Una dintre soluţii pentru reducerea evaziunii ar putea fi vămuirea la destinaţie, afirmă ministrul Finanţelor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:58 Actualitate | Esenţial


Florin Citu
Foto: Agerpres
Ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, a afirmat sâmbătă, într-o emisiune la Digi24, că ştie problemele de la vamă, dar situaţia este mai complicată, iar una dintre soluţiile avute în vedere pentru reducerea evaziunii ar putea fi vămuirea la destinaţie.

„Una dintre soluţii este să facem ce fac cei din Uniunea Europeană, să facem vămuirea la destinaţie. Pentru că azi tot controlul şi decizia sunt la vama respectivă. Dar când faci la destinaţie, atunci sunt mai multe decizii şi e mai uşor de controlat. Aşa s-a eliminat o parte din evaziune în Ungaria, cu sigiliu electronic, cu urmărire cu camera la compania de drumuri. Dacă noi ne încăpăţânăm să ţinem tot controlul la graniţă nu vom rezolva niciodată problema, cu scanere, fără scanere. Este factorul uman acolo. Trebuie să distribuim riscul (...). Aici este doar decizia mea, doar găsim acum cea mai bună soluţie”, a explicat ministrul, citat de Agerpres.

El a subliniat că scanerele din vamă „au devenit o legendă în ANAF”, deoarece „n-au prea mers niciodată”, iar în cel care a mers a intrat un TIR.

„Pentru că sunt din fonduri europene, nu poţi să iei altele, pentru că dai bani înapoi, e complicată toată procedura. La Vamă este un proiect separat de ANAF. Mă ocup şi de acela, dar deocamdată le luăm pe rând. Ştim problemele, acolo e mai complicat puţin”, a mai spus Cîţu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4170 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Dezavuez (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:15)

    Mazeta [utilizator]

    orice glumă legată de vămuirea lui Cîțu la sursă.
  • -2 (8 voturi)    
    Hotarat lucru (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 17:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E prost de da ingropi. Intre un ticalos ca Teodorovici si un incompetent ca acest Câtu ma intreb care ar fi de ales.
  • +6 (10 voturi)    
    De fiecare data cand vorbesti.... (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 18:17)

    ggiiggii [utilizator]

    mai descoperim o latura a prostiei tale.
    ce sa vamuiesti mah la destinatie...cand cu tot ANAFUL si vama si se fura la capul gol.
    Bine ca ii vamuiti pe aia de cumpara 2 kkt de pe aliexpress si pe langa voi trec containere intregi cu marfa contrafacuta....
    • +2 (4 voturi)    
      Cum sa nu treaca (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 21:20)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      PSD=PNL=USL=FSn=PCR
      Toti clientii acestor grupari infractionale pot trece linsititi fara sa plateasca vama ANAF e doar politia economica la discretia gruparilor de infractori numite partide si e trimis sa taxeze doar disidentii.
  • +4 (4 voturi)    
    Buna ziua, domnule vames! Ce mai faceti? (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 19:56)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Ce sa fac, va♪muiesc...
  • 0 (2 voturi)    
    chiar (Duminică, 26 ianuarie 2020, 9:09)

    codrean [utilizator]

    N-am auzit prostie mai mare, nici macar de la Citu ! Si cat costa "aparatul" asta, si cat timp ar fi necesar pentru instalare ? De eficienta ce sa mai spun ...
  • +1 (3 voturi)    
    la fel (Duminică, 26 ianuarie 2020, 9:43)

    537 [utilizator]

    E dificil.. Cand sunteti in opozitie rezolvati tot, nimic nu-i dificil.. Cand sunteti la putere e dificil. Singurul lucru care este la indemana tuturor indiferent de culoare politica e sa se imprumute la greu. Vad ca nu ati avut nici o dificultate imediat ce ati venit la putere sa va imprumutati, adica sa va vindeti copiii. Daca vor mai mai fi pe aici la scadenta.