Un vâlcean, care a plecat de acasă, deși era izolat la domiciliu, a fost bătut de un vecin

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2020, 23:33 Actualitate | Esenţial


Carantina coronavirus
Foto: Agerpres
Un bărbat din comuna vâlceană Laloşu, care a plecat de acasă, deşi era în izolare, a fost bătut de un vecin care l-a văzut pe stradă. Vâlceanul plecase la primărie să ia o adeverință, potrivit Mediafax.

Potrivit reprezentanților Poliției Vâlcea, bărbatul a ajuns din Italia în data de 2 martie şi era în izolare la domiciliu. Miercuri, acesta a ieşit din casă, fără acordul autorităţilor, şi a plecat la Primăria Laloşu pentru a lua o adeverință.

Pe drumul spre casă, acesta a fost văzut de un vecin care l-a luat la bătaie, reproșându-i că a ieşit din casă, deşi nu avea voie.

„În cursul zilei de astăzi, bărbatul a plecat de acasă la Primăria Laloşu pentru a i se elibera o adeverinţă. Fiind trimis acasă, acesta a fost agresat fizic, când revenea spre locuinţă, de un bărbat, pe motiv că a părăsit locuinţa şi a mers la primărie în perioada de izolare. Celor două persoane le-au fost întocmite dosare penale", a declarat Loredana Sandu, purtător de cuvânt IPJ Vâlcea.

Potrivit reprezentanţilor IPJ Vâlcea, bărbatul agresat este cercetat penal pentru „zădărnicirea combaterii bolilor", iar vecinul său pentru „loviri şi alte violenţe".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32300 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    . (Miercuri, 11 martie 2020, 23:36)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    :)))))))
  • +12 (20 voturi)    
    Propun ca vecinul să fie decorat de Johannis (Miercuri, 11 martie 2020, 23:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Chiar merită acest lucru.
  • +19 (23 voturi)    
    Mi se pare ca vecinul are dreptul (Joi, 12 martie 2020, 0:05)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,sa-l altoiasca" pe cel venit din Italia, pentru ca a actionat in Legitima Aparare in scopul impiedicariii infractorului sa mai contamineze populatia din zona.

    Pentru a se impedica inbolnavirea la aceste ,,corectii intre vecini" recomand folosirea unor bete (nu mai groase decat coada maturii) sau biciuri pentru cai.
    Cai, dupa aia, nu iau boala Covid 19, pentru ca nu se transmite la cai.
    • -11 (13 voturi)    
      Cred ca (Joi, 12 martie 2020, 1:30)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      nu intelegi conceptul de legitima aparare.
  • +15 (21 voturi)    
    . (Joi, 12 martie 2020, 0:07)

    Sarmat [utilizator]

    Batausul merita apreciat
    • +12 (16 voturi)    
      Nu e bataus (Joi, 12 martie 2020, 1:25)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      Mai citeste o data articolul. Nu e bataus, pentru ca nu l-a batut. L-a "educat" in domeniul spiritului civic, pentru ca se pare ca turistul roman a "uitat" ce e aia responsabilitate.
      • -13 (17 voturi)    
        nu pot sa cred... (Joi, 12 martie 2020, 2:06)

        young_e [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ...pai nu era Roman de-ala educat, diasporean, cu principii?
        • +1 (1 vot)    
          ba da (Joi, 12 martie 2020, 15:50)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui young_e

          dar actiunea se petrece in Romania, si aici principiile sunt un moft
  • +11 (15 voturi)    
    #respect (Joi, 12 martie 2020, 0:10)

    un domn [utilizator]

    Vecinului
  • +15 (19 voturi)    
    foarte bine... (Joi, 12 martie 2020, 0:11)

    Martha Logu [utilizator]

    ... in sfarsit vedem si noi putin spirit civic. nu stai in carantina.. amenda + bataie.
    • -7 (13 voturi)    
      !? (Joi, 12 martie 2020, 1:33)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      spirit civic? si mie mi se pare ca te uiti cam chioras si bagi panica in populatie. cum sa nu fiu indreptatit sa te altoiesc!? doi boi, unul mai mare decat celalalt. "viteazul" sper ca i-a luat boala cu mana. la propriu!
  • +6 (10 voturi)    
    ! (Joi, 12 martie 2020, 0:40)

    tudorr [utilizator]

    Foarte bine!
  • -10 (18 voturi)    
    Incredibil (Joi, 12 martie 2020, 1:24)

    blablavertical [utilizator]

    ce comentarii. Toti aproba violenta. Deci daca data viitoare un om care traieste singur se simte rau si iese pe strada sa ceara ajutor, e normal sa il bata vecinii. De-aia nu ne mai facem bine ca natie. Sa treaca coronavirusul, sa putem sa revenim la bataile conjugale sau ‘de nervi’ nestingheriti. Am o curiozitate: daca cel care se dusese la pravalie era mai mare ca el, oare mai sarea eroul vostru sa il bata?
    • -12 (18 voturi)    
      sau daca vad un chinez pe strada (Joi, 12 martie 2020, 2:50)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      il iau la bataie. in ce tara locuim? dati arme romanilor si sa impartim dreptatea pina ne linistim aia care mai raminem. tot avem experienta in a ne ciomagi reciproc , istoria e plina de memorii.
      • +7 (7 voturi)    
        Nu i rea ideea (Joi, 12 martie 2020, 6:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Insa merita inceput cu adresa kiseleff 10
    • +15 (17 voturi)    
      hai lasa pianul pe scari.. (Joi, 12 martie 2020, 5:57)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      ... nu te mai face ca nu stii situatia... romanake nostru a zis ca el nu sta izolat, iese la birt ca e smeker, nu face el ce "zice" autoritatile.
    • 0 (0 voturi)    
      smecherie (Joi, 12 martie 2020, 17:17)

      gigiK [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      Aici nu era vorba ca se simtea rau. E vorba ca el e mai smecher si se duce oricum sa si ia adeverinta. Se pare ca data viitoare o sa se mai gandeasca cat de "smecher" e.
  • +4 (6 voturi)    
    parerea mea (Joi, 12 martie 2020, 10:12)

    danzigk [utilizator]

    este ca vecinul "bătăuș" a fost în legitima apărare!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Contaminare. (Joi, 12 martie 2020, 11:36)

    Zagura [utilizator]

    Sper că autoritățile l-au băgat și pe vecinul bătăuș la izolare deoarece a contactat prezumtivul contaminat, altfel se poate molipsi tot satul și nu numai...