Reacția lui Tudorel Toader, cel care a propus demiterea lui Kovesi, după decizia CEDO: Președintele nu a revocat-o în baza propunerii mele, ci decizia CCR se execută

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2020, 12:46 Actualitate | Esenţial


Tudorel Toader
Foto: AGERPRES
​​Fostul ministru al Justiției, Tudorel Toader, cel care a propus revocarea șefei DNA, a declarat după ce Laura Codruța Kovesi a câștigat la CEDO, că președintele nu a revocat-o din funcție pe baza cererii sale, ci a executat o decizie a Curții Constituționale.

„Pe firul acestui proces de demitere au fost trei factori care şi-au împlinit misiunea, Eu ca ministru am făcut raportul de evaluare şi am propus revocarea. A fost sesizată CCR, ministrul nu este autor al dreptului de sesizare al Curţii, o face Guvernul, președintele Camerei, președintele Senatului. CCR a dat o decizie şi preşedintele a revocat-o în baza acelei decizii. Președintele nu a revocat-o în baza propunerii mele, ci decizia CCR se execută”, a spus Tudorel Toader într-un interviu pentru Bună Ziua Iași.

Laura Codruța Kovesi a câștigat la Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) procesul prin care a contestat decizia de revocare din funcția de procuror-șef al DNA.


Ce a decis CEDO
  • A fost încălcat articolul 6 § 1 (dreptul la un proces echitabil)) al Convenției europene pentru drepturile omului
  • A fost încălcat articolul 10 (libertatea de exprimare) al Convenției Europene
În decizia de luni, CEDO critică voalat, dar de o manieră dură Curtea Constituțională.

În paragrafele 21-23 din hotărârea CEDO sunt amintite deciziile CCR 68/2017 (anchetarea modului de adoptare a OUG 13), 611/2017 (refuzul de a se prezenta în Parlament), pe care ulterior le critică.

De asemenea, critică voalat decizia CCR 358 / 2018. În paragraful 114 din hotărâre, CEDO afirmă că Înalta Curtea trebuia să aibă dreptul de a verifica fondul deciziei de revocare, fapt care contrazice decizia CCR358/2018, care exclude o astfel de prerogativă judiciară.

Concluzia este reluată în paragraful 123 - legislația națională nu exclude controlul judiciar al revocării, în pofida concluziei CCR conform căreia Constituția exclude acest drept al instanței de contencios administrativ.

Fosta șefă a DNA a contestat la CEDO, la începutul anului 2019, faptul că decizia de revocare a Curții Constituționale a fost luată deși nu a avut calitatea de parte în conflictul soluționat de instanța constituțională, nu a avut posibilitatea de a se apăra și nici de a contesta decizia Curții Constituționale.

"În procedura în care Curtea Constituțională a emis Decizia nr. 358 din 30 mai 2018 nu au fost respectate garanțiile unui proces echitabil sub aspectul accesului la un tribunal, având în vedere că nu există în dreptul intern <<un recurs efectiv>>, un temei de drept și o procedură internă bazată pe criterii obiective care să îmi ofere dreptul la o contestație privitoare la drepturile și obligațiile cu caracter civil referitoare la măsurile disciplinare dispuse de ministrul justiției și decise de Curtea Constituțională printr-o decizie definitivă, fără cale de atac”, afirma atunci Kovesi.

De notat că fostul ministru al Justiției, care s-a aflat la originea procedurii de destituire, nu-i dădea șanse Laurei Codruța Kovesi. "Este un om liber și se poate adresa oricărei instanțe din România sau europeană. Pot să spun însă că deciziile Curții Constituționale sunt definitive de la momentul publicării în Monitorul Oficial, ceea ce înseamnă că nu sunt cu cale de atac. La CEDO se duce partea dintr-un proces nemulțumită de decizii definitive rămase la instanțele de drept comun", spunea atunci Tudorel.

Kovesi a fost demisă din funcție în 9 iulie printr-un decret semnat de Klaus Iohannis, după ce o decizie a Curții Constituționale a statuat că „Președintele României urmează să emită decretul de revocare din funcţie a procurorului-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, doamna Laura Codruţa Kövesi”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35520 vizualizari

  • -52 (68 voturi)    
    cine a revocat-o să plătească! (Marţi, 5 mai 2020, 12:48)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    cine a semnat?
    • +58 (58 voturi)    
      Las-o jos ca macane, cetatene (Marţi, 5 mai 2020, 13:13)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      N-ai pe unde sa scoti tu camasa pentru Tudorel si Dorneanu. Sunt niste golani, niste neispraviti si niste derbedei.
    • +40 (50 voturi)    
      slugarel (Marţi, 5 mai 2020, 13:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      si ccr au revocat-o!

      Iohannis a fost OBLIGAT sa semneze demisia!

      ccr si slugarel ar trebui zburati din orice functie cu importanta si , daca se poate, anchetati!
      • +3 (9 voturi)    
        știe (Marţi, 5 mai 2020, 18:57)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        și împăiata aia de pe umărul lui iliescu, că Iohannis a fost obligat, dar dă cu bățul prin gard, că așa are ordin de la Moscova.
    • +21 (33 voturi)    
      kremlinu' (Marţi, 5 mai 2020, 13:17)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ... a semnat...

      e bine?
    • +20 (24 voturi)    
      Ce fel de om esti ? (Marţi, 5 mai 2020, 13:32)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Nu raspunde, ca stiu. Cine da plateasca, cel care a semnat cu spatele la zid sau cei care au provocat si dus lucrurile pina la zidul ala ? Numai jigodiile psd-iste judeca astefl, nu noi am revocat-o, presedntele ! Ce gunoaie imputite !
      • +10 (10 voturi)    
        Este o reacție tipică pentru Gargamel Beria. (Marţi, 5 mai 2020, 16:05)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui FlorinG

        Rog să-i urmăriți declarațiile publice in decursul
        mizerabilului mandat de la Justiție și ve-ți vedea
        că mereu a aruncat pisica în ograda altcuiva.
        Este și va rămâne un individ amoral și profund
        ticălos!
        • +6 (6 voturi)    
          Da, dar cu LCK (Miercuri, 6 mai 2020, 2:00)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          s-a inversunat pentru ca a gasit ca o doamna este mai presus de el si mai ales ca LCK avea o eleganta si delicatete in toate actiunile intreprinse ceea ce l-a deranjat si mai tare pe Tri Bubitze
    • 0 (0 voturi)    
      cine a semnat? (Miercuri, 6 mai 2020, 18:27)

      holdup [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Mamitica ta "a semnat"...pe ADN de prostituat!
  • +62 (64 voturi)    
    In mod normal (Marţi, 5 mai 2020, 12:53)

    Martinezu [utilizator]

    Individul ar trebui sa mearga de urgenta in izolare la Jilava sau chiar Rahova langa stapanul lui.
    In realitate insa omul e rector, fost ministru al justitiei, onorabil, asteapta o pensie grasa platita de nefericitii care si-au luat gaze in ochi. Si probabil ca la fel in cazul cucuvelei as avor ramane lucrurile.
    • +41 (41 voturi)    
      este rectorul UAIC IASI (Marţi, 5 mai 2020, 13:27)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Tudorel Toader a fost reales recent Rectorul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi, sa intrebati decanii si profesorii din UAIC de ce au votat un presedinte atat de controversat.
  • +50 (54 voturi)    
    puroi, (Marţi, 5 mai 2020, 12:55)

    revo [utilizator]

    numele tau e TT bubosul.
  • +52 (54 voturi)    
    inteligentii din justitie (Marţi, 5 mai 2020, 12:55)

    ember [utilizator]

    atata judeca somitatile noastre din justitie, se cramponeaza de semantica si refuza sa isi asume raspunderea. bubosul parvenit da vina pe curtea constitutionala acum cand a fost invins la o curte de justitie adevarata.
  • -42 (48 voturi)    
    bate saua sa priceapa...cedo (Marţi, 5 mai 2020, 12:56)

    demaGOGU [utilizator]

    ...intr-un stat de drept (nu de drepti) deciziile curtilor constitutionale se executa, nu se discuta.
    • +24 (34 voturi)    
      Chiar daca deciziile sunt proaste, (Marţi, 5 mai 2020, 13:13)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ele se executa - si asa s-a si intamplat
      Asta zice si CEDO.
      Ca decizia a fost proasta.

      Ai priceput?
    • +18 (18 voturi)    
      Stat de drept (Marţi, 5 mai 2020, 14:36)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      In acelasi stat de drept, cei care gresesc platesc. CCR a abuzat de pozitia sa in sistem, crezand ce e deasupra oricarei instante si ca poate decide asa cum direste (... nu spun cine doreste, caci nu am probe :)). Ori e un act asumat constient si atunci vorbim de rea vointa, ori inconstient si atunci e incompetenta. De fapt eu as zice ca e vorba de amandoua. Oricum, cei responsabili ar trebui sa plateasca atat cu functia, cat si material, din propriul buzunar. Pacat ca LCK nu a cerut despagubiri materiale consistente.

      Aambii actori care au jucat un rol esential in aceasta rusine refuza asumarea responsabilitatii. Presedintele CCR nu are sentimente, nici macar de demisie, iar ievaluatorul de serviciu spune ca el nu a semnat, doar a ordonat ceea ce Dorneanu si ai sai au impus sa fie executat.

      Mari caractere...
    • +14 (14 voturi)    
      bate-te cu capul de perete sa pricepi (Marţi, 5 mai 2020, 15:11)

      ember [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      sa pricepi ca intr-un stat de drept nu se incalca drepturile omului tocmai de catre arbitrul constitutiei.
  • +59 (61 voturi)    
    LOL! (Marţi, 5 mai 2020, 13:01)

    Alui [utilizator]

    Ce las! A pus toata justitia din Romania la stalpul infamiei in Europa si el nu de considera responsabil!
    Ce rahat de om!
  • +52 (54 voturi)    
    Aaa... (Marţi, 5 mai 2020, 13:01)

    ElDiablo [utilizator]

    ...in concluzie tu esti un ingeras nevinovat. Te pomenesti ca nici n-ai fost ministru, am avut noi un cosmar. Mare panarama esti, tudorele!
  • +39 (39 voturi)    
    Minti cu nerusinare! (Marţi, 5 mai 2020, 13:02)

    Barthales [utilizator]

    Tu ți-ai întemeiat decizia de revocare pe faptul că LCK și-a exprimat public părerea față de monstruoasele propuneri legislative. Iată că CEDO spune că i-ai încălcat lui LCK dreptul la liberă exprimare. TU, nu altcineva.
    Marionetă politică!
  • +34 (34 voturi)    
    T Toader.. (Marţi, 5 mai 2020, 13:06)

    nlln [utilizator]

    un umil servitor.
    Servitorul intereselor PSD+ALDE.

    Pacat ca nu este concediat!
    Nu are autoritatea morala sa continue pregatirea studentilor.
    Dupa cum a sunat celebrul " raport" banuiesc ca nu are nici autoritate profesionala.

    Lipsa oricarei autoritati se compeseaza cu sprijin politic!
  • +34 (34 voturi)    
    Rectorul Univ Iasi (Marţi, 5 mai 2020, 13:08)

    John_Re [utilizator]

    si doctorand de Balti.

    oare ce parere au profesorii ce l-au ales rector?
  • +29 (29 voturi)    
    slugarel (Marţi, 5 mai 2020, 13:14)

    liviu_ [utilizator]

    e slugarel

    "da ce-am facut sefu"
    "n-am fost eu boss"

    cam asta e declaratia "marelui" "om" slugarel...

    mie-mi place declaratia lui Birchall , ala a fost ministru al justitiei (probabil singurul din partea psd pe care l-a avut si o sa-l aiba vreodata), in rest doar slugi acre incearca sa minimizeze importanta acestei decizii , sa incerce sa faca statul sa merga in continuare pe "burta" (vezi dormamu) sau sa se disculpe (vezi slugarel)
  • +35 (35 voturi)    
    Daca stati sa va imaginati (Marţi, 5 mai 2020, 13:23)

    Constantin02 [utilizator]

    ce salariu are un astfel de om si mai ales ce pensie o sa aiba si ce alta pensie speciala va avea si cate si mai cate beneficii pe care tot noi romanii le platim din taxe si impozite...Desteapta-te romane!!!
  • +16 (28 voturi)    
    Tudorel Toader e un mincinos. (Marţi, 5 mai 2020, 13:24)

    Rahan5 [utilizator]

    Revocarea lui Kovesi s-a facut Legal / Constitutional la cererea Ministrului de Justitie Tudorel Toader la 9 iulie 2018.
    Contextul a fost ca la 9 iunie 2008 a fost Miting al lui Dragnea cu 130.000 de de manifestanti adusi din toata Romania cu autobuzele.
    Iar la Ministrul Apararii era rusul Mihai Fifor.
    Daca Nu Semna Demiterea Iohannis, pe 9 iulie 2018, ar fi fost o Lovitura de Stat contra lui Iohannis in Romania probabil pana in data
    1 August 2018.
    Desigur, o Lovitura de Stat bine asezonata cu agenti rusi inarmati ca in noaptea de 22 spre 23 decembrie 1989.
  • +13 (13 voturi)    
    Tudorele... (Marţi, 5 mai 2020, 13:33)

    Dyonisos [utilizator]

    Hai Siktir
  • +17 (17 voturi)    
    CCR (Marţi, 5 mai 2020, 13:41)

    buxy [utilizator]

    Buun,toti suntem de acord ca politrucii de la CCR trebuie sa raspunda pentru deciziile gresite pe care le-au luat. Dar,in fata cui raspund? Sunt dumnezei in tara asta. Accept si solutii alternative mai putin ortodoxe.
    • +9 (9 voturi)    
      Dzeu e numai unul (Marţi, 5 mai 2020, 15:00)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui buxy

      Iar in cazul asta toti trebuie sa fim atei. Daca au gresit, dumnezeii CCR sa plateasca, sa nu aiba pensie de demnitar, pensie de magistrat, pai ce magistrati sunt ei? si orice fel de pensie speciala, sa vezi ce cumintei si atenti la nevoile noastra si nu la ale PSD o sa fie!
  • +19 (19 voturi)    
    un tip de o crunta lasitate .. (Marţi, 5 mai 2020, 13:47)

    sareta [utilizator]

    Acest individ las de ce nu ne spune cine i- a solicitat sa lanseze procedura de evaluare si revocare a lui Kovesi ?
  • +19 (19 voturi)    
    URGENT DEMISIA (Marţi, 5 mai 2020, 13:50)

    Tudor PetruFriciu [anonim]

    Nu mai poate fi profesor si rector un asemenea om .Poate niste juristi onesti gasesc modalitatea sa-l trimita in judecata alaturi de dl. Dorneanu pt. imensul prejudiciu adus tarii.Cate oportunitati de afaceri se vor pierde din cauza ca investitorii vor fi reticenti sa riste investitii intr-o tara in care nici in Curtea Const. nu poti avea incredere.?
  • +13 (13 voturi)    
    rasu plansu (Marţi, 5 mai 2020, 15:07)

    anion [utilizator]

    Dorneanu despre decizia CEDO;
    Valer Dorneanu susține că "substanța discuțiilor" vizează referatul care a stat la baza deciziei CEDO și că la baza deciziei Curții Europene nu a stat în niciun caz decizia CCR''
    Tudorel a declarat după ce Laura Codruța Kovesi a câștigat la CEDO, că președintele nu a revocat-o din funcție pe baza cererii sale, ci a executat o decizie a Curții Constituționale. Abureala tipic damboviteana; cuplul nicolicea, ciordache, serban nicolae la puterea a doua.
  • +13 (13 voturi)    
    Ce nulitate gratuita! (Marţi, 5 mai 2020, 15:23)

    bcorina [utilizator]

    Cum mai poti fi numit profesor, dupa ce te-ai compromis moral ?
    Ar trebui ca toti studentii sa ii boicoteze cursurile, sau ar trebui sa se retraga daca mai are o urma de onoare.
  • +10 (10 voturi)    
    Ne vorbeste uul dintre "groparii" Justitiei... (Marţi, 5 mai 2020, 18:39)

    Olyx [utilizator]

    romanesti : <<N-am facut nimic rau, da' nici nimic bun ! Doar am facut "jocurile" PSD-ului-partid care m-a numit la carma ministerului...!>>