Parlamentar român infectat cu coronavirus. Joi scria pe Facebook că e doar răcit și se declara revoltat că s-a creat "isterie" din cauza lui - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2020, 10:59 Actualitate | Esenţial


Senat
Foto: Facebook
Senatorul PNL Vergil Chițac a fost confirmat cu coronavirus după ce a participat la o reuniune internațională. Aceste suspiciuni existau încă de joi, când parlamentarul de Constanța a scris însă pe Facebook că este doar răcit și se declara revoltat că "s-a creat isterie" din cauză că el ar fi suspect de coronavirus.

Anunțul legat de confirmarea COVID-19 în cazul senatorului liberal a fost făcut vineri de Ludovic Orban, care a precizat că Chițac a participat la sedința conducerii PNL, astfel că toți liderii partidului se vor izola la domiciliu. Orban a anunțat că el se va izola la Vila Lac 1 și că inclusiv miniștrii vor fi testați.

Joi, senatorul Chițac se declara revoltat pe Facebook că s-a creat isterie din cauză că el ar fi suspect de coronavirus. Senatorul de Constanța susținea că are o răceală și că nu are simprome de coronavirus.

"Constat că s-a creat o adevărată isterie în plan social vizavi de o așa zisă infectare a mea cu Coronavirus. Informația vine exact pe fondul votului din Parlament de astăzi, pentru învestirea Guvernului Cîțu. Este adevărat că ieri am anunțat că nu pot participa la vot pentru că sufăr de o răceală și voi rămâne acasă. Totuși, nu știu în ce context colegii din Parlament au tras de la sine concluzia că sunt suspect de Coronavirus și au făcut public acest lucru.

Menționez că sunt sub medicație de două zile și nu am simptome de Coronavirus. Totuși, pentru a înlătura orice suspiciune, am solicitat efectuarea unui test și vă voi ține la curent", este mesajul de joi al senatorului PNL.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28253 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    e un pnl-ist? (Vineri, 13 martie 2020, 11:03)

    cucuveauamov [utilizator]

    deci ciuma era in alta parte
  • +20 (20 voturi)    
    Vergil Chitac, senator PNL (Vineri, 13 martie 2020, 11:04)

    Fides [utilizator]

    Asta inseamna responsabilitate?
  • +11 (19 voturi)    
    Ooo.. (Vineri, 13 martie 2020, 11:08)

    Varanuuuuu [utilizator]

    Prima veste buna pe care o citesc de cand cu Coronavirusul.
    • +3 (5 voturi)    
      ne bucurăm degeaba (Vineri, 13 martie 2020, 13:43)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Varanuuuuu

      Există și un ofițer SRI infectat.
  • +7 (15 voturi)    
    In sfarsit o veste buna! (Vineri, 13 martie 2020, 11:13)

    mircea112 [utilizator]

    In toata criza asta a Coronavirusului a venit si o veste buna! Doamne Ajuta!
  • +9 (11 voturi)    
    Exista speranta (Vineri, 13 martie 2020, 11:15)

    cicci [utilizator]

    .
  • +13 (21 voturi)    
    Multumim.... (Vineri, 13 martie 2020, 11:16)

    ggiiggii [utilizator]

    Domnului ca nea ascultat rugaciunile.
    Asta le trebuie acestor nesimtiti....sa vad si ei cum se moare cu zile prin spitale.
    Ieri ajunsesera sa dezinfecteze chiar si bilele de vot.
    Degeba...ca toti aveti mainile jegoase.
  • +10 (16 voturi)    
    ha!ha!ha! prostia, hotia, impostura (Vineri, 13 martie 2020, 11:18)

    Zett [utilizator]

    asezonate cu o pandemie parlamentara este un nesperat happy end!)))))
  • +24 (26 voturi)    
    300 (Vineri, 13 martie 2020, 11:34)

    bcsb [utilizator]

    In nici un caz nu asa s-a pus problema cand am votat pentru un legislativ cu maxim 300 parlamentari ... si daca tot e sa fim sadici ... parlamentarii romani nu au imunitate?
    • +8 (10 voturi)    
      lasa ca ataca la CCR coronavirusul (Vineri, 13 martie 2020, 12:29)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

      dar sesizarea trebuie sa vina din partea PSD

      si pac, il declara neconstitutional si afara cu virusul din parlament
  • +14 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 13 martie 2020, 12:02)

    SoulSearcher [utilizator]

    trebuie o contestatie la CCR facuta de avocatul poporului...

    parlamentarii romani au imunitate prin lege...
  • +8 (12 voturi)    
    halal (Vineri, 13 martie 2020, 12:04)

    vax-albina [utilizator]

    Ăștia se izolează la vile de protocol? Concediu, frate, pe banii statului. Nu plătesc chirie, nici utilități. Nici în fața virusului nu suntem egali.
    Și eu chiar credeam că vor fi mai corecți decât psd-ul. Vina mea.
  • +2 (6 voturi)    
    Da-le, doamne! (cu d mic) (Vineri, 13 martie 2020, 12:10)

    JustinCase [utilizator]

    La mai mare!
    Baga repede, Orbane, ordonanta de urgenta pentru imunitate la coronavirus!
  • +6 (8 voturi)    
    Ia să vedem, (Vineri, 13 martie 2020, 12:14)

    fokerul [utilizator]

    care parlamentar crapă primul! Eu pariez că Meleşcanu va fi primul
  • +18 (18 voturi)    
    Acum vad ca meseriasul (Vineri, 13 martie 2020, 12:26)

    fat.cat [utilizator]

    Era simptomatic de cateva zile, dar asta nu l-a impiedicat sa mearga la sedinte si sa se intalneasca cu oamenii. O sa-i faca cineva penal?
    • +4 (4 voturi)    
      Ce nu inteleg (Vineri, 13 martie 2020, 14:56)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui fat.cat

      Pai daca s-a intors dintr-o delegatie externa de ce nu a fost bagat la izolare?
      A, ca e senator...
  • +4 (4 voturi)    
    tipic (Vineri, 13 martie 2020, 17:53)

    sile1 [utilizator]

    Comportament tipic pentru un politician roman.

    Daca nu te minte in fata ,daca nu neaga evidentele nu se simte bine.
    Plus indignarea atunci cand se i se atrage atentia ca greseste !.

    Baietei de la PNL ar trebui sa se lepede de asemenea comportamente, acum cand lumina reflectoarelor e pusa bine pe ei, daca spera sa aiba vreun succes la alegerile viitoare.
  • 0 (2 voturi)    
    sper sa aiba o forma violenta (Sâmbătă, 14 martie 2020, 8:48)

    revo [utilizator]

    si sa fie el primul si singurul care da ortul popii.