    
    o reparatie de imagine (Marţi, 5 mai 2020, 13:53)

    cugetatorul [utilizator]

    necesara si binevenita; toti magistratii trebuie sa fie pregatiti sa lupte in fiecare zi ca sa-si apere si sa-si consolideze independenta, in felul acesta le va fi mai usor cand va veni vremea sa se lupte cu tendintele dictatoriale ale guvernantilor
  • +12 (32 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 mai 2020, 14:06)

    TheFaime [utilizator]

    Bun, ce se intampla cu Dorneanu, CCR, Bubex si toata gasca de penali? Ca asta vreau sa vad acum..adica ce, scapa fara sa suporte consecinte? 2m sub pamant nu este suficient!!! #numazic
  • +20 (40 voturi)    
    eh .. Tudorele ... (Marţi, 5 mai 2020, 14:16)

    VaseaV [utilizator]

    Te-ai manjit de rahat pana peste cap ...Din pct meu de vedere CCR, care nu este o instanta profesionista (si nu in sens periorativ in sensul de profesie afirm ), ci una politica are tot dreptul sa judece si subiectiv... pe cand tu, ca ministrul al justitiei, si mai mult de atat, profesor universitar, cre'ca daca ma uit si doctor in stiinte juridice ... ti-ai facut meseria de rahat ... profesional ai aratat ca ai ridicat atat de sus nivelul incat acum nu ai cum decat sa cazi in cap ... Urat, si asta pentru ce ? pentru a face vointa politica a parlamentului de la acea vreme! Istoria pune fiecare personaj acolo unde ii este locul. Marii beneficiari, oamenii politici nu or sa plateasca deloc, pe cand tu, ca profesionist ne-ai aratat ca ai fost platit atat amar de vreme degeaba iar toate publicatiile tale sunt NULE .... NULE...
  • -11 (23 voturi)    
    oare e corect Luluta? (Marţi, 5 mai 2020, 14:20)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...mai am in fata cand te-au hartuit chiar si la Bruxelles, vezi Maria Grapini, incercand sub orice forma sa devii procuror sef european. Ca nu soliciti o despagubire baneasca, argumentul tau este OK. Dar ca nu soliciti sa fie trasi la raspundere toti acei care au incercat sa ajungi in spatele gratiilor, nu inteleg. Chiar membrii CCR si Johannis sa raspunda pentru fapta lor, comandata si dirijata de Dragnea si ciuma rosie.
  • -19 (37 voturi)    
    Nu are substanta (Marţi, 5 mai 2020, 14:24)

    savianxc [utilizator]

    Sa zicem ca cineva face niste fapte bune. Dar pe langa face si cateva crime, desigur nu din propria initiativa, ci la comanda. E persoana respectiva criminal sau nu?

    Eu cred ca nici decizia CEDO nu o spala, nu are cum, Prin alte parti se practica demisia din proprie initiativa si apoi datul la fund intr-un job bine platit. Nu tupeul in loc de bun simt.
    • +3 (13 voturi)    
      Substanta zici? (Marţi, 5 mai 2020, 14:53)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui savianxc

      Ce ar fi sa cauti substanta aia impreuna cu Dragnea?
    • +4 (12 voturi)    
      FOARTE COERENT (Marţi, 5 mai 2020, 15:19)

      msd [utilizator] i-a raspuns lui savianxc

      sa zicem ca tu ai in fata sau pe perete la tine acasa un tablou cu trei trandafiri rosii sub care scrie PSD. Si tot critici orice si pe oricine, numai sa-i protejezi pe mizerabilii care ti-au sucit mintea. Si intr-o zi faci si o fapta buna. Zic, e fictiune. Stiu ca nu se poate; n-ai tu voie! Gen, cu patura in cap si lumina stinsa, fix la miezul noptii, zici soptit: "baaaa..., da' mai da-l dracu si pa Dragnea ca ne-a aburit pe toti si de fapt era o mare pramatie, un infractor notoriu".
      Ce devii tu in momentul ala? un activist pentru drepturile omului si democratie si un om onest? Brusc? sau ramai incuiat si papusarit mai departe in supunerea ta oarba fata de derbedeii care te invata cum si pe cine sa critici sau sa lauzi? Asta poate sa fie intrebarea pe care s-o iei la analizat o vreme man! sa-i verifici substanta! Are, n-are ....
  • -13 (23 voturi)    
    He he... (Marţi, 5 mai 2020, 14:31)

    Gigi Kent [utilizator]

    CEDO constata incalcarea dreptului fundamental la binom.
  • +8 (14 voturi)    
    statutul magistratilor din Ro (Marţi, 5 mai 2020, 14:34)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    si-l fac singuri praf prin: reclamarea pensiilor speciale, mult, mult peste limitele de bun-simt, de 10-15 ori peste media pensiilor obsinuite /contributive si, ca si cum nu ar fi si asta suficient si incasarea ei cu 15-20 ani in plus.
    Sa mai adaugam si NUP-uri, trasul de timp pana la prescriere, "blandetea" excesiva etc in anchetele si procesele celebre, in special cu interlopii.
    Pai ce pretentii sa aiba, cand ei se considera o casta superioara, mai presus de lege si mai rau, in loc sa apere statul si poporul de nedreptati, apara nedreptatile sau le protejeaza?!
  • +13 (25 voturi)    
    Niste demisii pe la CCR? (Marţi, 5 mai 2020, 14:37)

    justin puscasu [utilizator]

    onoare, ceva?
  • -10 (24 voturi)    
    sa faca fuga recurs agentul guvernamental (Marţi, 5 mai 2020, 14:37)

    ubbu [utilizator]

    sentinta cedo are mai mult erori decat ineptiile judecate.
    a ajuns si cedo ca si oms iar la vremea prostocratiei trebuie să declare urgent panprostia.
    • -1 (3 voturi)    
      ia zi (Marţi, 5 mai 2020, 18:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ubbu

      teteo, care sunt erorile din decizia CEDO?
  • +11 (21 voturi)    
    Din pacate nu toţi gândesc aşa. (Marţi, 5 mai 2020, 14:38)

    Amad [utilizator]

    Multi judecători, procurori, trepăduşi ai statului abia aşteapta sa se lase "harţuiti" in schimbul unei funcţii, sacoşă cu bani, etc.
  • -6 (18 voturi)    
    atentie la neatentie (Marţi, 5 mai 2020, 14:55)

    Andrei2.0 [utilizator]

    Era culmea ca tocmai angajatorul ei sa nu-i dea decizie favorabila. E rasplatita fata pentru servicii aduse Frantei, Americii, Germaniei, a Marii Britanii, le-a dosit atatea dosare, Microsoft, EADS, era culmea sa nu fie albita. Din pacate multe din institutiile internationale si-au dat arama pe fata in ultimele luni cu ocazia acestei crize demonstrand ca sunt controlate de personaje cu bani, includ aici si U.E., care tocmai a fost platit de Bill Gates pentru a scoate vaccinul(dupa ce Trump l-a trimis la plimbare pe acest personaj cu inclinatii demonice), includ si WHO (probleme de coruptie imense, demonstrate recent prin relatia cu China, acelasi Bill Gates, si multi altii), ce sa mai zic si de CEDO, institutia care a aprobat cererea nelegitima a politicienilor romani de a suspenda Conventia Europeana a Drepturilor Omului, desi nu existau argumente pentru acest lucru (da, multi abia acum aflati ca in Romania Drepturile Omului sunt suspendate, intrebati-l pe Orban daca nu ma credeti :)))) , deci atentie la neatentie, coruptia institutionalizata nu se rezuma doar la Romania in 2020, fiecare sa traga concluzii cu mintea din dotare, multa intelepciune doresc poporului roman!
    • -5 (17 voturi)    
      Da (Marţi, 5 mai 2020, 15:37)

      Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei2.0

      Bravo! Ai mare dreptate!
      Justitia nu a fost si nici nu va fi vreodata independenta!
      Fie ca este vorba de control politic intern sau extern. La noi acum este faza pe extern.
      Fara o justitie obedienta, Vestul nu ar fi putut controla Estul!

      Dar la noi, unii inca mai viseaza ca sa mai vina Mos Craciun!
    • -1 (7 voturi)    
      esti dus baiete .... (Marţi, 5 mai 2020, 15:47)

      LL [utilizator] i-a raspuns lui Andrei2.0

      ...du-te si te cauta ...!!!!
      O fi spalatura de la A3! :))
  • +6 (10 voturi)    
    Pensi Speciale (Marţi, 5 mai 2020, 15:29)

    Mihai1985 [utilizator]

    Ar trebui ca sa se scoata pensiile speciale, pentru ca asta afecteaza independenta justitiei, facandu-i pe magistrati obedienti fata de decidentii politici!
  • +4 (14 voturi)    
    Tulucus Bubonicus (Marţi, 5 mai 2020, 15:32)

    Andra99 [utilizator]

    ce consecinte vor suporta cei care au pus la cale mascarada eliminarii lui Kövesi din functie ? Dar complicii lor de la CCR ?
    • -2 (4 voturi)    
      Niciuna! (Marţi, 5 mai 2020, 15:58)

      Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui Andra99

      Niciuna, este functie cu NUMIRE POLITICA, nu concurs pe meritocratie! Doar atunci se poate pune o astfel de problema. Deci, esti NUMIT POLITIC, pleci tot POLITIC!
  • 0 (6 voturi)    
    La A3 Adrian Ursu o calomniaza pe Kovesi (Marţi, 5 mai 2020, 15:47)

    Alui [utilizator]

    Fara rusine!
    https://www.antena3.ro/actualitate/laura-codruta-kovesi-decizie-cedo-reactie-569263.html
    Kovesi il poate da in judecata, art 507 CP.
    Omul risca inchisoarea.
  • -1 (7 voturi)    
    personalitati publice care au fost hartuite de DNA (Marţi, 5 mai 2020, 15:54)

    eucomentez [utilizator]

    Sute de persoane cunoscute publicului au fost hartuite de DNA-ul lui Kovesi. Doamna de fier a avut o tendinta catre producerea de dovezi false cu scopul de a distruge persoanaje neconvenabile anturajului ei (PNL).

    A avut o preferinta in a denigra si a distruge personalitati din cadrul minoritatii maghiare folosind stenograme false create de catre SRI si secretizate pe parcursul proceselor pentru a prelungi procesele ani de zile.

    De vazut care e procentul dosarelor politice, false create de catre DNA din numarul total de dosare.
    • 0 (8 voturi)    
      Parere (Marţi, 5 mai 2020, 16:56)

      Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      A fost o epurare, care a vizat in general elitele. Insa, in Romania ca sa ajungi in politica iti trebuie o cantitate insemnata de bani pentru campanie electrorala. Din acest motiv, au fost foarte usor de agatat si manipulat.

      Exista si hoti notorii, dar depinde ce relatii ai!
      Un exemplu notoriu este dosarul Microsoft EADS, care s-a nascut mort!
  • +2 (6 voturi)    
    Sa enumere statele din Europa (Marţi, 5 mai 2020, 17:04)

    adi_69 [utilizator]

    unde procurorii sunt considerati magistrati si dupa aia mai vorbim.
  • +3 (5 voturi)    
    Hmmm (Marţi, 5 mai 2020, 18:48)

    Sah [utilizator]

    Pai nu puteau cei care conduc ue sa-si lase unealta sa rugineasca, unealta a lucrat asa de bine!
    Unealta a s-a facut ca nu vede coruptia firmelor straine, le-a protejat interesele in defavoarea firmelor romanesti...asa ca trebuie sprijinita!
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 5 mai 2020, 23:00)

      Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Ma bucur ca mai sunt oameni ca tine care nu pot fi pacaliti chiar asa usor. Dar, sunt dezamagit ca sunt multi care mai cred in Mos Craciun!
      Nu se spune nimic despre faptul ca LCK a fost numita, initial ca Procuror-Sef PICCJ cu aviz negativ din partea CSM; iar acum avem un alt Procuror-Sef PICCJ tot cu aviz negativ!
  • +3 (3 voturi)    
    Piesa de teatru (Marţi, 5 mai 2020, 18:53)

    Criogenia [utilizator]

    Continua. La fiecare 2-3 zile va este livrata o stire emotionala, de data asta miza este Curtea Constitutionala, piesa lipsa din "portofoliul" angajatorilor Marelui Alb. Pe fata de data asta, va tine in corzi, ungurii, Luluta, ce va mai urma? Vom vedea...sunteti victime colaterale ale razboiului politic pe bani multi dintre aceste gasti numite PNL si PSD, razboi care degenereaza.
    • +2 (4 voturi)    
      Adevarat (Marţi, 5 mai 2020, 21:04)

      Mihai1985 [utilizator] i-a raspuns lui Criogenia

      Se cauta cate un subiect emotional ca sa ne tina ocupati! Nimic mai mult!
  • -1 (1 vot)    
    nu ma (Miercuri, 6 mai 2020, 0:06)

    costelo999 [utilizator]

    intereseaza lck, ficus-mobila si ce enormități spun