Ludovic Orban a cerut demiterea managerului de la Aeroportul Cluj

de CP     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 18:29 Actualitate | Esenţial


Sedinta de Guvern
Foto: Hotnews
Premierul Ludovic Orban i-a cerut ministrului transporturilor Lucian Bode să folosească toate pârghiile pentru a-l trage la răspundere pe directorul aeroportului Cluj. Orban a spus că a solicitat și prefectului demararea procedurilor pentru tragerea la răspundere a managerului. Premierul a spus că au mai existat până acum două tentative de schimbare a acestui manager, însă au fost oprite de instanță. Reamintim că în plină pandemie de coronavirus, aproape 2.000 de oameni s-au înghesuit joi în parcarea Aeroportului Cluj pentru a pleca cu curse charter spre Germania, la muncă în agricultură.

Orban spune că este inadmisibil faptul că managerul nu a informat prefectura și comitetul județean de urgență asupra faptului că au fost aduși peste 1.500 de oameni în parcarea aeroportului. Astfel, dacă ar fi fost informat, comitetul județean de urgență ar fi dispus prezența jandarmilor care ar fi luat măsuri de distanțare. Orban a mai spus că astfel de curse vor trebui notificate din timp, iar firmele de recrutare să respecte toate condițiile din ordonanțele militare.

Ministrul Lucian Bode i-a răspuns premierului că va fi introdusă o prevedere într-o ordonanță militară, astfel încât instituțiile statului să aibă control asupra acestor zboruri.

Pentru mai multe amănunte, citește








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2911 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    desigur (Joi, 9 aprilie 2020, 18:52)

    srpc [utilizator]

    presedintele CJ, Alin Tise, finul lui Boc, il vaneaza de mult pe directorul aeroportului, Ciceo, ca sa-si puna in loc un om de paie, iar apoi sa vanda aeroportul unor turci
  • +1 (7 voturi)    
    Jos labele de pe aeroport!!! (Joi, 9 aprilie 2020, 18:54)

    lazarus101 [utilizator]

    Omul ala a facut din aeroportul din Cluj al doilea aeroport al tarii ca numar de pasageri. De mult timp au incercat sa-l dea afara politrucii din conducerea judetului pentru ca a refuzat sa le faca jocurile si uite ca acum au gasit pretext pentru asta!

    Oare nu a fost nevoie ca ROMATSA sa autorize acele zboruri charter? Pentru a le stabili culoarele de zbor eu cred ca asa ceva e necesar si atunci inseamna ca se stia de acele zboruri!
    In orice caz zborurile spre zone rosii trebuiau restrictionate prin ordonanta militara si efectuate doar cu aprobare pentru nevoile sistemului sanitar!
  • +2 (8 voturi)    
    Au gasit acarul Paun... (Joi, 9 aprilie 2020, 19:01)

    LiviuX [utilizator]

    Ce vina are managerul aici? Daca mie mi-ar aduce cineva nu 2000 ci 100 oameni si astia ar intra in curtea mea (care, mai mult, e si proprietate particulare, nu sunt pus numai sa vad ce se face acolo), ce as putea face eu, cu ce as fi vinovat? Ca nu cred ca el a aprobat circa 10 zboruri (daca ar fi avut fiecare cate 200 pasageri, altfel faceti singuri un calcul) sa plece sa zicem intr-o ora, ca sa fie nevoie de toti pasagerii in acelasi timp in aerorport. Si chiar asa, nu el i-a pus sa stea inghesuiti unul in altul, ba chiar cred ca le-a spus sa stea la distanta si daca a vazut ca nu respecta regulile a anuntat autoritatile. Dupa mine vinovati sunt in primul rand oamenii si apoi firma care i-a adus pe toti odata (apropo, asta inseamna 50 autocare a 40 oameni - oare acolo or fi stat la distanta legala??), si abia dupa ceea, poate, aeroportul.
  • 0 (4 voturi)    
    Aiurea (Joi, 9 aprilie 2020, 19:07)

    Mazeta [utilizator]

    Treaba a fost premeditată inca din ordonanțele militare: intai au inchis carciumile, apoi au deschis granitele.
  • +3 (5 voturi)    
    Culmea este ca (Joi, 9 aprilie 2020, 19:16)

    adi_69 [utilizator]

    in aeroport s-au respectat la virgula toate regulile de distantare.
    In parcarea administrata de CJ a fost toata nebunia asta.
    Iar asta ca nu au stiut, ca nu I-a anuntat managerul aeroportului, e o vrajeala.
  • 0 (2 voturi)    
    Vina e a CJ Cluj plus Politie (Joi, 9 aprilie 2020, 20:15)

    calinsab [utilizator]

    Ce vina are directorul aeroportului cand curtea aeroportului e concesionata de Consiliul judetean Cluj catre o companie privata? pai in strada aceaa nu exista politie locala? Jandarmerie? firma privata de la intrare nu raporteaza politiei ca au venit multi oameni, peste limita situatiei de urgenta? de vina e directorul aeroportului?ca tampenie... Sa trezit Rares Bogdan, s-a trezit Orban sa ceara demiterea directorului... Cine e Orban asta..PNL = PSD Nu judecati oamenii din teritoriu, pentru asta avem justitie! mai incet pnl-ule cu pianul pe scari!
  • -1 (1 vot)    
    Nu știu cine a adus 1800 de oameni odată. (Joi, 9 aprilie 2020, 20:20)

    asavreau [utilizator]

    Acela este vinovat.Era normal că nu vor putea pleca 1800 de oameni odată.Oamenii trebuiau aduși la aeroport corelat cu plecarea avioanelor și capacitatea acestora.
  • +1 (1 vot)    
    Dar... (Vineri, 10 aprilie 2020, 4:00)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Dar demiterea politistului care a lovit, alaltaieri parca, fara motiv, cu piciorul, un tânar nu a cerut-o domnul Orban?

    Sau acolo nu exista vendete politice?