Guvernul nu renunță la restricționarea dreptului de vot pentru cei cu viză de flotant. Orban: Au căpătat drept de vot oameni care nu au nicio legătură cu localitatea respectivă

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:57 Actualitate | Esenţial


Guvernul Orban
Foto: gov.ro
Guvernul nu va renunţa la prevederea privind interdicţia de vot pentru cetăţenii care dobândesc viza de flotant cu mai puţin de 90 de zile faţă de data alegerilor, afirmă premierul Ludovic Orban. El spune că a fost o "mişcare anormală" în care au căpătat drept de vot în anumite localităţi oameni care nu au nicio legătură cu aceasta, "ci le-a fost obţinută viza de flotant numai pentru a-l vota pe primar".

Guvernul Orban a introdus în proiectul privind alegerea primarilor în două tururi un articol care prevede că pot vota într-o localitate doar cei care și-au stabilit reședința acolo de cel puțin trei luni, măsura fiind luată pentru ”limitarea situațiilor de turism electoral”. Această prevedere este contestată de USR-PLUS, dar și de Expert Forum.

Ludovic Orban a spus că a discutat cu reprezentanții USR și că a ajuns la concluzia că propunerea Guvernului este "foarte corectă".
  • "Nu poţi să permiţi migraţia votanţilor în funcţie de interesele unor primari care vin şi îşi aduc votanţi pentru o zi, care nu au nicio legătură cu localitatea respectivă.
  • Am făcut o analiză pe 200 de localităţi unde a fost o migraţie suspectă în alegerile din 2016. Numărul de vize de flotant a fost 20.000 în 2016, evident aproape toate luate în preajma alegerilor, în timp ce în anii normali numărul maxim de vize de flotant care au fost date în aceste 200 de localităţi pe care le-am studiat a fost de 2.000, adică de 10 ori mai puţin. Dacă cineva îmi spune mie că în 2016 cei 20.000 s-au hotărât să îşi facă viză de flotant pentru că s-au mutat, nu o să îl cred.
  • Este evident că a fost o mişcare anormală în care au căpătat drept de vot în anumite localităţi cetăţeni care nu au nicio legătură cu localitatea respectivă, care nu locuiesc în localitatea respectivă, care nu au loc de muncă în localitatea respectivă, ci le-a fost obţinută viza de flotant numai pentru a-l vota pe primar", a declarat Orban, la Guvern.
El a afirmat că se poate discuta doar despre perioada în care cei care au primit viza de flotant nu pot vota decât în localitatea în care au avut reşedinţa anterior.
  • "Că nu sunt 90 de zile, aşa cum am prevăzut noi, că sunt 60 de zile sau sunt 45 de zile, putem discuta asupra perioadei, dar ceea ce îşi doresc colegii noştri afectează procesul electoral, pentru că permite exercitarea dreptului de vot unor oameni care nu au legătură şi care determină alegerea unui primar fără să le pese de cine aleg primar, ci pur şi simplu numai pentru a-i face un serviciu acelui primar", a adăugat Orban.
Alianţa USR-PLUS a transmis miercuri că susţine modificarea legislaţiei pentru introducerea alegerii primarilor în două tururi de scrutin, dar se opune restricţionării dreptului de vot pentru cetăţenii care dobândesc viza de flotant cu mai puţin de 90 de zile faţă de data alegerilor. Reprezentanţii alianţei susţin că fenomenul "turismului electoral" nu poate justifica o astfel de restricţie, în condiţiile în care sistemul electronic exclude posibilitatea votului multiplu. Potrivit sursei citate, parlamentarii USR vor introduce un amendament în acest sens şi solicită ferm Guvernului să renunţe la articolul respectiv.

Și Expert Forum consideră că prevederea referitoare la participarea la vot a alegătorilor care îşi stabilesc reşedinţa într-o localitate nouă cu mai puţin de 90 de zile înainte de data alegerilor locale din iunie 2020 trebuie eliminată pentru a nu complica procesul de votare pentru alegătorii care îşi schimbă reşedinţa.

Expert Forum menţionează că, deşi motivul invocat în expunerea de motive este cel legat de posibilitatea apariţiei turismului electoral cu un timp scurt înaintea alegerilor, "datele adunate de EFOR înaintea alegerilor locale din 2016 arată că nu există un fenomen al migraţiei electorale care poate distorsiona semnificativ rezultatele într-un număr mare de localităţi". Expert Forum susţine că articolul nu este clar şi nu este pus în acord cu restul Legii 115, menţionând că legea prevede că alegătorii cu reşedinţă pot solicita primarului înscrierea în Registrul Electoral cu până la 45 de zile înaintea alegerilor, pentru a vota pe liste permanente în circumscripţia respectivă şi nu este clar cum se vor aplica aceste prevederi concomitent.

"Susţinem că procedurile electorale şi de înregistrare pe listele electorale trebuie debirocratizate şi clarificate. Legea trebuie să faciliteze accesul unui număr cât mai mare de alegători să voteze, fără a ţine cont de termene restrictive pentru înscrierea pe listele electorale sau pentru stabilirea reşedinţei. Astfel, considerăm că articolul în cauză trebuie eliminat din propunerea legislativă, pentru a nu complica procesul de votare pentru alegătorii care îşi schimbă reşedinţa", mai precizează Expert Forum.

Conducerea Parlamentului a stabilit luni calendarul asumării Guvernului pe legea privind alegerea primarilor în două tururi, în sesiune extraordinară. Premierul Ludovic Orban va prezenta legea în parlament în 29 ianuarie.

Ce prevede proiectul propus de Executiv:

”Persoanele care și-au stabilit reședința în circumscripția electorală cu mai puțin de 90 de zile înaintea datei scrutinului își vor putea exercita dreptul de vot doar în comuna, orașul, municipiul sau subdiviziunea administrativ-teritorială a municipiului în care au avut reședința sau domiciliul stabilit anterior celor 90 de zile. În acest caz, cetățenii vor vota pe lista suplimentară.”

Cum este justificată măsura în expunerea de motive a legii:

”În scopul prevenirii distorsionării rezultatului alegerilor la nivelul comunităților locale se impune reglementarea condițiilor de exercitare a votului de către persoanele care au obținut reședința cu mai puțin de 3 luni înaintea datei alegerilor, fapt pentru care își vor putea exercita dreptul de vot la secția de votare la care sunt arondate conform adresei de domiciliu. Astfel, se propun o serie de modificări asupra Legii nr. 115/2015 care vizează eficientizarea desfășurării procesului electoral, stimularea depunerii candidaturilor, în special în localitățile mici, precum și limitarea situațiilor de <<turism electoral>>.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5859 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    normal ar fi (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:06)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa ai dreptul sa voteazi doar daca ai 6 case sau carnet de partid galbui sau, cel putin, antecedente #rezist
    • +2 (10 voturi)    
      Studenții din București votau primaru ca flotanți? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:20)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ce, pana acum studenții cu viza de flotant în București, sa spunem, votau primarul? Nu trebuiau sa se ducă în localitățile de domiciliu permanent?

      Citat:
      "Guvernul nu va renunţa la prevederea privind interdicţia de vot pentru cetăţenii care dobândesc viza de flotant cu mai puţin de 90 de zile faţă de data alegerilor, afirmă premierul Ludovic Orban."
    • +13 (25 voturi)    
      Stii cum iti dai seama ca o lege e buna? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:23)

      Dan Oantea [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Cand cucuvelele rosii si alDele, incep sa buhuie a paguba cand e o propunere legislativa care nu le convine.
    • -1 (9 voturi)    
      Roșu îmi pare din ce în ce mai gălbui (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:35)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      de la un timp.

      Mă întreb de ce.
    • -7 (9 voturi)    
      Guvern „liberal” nu? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:48)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      E normal sa restrângă drepturile. Astia sunt liberali cum sunt eu cosmonaut. Deja spun pe șleau că daca nu vor fi incasari la buget (ANAF=sluga lor politica) nu vor creste sau chiar vor tăia (de ce nu, că au mai facut-o?) pensiile, .
      • +4 (6 voturi)    
        depinde cum privesti (Joi, 23 ianuarie 2020, 2:46)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        io zic ca apara drepturile celor care locuiesc in orasul ala pe bune.
  • +9 (15 voturi)    
    Buna idee (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:21)

    Dan Oantea [utilizator]

    Sunt total de acord cu propunerea. Oare in alte tari cum o fi?

    N-ar fi trebuit intrebate autoritatile daca nu li s-a parut totusi suspect cum a fost posibil ca zeci si sute de persoane sa ceara deodata viza de flotant? Si ce-au facut sa verifice? Poate macar sa dea cu semnatul aia care si-au luat in prag de alegeri viza de flotant...
    • -6 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:56)

      [anonim] i-a raspuns lui Dan Oantea

    • -6 (8 voturi)    
      Legea este batjocoritoare (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:23)

      Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Dan Oantea

      La adresa romanilor, atat si nimic mai mult.
      Daca facea PSD-ul o mizerie de lege de genul asta, a doua zi sau inca din noaptea respectiva toata adunatura de impostora securista de dreapta ar fi fost in strada si ar fi urlat ca nu vor mai avea dreptul la vot!

      Asa, cu PNL-ul la putere, tot poporul si-o va lua pe cocoasa, fara ca macar sa mai scoata unul un sunet in fata coruptiei de dreapta!
    • +1 (1 vot)    
      zeci de (Joi, 23 ianuarie 2020, 6:40)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui Dan Oantea

      vize la aceeasi adresa.
  • +2 (16 voturi)    
    . (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:37)

    AlterEgo21 [utilizator]

    Ludovic Orban nu sta prea bine cu logica. In momentul actual una dintre cele mai puternice motivatii pentru a iti face viza de flotant in localitatea in care locuiesti este aceea de a vota fie pentru ca vrei sa votezi la locale, fie pentru ca nu vrei sa fii nevoit sa calatoresti pana in judetul in care te-ai nascut pentru a vota la parlamentare. Prin urmare e absolut firesc ca in anii electorali, mai ales in apropierea alegerilor in orasele mari sa creasca numarul solicitarilor de viza de flotant. Cu siguranta, de-acolo provine cresterea asta pe care Orban o considera suspecta. Care e de fapt adevaratul motiv il intuieste oricine cu mai mult de 2 neuroni.
  • +4 (12 voturi)    
    Jocuri de imagine (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:08)

    Ovidiu P [utilizator]

    Articolul este neconstitutional pentru ca reprezinta o grava ingradire a drepturilor cetatenesti, votul fiind cel mai importan dintr ele. PNL-istii stiu asta! Scopul lor este ca CCR sa respinga legea (include si votul in doua tururi) si sa zica apoi ca ei au incercat, dar nu i-a lasat CCR-ul.

    Sincer acum, nimeni nu isi doreste alegeri pentru primari in doua tururi.
    • -9 (9 voturi)    
      PNL = PSD (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      Nimeni, mai ales cele doua grupari infractionale numite PSD si PNL = USL + PDL (mafia portocalie reprezentata de Turcan, infiltata in politica de securistul Stolojan).
      • -2 (4 voturi)    
        Aberezi (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:25)

        Unforgiven [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        PNL nu e deloc PSD, ca ar fi fost bine, la fel cum nici USR si nici PLUS nu sunt cu nimic mai presus de PNL, ba adica aia sunt si mai cretini.
    • +2 (4 voturi)    
      pt impiedicarea votului din 2014 nu a raspuns (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:21)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu P

      nimeni pana acum , plangeri penale au fost facute, probe exista ... si nimic nu se intampla

      si e o infractiune grava ..!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:00)

      [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu P

  • +8 (8 voturi)    
    bun si asta asha e rezolva? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:18)

    bogdan1477 [utilizator]

    Ce i-o impiedica pe primarii aia sa faca vize de flotant de 3 luni si-o zi in loc de o zi? Chestia asta nu e de competenta parchetului? Ca daca un primar face viza de flotant la 100 de insi, s-or gasi 3-4 din aia sa recunoasca, stransi fiind cu usa, sau infiltrati dinainte.

    Mie masura asta imi miroase fix a motiv de trantit legea la CCR, ca dupa aia sa va laudati ca voi ati vrut, da' CCR cel rau nu si nu.

    Ce-as rade sa v-o traga CCR-ul si sa respinga contestatia...
  • 0 (10 voturi)    
    Orban: Au căpătat drept de vot oameni care nu au (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:59)

    ty [utilizator]

    nicio legătură cu localitatea respectivă.
    Un om care are un imobil si intr-o alta localitate decat cea de domiciliu si plateste impozit la primarie pentru acel imobil de ce nu poate sa voteze si pentru conducerea acelei localitati daca asa vrea el?
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:06)

      [anonim] i-a raspuns lui ty

      • 0 (2 voturi)    
        Orban: Au căpătat drept de vot oameni care nu au (Joi, 23 ianuarie 2020, 19:18)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui

        nicio legătură cu localitatea respectivă.
        - Daca "Faptul ca ai proprietati intr-un oras nu te face parte a comunitatii respective" de ce trebuie sa platesti impozite in localitatea respectiva la fel ca cel care "face parte a comunitatii respective"?
        - Cum poate unul care nu are nici o legatura cu acel loc sa capete drept de vot iar unul care plateste impozit acolo sa nu aibe drept de vot? Daca in primul caz este o porcarie politica si in cazul al doilea este la fel. Analfabeti nostri politicieni sunt vinovati de ambele situatii.
        - In epoca digitala nu poate fi rezolvata aceasta problema? O fi deranjand mafiile locale?
        • -1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 14:58)

          [anonim] i-a raspuns lui ty

  • +4 (6 voturi)    
    Incorect (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:25)

    Arcasu [utilizator]

    Intrebare pentru toti deontologii: ce se itampla cu un cetatean care locuieste de mai multi ani intr-un oras si care isi reinnoieste an de an viza de flotant,sa spunem cu mai putin de 3 luni inainte de alegerile locale? Are drept sa voteze?
    • +2 (2 voturi)    
      sa se trezeasca (Joi, 23 ianuarie 2020, 6:44)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui Arcasu

      si el la timp.
    • +1 (1 vot)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 23 ianuarie 2020, 14:11)

      [anonim] i-a raspuns lui Arcasu

      • -1 (1 vot)    
        @andipetre (Vineri, 24 ianuarie 2020, 0:31)

        veganu [utilizator] i-a raspuns lui

        Ia hai sa folosim tartagutza de ne sta pe umeri.

        Poate ca in Romania domiciliul stabil nu se da decat daca esti proprietar sau te ia cineva in spatiu? Zi-mi si mie cati dintre chiriasi crezi ca ar avea sanse sa isi mute domiciliul unde locuiesc? Sunt o groaza de oameni care stau cu chirie in marile orase si nu pot luat niciun flotant pentru ca proprietarii sunt reticienti, dar sa se mai mute si cu domiciliul. Nu mai zic daca te muti la 3 ani de la o adresa la alta ce faci schimbi toate actele ca nebunul?
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 15:03)

          [anonim] i-a raspuns lui veganu

  • 0 (0 voturi)    
    Masura anti USR (Joi, 23 ianuarie 2020, 8:11)

    Velma Kelly [utilizator]

    nu mai urlati #rezistentilor ?