Dosar penal pentru filarea unor ziariști și magistrați, la Parchetul Militar București

de M.H.     HotNews.ro
Luni, 24 februarie 2020, 20:47 Actualitate | Esenţial


Ziaristi si procurori filati
Foto: Captura YouTube
Parchetul Militar București s-a autosesizat și a deschis dosar penal in rem (pentru fapte) pentru abuz în serviciu și violarea vieții private în cazul imaginilor difuzate de România TV de la o întâlnire privată a doi magistrați cu doi ziariști.

România TV, post de televiziune controlat de fostul deputat PSD Sebastian Ghiţă, fugar Serbia, a difuzat vineri seara imagini cu Horațiu Radu, procurorul șef adjunct al procurorului general, judecătorul Răzvan Păştilă şi jurnaliştii Alex Costache şi Cosmin Savu. Ei au fost filmați într-un restaurant din Capitală, iar imaginile au fost preluate de Gândul şi de Evenimentul Zilei, fiind prezentate ca fiind "dovada” unei pretinse conspiraţii împotriva noilor procurori şefi numiţi de Iohannis.

Contactat de HotNews.ro, Bogdan Pîrlog, prim-procuror adjunct la Parchetul de pe lângă Tribunalul Militar Bucureşti, a declarat că dosarul a fost deschis de duminică iar luni a fost audiat unul dintre ziariști, respectiv Alex Costache.

Marți, audierile vor continua în acest dosar cu celălalt ziarist și cu cei doi magistrați filați.

Bogdan Pîrlog a mai spus, răspunzând unei întrebări legate de competența Parchetului Militar pe astfel de cazuri, că există suspiciuni că ar putea fi implicați militari în acest dosar.

Potrivit sursei citate, de mâine se va încerca constituirea unei echipe de lucru pentru administrarea de probe în acest dosar.

Bogdan Pîrlog este procurorul care a deschis Dosarul 10 August și unul dintre cei doi co-președinți ai asociației Inițiativa pentru Justiție, care a cerut președintelui Klaus Iohannis, alături de alte asociații ale magistraților, să nu o numească pe Gabriela Scutea la Parchetul General și pe Giorgiana Hosu la DIICOT, în condițiile în care cele două au primit aviz negativ de la Secția pentru Procurori a Consiliului Superior al Magistraturii.

Bogdan Părlog a fost inclus de Gandul.info printre „păpușarii din justiția subterană” care „cu ajutorul unei rețele de jurnaliști de casă încearcă să impună anumite persoane agreate de un sistem putred la șefia principalelor parchete din România”. Seria de articole din gandul.info a fost intens preluată de Antena 3, România TV și EVZ. Gandul.info, ziar a fost achiziționat recent de Radu Budeanu, fondatorul Ciao! și al Cancan și vizat de un dosar la DNA. În acel dosar, din 2015, Radu Budeanu si Dan Andronic erau suspectați de procurorii DNA ca ar fi intermediat mita dintre Elena Udrea, fost ministru, și omul de afaceri Bogdan Buzăianu, cel mai puternic "băiat deștept" din energie.

Președintele Klaus Iohannis a afirmat luni că, dacă se confirmă informațiile privind filarea unor ziariști și magistrați, „astfel de situații ar fi (...) intolerabile pur și simplu”.

„Independența justiției este nenegociabilă și libertatea persoanei de asemenea. Deci, astfel de situații ar fi, dacă s-ar confirma, intolerabile pur și simplu!”, a spus Klaus Iohannis.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22031 vizualizari

  • +7 (27 voturi)    
    KGB filiala Serbia (Luni, 24 februarie 2020, 20:49)

    un domn [utilizator]

    Activează prin Răitaru TV in Romania

    #rezist ma Ciutacule
    • -10 (30 voturi)    
      Ce cauta magistrații la masa cu ziariștii?! (Luni, 24 februarie 2020, 22:07)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Procurorii și judecătorii nu au ce cauta la discuții între ei sau cu ziariștii prin restaurante. Ce fac? Scurg în presa informații din dosare în lucru? Se înțelege procurorul cu judecătorul și jurnaliștii asupra evoluției unor dosare?

      Probabil nu exista nici o lege care interzice asemenea întâlniri, mai precis toți din lista de mai jos la o masa într-un local public:
      - Horațiu Radu, procurorul șef adjunct al procurorului general,
      - judecătorul Răzvan Păştilă,
      - jurnaliştii Alex Costache şi Cosmin Savu.

      Totusi, tot la fel, nu exista restricții care sa interzica urmărirea unor asemenea reuniuni, foarte suspecte, de către diverse servicii.
      • +12 (16 voturi)    
        da' de ce n-au voie? (Marţi, 25 februarie 2020, 1:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Adica oamenii n-au dreptul sa stea la masa cu cine vor?
        Si procurorii nu-s oameni?
        Sau care-i faza? Sunt la inchisoare, cevaaa...? >:
          () ()
      • +8 (12 voturi)    
        Dar in pat au voie?.. (Marţi, 25 februarie 2020, 1:37)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Poate ar trebui totusi sa dati si o lege care sa spuna clar cu cine are voie omul sa bea o bere in timpul liber?..
        Ce fac, ne-am lamurit deja - ca i-au filat securistii pesedistului Ghita - beau o bere si vorbesc prostii, ca orice om normal dupa munca.
  • -10 (20 voturi)    
    bun! next level (Luni, 24 februarie 2020, 20:57)

    cucuveauamov [utilizator]

    ziarstii la puscarie!
  • 0 (18 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 februarie 2020, 21:02)

    [anonim]

  • +3 (23 voturi)    
    totuși (Luni, 24 februarie 2020, 21:06)

    Mazeta [utilizator]

    Cum se explică faptul că ziariștii subordonați beau mai multe beri decât procurorii șefi? Asta ar trebui cercetat!
  • -3 (17 voturi)    
    hm (Luni, 24 februarie 2020, 21:14)

    Xorciser [utilizator]

    Pai ok, nu e bine ca au fost filati.

    Dar intolerabil e si faptul ca procurorul si judecatorul stau la suete... mai le trebuie un avocat.
    • +5 (9 voturi)    
      de ce n-ar avea voie sa stea la sueta? (Marţi, 25 februarie 2020, 1:24)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Care-i problema?
      N-au voie sa se simpatizeze... sau cum?
      • -5 (5 voturi)    
        simpatizare (Marţi, 25 februarie 2020, 9:04)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        si politistii pot sta la o bere cu interlopii tot din simpatie ? procurorii cu avocatii apararii , victima cu violatorul, etc bai citi analfabeti funtionali sunt pe aici .
          ()
  • +12 (18 voturi)    
    Ce justitie eficienta avem (Luni, 24 februarie 2020, 21:23)

    ady77 [utilizator]

    Daca Ghita e bine mersi in Serbia, iar firmele controlate de el, isi fac numarul in tara.
  • +4 (18 voturi)    
    CCR (Luni, 24 februarie 2020, 21:28)

    robyzs [utilizator]

    CCR trebuie sa interzica filmarile in care apar procurori, doar asa vom avea presa 'libera'. La pachet, nu ai voie sa filmezi infractori daca sunt membri PSD sau daca ai prieteni la SRI, dar pe asta au rezolvat-o deja.
  • +2 (26 voturi)    
    Cand hotul intra in casa... (Luni, 24 februarie 2020, 21:36)

    newlook [utilizator]

    Cand hotul intra in casa...si fuge cu televizorul...dar aluneca pe scari si isi rupe gatul...
    ...e amendat proprietarul ca n-a deszapezit scarile!
    • +9 (17 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 24 februarie 2020, 23:10)

      [anonim] i-a raspuns lui newlook

  • +8 (8 voturi)    
    PICCJ-Sectia Militara, lipsita de substanta! (Luni, 24 februarie 2020, 21:49)

    Mihai1985 [utilizator]

    Parchetul Militar, la fel ca si celelate institutii, precum PICCJ, PICCJ-DNA si PICCJ-DIICOT, sunt complicate la marile aranjamente.

    Aici nu este vorba de intrusiune in viata privata, ci de stabilirea unor stratageme.

    Pe acelasi principiu, PICCJ-Sectia Militara ar trebui sa se ocupe si de viata personala a Clanurilor Mafiote care discuta cu politistii etc, ca sa nu se mai bage presa in viata lor privata.

    PICCJ-Sectia Militara ar trebui sa se intrebe de ceea ce se punea la cale. Ca au fost implicati unii pentru inregistrati/filmari, probabil ca este adevarat, dar presa fara asa ceva nu poate ca sa arate adevarul.
    Iar Presa nu este a lor, ci a tuturor!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    da' CARE e problema? (Marţi, 25 februarie 2020, 1:27)

    Codruta N [utilizator]

    Daca m-ar fi filmat pe MINE, tot asa, s-ar fi "autosesizat"?
    Adica n-am inteles: romanii IN GENERAL n-au dreptul la "viata privata"? Numai jurnalistii si / sau procurorii? >:
  • -5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 25 februarie 2020, 3:23)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Dar cind (Marţi, 25 februarie 2020, 8:02)

    Mita Beciuklista [utilizator]

    lacheul constitutional, Morar s-a intalnit cu borfasul ordinar, Florin Ciordache, la cantina sociala de lux a sparlamentului, nu vi s-a parut de neacceptat? Nenorocitul ala face parte acum din gasca de bolsevici si corupti a psd, aripa dornean-morara. Nu va e scirba, de mataraia care exista in politica romaneasca, de jigodismul unor impostori, care va ordoneaza viata asa cum cer urmasii lui Stalin deveniti mafioti alesi sau numiti? Nu vi se pare ciudat, ca ciordacul galben, Perdoiu, decide, ca si in primul sau mandat, cum trebuie sa functioneze justitia romana? Ati auzit ca si-ar fi repatriat fosta mina dreapta, pe condamnata de drept comun, Alina Bica, ca sa execute sentinta cu privare de libertate ramasa definitiva?
  • -6 (6 voturi)    
    Apropo de subiectul asta, v-a placut (Marţi, 25 februarie 2020, 9:24)

    xrogo [utilizator]

    ziaristul care la luat in barci pe Johann, "aveti treaba pe aici, poate va incurcam?"
    • +1 (1 vot)    
      Am inteles, (Marţi, 25 februarie 2020, 21:58)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      dupa minusuri inseamna ca nu v-a placut!