Ministrul Mediului, după decizia CJUE privind poluarea în București: O țară întreagă este astăzi condamnată din cauza unei administrații locale iresponsabile

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2020, 15:26 Actualitate | Esenţial


Costel Alexe
Foto: Facebook/ Costel Alexe
Ministrul Mediului, Costel Alexe, a lansat joi un nou atac la adresa Gabrielei Firea, susținând că decizia Curții de Justiție a Uniunii Europene este urmarea unei administrații locale iresponsabile, care nu a luat măsuri. El a avertizat că, deși acum nu sunt prevăzute sancțiuni, România riscă o nouă procedură de infrigement din cauza poluării și sanțiuni de de 1,6 milioane de euro.

"O țară întreagă este astăzi condamnată din cauza unei administrații locale iresponsabile. Comisia Europeană a fost răbdătoare cu noi pe acest subiect. A așteptat câțiva ani ca Primăria București să aprobe un plan de reducere a PM10, apoi, după ce a reusit sa il aprobe, nu a fost capabila sa îl implementeze. Din cauza acestei administrații nu am reusit sa tinem sub control poluarea", a acuzat Alexe.

El a spus că era previzibilă decizia CJUE și că, în pofida avertismentelor, Primăria Capitalei nu a luat nicio măsură.

Ministrul Mediului a susținut că responsabilă pentru poluarea din București este Gabriela Firea pentru că, potrivit legii, primarul este responsabil de îndeplinirea planului de calitate a aerului.

Alexe a cerut Primăriei București un plan de urgență pe termen scurt, cu soluții concrete de reducere a poluării și a spus că, deși decizia de joi a CJUE nu prevede sancțiuni, Comisia Europeană poate declanșa oricând o procedură de infrigement împotriva României din cauza poluării, iar sancțiunile ar putea ajunge la 1,6 milioane de euro.

De la preluarea guvernării de către PNL, Alexe și Firea sunt într-un război al declarațiilor pe tema poluării din Capitală, aducându-și reciproc acuzații. La începutul lunii martie, Primăria Capitalei și primăriile de sector au fost amendate cu 75.000 lei de către comisarii Gărzii de Mediu.

Valori foarte ridicate de PM10 și PM2.5 au fost înregistrate în mai multe puncte din Capitală și din apropierea orașului inclusiv la jumătatea lunii martie, în perioada stării de urgență din cauza coronavirusului, când traficul rutier este la un nivel minim.


În decizia luată joi, CJUE invocă "nerespectarea sistematică și persistentă, din anul 2007 și până cel puțin în anul 2016, a valorilor-limită zilnice" pentru concentrațiile de particule PM10 și despre "nerespectarea sistematică și persistentă", din anul 2007 și până în anul 2014 inclusiv, cu excepția anului 2013, a valorilor-limită anuale pentru concentrațiile de PM10 în București.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6432 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    tinet-va bine (Joi, 30 aprilie 2020, 15:29)

    Dedalus [utilizator]

    Vor urma si alte procese de infringement pe mediu, provocate de data asta de Ministerul Agriculturii si de Ministerul Transporturilor.

    Adica, de-ai vostri, nu de PSD.

    Ce veti mai spune atunci?
    • +2 (2 voturi)    
      până (Joi, 30 aprilie 2020, 16:50)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      în noiembrie 2019 l-ai avut pe daea la agricultură și pe cuc la transporturi. 2 bambleci de elită din pesedacul tău minunat.
      Dacă te-a lăsat memoria, ia niște lecitină.
    • +5 (5 voturi)    
      Mda (Joi, 30 aprilie 2020, 19:12)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Sa fi psd-st si sa o recunosti si in gura mare, asta inseamna sa fi prost.
  • -3 (13 voturi)    
    care administratie Costicā? (Joi, 30 aprilie 2020, 15:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ca toata tara e poluata, doar ca nu se inregistreaza. aparatele de masura sunt "defecte" de cand s-au instalat.
  • +18 (20 voturi)    
    Clar! (Joi, 30 aprilie 2020, 15:31)

    fdaniel [utilizator]

    În mod evident, nu s-au dat destui bani la Catedrala Neamului pentru ca BOR să se roage eficient pentru scăderea poluării .
  • +3 (11 voturi)    
    Sa nu minimalizam CET-urile Si zilele trecute (Joi, 30 aprilie 2020, 15:37)

    D-or [utilizator]

    Si zilele trecute a fost fum negru dinspre Grozavesti, semn ca se ardea pacura sau se incinerau deseuri. Am facut fotografii.

    In Week-endul trecut a fost fum ca in zilele "bune".

    Daca in scripte nu apare pacura consumata, inseamna ca a fost contabilizata in contul altor CET-uri.

    Asta ar fi crima perfecta: CET-urile de stat pot demonsatra scriptic ca nu au consumat pacura, in timp ce cele private (care ar beneficia de energia produsa) ar sustine ca ele au ars pacura, dar au filtre bune si nu se plinge nimeni din zona lor.

    E doar o ipoteza, dar trebuie verificata, mai ales dupa declaratia ELCEN care afirma ca a folosit doar 2% pacura (scriptic), cind cerul era negru de fum.
  • +5 (11 voturi)    
    Firea bat-o vina (Joi, 30 aprilie 2020, 15:38)

    Ademordna [utilizator]

    E bine ca PNL e combativ si Firea are vina ei dar hai sa fim seriosi.
    O situatie asa de grava nu e doar vina administratiei curente, oricat ar fi ea de superlativ de proasta si criminala.
    Spatiile verzi au fost masacrate de toate administratiile orasului. Blocuri in locul ierbii au facut toti inclusiv Ceausescu. Piste cicliste (legale si utile) si benzi unice au incercat cativa si au esuat toti.
    Singurul care a redus numarul de tarabe si crasme construite ilegal a fost Basescu dar el e acum o ruina.

    As vrea sa-l vad acum in media pe Nicusor Dan si ceilalti candidati la primarie profitand de aceasta oportunitate pentru a propune solutii, nu pe un ministru USL complice care incearca sa paseze cartoful fierbinte la o "fosta" aliata.
    • +3 (3 voturi)    
      firea nevinovata (Joi, 30 aprilie 2020, 17:50)

      cpan [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

      dar faptul ca administratia firea nu a facut absolut nimic
      pentru combaterea poluarii in ultimii patru ani va spune ceva ??

      mici, gratare, concerte si companii municipale asta este opera lui madam firea
  • -3 (15 voturi)    
    Poluare Bucuresti (Joi, 30 aprilie 2020, 15:47)

    Ibit [utilizator]

    Dar Ministerul Mediului ce a facut pana acum , concret pentru Bucuresti , in afara de acuzatii ?
    • +1 (1 vot)    
      din (Joi, 30 aprilie 2020, 16:54)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      noiembrie 2019 până acum a tot încercat să dreagă busuiocul după grațioasa grațiela, fostă ministru alde timp de 3 ani în guvernele pesedace începând cu 2016, grindeanu, tudose, vasilica.
      Râmăne să vedem la bilanțul din noiembrie, că tot vin alegerile, ce a făcut.
    • 0 (4 voturi)    
      probabil.. (Joi, 30 aprilie 2020, 19:05)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      .. au luat espumisan sa li se reduca flatulatia. un pas mic pentru minister, unul mare pentru omenire.
  • +12 (12 voturi)    
    Nu asa se face (Joi, 30 aprilie 2020, 15:50)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    Alexe, ai grija ce vorbesti! Fac pariu ca pana diseara apare Firea la vreun post si anunta ca te va da in judecata :)))
    • +2 (2 voturi)    
      Genial comentariu ! (Joi, 30 aprilie 2020, 18:26)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      ce gandeste un postac: "Daca iesea Veo presh-de-dinte sau ramanea prim ministru, UE ar fi injenuchiat in fata gloriei ei"

      Abia astept s-o vad pe Firea cum o scalda si arunca vina pe altii... ea la orice zice ca vrea dar nu poate si nu e lasata... ea e singura victima, noi nu o intelegem.

      Apropo, sora-sa de la garda de mediu ce mai zice? Garda de mediu nu e trasa la raspundere? Absolut nimeni nu e vinovat de nimic, sa inteleg, dar noi ca prostii vom plati sanctiunile UE pentru ca sunt niste analfabeti incompetenti la putere...
  • +13 (13 voturi)    
    Vai, dar primăria se ocupă (Joi, 30 aprilie 2020, 16:04)

    nick24 [utilizator]

    toată ziua se gàndește la bucuresteni!
    Vezi reclamele la radio/tv/ziare/internet!
  • -7 (15 voturi)    
    Lol (Joi, 30 aprilie 2020, 16:08)

    HP [utilizator]

    Las-o bre pe Firea in amarul ei, ca scrie clar ca sunt depasite normele de poluare de acum 12 ani.

    Timp in care ati fost si voi, si Videanu, si Oprescu si multi altii pe la Bucuresti.

    Mai bine taceai. TU, ca ministru al mediului, ce ai facut ?

    Ca acolo nu e doar Bucuresti.

    Politruci mizerabili.

    Voi sunteti adevarata poluare.
    • +1 (3 voturi)    
      cât (Joi, 30 aprilie 2020, 16:57)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui HP

      patrihoțism pesedac pe unul ca tine.
      Și vezi, nu vorbi de funie în casa spânzuratului.
  • +8 (8 voturi)    
    OK, si ce facem? (Joi, 30 aprilie 2020, 16:24)

    Buonarroti [utilizator]

    Adica inteleg parerile ministrului, dar ce solutii exista? O putem da in judecata pe Gabriela Firea? Putem sa o facem sa simta pe pielea ei efectele propriei incompetente, sau ne rezumam la comentarii si declaratii de presa?
    • 0 (2 voturi)    
      poti da in judecata (Joi, 30 aprilie 2020, 16:59)

      kniffe [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      O poti da in judecata pe Firea, dar trebuie sa demonstrezi, sa aduci probe, cum Firea din anul 2006 pana in 2014/2016 nu a luat nici o masura desi avea atributii...sau nu avea...demonstreaza ca avea si vei avea o sansa....
      P.S. nu stiu daca se includ si acesti ani, dar probabil daca studiezi dosarul de la CJUE o sa afli sau avocatul pe care il vei angaja iti va spune...dupa ce-l vei plati...cel mai probabil... :D
  • +4 (4 voturi)    
    ei, lasati... (Joi, 30 aprilie 2020, 16:29)

    minus [utilizator]

    da, astazi asa este.

    Dar Romania are probleme grave de mediu. Ani in sir nu ne-a mers - vezi Doamne- "Rețeaua Naționala de Monitorizare a Calității Aerului". Abia ce am anuntat "cu hotarare" ca lucram "astfel încât raportările către Comisia Europeană pentru anii următori să fie conforme"
    Adica noi raportam ceva, da' acu' ne scuiparam in palme si ne apucaram de lucru ca raportarile sa fie conforme... sa le zicem "adevarate"?

    Alte probleme semnalate de raportul Comisiei Europene se referă la calitatea apei, la conservarea naturii și la reciclarea deșeurilor. Parca pe aici ar avea si Ministerul Mediului ceva treaba ca sa nu o luam in barba data viitoare?
  • +3 (5 voturi)    
    ! (Joi, 30 aprilie 2020, 16:34)

    chiuaua [utilizator]

    Masuri posibile ce vor urma:
    - taxe marite
    - amenzi
    Alte masuri non punitive nu vor fi luate.
    Practic banii tot de cetateni vor fi platiti.
    • +1 (1 vot)    
      amenzi (Joi, 30 aprilie 2020, 17:59)

      cpan [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      posibil dar poate asa cetatenii vor fi mult mai atenti cand vor pune stampila data viitoare

      daca se va respecta principiul international : poluatorul plateste sunt de accord cu aplicarea unor amenzi exemplare poluatorilor + alte masuri punitive. aratati-mi si mie pe cineva care a facut puscarie in romania pentru asa ceva.

      In sua si occident o poluare dovedita intentionata se pedepseste cu ani grei de puscarie pe langa amenzile si despagubirile uriase platite. La noi legislatia e atat de " severa " ca pe armatorii arabi ii costa mult mai putin sa deverseze reziduri petroliere in port sau rada decat sa le descarce la facilitati de receptie si tratare a acestora.
  • +4 (4 voturi)    
    Firuta, eu zic ca poti sa ramai in izolare acasa (Joi, 30 aprilie 2020, 16:46)

    Susufler0 [utilizator]

    cu Pandele inca de pe acum ! Nu are rost sa treci printr-o experienta traumatizanta precum e aia a pierderii alegerilor "la fundul gol", (upsss, ce-am zis ? :)) Mai bine faci in continuare podul in "living' pt ca oricum de pedalat ai pedalat in gol la biciclrta aia medicinala iar Pandele mai util este sa te pregateasca in timpul asta dpdv teoretic, pt ca dupa locale sa-i devi consiliera !

    PS. Ma rog, daca nu cumva dupa alegeri o sa va consiliati unul pe altul ... a paguba ! :)))
  • 0 (2 voturi)    
    NOI AM VOTAT-O! (Joi, 30 aprilie 2020, 16:49)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Noi nu l-am votat pe alogenul Costel Alexe, noi am votat-o pe Duamna Fierea!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Bine ca e ca nu taiem lemne, ca importam (Joi, 30 aprilie 2020, 17:00)

    Fides [utilizator]

    Orban:” Circula foarte multe neadevăruri. România este importator net de masă lemnoasă. Noi am importat milioane de tone din Germania, din Austria, din Polonia, din Ucraina.”
    Poate importam si copaci? La anu? Ca nu mai avem multi ani...
  • +1 (1 vot)    
    Plătim și cu bani și cu sănătatea și cu bunăstarea (Joi, 30 aprilie 2020, 17:03)

    Mateiul [utilizator]

    și românul nu e prost...:)) hai să fim corecți, măcar cu asta
  • +3 (3 voturi)    
    si la Iasi e la fel (Joi, 30 aprilie 2020, 17:44)

    sauvage [utilizator]

    Domnule Ministru, sa nu fim ipocriti. Aveti dreptate in ce puneti la Bucuresti, dar la Iasi, unde tocmai vi l-ati facut coleg pe Chirica pentru cadida la primarie din partea PNL (Chirica e fost pSD-ist notoriu, fost sef PSD Iasi, care dupa 20 de ani de lucru in primarie are 5 case, din care ultima a fost inregistrata pe numele bebelusului de 11 luni, incurcat pina peste cap cu mafia imobiliara) lucrurile stau la fel. Iasul u are un plan de masurare a calitatii aerului, transportul in comun este facut cu cazanele pe motorita cumparate de CHirica de la cumatrul lui, masina de interventie pentru tramvarie este o adevarata fumigena si altele. Deci sa fim corecti. Daca ati uitat cititi aici : https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/cumatrie-de-nabab-chirica-a-dat-lovitura-cu-a-treia-nevasta-a-inchinaria-de-182-000-euro--184132.html
  • +2 (2 voturi)    
    Poluare (Joi, 30 aprilie 2020, 17:47)

    Dyonisos [utilizator]

    În orașul natal al maretului ministru apa menajera din comuna Valea Lupului este deversata în raul Bahlui ce trece prin oraș. Deși canalizarea este subdimensionata se dau autorizații de construcții blocuri în aceasta localitate. Oare care este circuitul șpăgii în natura?
  • -1 (3 voturi)    
    Păi în 2007 cine era primar în Bucale (Joi, 30 aprilie 2020, 17:48)

    Lovercraft [utilizator]

    măi Costele? Nu Videanu al vostru?
  • +2 (2 voturi)    
    Decizie CJUE (Joi, 30 aprilie 2020, 20:47)

    Ibit [utilizator]

    Valabil pentru toti cititorii , nu numai pentru Costel Alexe .
    Decizia CJUE se refera la perioada 2007 - 2016 .
    Din pacate , nu are legatura cu Firea .
    Dar , POLITIC , trebuie sa fie infierata Firea !
    Problema principala este ca nu exiata o centura a Bucurestiului si foarte multe masini tranziteaza orasul , pe de o parte , iar pe de alta parte , daca vrei sa iesi din oras si trebuie sa il traversezi ,vrei nu vrei cresti poluarea .
    O solutie ar fi doua diagonale subterane cere sa faciliteze traversarea capitalei in regim de viteza , ceva similar cu solutia existenta la Barcelona pentru axa est - vest .
    Problema centurii Capitalei ar trebui sa treaca in sarcina guvernului , altfel nu va fi rezolvata .