Kovesi a contestat la CEDO decizia prin care a fost revocată de la șefia DNA

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:05 Actualitate | Esenţial


Laura Codruta Kovesi
Foto: Captura Privesc.eu
Laura Codruța Kovesi a atacat la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) decizia prin care a fost revocată din funcția de procuror-șef al DNA, plângerea fiind depusă în luna decembrie a anului trecut. Ea arată în plângerea depusă la CEDO că i-au fost încălcate mai multe drepturi, potrivit Europa FM.

"Am formulat în luna decembrie 2018 o plângere, în nume personal, la Curtea Europeană a Drepturilor Omului în care am arătat că au fost încălcate mai multe drepturi prevăzute în Convenția Europeană a Drepturilor Omului în ceea ce privește revocarea din funcția de procuror șef al DNA ca urmare a Deciziei nr.358 din 30 mai 2018 pronunțată de Curtea Constituțională. Motivele pe care le-am invocat în acțiune au vizat faptul că, prin decizia sa, Curtea Constituțională a hotărât revocarea din funcție, deși nu am avut calitatea de parte în conflictul soluționat de instanța constituțională, nu am fost citată în fața Curții Constituționale și nu am avut posibilitatea de a avea cel puțin calitatea de <<intervenientă>> pentru a exprima un punct de vedere în apărarea mea”, se arată într-un răspuns al Laurei Codruța Kovesi transmis de biroul de presă al Parchetului General, potrivit Europa FM.

Fosta șefă a DNA a arătat în plângerea la CEDO că nu a putut contesta decizia Curții Constituționale, inexistența unei căi de atac fiind stabilită de însăși motivarea deciziei Curții Constituționale.

"Astfel, am reclamat și faptul că nu există în dreptul intern un temei de drept prin care să poată fi exercitată o cale de atac împotriva Deciziei Curții Constituționale nr. 358 din 30 mai 2018. În procedura în care Curtea Constituțională a emis Decizia nr. 358 din 30 mai 2018 nu au fost respectate garanțiile unui proces echitabil sub aspectul accesului la un tribunal, având în vedere că nu există în dreptul intern <<un recurs efectiv>>, un temei de drept și o procedură internă bazată pe criterii obiective care să îmi ofere dreptul la o contestație privitoare la drepturile și obligațiile cu caracter civil referitoare la măsurile disciplinare dispuse de ministrul justiției și decise de Curtea Constituțională printr-o decizie definitivă, fără cale de atac”, se mai arată în răspunsul transmis de fosta șefă a DNA.

În 22 februarie, ministrul Justiției, Tudorel Toader, a anunțat că declanșează procedura de revocare a procurorului şef al DNA Laura Codruța Kovesi, prezentând un raport cu 20 de "acte și fapte de netolerat într-un stat de drept".

Toader i-a reproșat șefei DNA tergiversarea unor dosare, depășirea atribuțiilor atunci când DNA a anchetat Guvernul pentru controversata Ordonanță 13, comportament autoritar și discreționar, prioritizarea dosarelor în funcție de impactul mediatic, refuzul de a se prezenta la audierile din Parlament sau lipsa unei reacții adecvate în cazul presupuselor abuzuri de la DNA Ploiești. De altfel, punctul culminant al scandalului din jurul șefei DNA fusese atins atunci când fostul deputat PSD Vlad Cosma a făcut publice înregistrări care ar fi demonstrat abuzurile comise de procurori de la DNA Ploiești, iar PSD - ALDE au cerut să fie luate măsuri împotriva pretinselor abuzuri.

În replică, Kovesi a susținut o conferință de presă - pentru prima dată în istoria DNA. "Asistăm în ultima perioadă la un festival disperat al inculpaților, un festival în care inculpați condamnați, inculpați trimiși în judecată spun neadevăruri. Acest atac vizează îngenuncherea statului român, vizează umilirea societății și umilirea cetățenilor români", spunea Kovesi în 16 februarie.

Raportul ministrului Justiției referitor la șeful DNA a primit aviz negativ din partea Consiliul Superior al Magistraturii (CSM), iar președintele Klaus Iohannis a anunțat că nu va da curs cererii de revocare din funcție a Laurei Codruța Kovesi. În replică, ministrul Tudorel Toader a sesizat Curtea Constituțională în cazul acestui refuz, iar CCR a constatat, în 30 mai, existenta unui conflict juridic de natură constituțională, pe acest subiect, între ministrul Justiției și președintele Klaus Iohannis. Urmarea - în 9 iulie Iohannis a fost nevoit să semneze decretul de revocare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4268 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    eheu (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    si studentii din anul I la Drept stiu ca un asemenea demers e absurd ... aceasta doamna a fost procuror general si procuror sef DNA în Romania?! mda ...
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:19)

      [anonim] i-a raspuns lui cucuveauamov

    • +5 (9 voturi)    
      in tema (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:47)

      cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ....
      Atentie : CEDO inseamna
      Convenţia pentru apărarea Drepturilor Omului
      şi a Libertăţilor fundamentale

      nu e vreo inalta curte .....
      deci intrebarea este i a fost incalcat omului in cauza vre un drept ?
      chestia ca CCRul a dictat PRESEDINTELUI ce sa faca
      ceea ce e un abuz ramane o problema viitoare ...
      aici CEDO poate interveni si bineinteles NU va intoarce decizia dar va specifica eventual ca da sau nu au fost incalcate niste drepturi ,
      cum va suna ca CEDO condamna CCRul pentru incalcarea unor drepturi ale omului ...
    • +3 (5 voturi)    
      inca o data (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 1:14)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      un postac fara nici un argument.
      doar cu convingeri radicale
      • -4 (8 voturi)    
        Ce argument vrei ? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:24)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        In 5 minute de cautare pe net gasesti destule argumente dar cu voi e inutila orice argumentatie, sunteti imuni la logica, bun simt, la orice. recitati doar poezii, ca la gradinita... daca ati realiza cat de penibili si de retardati sunteti v-ati ingrozi... stiu ca iti spun degeaba toate astea, esti doar un robotel spalat pe creier, dar na, am incercat si eu..
        • 0 (0 voturi)    
          poftim gandire de PSD=ist (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 17:02)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Ce atatea studii de Drept, Tribunale, curti de Apel si Supreme, CCR si CEDO?
          In 5 minute de cautare pe net postacul PSD-ist gaseste argumentele juridice si gata.
          Auzi inchomodule, vezi ca la Baia Mare unul din "eliberatii" lui Tulburel tocmai ce a omorat un om? Ce zice netul? Tulburel intra la favorizarea infractorului sau nu?
  • +9 (21 voturi)    
    Foarte bine. (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:13)

    nlln [utilizator]

    Sper intr-o hotarare favorabila ei .
  • +9 (19 voturi)    
    Mult succes (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:15)

    olariub2005 [utilizator]

    Bravo Codruta, mult succes!
  • +8 (18 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:19)

    qwerasdf [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    banuiesc ca tot Iohanis va fi de vina! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:19)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
  • +8 (16 voturi)    
    Superb (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:22)

    sfarleaza [utilizator]

    Presimt ca Dorneanu, Toader si clica lui vor fo obligati sa inghita in sec.
    Oare coada de topor isi va baga gheara’n gat ca pitigoiul ? :)))
    • -6 (18 voturi)    
      oare (Marţi, 8 ianuarie 2019, 20:29)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      daca 4%plagiat+96%maculatura =+15%salariu pierde ,adica e declarata actiunea ca inadmisibila , csm-ul va dispune excluderea din magistratura a donnei imaculata , ptr impostura si grava incompetena ?
      precum si interdictia de a se apropia la mai putin de 120 km de o institutie cu atributiuni in domeniul justitiei ?
      • +2 (8 voturi)    
        Hehe meic foto (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:51)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        10>9
        Pa CCR, pa tudyrele, pa daddy, pa psdalde.
  • +9 (25 voturi)    
    Va castiga fara probleme (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:25)

    bestol [utilizator]

    CCR a facut un abuz ca sa faca pe plac stapanilor din PSD.
    • +1 (1 vot)    
      ONU (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 10:16)

      hepcallvasile1278490666411 [utilizator] i-a raspuns lui bestol

      ONU cerceteaza interventia jandarmeriei din data de 10 august . Desecretizarea celor 7 dosare provoaca insomnii vitejilor politicieni , parlamentari,membri ai guvernului , mari luptatori impotriva statului paralel :) !
  • -8 (24 voturi)    
    Mai bine se ducea (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:25)

    tony-s [utilizator]

    cu declic la onu.
  • -8 (24 voturi)    
    Si la fel ca toate dosarele de coruptie (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:30)

    asistat [utilizator]

    instrumentate de experta in “justitie”, se va fi ales prafu de plangerea ei!
    • +4 (8 voturi)    
      in tema (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:50)

      cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      poti sa spui ce dosare a instrumentat ea ?
  • -8 (26 voturi)    
    trist (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:30)

    Mazeta [utilizator]

    Dacă nici duamna Codruța nu are încredere în Justiția română...
    • +3 (7 voturi)    
      in tema (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:52)

      cel mai ulise [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      aici NU e vorba de justitie ci de drepturile omului ...de exemplu a fost acuzata de ceva ... i s a dat dreptul sa se apere ....?
      • -5 (9 voturi)    
        Prafao goleao (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 0:23)

        faracatuse [utilizator] i-a raspuns lui cel mai ulise

        Asta ești... La CEDO te duci după un proces după ce ai uzat toate căile de atac... Ccr nu e tribunal... Succes in cariera!
        • +2 (2 voturi)    
          Da CCR nu e tribunal! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:29)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui faracatuse

          Ma bucur ca macar atata intelegi! Dar atunci de ce da sentinte? CCR TREBIUE sa spuna doar daca ceva e constitutional sau nu. ATAT! Urmand ca alte organe competente sa decida cum sa indrepte ceva si sa aduca la constitutionalitate daca e cazul. Deci evident nu poate dicta pedepse. Asa, hotarand si cum sa se faca ceva devine mai presus de lege, de orice.
  • +8 (20 voturi)    
    Va fi palpitant ! (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:33)

    Susufler0 [utilizator]

    Daca CEDO nu va respinge ca inadmisibila plangerea formulata de LCK si deci se va intra cu judecata pe fondul cauzei atunci sunt toate sansele ca aceasta cerere a fostului Procuror Sef al DNA sa fie solutionata favorabil !

    Din acel moment intreaga paradigma in baza careia a taiat si a spanzurat CCR se va fi schimbat, ceea ce va atrage dupa sine o modificare majora a ceea ce inseamna existenta CCR ca instanta unica, absoluta, iesita din tipare.
    • -2 (8 voturi)    
      Intelegem ca dreptul e o necunoscuta (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:07)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      mare pt tine, daca cedo “nu va respinge”...
      • +1 (7 voturi)    
        Ti-am dat un "+" pt ca nu ai injurat ! (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Aaa... stai ca aici suntem pe HN si nu pe g4, asa ca "te adaptezi"la regulile site-ului. Considera ca l-am luat inapoi.
        Meriti, de fapt meritati (pt ca observ ca vorbesti in numele mai multora) un minus, pt ca atunci cand nu debitati lozinci, "intelegeti", bineinteles gresit !
        Asistache, in afara de faptul ca nu ai treaba cu Dreptul pe care il invoci, nu prea te ajuta nici bunul simt "comun", adica ala nejuridic !

        PS. Ce mai vrei sa stii altceva, dar repede pt ca ma grabesc ! :)))
        • -4 (4 voturi)    
          Ia (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 11:04)

          Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          impartaseste-ne din lumina intelepciunii tale si lumineaza-ne si pe noi, aia care n-avem treaba cu dreptul :)
          • +2 (2 voturi)    
            Tu esti cel caruia i se cer argumente (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 12:15)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

            in discutie si iti trimiti preopinentii sa le caute ei pe net ! Tare faza !

            Pai uite cum facem : intra tu pe net (cum il indemnai pe @un oarecare pe acest forum in comentariul postat la ora 8:24) si te "luminezi" singur in 5 minute.

            PS. Ei, cum iti place ?

            PPS. (HN, sper ca acest comentariu mi-l veti publica tot astfel, cum l-ati publicat si pe al lui. Parca asa ar fi normal ! ) Multumesc anticipat !
      • 0 (0 voturi)    
        De unde ai scos ca e "mare"??? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 16:33)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui asistat

        Ca e necunoscuta, de acord, ca doar si acolo e birocratie, sunt proceduri. Deci, chiar daca se respinge, trebuie vazut de ce. Nu crezi?
  • +7 (19 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:34)

    Eucamine [utilizator]

    Bravo Laura, sunt convins ca vei castiga la CEDO. Nu te lasa.
  • +7 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:39)

    DiDiRo [anonim]

  • +4 (14 voturi)    
    Bravo (Marţi, 8 ianuarie 2019, 17:59)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca va exista de acolo un semnal...

    Cu adevarat - intervenienta nu a fost citata.
  • -11 (31 voturi)    
    Prostul nu e prost destul dacă nu e și...... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 18:47)

    CalinMircea [utilizator]

    Adică asta care a încălcat toate drepturile posibile ale omului se plânge? Tipic românesc, unde hoții strigă cel mai tare "hoții!".
    • +8 (18 voturi)    
      ha (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:02)

      csan [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      cate dosare ai mai caline? A incalcat "dreptul omului la furt" din visteria statului, din banii nostri ? Cati bani ai furat de la spitale, sosele , canalizari, alimentare cu apa, transport decent, etc? Tot veti ajunge pa puscarie , talharilor !
    • +8 (18 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 8 ianuarie 2019, 21:06)

      DiDiRo [anonim] i-a raspuns lui CalinMircea

      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai bagati in seama postacii... (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 23:13)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

        Nu vedeti ca astia nu stiu decat sa dea din gura dar cand li se cer argumente si dovezi concrete nu mai raspund? Ori vorbesc iarasi aiurea, fara legatura cu ce li s-a cerut! Ca in cazul asta, sa-l vad pe acest Calin ca poate prezenta macar un singur caz in care ea a incalcat drepturile omului (spunand ce drept si unde e prevazut, cu numar de lege, articol) si cum a incalcat EA acest drept (prin ce actiune, ordin - iarasi cu numar, sursa sigura indicata, nu vorbarie).
        Pot paria ca nu va raspunde sau ca spune ceva aiurea, nu ce i-am cerut!
  • +7 (15 voturi)    
    gargamele, (Marţi, 8 ianuarie 2019, 19:23)

    nahir [utilizator]

    ia-te de-un braț cu dorneanu și cu celălalt de dragnea și săriți în Dâmbovița.
    Dacă aveți baftă să fi dat drumul la apă (că or fi terminat curățenia fundului râului) și să picați într-o bărcuță care să ajungă în Marea Neagră, aveți o șansă să scăpați.
  • +4 (10 voturi)    
    laura (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:28)

    ------ [utilizator]

    Sper sa castigi si atunci vom vedea cine va plati,SUNT CURIOS CE VA ZICE toader POATE UN PAMFLET JURIDIC MARCA toader.
    • +1 (3 voturi)    
      Legea raspunderi ministeriale (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:18)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui ------

      ar trebui complectata, de asa maniera incat daca se fac vinovatii de chesti de genul asta sa plateasca personal. Nu de la bugetul statului. Dar nah cand hotii au legea in mana ...
  • -8 (16 voturi)    
    Mdeah... (Marţi, 8 ianuarie 2019, 22:57)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Plavanu neamt a contrasemnat mazilirea stimatei. O sa tina CEDO cont de faptu ca respectivu ie NEAMT? Altfel nu-i vad bine...
  • -4 (10 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:03)

    Gigi Kent [utilizator]

    Nu stiam ca a fi securist este un drept fundamental al omului. Femeia se simte lezata ca nu mai poate sa "paradeasca" la cetateni.
  • -4 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 8:27)

    Incomod3 [utilizator]

    actiunea asta a ei dovedeste cat de "competenta" e.... o habarnista care a terminat dreptul cu vai cu chiu cu media 6.... pfuiii.... a crezut ca daca a pus-o base acolo de mobila, chiar a devenit magistrat...
  • -2 (6 voturi)    
    CCR (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 9:32)

    savatuf [utilizator]

    judeca constitutionalitatea unor acte normative care evident afecteaza si persoane. CEDO nu poate intervenii pe teme de constitutionalitate sau impotriva curtilor constitutionale din UE. E foarte bine ca aceasta doamna procuror sef a facut acest demers poate asa se convinge lumea de nivelul scazut de pregatire, oricum a gresit adrisantu , poate era mai bine la comisia de la venetia sau greco poate ceva ...ambasade ..
    • -1 (1 vot)    
      Tu ai citit despre ce e vorba?? (Miercuri, 9 ianuarie 2019, 23:07)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

      Presupunand ca da, inseamna ca nu ai inteles nimic. Nu a contestat la CEDO decizia de constitutionalitate, daca e corecta sau nu, ci faptul ca CCR s-a constituit si intr-un organ de judecata, dictand o pedeapsa (destituirea), fara sa-i fie acordat dreptul la un proces corect si la aparare. Asta E un drept al omului care i-a fost incalcat si pentru asta ii da in judecata. CLAR acum??
      • +1 (1 vot)    
        Care (Joi, 10 ianuarie 2019, 9:20)

        savatuf [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        proces prietene si tu si persoana sunteti confuzati. Este vorba de un act administrativ pe care iohanis nu a vrut sa-l semneze si ccr a zis ca trebuie. CCR a judecat actul nu pe kovesi , eventual ea trebuia sa conteste decretul lui iohanis dar asa ceva e imposibil. In ideea asta cand te vor da afara te rog sa te duci si tu la cedo ...
        • 0 (0 voturi)    
          Exact, vezi ca stii (Joi, 10 ianuarie 2019, 14:37)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui savatuf

          Deci CCR nu a spus doar daca actul sau actiunea de a nu-l semna e constitutional(a) sau nu, ci a si obligat la o anumita actiune. Deci a dat o sentinta si o pedeapsa de destituire, fara proces, fara drept la aparare! Corect ar fi fost doar sa spuna ca nu e constitutional, urmand ca apoi fie guvernul, fie Kovesi, sa ajunga in instanta pentru a se vedea motivele, cu drept de aparare, etc., si INSTANTA sa dea sentinta. NU CCR!!!
          E chiar asa de greu de priceput?