Avocatul Poporului sesizează săptămâna viitoare la Curtea Constituțională OUG privind spitalele private

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:29 Actualitate | Esenţial


Renate Weber
Foto: Hotnews
Renate Weber, avocatul Poporului, a declarat, pentru Digi24, că sesizarea la Curtea Constituțională a OUG pe sănătate este pregătită și că va fi înaintată la începutul săptămânii viitoare. De asemenea, Avocatul Poporului ar putea decide săptămâna viitoare dacă va sesiza sau nu Curtea Constituțională în legătură cu Ordonanța de Urgență privind alegerile anticipate, a declarat, sâmbătă, la RFI, Renate Weber.

Ordonanța de Urgență care prevede că pacientii cu boli cronice - care suferă de boli cardiovasculare, cancer, diabet, boli neurologice, tuberculoză, HIV/SIDA - dar și cei care reprezintă urgențe medicale, vor putea fi tratați și în spitalele private a fost publicată miercuri după-amiază în Monitorul Oficial, a anuntat ministrul Sănătății, Victor Costache.

Renate Weber a declarat, la RFI, că Avocatul Poporului ar putea decide sâmbătă dacă va sesiza CCR în legătură cu un posibil conflict constituțional cu privire la OUG pe anticipate.

”Din perspectiva noastră, există eventuale probleme cu toate Ordonanțele de Urgență sau cu fiecare în parte, mai bine spus, în sensul în care noi evident le analizăm și în funcție de ce rezultă din analiza noastră, decidem dacă sesizăm sau nu CCR. Adică nu vom face o sesizare în bloc pe toate cele 25 sau mă rog, câte rămân să fie publicate în Monitorul Oficial, dar pe măsură ce ele apar în Monitorul Oficial, intră în analiza noastră”, a declarat Weber.

Avocatul Poporului spune că OUG privind alegerile trebuie să își aștepte rândul: ”E un lucru de care ne vom ocupa. Sunt mai multe care își așteaptă rândul, pentru că am primit și din partea Asociației Elevilor, în legătură cu statutul cadrelor didactice. Avem mai multe. E și OUG privind serviciile de sănătate, deci avem mai multe în analiză (...). Săptămâna viitoare vom decide”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6703 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Tantuca asta (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:36)

    Luk [utilizator]

    Nu-i cea care spunea ca Avocatul Poporului n-ar trebui sa poata sesizeza CCR?
  • +28 (46 voturi)    
    Renate Weber e o PSD-ista notorie (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:42)

    Kivek [utilizator]

    Renate Weber e orice dar nu 'avocatul poporului.

    a fost pusa in aceas functie de PSD pt a sluji inbteresele mafie PSD si va face asa cum i se va ordona.
    • +15 (25 voturi)    
      Avocatul lu DUamna Gabi (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      NIMIC a miscat in chestiunea RADET

      O doare la bashketzi
      • +8 (12 voturi)    
        De ce-i ales avocatul poporului de partide? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:17)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .
    • +6 (6 voturi)    
      Ce nu face omul... (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 19:52)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ca sa merite o pensie nesimtita...
    • +8 (10 voturi)    
      Sluga rosie (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 21:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      nu se dezminte!
      Numai avocatul poporului nu este; e avocatul diavolilor!
  • +21 (29 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:49)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    tanti din foto se pierde rau in detalii ... o asteapta pensia umflata de invarteli si dumneaei isi cauta fusta scurta ...
  • +19 (27 voturi)    
    politruca apara dreptul poporului la nosocomiale! (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:51)

    Antenistontel [utilizator]

    .
  • -21 (37 voturi)    
    Guvernare prin OUG (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    25 de oug, noapea ca hoții.

    Ar fi cazul a avocata bobolului sa puna capăt exceselor guvernului Organ 123, sluga a lui Grivco ot Kotroceni. Drumul de la democratia originală la diktatura „liberala” se parcurge sub ochii nostri „pas cu pas”
    • +13 (21 voturi)    
      ca de (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      obicei, voi pesedacii, nu puteți fi originali. Furați până și expresiile.
      Deh, dacă nu vă duce mintea ...
    • +8 (18 voturi)    
      auzi... (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:36)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dar de ce scrii de multe ori cu k in loc de c ?...intreb doar...
    • +6 (14 voturi)    
      Trebuie sa citesti si despre ce sunt acele oug (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:08)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      n-am vazut sa fie despre libertatea infractorilor.
    • +4 (6 voturi)    
      Da stiu ca are viteza mare de te agiti asa . . . (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      .
    • +3 (11 voturi)    
      Iordache? tu esti, tati? :)) (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:21)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      :)))
  • +21 (33 voturi)    
    Politruci nemernici (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 13:53)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Ce popor reprezinti, cucoana ? Vede-te-as la urgente la Constanta !
    • +7 (17 voturi)    
      Bine Spus (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      Bine Scris
    • +4 (6 voturi)    
      asa, asa (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:09)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      la transfuzie in cazinou si la facut injectii cu seringi luate din tomberoane.
      ocazional daca nu-i trece cativa bocanci in coaste si legata de grinda de par si snopita cu un bici din proprii dinti.
    • +4 (6 voturi)    
      Asta-i chiar un blestem :))) (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:25)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      S-o ajute Ala Mare sa stea macar 16 ore la usa la urgente :))
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:27)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      mai bine pe masa ,la Beuran?
  • +23 (27 voturi)    
    Renate Weber ca europarlamentar a fost o nulitate. (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 15:29)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...ca avocat al poporului, nici atat. În alte țări avocatul poporului este cunoscut sub denumirea "aparator al poporului". In Romania este aparatorul interesului PSD. Ciorbea a fost o marioneta, o catastrofa, Renate il depaseste. Oare ce rau au facut romanii, ca astfel de nulitati sa ajunga in functii cheie?
    • +9 (11 voturi)    
      Romanii au votat FSN/PDSR/PSD de 30 de ani (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:27)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Asta au facut.
  • +5 (11 voturi)    
    Nu aveți ceva mai important de făcut? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 16:06)

    Nyk1 [utilizator]

    De pildă, pregătirea țării, atât cât se poate, pentru o eventuală pandemie de coronavirus?
  • -2 (14 voturi)    
    Dublu standard? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 16:18)

    iliedelascularie [utilizator]

    Dacă ataci una trebuie să le ataci pe toate.
    Macar fii consecventă, aplică același standard și trimitele pe toate la CCR. Să vedem câte rămân din maldărul de 25.
  • +15 (19 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 16:53)

    letsoc [utilizator]

    Daca ce sesizeaza madam ceva si CCR respinge , nu ar trebui sa se sesizeze cineva ca madam e incompetenta ?
  • +16 (18 voturi)    
    sesizeaza-te ca pensiile speciale sint (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:14)

    hopsinoi [utilizator]

    neconstitutionale, ca cetatenii sunt jefuti.
  • +10 (14 voturi)    
    Avocatul” poporului (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 17:26)

    sipu [utilizator]

    PSD-ist , sunt curios daca exista o diferenta intre ia si cheombea”
  • +19 (19 voturi)    
    auzi ba criminalii (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:07)

    ruskimushki [utilizator]

    n-are voie pacientul decat acolo unde-i spune partidul.
    las ca prinzi tanti un cancer, d-ala galopant.
  • -13 (13 voturi)    
    Foarte bine, ar trebui sa atace si OUG (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 18:17)

    xrogo [utilizator]

    pe alegerile anticipate, aia care da dreptul la turism electoral si care mareste numarul de parlamentari!
    • +9 (13 voturi)    
      Care turism electoral , postacule? (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 20:04)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Ala pe care-l facea psd anii trecuti? De cand s-a introdus scanarea cartilor de identitate nu se mai poate face turism electoral , din pacate pt. voi , din fericire pt. noi , asa ca lasa vrajeala ca nu tine!
      • -1 (3 voturi)    
        Daca nu intelegi macar nu comenta, (Duminică, 16 februarie 2020, 14:26)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        se deschide calea schimbarii unor rezultate electorale in functie de mobilizarea unor votanti de la o circumscriptie electorala, unde sunt siguri ca castiga la un scor mare, spre alte circumscriptii electorale aflate la un echilibru ce poate fi usor schimbat, unde un numar relativ mic de votanti in plus pot schimba rezultatul!
  • +4 (8 voturi)    
    Probabil cel mai inutil post din Romania (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 19:12)

    Dalinar [utilizator]

    Totusi, femeia asta e inocenta prin comparatie cu Ciuorbea, ala fu de vis!!!
    • +1 (1 vot)    
      Pe Ala (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 22:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      L as vedea Alergat in The Purge
  • +8 (10 voturi)    
    Nu spitalele private, ci oamenii au acces (Sâmbătă, 15 februarie 2020, 21:32)

    CezarN [utilizator]

    Adica cei care platesc asigurari. noi, poolimea, avem acces la banii nostri sa-i folosim cum este mai bine pentru sanatatea noastra.

    Ceea ce baga frica in PSD si cozile de topor populiste este faptul ca, daca cei care cotizeaza cu adevarat se vor duce la spitalelel private iar banii de la asigurari vor merge la acele spitale, spitalele de stat vor ramane doar cu cei care NU AU PLATIT asigurari niciodata, care vin la urgente cu Mertzanul, taiati cu maceta, si care acuma, in sistemul actual, sunt tratati "gratuit" pe banii celor care cu adevarat platesc asigurari si care, astfel, sunt furati odata in plus.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 16 februarie 2020, 15:09)

      arkade [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      dar intr-o tara normala. In Romania, daca operatie pe care o faci la privat are complicatii, te vei trezi tot la stat. Ceea ce nu mi se pare ok.

      Am fost la un doctor care mi-a spus clar, eu operez si la un spital privat, dar daca ma prezint acolo si operatia prezinta complicatii, ma vor aduce la stat pentru ca au toate disciplinele. Mie mi s-ar parea absolut normal ca privatul, daca face operatii, sa le faca cu spor si sa isi asume si complicatiile din timpul operatie si post operator.
      • +2 (2 voturi)    
        Si tu ai dreptate :) (Duminică, 16 februarie 2020, 17:53)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui arkade

        Insa nu inteleg ce treaba are avocatul poporului cu asta.
        Dupa cum chiar tu ai spus, doctorul ti-a explicat riscurile. Daca doresti sa ti le asumi sau nu este FIX TREABA TA, este dreptul tau, banii tai pe care i-ai cotizat, sunt banii nostri, ai celor care platim asigurari. Acesti bani sunt doar ADMINISTRATI de catre stat.
        De ca sa-ti limiteze dna Weber optiunile, cu ce drept?
  • -3 (3 voturi)    
    auzi tu (Duminică, 16 februarie 2020, 0:09)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa ridici ochii din pamant in fata #rezist ... la puscarie!
    • +2 (4 voturi)    
      Baba asta este asa cum vreti voi la Ciuma (Duminică, 16 februarie 2020, 10:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Roshie, se uita doar la Comanda
  • +3 (3 voturi)    
    Avocatul poporului (Duminică, 16 februarie 2020, 14:48)

    Dumitrascu Maria Violeta [anonim]

    In ultime vreme, Avocatul Boborului este ocupat pana peste cap! Ataca foarte multe ordonante, legi, etc. Dar i-a cerut cineva? Sau este sarcina de partid, de la PSD> Adica sa aibe aceleasi actiuni ca si CCR!