VIDEO Miting de solidaritate cu Sorina Pintea, organizat de soțul fostului ministru al Sănătății

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2020, 18:03 Actualitate | Esenţial


miting pentru sustinerea lui Pintea la Baia Mare
Foto: Captura video
Circa 100 de oameni au ieșit, joi, în stradă la Baia Mare, în fața Palatului de Justiție, pentru a o susține pe Sorina Pintea, fostul ministru al Sănătății, aflat în arest preventiv, fiind acuzat de luare de mită. Manifestanții au avut afișe cu ”Nu o ucideți pe Sorina Pintea” sau ”Justiție corectă”, dar și mesaje preluate din Evanghelia după Ioan. În același timp, demisia Sorinei Pintea din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare a fost înregistrată, joi, la Consiliul Județean Maramureș, iar Consiliul de Administrație al unității medicale urmează să fie propus un manager interimar.

Manifestația a fost organizată de familia Sorina Pintea, soțul acesteia fiind și el prezent la protest afișând mesajul ”Nu o ucideți pe Sorina Pintea”, potrivit ZiarMM.

Participanții au avut afișe cu mesaje precum „O omoară pe Sorina Pintea”, „Nu o ucideți pe Sorina Pintea”, „Dreptate nu crimă”, „Sorina Pintea e bolnavă”, „Sănătate”, „Justiție nu umilință”, „Demnitate”, potrivit Mediafax.

Demisia Sorinei Pintea din funcția de manager al Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” Baia Mare a fost înregistrată, joi, la Consiliul Județean Maramureș, iar Consiliul de Administrație al unității medicale urmează să fie propus un manager interimar.

Reamintim că Tribunalul Bucureşti a decis, sâmbătă, arestarea preventivă pentru 30 de zile a fostului ministru al Sănătăţii, Sorina Pintea. Decizia nu este definitivă. Ea este acuzată că a luat mită sumele de 10.000 de euro şi 120.000 lei, bani ce reprezintă un procent de 7% din valoarea unui contract.

Recent, Sorina Pintea a anunțat că a fost diagnosticată cu o boală autoimună gravă, dermatomiozită.



Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2423 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    mihpor@gmail.com (Joi, 5 martie 2020, 18:11)

    Veorel [utilizator]

    Fara a contesta nimanui dreptul la o judecata corecta si un tratament uman in detentie , raman profund dezamagit. N-am vazut nici un miting pentru miile de tragedii din spitalele din Romania, oameni ucisi de un sistem corupt si plin de spagari . Nimic nu e intamplator, de asta se intampla in Romania ceea ce se intampla.
  • +15 (15 voturi)    
    Si un miting al bolnavilor de la care fura (Joi, 5 martie 2020, 18:14)

    CezarN [utilizator]

    Oare domnul Pintea i-a spus vreodata "Sorina, opreste-te, odata si odata te vor prinde. Nu mai lua spaga, nu mai fura de la bolnavi. Esti bolnava, las-o bolii de politica si stai cu noi!" ???

    Acuma, daca ar fi ca si bolnavii de la gura carora fura, de fapt, Sorina Pintea si altii ca ea, sa organizeze un miting, cam aceleasi sloganuri le-ar striga:

    "Ne omoară Sorina Pintea”,
    „Nu ne ucideți, Sorina Pintea”,
    „Sanatate, nu crimă”,
    „Sorina Pintea, suntem bolnavi”, „Sănătate”,
    „Justiție nu umilință”,
    „Demnitate”

    Dar cine sa le apere si lor drepturile? Avocatul poporului [pesedist]?

    P.S.
    Sa nu uitam ca este vorba de un FLAGRANT. Pana la aceasta ora sentinta ar fi trebuit data deja. Dar ce sa ne mai mire daca in cazul Valcov(alt pesedist pe cale de a se "imbolnavi" de toate bolile) o simpla motivare a sentintei a durat peste un an punand practic stavila justitiei in tot acest timp.
  • +10 (10 voturi)    
    toti (Joi, 5 martie 2020, 18:17)

    briciu [utilizator]

    Spagarii si hotii, sunt sigur ca toti sunt din administratie !!
  • +11 (11 voturi)    
    o adunatura (Joi, 5 martie 2020, 18:20)

    DiDiRo [utilizator]

    fie de prostiti fie de MAFIOTI de Ardeal.
    • +7 (7 voturi)    
      VINITURI BUGETARE. (Joi, 5 martie 2020, 18:40)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Doar că nu sunt din nord, sunt hoți pizidei, atât. BUGETARI!
  • +4 (6 voturi)    
    Rugaciune (Joi, 5 martie 2020, 18:20)

    briciu [utilizator]

    Pentru Sorina-Mita-Pintea !!
  • +5 (5 voturi)    
    In ce tara traim.. (Joi, 5 martie 2020, 18:23)

    arpi [utilizator]

    Arestul a fost dictat ce niste judecatori pe baza unor probe.. Mita este infractiune..
  • +4 (4 voturi)    
    Lol (Joi, 5 martie 2020, 18:23)

    mitg [utilizator]

    A mai facut aneta 3 festivalul protezelor acum 4 ani.
  • +8 (8 voturi)    
    spaga ca mod de viata (Joi, 5 martie 2020, 18:25)

    iondelaafumati [utilizator]

    Șpaga este buna pușcăria nu ! Oamenii aia ar trebui sa ii dea 1000 € fiecare șpăgari sa își mențină nivelul de trai cu care s-a obișnuit ! Când va mor copii si părinții in spitale nu protestanți?
  • +7 (7 voturi)    
    Ce de bugetari hoți! (Joi, 5 martie 2020, 18:41)

    Tayen [utilizator]

    Le este frică să nu-i dea în gât șefa lor.
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 5 martie 2020, 23:15)

    [anonim]