Avocatul Poporului, despre declarațiile primarului din Târgu Mureș: Greşeşte profund, dreptul la alocaţie e al copilului, nu al părinţilor copilului / Nu ne-am sesizat pentru că e vorba doar de o declarație

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:34 Actualitate | Esenţial


Renate Weber
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, Renate Weber, consideră că primarul din Târgu Mureş, Dorin Florea, greşeşte profund atunci când vorbeşte despre modul de acordare a alocaţiilor, acest venit fiind un drept al copilului, nu al părinţilor. Weber a spus că o astfel de declarație ”produce rău” și dă de înțeles că este un discurs instigator la ură, dar instituția pe care o conduce nu s-a sesizat ”strict pentru că e vorba doar de o declaraţie” și așteaptă să vadă ce va decide CNCD.

"Am văzut că imediat Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării s-a sesizat şi cred că asta e ceea ce trebuia făcut, pentru că deocamdată suntem la nivelul doar al unei declaraţii, nu poate, nu are cum nici autoritatea locală să ia vreo altă măsură, (...) e o declaraţie nefericită - e prea puţin spus, pentru că nu aşa se face o politică de planificare familială, prin astfel de vorbe. Copii faci indiferent de ce spune sau nu primarul sau o autoritate. Dânsul lega acordarea alocaţiilor, deci beneficiile, de îndeplinirea unor criterii. Îmi pare rău să-i spun, dar aici cred că greşeşte profund, dreptul la alocaţie e al copilului, nu al părinţilor copilului. Vom vedea ce va decide CNCD", a spus Weber, potrivit Agerpres.

Ea a precizat că nu s-a sesizat în acest caz pentru că e vorba doar de o declaraţie.

"Nu ne-am sesizat strict pentru că e vorba doar de o declaraţie, dar nici nu am avut când, pentru că ieri s-a întâmplat totul şi noi astăzi dimineaţa am fost aici, deci vom continua să discutăm pe tema asta. (...) O asemenea declaraţie produce rău. (...) Noi avem în lucru un raport care se cheamă 'Discursul instigator la ură' şi, din păcate, astfel de declaraţie e clar că induce în opinia publică ideea că anumite categorii de persoane care provin dintr-un anume mediu social sau de o anumită etnie, vezi Doamne, ele sunt cele care sunt predispuse să folosească legea într-un mod cu care domnul primar nu ar fi de acord", a menţionat Avocatul Poporului, după ce a semnat un Memorandum de Înţelegere cu Reprezentanţa UNICEF în România.

În opinia sa, declaraţia edilului nu va produce alte consecinţe, însă ea este de părere că aceia care se află în fruntea unei autorităţi trebuie să se gândească de două ori ce spun, cu atât mai mult când e vorba despre scris, pentru că textul a fost postat pe o platformă de socializare.

Primarul din Târgu Mureş, Dorin Florea, a propus "introducerea obligatorie a unei anchete sociale pentru cuplurile care vor să aducă pe lume copii”.
Contactat de HotNews.ro, Dorin Florea susține că propunerea sa nu este „radicală deloc”, fiind una despre care a mai vorbit și în trecut. El a precizat că „statul încurajează nemunca” și că a întâlnit cazuri în care fete de 12-13 ani au devenit mame „pentru banii de alocație”. Dorin Florea s-a referit explicit la comunitatea roma, susținând că, dacă se vor impune astfel de condiții, „o să intre frica în ei” și n-or să facă copii doar pentru bani. „Eu am (la Tg. Mureș-n.r.) cel mai mare număr de țigani din țară (...) Țiganii sunt o problemă serioasă a României și ne facem că nu vedem?! (...) De când i-a dezrobit Cuza, au rămas la fel”, a spus el, precizând că „dacă văd trei copii la cerșit, în rețele de pedofilie, sunt nebun să nu intervin ca stat și să las pe seama Justiției”.

Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării (CNCD) s-a autosesizat după declarațiile primarului din Târgu Mureș pentru discurs de ură pe criterii de clasă socială și etnie, iar edilul a fost chemat săptămâna viitoare la audieri la CNCD.

"Vorbim de posibile fapte de discriminare, de posibil discurs de ură, încă nu am luat o decizie, pentru că nu am făcut audieri. Vom analiza aceste declaraţii, postarea pe Facebook are un conţinut, prima reacţie un cu totul alt conţinut", a declarat Asztalos Csaba.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2107 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    persoanele care fac copii (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:54)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuie sa ii si intretina,nu invers.
  • +8 (24 voturi)    
    Primarul merită măcar o medalie! (Marţi, 14 ianuarie 2020, 14:09)

    Tayen [utilizator]

    Dacă nu o statuie!
    • +3 (7 voturi)    
      Premiul prostiei (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:45)

      baraka [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

      Sigur ca il merita.
      • 0 (0 voturi)    
        Legile prostiei ale lui Cipolla ar trebui citite (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:30)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui baraka

        de multi. Mai ales la PSD se lauda ca e multi pe acolo . . .
  • -2 (4 voturi)    
    deviati (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:15)

    BlueX [utilizator]

    deviati subiectul

    omul a spus ca vrea ancheta - daca o familie este capabila sa creasca , sa sustina cresterea unui copil... si nu a unui copil... ci o unui roi de copii

    pe de alta parte nu vindeti gogosi - dreptul copilului (si nu al parintelui) de a primi alocatie... nu il impui tu... tu il decizi.... parintii vor impune unde se duc banii aia - si pe de alta parte hai sictir ca nu creste un copil din alocatie - nu are cum sa ii ajunga

    subiectul era despre cei care nu au nicio posibilitate (materiala si sociala) si toarna copii pe care nu-i educa, pe care nu-i imbraca si care ajung infractori sau scursuri.

    sa dea domnu (cum ziceti voi) sa fie fericiti si binecuvantati toti acei parinti care au posibilitati, chiar si limitate, dar care fac multi copii si care se ingrijesc de ei.
  • +3 (5 voturi)    
    ahahaha (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:23)

    liviu_ [utilizator]

    daca era din pnl sau usr anunta si cedo, si ue si greco si onu si consiliul extraterestrilor...
    daca e din alde... e ok....

    a nu se intelege ca sunt impotriva declaratiei omului aluia, dimpotriva. vorbesc pur dpdv legal!
  • -2 (8 voturi)    
    Flotari logice (Marţi, 14 ianuarie 2020, 15:24)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Banii sunt in administrarea parintilor si nimic nu ii tine sa ii cheltuiasca la bufet, in loc sa cumpere mancare copiilor.....
    Dur, poate nepotrivit, dar adevarat.
  • -3 (5 voturi)    
    problema e ca dreptul (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:31)

    andrei1245 [utilizator]

    copilului unuia care nu contribuie se ia din dreptul copilului meu care contribui.

    de ce copilul meu trebuie sa sufere in detrimentul copilului lui?
    • +3 (3 voturi)    
      Mai uita-te si in sus, nu numai in jos. Cine-ti ia (Marţi, 14 ianuarie 2020, 19:59)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      mai multi bani?

      Cel mai bogat sau cel mai sarac decit tine?

      Nu cred ca e mai utila din punct de vedere social loaza unui bogat care nu va munci niciodata, ba va mai trece si cu bolidul peste tine, decit copilul unui sarac care va munci toata viata.

      Dar vuvuzelele vor de fapt sa atace natalitatea romanilor in general si-i asmut pe cei mai saraci si cu mintea si cu duhul contra celor care sunt doar saraci material.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca acceptam principiul dar schimbam criteriile (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:12)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Incercati sa impuneti un principiu imoral si periculos al controlului natalitatii.

      Dar, daca dupa ce acest principiu va fi admis, se vor schimba criteriile?

      De ce nu? Poate vor avea drept de procreere doar blonzii, sau inaltii, sau cei cu spatele drept sau ....
    • +3 (3 voturi)    
      Cum "Sa sufere in detrimentul copilului lui" (Marţi, 14 ianuarie 2020, 20:32)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Mai bine scrieti in limba in care ginditi, ca in limba romana nu prea va descurcati.

      Dupa cum ati scris, se intelege ca al vostru copil il lezeaza pe copilul celui care nu contribuie.
      Sau poate ca chiar asa si e.
  • +1 (3 voturi)    
    Câte anchete a făcut Avocatul Poporului? (Marţi, 14 ianuarie 2020, 16:59)

    asavreau [utilizator]

    Nu ar trebui ca avocatul poporului să verifice cazurile când părinții folosesc în alte scopuri(băutură,barbut),banii din alocațiile copiilor?
  • 0 (4 voturi)    
    Florea vorbea de dreptul de a face copii. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 18:37)

    asavreau [utilizator]

    Un copil nenăscut nu are dreptul la alocație.Deci Avocata Poporului,distinsa doamnă Renate Weber nu are dreptate.
  • +3 (3 voturi)    
    Fosti colegi (Marţi, 14 ianuarie 2020, 21:40)

    yol [utilizator]

    Si poate viitori.