Florin Cîțu: Susțin 100% declarațiile lui Orban. Dublarea alocațiilor nu a fost inclusă în buget și este nevoie de resurse suplimentare

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 19 ianuarie 2020, 14:21 Actualitate | Esenţial


Florin Cîțu
Foto: Guvernul Romaniei
​Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, spune că susține 100% afirmațiile lui Ludovic Orban, conform cărora evoluția economiei va influența dinamica cheltuielilor cu asistența socială, precizând că dublarea alocațiilor nu a fost inclusă în buget și este nevoie de resurse suplimentare.

„Premierul României a făcut o declarație pe care o susțin 100%. Dinamica creșterilor cheltuielilor cu asistența socială este condiționată, ca în orice țară din lume, de evoluția economiei și a încasărilor la buget. Mai ales în situația României unde 2/3 din cheltuieli curente sunt salarii și asistență socială. În plus, dublarea alocațiilor, 7,5 miliarde lei, NU a fost inclusă în buget și este nevoie de resurse suplimentare - venituri mai mari decât cele bugetate și/sau reduceri de cheltuieli”, a argumentat ministrul, pe Facebook.

El acuză PSD că a introdus aceste amendamente fără să precizeze de unde vin banii. ”Am căutat sursă de finanțare. Nu am găsit-o. Nu există. Am făcut la fel pentru amendamentul introdus în Parlament care dublează alocațiile. Nici acolo nu am găsit sursă de finanțare. Iresponsabilitate maximă din partea socialiștilor care în disperarea de a-și salva imaginea sunt gata să arunce în aer România. Guvernarea PNL este una responsabilă. Venim cu soluții atât pe partea de cheltuieli (reorganizarea aparatului administrativ) cât și pe partea de venituri (informatizarea ANAF) pentru a repara mizeriile și populismele guvernărilor PSD din ultimii ani”, a mai spus ministrul.

Ludovic Orban a declarat la HotNews.ro LIVE că majorarea alocațiilor și a pensiilor depinde de evoluția economică. Premierul a precizat însă că își dorește aceste creșteri, însă nu va fi luată nicio decizie „care să afecteze evoluția economiei pe termen lung”.

Întrebat dacă alocațiile pentru copii vor fi dublate în a doua jumătate a acestui an, Orban a răspuns: „dacă există resurse financiare”. Întrebat dacă este posibil ca alocațiile să nu fie majorate în acest an, premierul a spus că „e o garanție că vom crește alocațiile pentru copii, cu cât le vom crește vom vedea în funcție de cum evolează veniturile, cheltuielile”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3080 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    nu aveti bani? (Duminică, 19 ianuarie 2020, 14:34)

    Martha Logu [utilizator]

    ... furati si voi mai putin.
    • +13 (21 voturi)    
      Ce să mai fure...? (Duminică, 19 ianuarie 2020, 15:46)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Banii-s în pensii speciale!
      • 0 (0 voturi)    
        Aolo (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:48)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui prec

        Atunci repede sa punem de o donatie pentru bietii politicieni ca nu mai au ce sa fure.
    • +3 (11 voturi)    
      Pentru pensii speciale (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:41)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      avioane second-hand, servicii, parlament,presedintie sunt bani, in schimb pt copii nu sunt.
      • 0 (2 voturi)    
        Exact. (Luni, 20 ianuarie 2020, 12:47)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

        Ia sa ii faca PNL ceea ce spunea inainte de a da guvernu PSD jos. Sa taie din pensiile "nesimtite". Ca doar acolo sunt toti banii tarii.
        In lumea reala acuma. Stiu ca nu sunt bani acolo si nu au fost niciodata cat presupunea asa numita opozite de atunci, dar daca PNL nu are solutii viabile la ce au luat guvernarea? Aaahh ca sa puna pe domnul comisar european? Poi ar fi cazul sa ia in primire si nota de plata a miscarii politice de pe continent.
    • 0 (2 voturi)    
      ipocrizia la ea acasa ... (Luni, 20 ianuarie 2020, 9:23)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Eu nu prea vad nici o diferenta intre aceasta papusa urata si narcisistul, amandoi ministri de finante. Ipocriti pana in maduva oaselor se livreaza unul pe altul si nici unul nu a indraznit sa reformeze finantele fara a mai pune taxe, fara acordul "sefului". Interesant cine sunt acesti sefi, care conduc din umbra si au acelasi tel, BANIIII....Sincer, de cel dinainte mi-era lehamite, dar de asta incepe sa imi fie scarba ....
  • +7 (19 voturi)    
    Irelevant. (Duminică, 19 ianuarie 2020, 15:00)

    prec [utilizator]

    Ceea ce contează este poziționarea P.N.L.-ului față de viitorul țării, față de copii. Ori ce vedem noi aici? Ei nu dau bani copiilor ci dau bani unora ca Buboșel sau Goarnă, cel de la miliție, sau ca Voican Voiculescu, Zegrean....
    • +5 (9 voturi)    
      PNL = USL + PDL (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Doua mafii reunite. Nu ii vad prea mult la guvernare...
  • +3 (19 voturi)    
    Romania normala versiunea PNL (Duminică, 19 ianuarie 2020, 16:12)

    Fides [utilizator]

    Oare cei din PNL chiar nu constientizeaza faptul ca exista o lege trecuta prin Parlament, votata legla, iar apoi promulgata de presedinte, prin care alocatiile au fost crescute? Pasii legali au fost respectati, Citu si Orban ce fumeaza, de nu inteleg aceste notiuni elementare?
    • +4 (4 voturi)    
      la fel (Duminică, 19 ianuarie 2020, 17:59)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      si cu pensiile.
      • +2 (2 voturi)    
        totusi (Luni, 20 ianuarie 2020, 9:07)

        codrean [utilizator] i-a raspuns lui Wn

        pensiile au fost cuprinse in buget ! Ce facem ?
    • +5 (7 voturi)    
      Demagogie a la Sica Mandolina (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Adica politicianism si minciuna marca "liberala" Daca isi inchipuie ca pot face orie, ca isi pot bate joc de oameni, se inșală. O VOR AFLA CÂT DE CURÂND!
  • +10 (16 voturi)    
    sclavi (Duminică, 19 ianuarie 2020, 16:26)

    AcelasiEu [utilizator]

    Bah sclavilor, v-ati grabit sa anulati taxa de 2% aplicată pe cifra de afaceri a companiilor din sectorul energetic k asa v-a fost trasat. Erau bani pentru alocatiile copiilor din belsug - nu la nivel derizoriu de 300ron ci chiar dublu. Dar deh, incurajarea natalitatii si prevenirea dezastrului demografic nu sunt in planurile voastre, scalvilor!
    • +2 (2 voturi)    
      cum nu? (Duminică, 19 ianuarie 2020, 22:13)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui AcelasiEu

      inca o serie de 20k sau 30k de asiatici s-a aprobat si anul asta :))
    • -1 (3 voturi)    
      Sclavete postac (Luni, 20 ianuarie 2020, 9:04)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui AcelasiEu

      Banii aia erau plătiți tot de oameni, nu de firme.
      Deja a scăzut prețul electricității.

      https://www.bursa.ro/ca-urmare-a-eliminarii-contributiei-de-2-procente-din-cifra-de-afaceri-anre-reduce-tarifele-de-transport-si-distributie-a-electricitatii-22657831
      • 0 (0 voturi)    
        Hoho (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:50)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Sa ai parte de ani de viata cu cat o sa scada pretul electricitatii dupa liberalizarea totala mai mascarici corporatist :)
  • +5 (11 voturi)    
    Incredibil ! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 17:29)

    rectificare [utilizator]

    Că nu sunt bani, o poate spune doar un tehnocrat. În nici un caz un ministru politic, într-un an cu 2 rânduri de alegeri !
  • -3 (9 voturi)    
    Romanii (Duminică, 19 ianuarie 2020, 17:31)

    Anonym [utilizator]

    in medie sunt f prosti.
    O intrebare de perspectiva poate inteleg si ei: De ce nu sunt 6 mld pt alocatii, dar sunt 100 mld pt majorat pensiile cu 40%?
    Intelegeti sau e prea complicat?
    • +2 (12 voturi)    
      E foarte simplu: (Duminică, 19 ianuarie 2020, 18:10)

      rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Legea privind majorarea pensiilor a fost data mult inainte de intocmirea bugetului si ca urmare, in buget au fost prinsi banii necesari. Legea privind alocatiile s-a dat dupa intocmirea bugetului; nu se putea prinde in buget o cheltuiala care la data intocmirii bugetului nu era prevazuta de lege.
      • -1 (9 voturi)    
        de ce a promulgat-o presedintele? (Duminică, 19 ianuarie 2020, 19:04)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        el nu stia asta?
      • +3 (11 voturi)    
        dar bani de anticipate sunt in buget? (Duminică, 19 ianuarie 2020, 19:15)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

        intreb si eu.
        • +1 (7 voturi)    
          Costurile alegerilor (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:19)

          rectificare [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          sunt aceleași, indiferent de luna din an în care se țin. Capisci ?
          • 0 (8 voturi)    
            sunt bani opentru 1 tur! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:33)

            kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

            al doilea tur, cine il plateste? KLaus?
            • -1 (3 voturi)    
              Vulvuța, Mitralieră și Moroiul. (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:46)

              prec [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

              Sau Veorica, Manda și Nicolicea. La alegere.
              • +2 (4 voturi)    
                raspunsul tau e relevant ptr PNL! (Duminică, 19 ianuarie 2020, 22:24)

                kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui prec

                din pacate, atata se poate...
    • 0 (2 voturi)    
      Deficit 3,5-4% (Luni, 20 ianuarie 2020, 0:42)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      Tot bugetul pentru pensii e de 87 miliarde pt 2020.
      Vreo 20 in plus fata de anul trecut.
      Niciuna nu se justifica: pensiile au tot fost trecute cu circa 10-15% anual, iar alocațiile aproape dublate anul trecut.
      • 0 (0 voturi)    
        Pai (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:51)

        Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Nici existanta lui Citu nu prea se justifica da uite ca natura mai face si glume proaste.
  • +8 (10 voturi)    
    Ordonanta 114 (Duminică, 19 ianuarie 2020, 19:13)

    galeo [utilizator]

    V-ati grabit sa scoateti acciza pe combustibil, tqxele pentru banci si companii energetice, ca si cand asta era prima prioritate, si acum va plangeti ca nu mai aveti bani...
    Inseamna ca serviti interesele corporatiilor, nu ale poporului roman.
    • +1 (5 voturi)    
      Tot populația plătea taxele alea (Duminică, 19 ianuarie 2020, 22:25)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      -Supraacciza 40 bani pe litru
      -La energie, anre tocmai a anuntat ca scade prețul la curent ca a dispărut taxa de 2% pe cele 4 verigi ale lanțului de producție și distribuția a curentului electric
      -la banca n-o fi și acolo inclus?

      Ce așteptări sa ai de la niște postaci care se uita în gura Veoricai?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu chiar. (Luni, 20 ianuarie 2020, 12:51)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Supraacciza afecta populatia, dar in mare consumul principal nu e al omului de rand ci al industriei si productiei. Aia au cea mai mare bucata de consum de combustibil. Masinile personale sunt abea un 15% din tot consumul de combustibil. Si cred ca exagerez mult procentu asta.
  • -3 (11 voturi)    
    Ar trebu sa pricepeti (Duminică, 19 ianuarie 2020, 19:14)

    radu222 [utilizator]

    Ar trebui sa pricepeti ca marirea pensiilor cu 40% si dublarea alocatiilor pentru copii va duce la un nou val de inflatie si astfel se vor eroda si salariile existente. Aceste mariri se vor face cu bani de imprumut, nu cu bani produsi de economia noastra. Aduceti-va aminte cum a fost redus TVA si s-a zis ca vor scadea preturile, dar preturile nu au scazut ci au crescut, s-a produs o inflatie care a erodat totul, inclusiv marirea salariilor la bugetari, pentru ca s-a facut cu bani imprumutati, nu cu bani produsi de economia noastra.
    Guvernul ar trebui sa dea bani la investitii, inclusiv pentru infrastructura, ca sa se creeze multe locuri de munca noi. Numai astfel vor creste veniturile la buget si atunci va fi posibil sa se creasca si pensiile si alocatiile.
    • -2 (8 voturi)    
      lasa vrajeala... (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:38)

      croi2001 [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      ca au avut 700 de milioane de euro pentru rachete aer-aer
    • 0 (6 voturi)    
      Dupa scaderea TVA (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:40)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      au fost 2 ani cu deflatie - 2015 si 2016 - cand au scazut preturile.
    • -4 (6 voturi)    
      Dupa scaderea TVA (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:40)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      au fost 2 ani cu deflatie - 2015 si 2016 - cand au scazut preturile.
    • +2 (6 voturi)    
      Păi și voucherele de vacanță sunt cu (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:07)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui radu222

      bani împrumutați! Pensiile speciale la fel!
      Și nu poți da pensii speciale dar să faci și școli, spitale sau șosele! NU POȚI, NU AI CUM!!!
  • +6 (10 voturi)    
    MAREA DMAGOGIE (Duminică, 19 ianuarie 2020, 21:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ati mintit - ati promis ca veti respecta legile si iata ati inceput sa dati inapoi. Justificari, pălavrageala, politicianism - in rest nu va pricepeti la nimic. Vota-v-ar dracii!