"Nu au ascultat nimic. Strigau continuu <Unde-i, unde-i?>" / Mascații au greșit adresa și au dat buzna peste o femeie cu doi copii

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 13 februarie 2020, 9:44 Actualitate | Esenţial


Mascatii
Foto: Agerpres
O mamă și cei doi copii ai ei, de 8 și 10 ani, din Brașov s-au trezit joi dimineață cu mascații în casă. Femeia spune că, după bătăi violente în ușă, anchetatorii au intrat peste ei în casă și a fost nevoie de intervenția ambulanței, după ce copiii au făcut atac de panică. După mai bine de jumătate de oră, timp în care li s-a explicat că este o eroare, mascații au ajuns și ei la concluzia că greșiseră adresa, potrivit brasovstiri.ro.

Conform sursei citate, strigătele mascaților i-au trezit din somn pe copii, care s-au refugiat plângând în camera mamei lor. Au urmat bătăi violente în ușa de la intrare, după care anchetatorii au intrat în casă.

"Nu știam ce să fac, le-am dat actele, le-am spus că este o greșeală, dar tot insistau cu mandatul de percheziție, copiii plângeau. Cei mici erau foarte speriați. Am chemat ambulanța, au făcut atac de panică. Nu sunt absurdă, înțeleg urgența, dar totuși, ce Dumnezeu, suntem oameni…intră și ne omoară, iar apoi își cer scuze. Nu au ascultat nimic. M-am prezentat, le-am spus cum mă cheamă, ei nimic strigau continuu ‘Unde-i, unde-i?’ și-mi fluturau hârtiile alea de nici nu apucam să văd pe cine caută”, a declarat femeia.

Percheziția oamenilor legii, autorizată de Tribunalul Brașov, îl viza de fapt pe un brașovean învinuit de constituire de grup infracțional și infracțiuni informatice.

Procesul-verbal al intervenției, publicat în facsimil de brasovstiri.ro, arată că mascații au stat în locuința femeii timp de 35 de minute, în intervalul 7.00-7.35. În același document se menționează că "accesul în curtea imobilului s-a făcut prin escaladarea gardului din lemn, iar ușa locuinței a fost găsită în poziție închis-descuiat"."Cu ocazia pătrunderii în locuință și pe proprietate nu a fost (SIC) distruse sau degradare bunuri, obiecte sau valori", se mai menționează în procesul-verbal.

După lămurirea situației, mascații și-au mutat percheziția în corpul de casă corespunzător.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22640 vizualizari

  • -12 (48 voturi)    
    fratii lui Godina... (Joi, 13 februarie 2020, 9:49)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    fratii lui Godina...
    • -2 (20 voturi)    
      Nu înțeleg de ce-ai primit „-”-uri? (Joi, 13 februarie 2020, 11:05)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Pe mulți îi supără adevărul, văd.
      • +3 (11 voturi)    
        Iti explic eu (Joi, 13 februarie 2020, 12:15)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        1. pentru ca generalizeaza fara nici o dovada

        2. pentru ca Godina se mutase la SIAS (nu stiu daca mai e acolo..) si astia din articol sunt de la Crima Organizata. din fericire pentru familia asta, SIAS intervine doar cand suspectii sunt inarmati/periculosi. din fericire.. pentru ca intervin mult mai brutal.
      • -4 (8 voturi)    
        pai, (Joi, 13 februarie 2020, 19:29)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        n'ai aflat ?
        godin s'a inscris in ussr, dar ramane si in hastag.:-)
    • -3 (9 voturi)    
      pune cineva pariu ca nu a fost ghiar godina? (Joi, 13 februarie 2020, 11:38)

      g.v. [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      ??
  • +41 (43 voturi)    
    ... (Joi, 13 februarie 2020, 9:50)

    sentenced [utilizator]

    tara asta a devenit o comedie neagra, un veritabil film cu prosti.
    Incompetenta celor platiti din bani publici pare a fi infinita si omniprezenta in toate structurile.
  • +32 (38 voturi)    
    Și cine plătește greșeala??? (Joi, 13 februarie 2020, 9:52)

    Tayen [utilizator]

    Un parazit în uniformă trebuie să plătească!!!
  • +33 (33 voturi)    
    lel (Joi, 13 februarie 2020, 9:53)

    getmyextip [utilizator]

    Maimutoii fara creier lovesc din nou
  • +40 (40 voturi)    
    ... (Joi, 13 februarie 2020, 9:56)

    Joe@Black [utilizator]

    Mortii vostri de idioti!
    Respirati aerul degeaba! Cine v-a trimis la adresa gresita sa isi prezinte demisia si sa mearga la taximetrie ca sa invete adresele de idiot!
    • +31 (31 voturi)    
      vina e a procurorului (Joi, 13 februarie 2020, 10:53)

      c1 [utilizator] i-a raspuns lui Joe@Black

      el conduce perchizitia

      zilele trecute au dat noi drepturi organelor sa intre in forta peste tine in casa si prostacii ne explicau ca omul cinstit nu are de ce sa se teama

      eu ma tem ca organul e prost, lucru confirmat de cazul de fata
    • +5 (5 voturi)    
      poate ca adresa a fost (Joi, 13 februarie 2020, 19:33)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Joe@Black

      trimisa bine, numai sefu de echipa fura um pic cam..cu patru clase ?!
      sau a fost strada sapientii nr. 6, si ei au nimerit pe str. pacientei nr. 9.
      e greu sa afli adevarul can' el este la politie.
  • +29 (31 voturi)    
    Mda (Joi, 13 februarie 2020, 9:57)

    TheFaime [utilizator]

    Pensii speciale si mascatilor, merita! In tara asta, cetateanul de rand, platitor de taxe si impozite, care nu lucreaza la Stat este absolut masacrat, zici ca e ultima speta in tara asta..
  • +28 (28 voturi)    
    nici o problema.. (Joi, 13 februarie 2020, 9:59)

    Kvothe [utilizator]

    cunosc un caz asemanator in care familia s-a judecat cu ei si a primit niscaiva bani daune morale dupa ce au dovedit ca au avut nevoie si de sedinte cu psihologu..
  • +6 (14 voturi)    
    Se termina cam vag (Joi, 13 februarie 2020, 10:18)

    pehash [utilizator]

    Eu din procesul verbal inteleg ca nu au gresit adresa, doar ca respectivul "Catalin Alex" (cam penibil.. procesul verbal acopera numele intr-o propozitie si il lasa vizibil in urmatoarea) nu a fost gasit acolo.

    Este posibil sa fi folosit o adresa falsa.
  • +9 (9 voturi)    
    Am si eu una, dar nu atat de drastica... (Joi, 13 februarie 2020, 12:17)

    B.Dan [utilizator]

    Eram adolescent si intr-o dimineata de vara mi-au batut la usa 2 politisti in civil. Respectuos s-au legitimat si mi-au spus ca il cautau pe unul, care aparea la ei in acte ca locuind acolo. Le-am explicat ca nu cunosc pe nimeni cu acel nume si cu siguranta nu locuia cu noi, le-am aratat buletinul si au plecat. Dupa cateva saptamani s-au intors, aceiasi 2 politisti, aceeasi poveste. A mai trecut un timp, au revenit pentru ultima data, de data asta mult mai agresivi si cu un text pe care nu am cum sa-l uit, pentru ca era o minciuna: "ne-a spus vecinul de la parter ca aici locuieste". Le-am explicat acelasi lucru si simteam ca situatia devine absurda. Veneau numai dimineata, cand eram singur acasa. Imi puneau niste intrebari puerile (gen "ai cui sunt pantofii aia? sau de ce e lumina aprinsa la baie?") si ma amenintau ca se intorc cu mascatii ca sa-mi sparga usa. In aceeasi zi, mai tarziu, a batut unul dintre ei la usa si si-a cerut scuze, mi-a zis ca de fapt trebuiau sa mearga la apartamentul 19, dar copiasera (sau primisera gresit) apartamentul 10 (al meu). A durat cam o luna jumate sa isi dea seama ca aveau apartamentul gresit, desi puteau verifica dupa prima vizita.
    • +7 (7 voturi)    
      organul este foarte parsiv si periculos, (Joi, 13 februarie 2020, 13:30)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui B.Dan

      mai ales cu cetatenii pasnici. Nu or avea ei prea multa carte, dar se pricep se faca rau altora. Din cauza frustrarii ca nu pot amenda sau aresta infractorii sau pe cei care le dau bataie de cap, se razbuna pe cetatenii pasnici.
      Odata am dormit la prietena mea (in sectorul 2), desi eu aveam buletinul in sectorul 6. Dimineata, la iesirea din scara, un grup de agenti de politie era in fata scarii si cauta nu stiu ce interlop, despre care aveau informatii ca ar sta in acel bloc fara forme legale. Pe infractor bineinteles ca nu l-au prins, si morti de frustrare m-au amendat pe mine pe motiv ca nu am viza de flotant. Degeaga le-am spus si eu, si administratorul blocului ca am dormit doar o noapte, mi-am luat amenda ptr ca nu am viza de flotant. Ba mai mult, ca sa imi faca rau, desi era (hai sa zicem) in data de 13.06, ei au trecut pe procesul verbal data de 13.05, adica cu o luna inainte. Au facut asta ca sa para ca nu mi-am platit amenda in termen de 30 zile, si sa intru la alte complicatii...noroc ca am platit amenda chiar in aceiasi zi, iar cei de la sectie au acceptat sa primeasca chitanta chiar si cu o ,,intarziere'' de 32 zile de la semnarea procesului verbal (desi, repet, in realitate era vorba de numai 1 zi).
      Asa ca, oameni buni, feriti-va de agenti ca sunt f parsivi.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta... (Joi, 13 februarie 2020, 16:06)

        ASI.MO [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... e o imbecilitate mare cat China. Iar faptul ca ai platit inseamna, implicit, recunoasterea vinei.
        Adica daca eu vin in Bucuresti, dorm la Vetuta pe care o babardesc, trebuie sa-mi fac viza de flotant la ea? Impotriva vointei sotului acesteia? Eu nu as fi platit si m-as fi judecat cu ei pana-n panzele albe! Nu exista sa platesc amenda pentru o fapta pe care nu am comis-o! Si cu atat mai putin, retroactiv, pentru ca militianul a scris neadevaruri in pv. Sa fim seriosi ... ceva din informatia ta imi scapa, sau e incomplet.
      • +4 (4 voturi)    
        ok (Joi, 13 februarie 2020, 16:21)

        ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        daca ne spui si cum sa ne ferim, ne ferim.