Marcel Vela, despre descinderea mascaților la o adresă greșită unde erau o femeie și doi copii: Nu îmi cer scuze pentru că nu a fost eroarea Poliției

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 17 februarie 2020, 19:07 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela
Foto: Guvernul Romaniei
Ministrul de Interne, Marcel Vela, a spus că nu își cere scuze pentru descinderea cu mascaţii la adresa greşită din Brașov, unde se aflau o mamă cu doi copii, pentru că "nu a fost o eroare a poliţiei", ci a existat un ordin dat de magistrat exact pe acea adresă.

Marcel Vela a spus luni, la audierea sa din Parlament, că procedura a fost corectă și că nu a fost o eroare a poliției.

"Nu îmi cer scuze pentru că nu a fost o eroare a poliţiei, este un ordin dat de magistrat exact pe această adresă. Nu a fost nicio eroare, oameni buni! La început, a fost o neînţelegere şi a apărut stirea pe flux că au intrat greşit. Dar procedura a fost corectă, în sensul că a fost o acţiune în baza unui ordin dat de un judecător”, a spus Vela, în fața comisiei reunite a Parlamentului, unde a primit aviz negativ pentru un nou mandat de ministru de Interne.

O mamă și cei doi copii ai ei de 8 și 10 ani, din Brașov, s-au trezit joi dimineață cu mascații în casă. Femeia spunea că, după bătăi violente în ușă, anchetatorii au intrat peste ei în casă și a fost nevoie de intervenția ambulanței, după ce copiii au făcut atac de panică. După mai bine de jumătate de oră, timp în care li s-a explicat că este o eroare, mascații au ajuns și ei la concluzia că greșiseră adresa, scria brasovstiri.ro.

Duminică, DIICOT a transmis că mandatul de percheziție a fost emis de către un judecator de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Brașov "pentru locația respectivă de pe raza municipiului Brașov, constatându-se că la momentul efectuării percheziției persoana căutată nu mai locuia în fapt în acel imobil".

DIICOT a mai precizat că percheziția a fost făcută într-un dosar vizând destructurarea unui grup infracțional organizat specializat în spălarea banilor, instigare la acces ilegal la un sistem informatic, complicitate la acces ilegal la un sistem informatic, complicitate la efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, instigare la efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, complicitate la operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice și instigare la operațiuni ilegale cu dispozitive sau programe informatice.

Digi 24 a prezentat luni imagini surprinse în timpul descinderii, care arată cum polițiști intră în casă după ce bat la ușă și se prezintă. Apoi, merg din cameră în cameră în imobil și verifică toate locurile unde s-ar putea afla o persoană, inclusiv dulapurile. La un moment dat, apar și copiii, pe care oamenii legii îi salută.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20798 vizualizari

  • -9 (35 voturi)    
    Ok, inteleg, eroare... (Luni, 17 februarie 2020, 19:36)

    Jolly Roger [utilizator]

    Da' cat de dummy tre sa fie toata turma aia de mascati de le-au trebuit 30 min sa se lamureasca ca latrau la usa gresita?
    • -7 (23 voturi)    
      ei munces nu gandesc...ceri prea mult (Luni, 17 februarie 2020, 19:43)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      intai lovesc apoi se uita daca au lovit bine , ca sa mai dea o data
    • +18 (32 voturi)    
      milioane de minute (Luni, 17 februarie 2020, 19:50)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Iti sugerez sa te uiti la inregistrarea care a aparut la digi24 (este pe site la ei). Toata povestea dureaza efectiv 2 minute, "turma" de mascati sunt de fapt 4, din care 2 raman jos, ceilalti 2 urca si verifica fiecare camera, vorbesc frumos cu copiii, doar mama se agita si face scandal...
      • -3 (23 voturi)    
        @pehash (Luni, 17 februarie 2020, 23:52)

        sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        “mama se agita si face scandal”
        Mentalitate de roman crescut sub cizma de militian!
        E vina mamei ca se agita cand se trezeste in casa cu mascatii ! Trebuia sa le pupe mana ca s’au purtat frumos cand au dat buzna ???
        Te doare mintea frate !
        • +9 (23 voturi)    
          Romani (Marţi, 18 februarie 2020, 3:49)

          MRI [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Ce aveti cu Romania? In SUA sau in Germania credezi ca mascatii nu dadeau buzna? Trimiteau un SMS inainte? Sua poate sunau la poarta, cum cerea doamna? Pe ce lume traiesti prietene?
        • +1 (7 voturi)    
          cine e de vina?.. (Marţi, 18 februarie 2020, 8:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Mai bine te-ai intreba cine este de vina ca nu mai aveti incredere in politie. Ce urmeaza? O sa faceti scandal si cand vedeti trupele anti-tero?
        • +2 (8 voturi)    
          Cand (Marţi, 18 februarie 2020, 9:38)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

          Te fotografiezi cu tot felul de infractori, iti asumi niste riscuri..
          De altfel nu inteleg de ce femeia incepe cu “ii stiu drepturile”
      • +6 (8 voturi)    
        Plus (Marţi, 18 februarie 2020, 12:18)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Adresa era CORECTA, aveau mandat pt acea adresa si il cautau pe sotul femeii!
    • +21 (25 voturi)    
      Nu au gresit! (Luni, 17 februarie 2020, 19:51)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Adresa era corecta, stirea initiala cum ca adresa ar fi gresita a fost "fake news"
    • +12 (22 voturi)    
      Nu a fost eroare. (Luni, 17 februarie 2020, 20:03)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Cel la care s-a dus a colaborat cu borfasul cautat. Borfasul a facut poze din acea casa in timp ce era cautat.
      Este caz clasic de hot care striga hotii!
      • -10 (16 voturi)    
        Borfasul cautat este de la ... (Luni, 17 februarie 2020, 23:59)

        KMiraj [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        PNL!

        Aici e "ceata" care se da in ochi.

        Un PNL-ist de marca din Brasov cu relatii in lumea interlopa a fost cautat de mascati.

        Dar nu il auzi pe MiniStru sa isi certe colegii ca se pupa cu mafia...
        • +1 (1 vot)    
          Maladia” (Marţi, 18 februarie 2020, 13:04)

          sipu [utilizator] i-a raspuns lui KMiraj

          asta care circula face multe victime , poti sa te consideri NOROCOS” ca NU DOARE , ca aldfel .................
    • +4 (6 voturi)    
      magistratul (Marţi, 18 februarie 2020, 8:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      a semnat un ordin de descindere la o adresa furnizata de organul de urmarire, de anchetator.
      ca, dara nu era sa scorneasca judele o adresa din burta.
      a mers tov. gradu cu cererea in protzap, la magistrat.
  • +13 (19 voturi)    
    Nu au latrat jumate de ora la usa gresita (Luni, 17 februarie 2020, 20:05)

    teo4ro [utilizator]

    Pe video-ul de pe camera politistilor care a ajuns in presa se vede si se aude foarte clar cum politistii intra in locuinta, striga de 2 ori Politia, in urmatoarele 10 secunde dau de mama care e cu drepturile in gura din prima secunda, ceea ce ma face sa cred ca nu e prima data cand trece prin asta. Dupa care politistii continua in urmatorul minut sa intre din camera in camera, vorbesc bland cu copii cand sunt intampinati de acestia, nu vorbesc se chinuie chiar sa vorbeasca in soapta, iar dupa 1 minut vine si doamna in urma lor si incepe sa se lamenteze (pe buna dreptate). Moment in care baietii zic ca asta e procedura si afirma ca intradevar nu e nimic si coboara la parterul cladirii, unde banuiesc ca au trebuit sa consemneze declaratia doamnei care a clarificat ca sunt la adresa gresita - ca doar nu s-o face telepatic toata treaba.

    Deci da, in cazul de fata sunt de acord cu ministrul, operatiunea a fost facuta ca la carte, si nu e vina lor ca au primit adresa gresita. N-au spart usi, n-au bruscat oameni, n-au urlat la copii, ci din potriva au incercat sa ii linisteasca.
    • 0 (2 voturi)    
      Anchetator vinovat (Marţi, 18 februarie 2020, 11:05)

      DatatoruldeM [utilizator] i-a raspuns lui teo4ro

      Corect. La adresa aia insa i-a trimis un jude pe baza unei adrese furnizate de un procuror sau sef de ancheta sau ce dreac e.

      Ala ar trebui spinzurat de "oo" pentru drepturile femeii.

      Pe de alta parte, posibil ca si ala sa fi vazut pozele din casa femeii facute de urmarit si..a tras o concluzie. Putin pripita.
  • -12 (16 voturi)    
    Ministru Eroare (Luni, 17 februarie 2020, 20:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    „Liberalul” lui Pește, incompetent, politruc si NESIMTIT. Inhaitat cu toata mafia din militie si jandarmerie, si unul din marii blatiști cu Ciuma Rosie. O canalie!
  • +11 (11 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 17 februarie 2020, 20:35)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    pai fa-l de ras si pe cel care-a scris adresa aiurea ...
  • -5 (13 voturi)    
    eroare ??? (Luni, 17 februarie 2020, 21:15)

    BlueX [utilizator]

    pai... eu nu inteleg... cum adica eroare...indiferent a cui o fi... nu fila nimeni aparatmentul in astfel de ancheta ??? nu stia politia cine sta acolo ? ... in baza a ce s-a ajuns la acea adresa ?...

    adica sa vedem... vine gigel politistul filatist si ii spune la ionel ITistul de la reguistratura... l-am urmit pe NET pe FILICA spargaciosu si trebuie sa intram peste el in casa... da-mi adresa de domiciliu .... bina, daca stam si mai ascultam un pic aflam ca Filica spargaciosul nu numai ca nu mai statea acolo de mult... dar nici macar nu si-a mai schimbat buletinul de la 14 ani, si ca a condus un BaMaVezi pana la 40 de ani fara permis ... si ca de fapt filica spargaciosul nu este barbat ci este femeie....
  • +1 (9 voturi)    
    Pana la (Luni, 17 februarie 2020, 23:17)

    yol [utilizator]

    Toamna se inscrie si asta in psd! Pare mai coclit decat multi psd-isti
  • -4 (6 voturi)    
    Slab pregatit (Marţi, 18 februarie 2020, 7:03)

    tontu [utilizator]

    Nea Marcele o iei pe urmele lui Carmen Dan. Scuzele erau oricum necsare, chiar daca gresala a venit din alta parte. Politia este si ea o institutie in slujba cetateanului si politistii, jandarmii, etc. trebuie sa actioneze ca atare.
  • -2 (2 voturi)    
    parere (Marţi, 18 februarie 2020, 10:14)

    iq100 [utilizator]

    Mascatii , o specie aparte a caror instrument de lucru este bastonul , acompaniat de urlete inutile de betiv agresiv ! Astia , care abia pot sa se semneze , fac legea in felul lor , asa cum o inteleg ei ! Si pentru ca nu au organul cu care sa inteleaga ceva , sunt de o brutalite si o nesemtire maxima . Un laureat al premiului Nobel arata ca aici sunt selectati indivizi brutali din copilarie, abuzati de mici , proveniti din familii detracate !
  • -1 (3 voturi)    
    asta se crede vataf... (Marţi, 18 februarie 2020, 10:49)

    muscha mbanana [utilizator]

    un om slab pregatit s-a trezit intr-un post prea mare pentru mintea lui .scuzele erau absolut necesare , chiar daca femeia s-a otzarat la ei ! e o vorba din popor : tziganu' cand se vede imparat , omoara si pe masa si pe tasu ...asa si cu vatafu asta , se crede pe mosia lui tasu !
  • +3 (3 voturi)    
    Se mai intampla (Marţi, 18 februarie 2020, 12:06)

    yol [utilizator]

    Si prin alte parti, dar sa nu-ti ceri scuze, asta chiar e marlanie...