Iohannis, reclamat la CNCD pentru instigare la ură după declarațiile privind autonomia Ținutului Secuiesc

de C.D.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:26 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Administrația Prezidențială
​Declarațiile președintelui Klaus Iohannis privind autonomia Ținutului Secuiesc fac obiectul unei plângeri la CNCD, demers inițiat de Asociația pentru Protecția Drepturilor Minoritare „Mikó Imre”, transmite transindex.ro.

Șeful statului a declarat miercuri dimineață referindu-se la proiectul de lege trecut tacit de Camera deputaților, susținând că PSD vrea să dea Ardealul ungurilor.

„Comportamentul domnului Președinte Klaus Iohannis, manifestat în toată mass-media, nu poate fi calificat altfel decât ca unul al cărui scop imediat este incitarea publicului la ură și/sau la discriminare în detrimentul unor categorii de persoane, în speță, împotriva cetățenilor români aparținând minorității maghiare din România. Prin declarația rostită de el se creează o atmosferă dezagreabilă la nivelul comunității maghiare. Agravează situația și faptul că domnia sa are calitatea de Președinte al României, ceea ce insuflă sentimentul că însuși statul român acționează împotriva cetățenilor săi de etnie maghiară”, se arată în plângerea transmisă la CNCD.

Și fostul senator și consilier prezidențial Peter Kovacs Eckstein a anunțat pe Facebook că va face plângere la CNCD.

„S-a descalificat. Iohannis. Ca politician european. Ca Presedintele Romaniei. Ca om civilizat. Toate prin declaratia de azi, in care invinovateste ungurii ca vor sa ia Ardealul. Ca foloseste limba maghiara in deridere si il face vinovat pe Orbán Viktor ca in coniventa cu PSD vrea Ardealul e doar frisca pe tortul nationalismului extrem”, a scris pe Facebook el.

Președintele Klaus Iohannis a lansat miercuri un atac extrem de dur la adresa PSD, acuzând partidul că vrea "să dea Ardealul ungurilor" și spunând că este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlament.

„E incredibil ce se întâmplă în Parlamentul României. PSD-ul a ajutat UDMR-ul să treacă prin Camera Deputaților o lege care dă autonomie largă Ținutului Secuiesc Este incredibil unde s-a ajuns cu acest PSD, este incredibil ce înțelegeri se fac în Parlamentul României În timp ce noi, eu, Guvernul, ne luptăm cu pandemia de coronavirus, PSD-ul, marele PSD, se luptă în birourile secrete ale Parlamentului ca să dea Ardealul ungurilor”, a spus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10615 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Joac-o p'asta, Csaba úr (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:43)

    justin puscasu [utilizator]

    Hai cu vigilenta!
    • -9 (17 voturi)    
      Jó napot kívánok, justin puscasu [utilizator]! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:53)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Jó napot kívánok, PSD!
      • +4 (6 voturi)    
        viszlát, UDMR (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:27)

        .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        до свидания, PSD
      • -6 (8 voturi)    
        Ha ha ha, meriti o palinca (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:58)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Stii ca din din 2004 e proiectul? Si ca azi anfost respins din nou de PSD? Eu cred ca abia astepta Merkel sa ne gabe in Senghen cu alde Klaus si PNL. Suntem de rasul Europei.
        • +1 (1 vot)    
          Mda, asta-i pozitia rusiei, anti-UE (Joi, 30 aprilie 2020, 15:28)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          Prin gura tovarasilor de la sputnik, desigur
  • +2 (28 voturi)    
    Da bine... (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:46)

    bgd [utilizator]

    E in campanie si era prea la fileu, in plus nationalismul e la moda in lume, cum ai trecut granita de vest mai ales...
    Nu ca i-as cauta scuze premierului de la Grivco, dar daca nu sustii miscari separatiste de ce votezi separatisti? De ce ajung astfel de proiecte in Parlament daca nimeni nu voteaza in aceasta directie?
    • +11 (15 voturi)    
      Pentru ca UDMR are nevoie de voturi (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:23)

      JustSomePunk [utilizator] i-a raspuns lui bgd

      Stii de ce ajung proiectele astea in parlament ? Asta de exemplu a fost depus in decembrie, moment ales de UDMR fix ca acest proiect de lege sa ajunga in dezbatere inainte de alegerile locale. Nu de alta dar au nevoie de voturi. Pentru ei oricum e bine, pe de o parte arata electoratului din aripa dura ca ei se lupta pentru autonomie iar pe de alta parte daca proiectul pica cu un pic de scandal (cum s-a intamplat si astazi), arata electoratului mai moderat ca in continuare este nevoie de UDMR pt ca romanii ii trateaza pe toti ca pe niste infractori (desi o mare parte a maghiarilor sunt oameni foarte OK) iar UDMR este aici sa ii apere.Deci cine a castigat astazi ? UDMR si Iohannis.
  • -13 (17 voturi)    
    Vidiaz Csaba A. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 16:59)

    un domn [utilizator]

    román kutya még harap !
  • +17 (33 voturi)    
    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod sublim! (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:02)

    Entiu [utilizator]

    De tinut minte pentru toti romanii!
    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod decent si sublim.

    Este o lectie binemeritata pentru neamul romanesc, care nu ia atitudine si este pasiv si neimplicat

    Johannis, neamt, ia atitudine intr-un mod sublim!
  • +20 (32 voturi)    
    sa ne ....a consiliul discriminarii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:02)

    qwerasdf [utilizator]

    o asteptam si pe otreapa aia de avocat al poporului, sa se sesize si ea, apoi politiceanu sa faca o comisie de ancheta parlamentara ceva..

    poate si dragnea de la puscarie

    cand il faceati pe asta nazist, nu v-ati mai sesizat, jigodiilor
  • +11 (25 voturi)    
    Lol (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:02)

    mitg [utilizator]

    Foarte bine. Degeaba se supara ungurimea, le-a zis-o Iohannis de s-au spart.
  • +14 (28 voturi)    
    dar voii nu v-ati descalificat? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:06)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Dar voii nu v-ati descalificat? De ce propuneti proiecte care incalca constitutia Romaniei , proiecte care jignesc milioane de romani?Si nu e prima data , e a n-a oara. Baieti mergeti si traiti in Ungaria, oriunde vreti...in USA, oriunde...pa! Statul roman e dispus sa va pleatesca si biletele dus , evident.
    • -12 (14 voturi)    
      E ciudat (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:01)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Un asemenea comentariu nu ar avea ce căuta pe un site care respectă cât de cât legea privind ura rasială. HN, ce părere ai?
      • +2 (2 voturi)    
        ura rasială (Vineri, 1 mai 2020, 3:15)

        niciolae [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Unde vezi tu "ura rasială"?
        Poate la udmr!
  • +23 (39 voturi)    
    Mda. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:12)

    Cataleya [utilizator]

    - 3 unguri au initiat proiectul de lege.
    - Singurii care l-au votat sunt cei 9 senatori unguri.
    - Un ungur il reclama pe Presedinte la CNCD
    - seful CNCD e ungur,

    In ce n.aiba de tara traim?
    • +1 (7 voturi)    
      @Cataleya: (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:41)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Democrata !
      Si stai sa vezi cand CNCD il va sanctiona ce va iesi !

      PS. Deschid lista pariurilor : Eu merg pe o amarata de respingere a plangerii (sa-i zicem impropriu, pe "achitare" (pt ca nu exista discriminare)

      PPS. Cine merge impotriva mea ? :)))
      • +2 (4 voturi)    
        Eu (Miercuri, 29 aprilie 2020, 22:44)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Kutyo Csaba A arata ca CNCD mushka...dar merge mai departe )))
        • +1 (3 voturi)    
          OK ! (Joi, 30 aprilie 2020, 0:34)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Mai ramane sa stabilim cine ce pierde in cazul in care pierde si cine ce castiga in cazul in care castiga ! :))
          • +3 (3 voturi)    
            Ai Prioritate (Joi, 30 aprilie 2020, 0:46)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            Sa Enunti Propunerea
            • +2 (2 voturi)    
              Cine pierde i se va adresa din acel (Joi, 30 aprilie 2020, 10:53)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              moment castigatorului cu apelativul "nene" urmat de name-ul consacrat sau de prescurtarea name-ului ! Adica : "nenea Susu", "nenea un domn" !

              PS. Ce zici ? :)))
            • +2 (2 voturi)    
              @un domn: (Joi, 30 aprilie 2020, 10:59)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Este vorba deci in mod clar de un grad de consideratie in plus pt castigator, pierzatorul ramanand insa la fel de onorabil ca si pana la momentul in care a pierdut !

              PS. Asta se castiga ! Asta (vorba vine !) se pierde ! :)))))
  • -12 (28 voturi)    
    Incitarea la ură sau discriminare e infracțiune (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:22)

    hic sunt leones [utilizator]

    și trebuie sesizat parchetul.
    • 0 (4 voturi)    
      incitarea la discriminare e ura (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:31)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      propun sa vina politia.
  • -13 (27 voturi)    
    Instigare la ura primeste plata pe masura (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:22)

    eucomentez [utilizator]

    Legea e destul de clara, iar Iohannis si-a asigurat o amenda de toata regula pentru instigare la ura impotriva minoritatii maghiare.

    Rasismul e evident, scandalul e fals, pentru ca nu era nici o urgenta in a vota in plina pandemie o propunere de lege care urma sa fie dezbatuta ulterior de catre Senat.
    • +9 (11 voturi)    
      Ce rasism? (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:04)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      Tu stii ce inseamna rasism? Si eu nu am vazut in discursul lui Iohannis nici o incitare la ura impotriva ungurilor si secuilor. El s-a adresat PSD-ului si lateral i-a tras si un bobarnac diktatorului de la Budapesta.
    • +2 (8 voturi)    
      Vorbesti pe nas (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:16)

      .416Barrett [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      "nu era nici o urgenta in a vota in plina pandemie o propunere de lege care urma sa fie dezbatuta ulterior de catre Senat" = "Rasism evident"?
  • +16 (30 voturi)    
    statul roman este slab (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:27)

    jescu [utilizator]

    In Spania bascii au incercat autonomia. In secunda 2 toti liderii lor au fost bagati la inchisoare. In Romania ungurii incearca autonomia, in secunda 2, presedintele Romaniei este probabil amendat de CNCD, care e condus de un ungur. Poate il baga ungurii si la inchisoare pe Iohannis :)))) Sau poate il "iarta" data asta :)
    • -7 (9 voturi)    
      Din 2004 e proiectul e de autonomie (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:56)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Si tot de atunci e respins. Klaus e din alt film.
      • +1 (1 vot)    
        Tu esti din alt film (Joi, 30 aprilie 2020, 15:31)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        un actor batran in ale postacelii sovietice pro-psd.
        Nimci nou din partea ta.
  • +14 (18 voturi)    
    iohann (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:28)

    ------ [utilizator]

    Afirmatia presedintelui se bazeaza pe ceva ,ce s-a intamplat in parlament cu o participare masiva a psdului,nu are voie sa se exprime ,dar daca drepturile majoritatii au fost incalcate!!!Daca majoritatea se manifesta,sarim !-ca au fost icalcate drepturile nu stiu cui,mare perversitate si viclenie este in capul unora.
  • +9 (17 voturi)    
    sogore (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:33)

    DiDiRo [utilizator]

    te bagi in seama singur. Noi romanii, ori nemtii cand spunem ca cineva vrea sa dea ARDEALUL ungurilor ne referim la hunii din pusta asa ca sezi bland si mai intai "cujeta".
  • +16 (30 voturi)    
    Poate scapam de CNCD si de alte asemenea (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:37)

    D-or [utilizator]

    Cred ca mai discriminata decit majoritatea nu e nici o minoritate in Romania.

    Am ajuns sa ne temem sa numim cele mai evidente lucruri.
    Am ajuns sa ne temem sa avem interese.

    Ne-am saturat de botnite.
  • +16 (24 voturi)    
    și unde (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:45)

    nahir [utilizator]

    este descriminarea, măi asociație?
  • +14 (26 voturi)    
    Perfidia e a PSD-ului (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:50)

    xolv [utilizator]

    care a facut jocul UDMR de dragul pastrarii lor in tabara pentru demiterea guvernului. Si cum KWI e in campanie electorala...
  • -7 (11 voturi)    
    A fost instigare rasială (Miercuri, 29 aprilie 2020, 17:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    plus o diversiune de tip „agenturile”, ajunsă pe filiera Grivco - Cotroceni. Despre tonu vadimist, nu mai spun!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai spune! (Joi, 30 aprilie 2020, 15:33)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Limbaj de lemn tipic.
      Exact tonul mizerabil al senatorilor psd.
  • +4 (8 voturi)    
    Dupa cum se vede (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:08)

    Kepler [utilizator]

    UDMRul o tine dintr-o provocare in alta.
    Problema este de ce reprezentanti al UDMRului fac astfel de propuneri cind stiu ca sint anticonstitutionale. Raspunsul este ca pur si simplu vor sa provoace si sa destabilizeze societatea statului in care traiesc.

    Este scandalos pt cetatenii romani care sint romani (adica marea majoritate) ca un astfel de proiect anticonstitutional trece ca si cind nu s-a intimplat nimic printr-o camera de deputati.
  • +3 (7 voturi)    
    Scot castanele din foc cu mâna altuia. (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:51)

    asavreau [utilizator]

    Asociația asta nu are ce căuta în discuție.Johannis a spus despre Ciolacu și PSD.Ce ,Ciolacu este ungur?Voi,de la PSD ce știți bă de Ciolacu că văz că sare o asociație maghiară să spună că-i de-al lor!Ciolacu este de-al vostru,ori de-al lor?
  • +3 (7 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 29 aprilie 2020, 19:14)

    Kepler [utilizator]

    ca doar rareori ajung in mass-media si perlele reprezentantilor secuilor in interviurile lor locale in special cind e vorba de campanii electorale in Romania sau Ungaria.
  • 0 (0 voturi)    
    Corect CNCD! (Joi, 30 aprilie 2020, 16:05)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...din istorie cunoastem ca in momentul unei crize politice, economice sau militare, vinovatul cautat si gasit a fost o minoritate. Vezi crestinismul in Roma antica, vezi evreii anilor 30 etc. In Romania vinovatul nr 1 a devenit ungurimea. Ca s-a folosit Vadim, Basescu, Tomac, Ciolos nu e de mirare, sunt niste politicieni slabi, care se agata de minoritatea maghiara, ca sa-si salveze partiduletul de la inec.
    Ca mai nou a intrat in joaca si Johannis, deoarece PNL este in descrestere, ma cam mira. Am fost un simpatizant al domniei sale, dar se lasa condus de Rares Bogdan, un antimaghiar convins. Comentarii antimaghiare apar imediat, dar cand caut sa arat si cealalta parta a medaliei, sunt cenzurat.