Ministrul Justiției nu îi dă șanse lui Kovesi la CEDO: Nu este instanță de control al Curții Constituționale

de MH     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:11 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: Digi24
Tudorel Toader a comentat pentru HotNews demersul Laurei Codruța Kovesi de a ataca la CEDO decizia Curții Constituționale în urma căreia a fost revocată de la șefia DNA, ministrul Justiției spunând că deciziile CCR sunt definitive de la momentul publicării în Monitorul Oficial, ceea ce înseamnă că acestea nu au cale de atac. "Dar dânsa este un om liber și se poate adresa oricărei instanțe din România sau europeană", a spus Tudorel Toader.

"Este un om liber și se poate adresa oricărei instanțe din România sau europeană. Pot să spun însă că deciziile Curții Constituționale sunt definitive de la momentul publicării în Monitorul Oficial, ceea ce înseamnă că nu sunt cu cale de atac. La CEDO se duce partea dintr-un proces nemulțumită de decizii definitive rămase la instanțele de drept comun", a declarat ministrul Justiției.

El a mai spus că CEDO nu este instanță de control al Curții Constituționale.


"Am formulat în luna decembrie 2018 o plângere, în nume personal, la Curtea Europeană a Drepturilor Omului în care am arătat că au fost încălcate mai multe drepturi prevăzute în Convenția Europeană a Drepturilor Omului în ceea ce privește revocarea din funcția de procuror șef al DNA ca urmare a Deciziei nr.358 din 30 mai 2018 pronunțată de Curtea Constituțională. Motivele pe care le-am invocat în acțiune au vizat faptul că, prin decizia sa, Curtea Constituțională a hotărât revocarea din funcție, deși nu am avut calitatea de parte în conflictul soluționat de instanța constituțională, nu am fost citată în fața Curții Constituționale și nu am avut posibilitatea de a avea cel puțin calitatea de <<intervenientă>> pentru a exprima un punct de vedere în apărarea mea”, se arată într-un răspuns al Laurei Codruța Kovesi transmis de biroul de presă al Parchetului General, potrivit Europa FM.

Fosta șefă a DNA a arătat în plângerea la CEDO că nu a putut contesta decizia Curții Constituționale, inexistența unei căi de atac fiind stabilită de însăși motivarea deciziei Curții Constituționale.

În 22 februarie, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că declanșează procedura de revocare a procurorului şef al DNA Laura Codruța Kovesi, prezentând un raport cu 20 de "acte și fapte de netolerat într-un stat de drept".

Toader i-a reproșat șefei DNA tergiversarea unor dosare, depășirea atribuțiilor atunci când DNA a anchetat Guvernul pentru controversata Ordonanță 13, comportament autoritar și discreționar, prioritizarea dosarelor în funcție de impactul mediatic, refuzul de a se prezenta la audierile din Parlament sau lipsa unei reacții adecvate în cazul presupuselor abuzuri de la DNA Ploiești. De altfel, punctul culminant al scandalului din jurul șefei DNA fusese atins atunci când fostul deputat PSD Vlad Cosma a făcut publice înregistrări care ar fi demonstrat abuzurile comise de procurori de la DNA Ploiești, iar PSD - ALDE au cerut să fie luate măsuri împotriva pretinselor abuzuri.

În replică, Kovesi a susținut o conferință de presă - pentru prima dată în istoria DNA. "Asistăm în ultima perioadă la un festival disperat al inculpaților, un festival în care inculpați condamnați, inculpați trimiși în judecată spun neadevăruri. Acest atac vizează îngenuncherea statului român, vizează umilirea societății și umilirea cetățenilor români", spunea Kovesi în 16 februarie.

Raportul ministrului Justiției referitor la șeful DNA a primit aviz negativ din partea Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), iar președintele Klaus Iohannis a anunțat că nu va da curs cererii de revocare din funcție a Laurei Codruța Kovesi. În replică, ministrul Tudorel Toader a sesizat Curtea Constituțională în cazul acestui refuz, iar CCR a constatat, în 30 mai, existenta unui conflict juridic de natură constituțională, pe acest subiect, între ministrul Justiției și președintele Klaus Iohannis. Urmarea - în 9 iulie Iohannis a fost nevoit să semneze decretul de revocare.


















3268 vizualizari

  • +20 (26 voturi)    
    Ce vorbesti tu, dorel ? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:16)

    midufi [utilizator]

    Asa consideri matale ?
    Sau asa s-a dat ordin de la psd ?

    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
    • -3 (5 voturi)    
      Tudorele,ești într-un stat paralel. (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Statul ăla pe care vor hoții să-l facă în România și care nu a auzit de etică și echitate.Nu există subalterni decât în visele tale tulburi de la propaganda bolșevică cu care ești îndoctrinat.CEDO nu judecă după legi,ci după etică și echitate,capitol pe care nu l-ai studiat.
      • +2 (2 voturi)    
        Pratidul, Dracnea, Romania (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:00)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Da-l dreacu de CEDO, cine mai e si asta sa ne spuna suveranilor de noi ce sa facem?
        Altii pe care i-a platit Soros cu bitcoini!
  • -21 (33 voturi)    
    Return to Sender (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:22)

    Mazeta [utilizator]

    Se pare că doamna Kove a greșit conținutul și adrisantul. În rest, e bine.
  • +20 (26 voturi)    
    Tudorele esti dus rau ... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:37)

    mirceacr [utilizator]

    Curtea Europeana a Drepturilor Omului ...

    titplul vorbeste de la sine in privinta superioritatii pe care o are in fata instituriilor din tarile membre
    deciziile CEDO se aplica fara drept de apel, este forul suprem !

    esti dus..praf !..asta o stim deja
  • +18 (22 voturi)    
    Quis custodiet ipsos custodes? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Raspuns: Nimeni. CCR este stat in stat.
  • +17 (21 voturi)    
    Oricum justitia noastra e la fel de originala (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:50)

    ilex2013 [utilizator]

    ca si democratia, hotii sunt in Parlament si Guvern, violatorii ies din puscarii si umbla liberi ...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i nimic original.Sunt proști. (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 9:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Confundă legea cu justiția.Tudorel nu știe la ce minister este ministru și ce ar trebui să facă.În primul rând să fie OM,nu să se încrunte ca boul când vrea să zică ceva.Nu spune,zice,că a zice înseamnă vorbire fără gândire.
  • +18 (22 voturi)    
    Tudorele . . . . (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:56)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . pui pariu cu mine ca o iei in barba?
  • +18 (22 voturi)    
    Nici mcar nu merita sa comentezi ce debiteaza asta (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:58)

    LiviuX [utilizator]

    Dar hai sa incerc totusi... Evident ca CEDO nu este organism de control, nu numai a CCR, dar al nimanui. Este un organ de justitie, care doar stabileste daca Drepturile Omului au fost respectate sau nu, in urma unor sesizari. Deci singurul lucru pe care il poate face e sa costate daca au fost sau nu respectate drepturile in acest caz. Ori a pedepsi (prin destituire) pe cineva fara un proces echitabil si un drept la aparare, nu prea pare o respectare a drepturilor omului...
  • +18 (20 voturi)    
    e instanta de aparare a drepturilor omului (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:08)

    dorula [utilizator]

    dreptul la aparare a fost incalcat.
    • -10 (20 voturi)    
      care om ? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:00)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui dorula

      la CCR s-a judecat constitutionalitatea aplicarii/neaplicarii de catre presedinte a propunerii ministrului justitiei !
      nu s-a judecat vinovatia/nevinovatia lui kovesi !
      • +9 (9 voturi)    
        Hehe (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:24)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        S-ar putea sa aflati de la CEDO, si tu si celalalt cont alvrau Je-, ca CCR are un membru de 10 ani (10>9) si ca deciziile CCR care l-ar fi oligat pe iohanes sa o destituie pe Kovesi sunt ilegale.

        Retine micutule, 10>9 ani, limita maxima in Constitutie a unui mandat de membru CCR.
      • +4 (6 voturi)    
        ? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:48)

        anion [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        ccr a zis ca Presedintele sa o demita pe Kovesi imediat.
  • -17 (25 voturi)    
    functionarul Kovesi (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:16)

    Je__ [utilizator]

    cu scaunul lipit de fund, te da in judecata cand e revocata

    Mi se pare asa ciudat...adica si daca te uiti in dex la ce inseamna numire si revocare, iti dai seama ca o astfel de decizia tine de seful tau ierarhic, si nu are treaba cu parerea ta personala

    ADICA e un fel de incredere care ti se acorda ca poti face treaba buna intr-un rol ( de sef sau manager in acest caz), si ca la fel de bine cand ti se revoca incredrea si functia, poti bine mersi sa-ti continui activitatea ca procuror sau ce o fi ea la baza

    Dar nu...sefie trebuie sa scrie .....tipic gandirii unui bugetar
    • +12 (14 voturi)    
      o faci pe prostul... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:54)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ...si-ti iese foarte bine. daca seful tau, angajatorul de postaci, te da afara pentru ca i se pare ca amanta lui s-a uitat gures la tine, nu te-ai simti nedreptatit ca "increderea si functia ti-au fost revocate"? adica nu ar trebui sa existe niste regului pentru evaluarea activitatii tale?
    • +12 (12 voturi)    
      Da, in dictaturi... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:06)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      In societatile civilizate nu poti fi concediat fara motive si fara drept la aparare.
    • +6 (6 voturi)    
      Ohhh (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:26)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      S-ar putea sa aflati de la CEDO, si tu si celalalt cont al tau mivcuescu, ca CCR are un membru de 10 ani (10>9) si ca deciziile CCR care l-ar fi oligat pe iohanes sa o destituie pe Kovesi sunt ilegale.

      Retine micutule, 10>9 ani, limita maxima in Constitutie a unui mandat de membru CCR.
  • +15 (17 voturi)    
    !!!! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:45)

    nlln [utilizator]

    Controlul CCR este asigurat de PSD/ ALDE.
  • -15 (23 voturi)    
    a pierdut puterea si acum (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:54)

    mentopic [utilizator]

    e disperata
    • +6 (6 voturi)    
      Huh (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:28)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      Asa obraznic ati ajuns sa vorbiti de Irinuca caprei?
      Sau te referi la Tudorel zero voturi??
  • +14 (14 voturi)    
    CCR = GOD, spune bubosul... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:03)

    IoPaNet [utilizator]

    Punem pariu ca CEDO > CCR si Romania isi va lua o amenda? (adica noi, contribuabilii, ca doar nu o plateste bubosul)

    Dar daca CEDO > CCR si CCR = GOD, atunci CEDO > GOD, ceea ce este absurd. Asadar premisa CCR = GOD este falsa, QED! :-)
  • -13 (17 voturi)    
    mda (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:34)

    miculescu-rucar [utilizator]

    4%plagiat+96%maculatura=15%la salariu nu se lasa pana nu se face de ras si in strainatate !
    e penibila !
  • +13 (17 voturi)    
    minte (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:51)

    anion [utilizator]

    CCR a stabilit conflict si nu era cazul, deoarece trebuia sa stabileasca ca peste avizul CSM chiar facultativ nu poate trece ministrul peste el.
  • +9 (9 voturi)    
    Tudorele, (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:07)

    adrian88000 [utilizator]

    parca spuneai ca oricine poate fi "ievaluat".
    Ei, a venit si randul CCR sa fie ievaluata!
  • +8 (10 voturi)    
    Tudorele minti si stii ca minti...mama ta ce zice? (Marţi, 8 ianuarie 2019, 23:45)

    nedumeritul [utilizator]

    Tudorele fa un efort de gandire: e adevarat ca CEDO nu este o instanta de control a Curtii Constitutionale dar este o instanta de control a incalcarii drepturilor omului si in aceasta calitate poate cerceta faptele Curtii Constitutionale
    Pentru rastalmaciri demne de Bulisor sa-ti fie rusine.
  • -1 (1 vot)    
    o fi citit kovesi (Marţi, 8 ianuarie 2019, 23:49)

    andrei1245 [utilizator]

    The holders of posts involving responsibilities in the general interest or participation in the exercise of powers conferred by public law wielded a portion of the State’s sovereign power. The State therefore had a legitimate interest in requiring of these officials a special bond of trust and loyalty. The Court therefore ruled that the only disputes excluded from the scope of Article 6 § 1 were those which were raised by public servants whose duties typified the specific activities of the public service in so far as the latter was acting as the depositary of public authority responsible for protecting the general interests of the State or other public authorities.