​SONDAJ Ce părere aveți despre protocolul MAI-BOR?

de Redacția     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:18 Actualitate | Esenţial


Sondaj protocol MAI-BOR
Foto: Hotnews
​Ministrul de interne Marcel Vela a anunțat marți seară că, în urma unui acord cu Patriarhia Română, MAI va ajuta BOR la împărtirea paștilor și a luminii de Înviere către credincioși. Prin acordul dintre Biserica Ortodoxă și Ministerul de Interne s-au stabilit următoarele: pâinea binecuvântată (prescurile) va fi distribuită credincioșilor în zilele de vineri și sâmbătă, în intervalul 07.00-17.00, în toate parohiile. În declarația pe proprie raspundere, la locul deplasării, credinciosul va face precizarea „pentru ridicarea Sfintelor Paști” și va trece numele lăcașului de cult la care se va deplasa, din zona de rezidență. Distribuirea luminii sfinte aduse de la Ierusalim se va face de către voluntarii parohiilor și de către echipajele de ordine publică, sâmbătă seară, începând cu ora 20.00.












Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16140 vizualizari

  • +5 (31 voturi)    
    parere foarte buna! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:20)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... scade bazinul electoral PSD.
    • -10 (20 voturi)    
      daca se interzice acest protocol (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:40)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      sa se interzica si livrarile prin curier de pe internet, care au explodat
      • +1 (13 voturi)    
        Prefectura! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:59)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        Ce are.. cu prefectura, una sunt livrarile de produse de prima necesitate prin curier, care nu pot fi facute in casa si alta o rugaciune sau o imbucatura care pot fi facute foarte bine acasa si fara prezenta unui reprezentant al bisericii!
        • +1 (9 voturi)    
          nu (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:27)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

          Nu este ncio diferenta .... livrarile din aceasta perioada nu au nicio legatura cu bunuri de prima necesitate. Lumea comanda ce vrea si ce are chef si e normal sa fie asa
    • 0 (2 voturi)    
      si eu am o parere buna (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:27)

      stilatu [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      dar parca ar fi mai bine sa nu mai avem inmormantari dupa sarbatori! om deveni toti nemuritori si om merge la munca! ca numai muritorii stau acasa!
  • +1 (23 voturi)    
    Noii parveniti de la putere (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:27)

    John M. [utilizator]

    spera ca prin incalcarea noilor reguli vor deveni populari cu "masele largi" care sa-i voteze candva. Nu-si dau seama ca sunt alta pleava in vant si multa lume nu le stie nici numele caci atat sunt de anonimi prin tot ce fac.
  • -11 (29 voturi)    
    Suntem prea constipati (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:28)

    galeo [utilizator]

    Sa ne gandim daca nu cumva suntem stalinisti cand impunem altora chestii cu atata ura si ardoare.
    • +3 (17 voturi)    
      galeo.. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:17)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ... stai la cutie si mananca pasca, ca s-ar putea sa iti aduca virusake lumina.
      • 0 (10 voturi)    
        Nu merg la biserica (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:57)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Si nici nu ma intereseaza sa merg la inviere.
        Insa consider ca fiecare e responsabil de sanatatea sa.
        Nu e nevoie de masurile voastre staliniste.

        Te pomenesti ca te-a apucat grija de sanatatea bisericosilor.
        Ipocrizie maxima
        • +1 (5 voturi)    
          Campii (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:51)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Daca am avea de-a face cu un popor disciplinat si educat ai avea dreptate, din pacate nu suntem in Suedia ci in Romania unde cele 2 atribute de mau sus sunt in grava suferinta!
        • +1 (5 voturi)    
          Responsabil! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:54)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Faptul ca esti responsabil pt. sananatea ta nu este suficient, trebuie sa fii responsabil si pentru sanatatea vecinilor si celor cu care te intersectezi si sa nu te plimbi la biserica cand 100% nu e nevoie, asculti frumos slujba de acasa, bati o matanie caci Dzeu o vede si fara preoti, iar daca nu o vede inseamna ca nu este Dzeu!
        • +1 (3 voturi)    
          De acord (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:29)

          tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          "Insa consider ca fiecare e responsabil de sanatatea sa."

          Daca vrei sa te spanzuri sau sa mananci otrava de sobolonai nu am sa te opresc!
          Dar daca vrei sa incalci carnatina, sa te duci intr-un loc aglomerat, sa bei vin dintr-o cupa pe care au balashit-o zeci de oameni inaintea ta si inca alte zeci dupa tine, ca dupa acea sa ma intalnesc cu tine in magazin (fara manusi si masca evident) si sa ma imbolnavesti pe mine sau pe cineva din familia mea sa fi sigur ca iti opresc fundul crestinopat sa te duci sa pupi icoane!
      • -1 (5 voturi)    
        mai , piciule ... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:45)

        muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        sica mandolina le-a urat condoleante celor care au morti , ciolanis face versuri : dupa sarbatori , avem inmormantari ! A tunat si i-a adunat pe nemernicii astia , n-au pic de rusine si respect ! oare sica si cu ciolanis sunt de-ai nostri , romani , din veci stapani ?traiasca whiskyul , bai sica cobza !
        • 0 (2 voturi)    
          iar (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:10)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

          nu ți-ai mâncat bananele recomandate la Săpoca.
  • +13 (33 voturi)    
    Secularizarea Activelor BOR (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:28)

    un domn [utilizator]

    #Obligatorie
  • +3 (19 voturi)    
    Nu am experienta sa imi dau cu parerea (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Eu zic sa intrebam PSD si CCR ce parere au ca ei stiu mai bine si au experienta cu ce protocoale sunt neconstitutionale si afecteaza viata "cetatenilor modeli" prin "abuzuri".

    Dar sa avem grija ca poate vor trage concluzia ca si completurile Inaltilor, Sfintitilor si Fericitilor nu sunt specilaizate si trebuie desfiintate si dupa, ce ne facem?!
  • +8 (30 voturi)    
    hai (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:32)

    codrean [utilizator]

    sa fim seriosi : nu sunt sacramente, sunt obiceiuri/superstitii. Deci.Nu mergem la biserica de sarbatori, nu ne spovedim, nu ne impartasim - din prudenta- nu respectam deci niste porunci-canoane bisericesti; in schimb ne punem in pericol sanatatea/viata pentru a respecta niste "datini" fara semnificatie sacra !
    Mi se pare o mare greseala !
    • -1 (9 voturi)    
      ete fas... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:18)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      si sacramentele alea nu sunt tot borhot?
    • +2 (10 voturi)    
      PAŞTILE 2020 (Miercuri, 15 aprilie 2020, 12:09)

      Droahna Valeriu [anonim] i-a raspuns lui codrean

      Modul de organizare propus de BOR şi MAI mi se pare cea mai bună soluţie. Dacă citiţi cu atenţie, vedeţi că se respectă măsurile de distanţare şi toate celelalte. Este foarte bine că s-a organizat astfel şi nu s-a lăsat la voia întâmplării. Atunci ar fi fost dezastrul. Ca la aeroportul din Cluj....
  • +19 (33 voturi)    
    Frica de alegeri genereaza monstri. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:35)

    Remarque [utilizator]

    PNL apeleaza la masina de partid a BOR. Este o masura electorala, care insa are costuri mari si se va intoarce impotriva lor.
  • +7 (15 voturi)    
    "Ce parere aveti" ? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:36)

    xolv [utilizator]

    Cam predefinite parerile
  • +8 (24 voturi)    
    inconstienta (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:37)

    nustiunimic2019 [utilizator]

    Va dati seama cata presiune a pus BOR pe autoritati?! Danut e disperat, nu mai vinde lumanari, nu mai baga lumea la cutia milei, nu mai are saracul bani de benzina la Mercedesul S class! Dar indica si servilismul unor autoritati care intotdeauna au folosit biserica drept instrument de influenta publica! Deh, an electoral!
  • -2 (18 voturi)    
    Ok pt o tara inapoiata (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:38)

    gamma [utilizator]

    Mai bine asa decat complet dezorganizat . Se elimina inghesuiala de la slujba si grupurile de oameni din afara bisericilor . Voluntarii vor fi vectori de transmitere dar timpii de interactiune mici vor face ca riscul sa fie asemanator cu cel de la un magazin . Vom vedea peste 2 saptamani daca a fost o idee buna sau rea .
    • +4 (8 voturi)    
      nope (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:57)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui gamma

      Nu se elimina nici o inghesuiala. E restrictie de circulatie deci lumea trebuie sa stea casa.
      Se inlocuieste amenda pentru enoroiosi, care ar fi normalitatea, cu permisiunea si compliciatea MAI la savarsirea unei fapte interzise care pune astfel in pericol sanatatea tuturor (nu numai a spalacitilor pe greieri).
  • +7 (17 voturi)    
    singura intrebare (nu sondaj): (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:38)

    DiDiRo [utilizator]

    daca tot se pretind liberali de ce nu au facut ceva similar si pentru catolici? Intrebarea pica daca sunt dovediti ca s-au gandit doar la numarul de voturi.
  • +8 (20 voturi)    
    wow (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:44)

    liviu_ [utilizator]

    avem 12% sinucigasi
    vb. la 2 saptamani dupa pasti.
    eu zic sa incepeti sa inventati de pe acum scuze. probabil ceva cu "nu s-au deschis bisericile total", "ne pedepseste dumnezeu ca nu am facut suficiente sacrificii" etc etc... in nici un caz nu o sa fie: "am fost idioti si am ignorat carantina si e vina noastra pt ca ignoram stiinta!"
  • +3 (21 voturi)    
    Sondaj de opinie de genul (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:46)

    Geo6101 [utilizator]

    ori e alba ori e (de trei ori) neagra!
    Cum afecteaza mai mult iesirea din casa pentru a lua Pasti decat iesirea la piata, daca se respecta regulile?
    Cum afecteaza luatul de lumina din fata blocului de la voluntari fata de luatul unui colet de la un curier?
  • +6 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:06)

    [anonim]

  • +10 (26 voturi)    
    Religia (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:06)

    Coresponedntu [utilizator]

    1. indobitoceste, sapa la temelia sistemului educational, a R&D conducand la subdezvoltare.
    2. costa, consuma resurse fianciare care ar putea fi utilizate in domeniilesocial , umanitar
    3. ucide, cazuri multe din istorie, aproape toate razboaiele au fost direct sau indirest religioase. In vremurile Coronei BOR ucide prin aceste practici ritualice ale sarlatanior cu barbi, iar in timp de pace prin deturnarea de fonduri guvernamentale care ar trebui destinate sanatatii si educatiei, R&D
    samd.
    • -5 (13 voturi)    
      In God we trust! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:18)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Asta-i de la americani; poate pe ei ii admiri...
      • +1 (7 voturi)    
        in COV we trust! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:19)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

        s-a schimbat deviza, esti in urma.
  • +5 (23 voturi)    
    Masura electorala (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:07)

    banel [utilizator]

    BOR controleaza un numar insemnat de voturi, in special in zona rurala. PNL are nevoie de aceste voturi in acest an in care (teoretic) vor fi doua sesiuni de alegeri.

    De multa vreme BOR nu mai are vreo treaba cu credinta, e doar o masina de facut bani si de adus voturi.
  • +10 (20 voturi)    
    again and again... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:09)

    ..13 [utilizator]

    BOR-ul nu aduce voturi celor de la PNL - asta sa fie clar.
    BOR-ul este masina de vot a pesedistilor, nu este mare filozofie aici si asa va fi mereu pentru ca asa sunt construiti unii oameni

    Nu este vorba in acest protocol de exercitarea credintei.

    Este vorba despre obraznicia unora de a se pozitiona, in vremuri de pandemie, deasupra celor omenesti

    Nimeni, dar nimeni, nici preotii nu au cum sa fie decat tot simple oameni.

    BOR-ul si MAI-ul pun viata oamenilor in pericol -

    Ar trebui anulat acest protocol - nimeni nu este mai presus de lege si nici mai presus de virus.
  • +5 (17 voturi)    
    Tocmai ne-au mai dat o luna (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:11)

    feroviarul123 [utilizator]

    de carantina. Evident ca toți moșii și babele vor ieșii pe strada și se vor duce la biserica " dumnezeu nu da cu virus în biserica" și vom avea pe 5 mai mii de morți și sute de mii de cazuri, ca în alte tari. Oricum nu se respecta carantina, la orice ora ieși ,vezi moși de 90 de ani bântuind pe străzi ca la 90 de ani nu ții minte ce ai mâncat de dimineața. Eu ma duc la serviciu zilnic și vad zeci de interlopi mișunând gata să-ți dea în cap daca te prind singur. Dar politia e cu noi. Se trece ilegal frontiera și mii de cerșetori și prostituate intra zilnic in România, Unde se duc ăștia? Stau în carantina? nu ... mișună.
  • +4 (14 voturi)    
    sondaj (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:30)

    echitate [utilizator]

    Daca acum o saptamina alte religii au sarbatorit in izolare, respectind toate restrictiile, de ce nu se procedeaza la fel? Cetatenii din aceasta tara sint de doua categorii? Vom avea un nou val de infectari, vom plati aceasta eroare cu morti , de pe urma carora tot preotii vor profita Vor cistiga la greu de pe urma inmormitarilor.
    • -3 (5 voturi)    
      da ho, bre... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui echitate

      .. mai eliberam si noi casa de pensii.
  • 0 (6 voturi)    
    Asta e cea mai mare prosteala pe bani publici (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:53)

    Ulad [utilizator]

    Ideea ca lumina vine din cer este un fals demonstrat la inceputul secolului XX si demontat de presa occidentala. Apoi este logic ca nimeni nu are voie sa umble prin avion cu o candela aprinsa. Poate ca e filmat mesagerul urcand in avion cu candela aprinsa insa imediat ce a pasit in aeronava, aceasta este stinsa. Este aprinsa aoi din nou imediat dupa aterizare si este filmat cum paraseste aeronava cu candela aprinsa. In masinile care transporta candela de la Otopeni spre toate zarile tarii, candela se stinge de nenumarate ori si este aprinsa din nou de la bricheta sau chibrit, dupa caz. Exact cu face si popa din biserica din Ierusalim, care are o bricheta ascunsa in amvon. As zice chiar un teanc de brichete si cutii de chibrituri ca sa fie sigur ca nu ramane in pana in momentul fatidic.
  • +2 (6 voturi)    
    întrebări (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:56)

    Ovidiu_06 [utilizator]

    Care e forța juridică a acordului dintre MAI și BOR? Reprezintă acesta ( acordul ) o derogare de la normativele stării de urgență și ordonanțele militare? întreb pentru un prieten.
  • +1 (7 voturi)    
    ciolaniada (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:57)

    Alex Ionita [anonim]

    Prin aceasta masura iresponsabila sunt anulate toate masurile dispuse pana acum privind prevenirea infectarii cu acest virus. Atunci de ce ne mai chinuiti degeaba cu statul in casa? Toti politicienii, indiferent de culoare politica, au un singur scop. Conservarea, cu orice pret, a puterii politice. Mai pe sleu, a ciolanului.
  • -1 (5 voturi)    
    Culegatori de voturi (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:58)

    Frankie [utilizator]

    Nimeni nu si-a dat seama dar aici este o strangere de voturi pentru viitoarele alegeri. BOR are plaja foarte mare de votanti.
  • +1 (13 voturi)    
    Ce tristi am devenit... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:20)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    Am parcurs comentariile si sunt profund socat de ceea ce am citit. Cata vehementa, cat patos impotriva BOR, PSD si tot asa. Nici macar un comentariu in care sa se spuna ca na, bai, exista oameni care cred in ceva. Care sunt siguri ca cineva sau ceva este alaturi de ei la bine, dar mai ales la greu. Prea multa rautate. Ok, nu crezi, nu crezi. Dar sa privesti totul doar la nivel de institutii, asta denota clar muuulta limitare.
    • -2 (6 voturi)    
      muuulta limitare (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:09)

      Contrache [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      voi auziti ce spune acest personaj?? nu crezi in basmele lor = limitat !!! ce?? si tot el e profund socat, nu eu, nuuuuu. Lumea asta e sucita ca o tufa de scaieti, nimic nu mai are sens
      • 0 (8 voturi)    
        Cat poti fi de prost?! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:33)

        Skipper_The_Pinguin [utilizator] i-a raspuns lui Contrache

        Se vede ca ai citit nervos si ai comentat la cald comentariul meu. Am zis eu ceva de basme? Aparent, nu vezi padurea de copacii din fata ta. M-am referit la rautatea de a nu accepta oamenii asa cum sunt ei. De a ii marginaliza, de a ii arata cu degetul. Daca tu nu crezi in ceva, este fix treaba ta, dar a te "activa" asa atunci cand vezi pe cineva diferit de tine, cu o alta opinie, dezvaluie clar ceva urat din tine. PS: banuiesc ca ai multi prieteni, oameni adevarati, culti si toleranti in jurul tau.
        • -2 (4 voturi)    
          Prostul (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:02)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

          Desigur il acceptam caci nu avem incotro, nu il putem schimba. Dar nu dam legi care sa il incurajeze in prostie!
    • +1 (5 voturi)    
      Credinta (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:00)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Skipper_The_Pinguin

      Cei care cred pot foarte bine sa bata matanii si sa creada de acasa, nu au nevoie de biserica pentru asta!
  • +2 (14 voturi)    
    cam exagerate reactiile de aici (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:45)

    marcone [utilizator]

    Cred ca unii exagereaza cu pericolul pentru sanatate generat de aceasta masura. Nu e cu nimic mai periculos decat mersul la magazin sau in pietele agroalimentare unde aglomeratia e mai mare. Vor fi 2 zile cu program de dimineata pana seara in care cei care vor pot merge, nu se va intra inauntru ca la magazine, fiecare va sta poate jumate de minut sa-si ia prescura.
    • -2 (6 voturi)    
      Prescura (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:05)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui marcone

      Sa intelegem ca nu se poate trai fara prescura?, credinciosii s-au saturat de trai si atunci hai gramada la prescura!
  • +2 (8 voturi)    
    PAI (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:38)

    martel55 [utilizator]

    care e diferenta ca te duci la piata/magazin/serviciu sau biserica daca respecti regulile de distantare sociala? si la magazin sau serviciu ai sanse mari sa iei microbul dar vad ca pt progresisti asta nu e o problema, ei au ceva cu religia crestina si cu crestinii dupa cum se vede
  • +5 (9 voturi)    
    foarte proasta parerea! Stati in casa! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:58)

    MirceaIo [utilizator]

    Asta arata ca trecerea de la sutana la epolieti si vice- versa e reala! Oare preotii au grade date de KGB? Stati in casa, Daniel sa se abtina de la instigare! E stare de urgenta e grav ce face!! Virusul acesta este foarte periculos, au murit aproape 400 oamnei, se poate lua prin aer! Stati in casa! sa nu stricam pentru moftul lui Daniel binele facut pana acum! Categoric gasiti alta metoda de aprindere a luminii pastrand distantarea sociala!!!
  • +1 (3 voturi)    
    cred ca se vrea o masura preventiva (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:42)

    revo [utilizator]

    Cunoscandu-si foarte bine musterii, Internele si BOR-ul au incercat sa previna si sa ordoneze un pic debandada care s-ar putea forma in noaptea de Inviere.
    Nu ca lumea ar fi asa de habotnica, sa moara ca nu se duce la biserica, dar unii, mai ales foarte tineri si cu multa energie acumulata in izolare, ar putea sa-si faca nitel de cap, sub pretext religios, pt. ca libertatea de credinta si manifestarea ei sunt stipulate prin Constitutie, n-ai ce face.

    Este foarte bine ca se anunta din timp ca se implica Politia, asta este un mesaj de descurajare a dezordinii. Si chiar daca se anuleaza actiunea, tot trebuie anuntat ca Politia va fi pe strada, in masa.

    Din cate am inteles eu, e interzisa "circulatia" dupa ora 22,00, nu iesitul din casa, in curtea casei sau in fata blocului (sa-ti duci catelul afara, de exemplu), deci nu se incalca ordonanta militara precedenta, asa cum se comenteaza la misto, pe site-uri.

    Desigur, cel mai bine e sa nu riscam sa iesim din casa, taman acum, spre spartul targului. Adica, sper ca suntem spre spartul targului, e imbucurator ca numarul de imbolnaviri este moderat si constant de cateva zile si nici numarul de morti nu creste alarmant, ca la altii.

    Nu trebuie sa dam cu pietre, este o incercare de a impaca si capra si varza, cu pierderi controlate. Macar s-au gandit si trebuie sa le recunoastem efortul.
  • +2 (2 voturi)    
    Lipseste o optiune (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:57)

    Eu the first [utilizator]

    Anume, o masura nu musai ideala dar pragmatica, avand in vedere conditiile, de evitare a aglomerarilor umane potential incontrolabile din noaptea de Inviere.