MAI a trimis corpul de control la Bolintin / Gelu Duminică: Trebuie aplicată aceeași măsură și pentru Spartacus din Rahova, și pentru Spartacus cu epoleți

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2020, 15:24 Actualitate | Esenţial


Politist lovește barbati intins pe jos, in Bolintin
Foto: Captura Facebook
Corpul de control al Ministerului de Interne a fost trimis la Bolintin unde joi în timpul unei intervenții a poliției mai mulți romi au fost agresați în mod violent, au anunțat vineri reprezentanții asociațiilor de romi după o întâlnire cu reprezentanții MAI.

„Concluziile au fost cam așa: MAI dezavuează orice abuz și e hotărât să răspundă ferm oricărei forme de abuz. ONG-urile și-au exprimat sprijinul să lucrăm împreună astfel încât ce ne-am propus, sărbătorile să treacă în liniște, să se întâmple. (...) Toți am căzut de acord că ceea ce se întâmplă acum nu are legătură cu romii, ci cu România care riscă să intre pe un făgaș pe care nu vrea să intre, respectiv să ofere arme solide celor care vor să deturneze țara asta, ducând-o într-un loc în care a mai fost și nu i-a fost bine, mă refer la naționalism-extremism, mișcările de extremă dreaptă”, a declarat sociologul Gelu Duminică, de la „Agenția de dezvoltare comunitară „Împreună”.

El a precizat că aceeași măsură trebuie aplicată și dacă e vorba despre „Spartacus ca etalon” (referire la scandalul din Rahova - n.r.), și dacă e vorba de „Spartacus cu epoleți”.

„În momentul în care unul abuzează trebuie pedepsit. (...) Epoleții nu te păzesc de toate”, a comentat el.

El a precizat că acțiunea corpului de control va viza întreaga acțiune și efectivele care au participat.

Duminică a mai precizat că a solicit o ieșire publică în sensul în care mesajul de respectare a legii de către toată lumea să vină de la cel mai înalt nivel.

„Așteptăm poziție publică împotriva acestor abuzuri din partea Ministrului de Interne și a șefilor din Poliție și Jandarmerie. Totodată am propus să se facă consultări, colegii de la Partida Romilor au propus chiar un protocol, ca să ajutăm, să mediem, să prevenim posibilele conflicte și să ajutăm ca oamenii să respecte legea. Am mers pe ideea unei cooperări. Suntem îngroziți, într-adevăr de ceea ce se întâmplă”, a spus și Delia Grigore, de la Asociația Centrul Rromilor „Amare Rromentza”.

O înregistrare video în care un bărbat întins pe jos este lovit în repetate rânduri de un civil, înconjurat de mai mulți polițiști, dintre care unii în uniformă de intervenție, este distribuită intens joi pe rețelele sociale. Bărbatul în civil este polițist în cadrul Inspectoratului de Poliție Giurgiu. În această înregistrare a unui incident care a avut loc în Bolintin Vale, Giurgiu, mai mulți bărbați sunt întinși pe jos, cu mâinile la spate, și sunt înconjurați de un numeros dispozitiv de polițiști.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4963 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    exact. (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:22)

    moka [utilizator]

    Trebuie parnaie si pentru Spartacus si pentru politist.
  • +11 (17 voturi)    
    Domnul politist apare in poza cu manusi pe maini ! (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:38)

    Susufler0 [utilizator]

    Asa mai zic si eu ! Mereu am militat ca politia sa se poarte cu suspectii cu manusi ! Si uite ca in sfarsit mesajele mele au fost auzite, intelese si puse in aplicare !

    Cu Spartacus chiar s-au purtat cu manusi de catifea dupa ce l-au retinut 24 de ore ! Iar el a regretat atat de tare comportamentul deviant incat toata noaptea s-a dat cu fata de peretii celulei ! :)
    Alalaltul de a dat coltul nu a avut de lucru si a sarit in fata focului de avertisment tras in plan orizontal !

    Chiar ca e nevoie de o noua lege pt politisti pentru ca sunt timizi si nu fac abuzuri deloc ! :))

    Cum crede politia ca o sa avem mai multa incredere in ea ? La 10 mai in sectiile de politie tot asa s-a purtat cu manusi cu gazatii si unora le-au dat dupa ceafa ca sa le iasa gazele pe nas !! Zau !

    PS. Vela, oamenii tai sunt mamaligi cand ar trebui sa fie zmei si zmei cand ar trebui sa stea in banca lor ! Starete, rezolva naibii problema pentru ca altfel ti-i pui in cap si pe tigani si pe etnicii romani !
  • -11 (23 voturi)    
    Ceata lui pitzigoi, dai intr-unul, tzipa doi... (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:52)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Aoleoooo ne-a omorat politia.
    Astia incep sa guitze la cea mai mica atingere, ca asa au invatat ei la Jarmania ca merge democratia.
    S-apoi vine toata satra sa faca galagie la politie, la spital, la tribunal si oriunde se mai ajunge cu „agresatul”.
    Aoleooo - aoleooo! Aorde!
  • -5 (25 voturi)    
    părere (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:55)

    Arl [utilizator]

    Astept ziua in care toti activistii si ONG-urile care se „ocupa” de problema rromilor vor prezenta niste rapoarte clare, sa vedem cati bani au primit (de la U|E, donatii, buget etc) si cum i-au folosit. Ce procent s-a dus pe salarii si cheltuieli de functionare si cat pentru activitatea propriu-zisa. Si sa vedem si realizarile concrete. Asa, suntem campioni la simpozioane, fluturasi etc.
    • -1 (13 voturi)    
      @Arl: (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      BINGO ! :)))

      PS. Cred ca rapoartele astea daca s-ar publica ar deveni best sellers-uri ! Cea mai tare literatura sf a ultimilor ani ! :)))
    • -5 (13 voturi)    
      :))) (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Corect, ca e pe tema, dar eu as extinde si la oengeurile alea de guristi care nu stiu sa faca una de 1 leu: mediu, egalitate sanse bla etc. Si as mai adauga si detaliere dotari, pe langa salarii. Ca una e sa te dai cavaler pe cal alb si sa strangi/papi sponsorizari pe teme care suna bine in masina de 10k eur si alta intr-una de 35k. Valabil si pentru sedii, cateodata inchiriate de la prieteni ;)
  • -8 (26 voturi)    
    Sa ne spuna domnul Duminica si: (Vineri, 24 aprilie 2020, 16:59)

    mra [utilizator]

    - cate cazuri de rromi batuti de romani cunoaste
    - cate cazuri de rromi jefutiti de catre romani cunoaste
    - cate femei de etnie rroma violate de romani cunoaste.
    Apoi sa faca si comparatia inversa si sa aplice rezultatele la procentele de rromi si romani
    • -6 (14 voturi)    
      Minusarii (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:29)

      mra [utilizator] i-a raspuns lui mra

      Sunteti din aia care va regasiti mai sus?
    • +4 (16 voturi)    
      Hadareni iti spune ceva? (Vineri, 24 aprilie 2020, 18:29)

      veratec [utilizator] i-a raspuns lui mra

      Sute de ani de sclavie, crime, violuri si mutilari impotriva acestei minoritati. Iar acum discriminare si marginalizare, ura si dispret, rasism.
  • +10 (14 voturi)    
    politia romana (Vineri, 24 aprilie 2020, 17:29)

    baraka [utilizator]

    ani de zile a fost complice cu infractorii si cand actioneaza sfarseste prin a comite abuzuri. Reforma.
  • +6 (6 voturi)    
    Cum sa multumesca pe toata lumea?? (Vineri, 24 aprilie 2020, 19:04)

    ggiiggii [utilizator]

    Cand fug de tigani...nu este bine
    Cand ii ciomagesc pe tigani...iar nu este bine.
  • -5 (17 voturi)    
    Fals sociologule (Vineri, 24 aprilie 2020, 19:27)

    Putinel [utilizator]

    Felicitari politistului si catuse lu' Spartacus al tau! De ce? Simplu, politistul este in exercitiul functiunii, plateste taxe si impozite, pe cand cocalarii tai fac gratare si dispretuiesc legea, dupa care cer asistenta si protectie sociala, corect?
    Voi, romii mai spalati, luati-i la voi acasa, educati-i voi si suportati voi cheltuielile cu parazitii astia. Mai mult, daca aveti atata empatie ptr ei, deveniti tutorii lor si raspundeti solidar cu ei. Nu mai dati vina pe istorie, pe Basescu, pe Iliescu, pe stereotipuri si mai stiu eu ce alti vinovati inchipuiti, pentru caracterul etniei voastre.
    • +1 (5 voturi)    
      Politia maltrateaza cetatenii pe bani publici (Sâmbătă, 25 aprilie 2020, 13:01)

      morex [utilizator] i-a raspuns lui Putinel

      De sa le toleram abuzurile?