Vela, despre conflictele dintre clanurile de interlopi: Sunt cauzate și de faptul că MAI a intrat cu forță în aceste structuri care trăiau foarte liniștite că poliția are și alte preocupări

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:30 Actualitate | Esenţial


Marcel Vela
Foto: Guvernul Romaniei
Marcel Vela a declarat că luna aceasta va prezenta o propunere de restructurare a ministerului care va avea drept consecință destabilizarea rețelelor de interlopi, subliniind că violențele din ultima perioadă din țară este un rezultat al faptului că „MAI a intrat cu forța în aceste structuri”, transmite Mediafax.

„Ce se întâmplă în țară este consecința unei cercetări și a muncii depuse de MAI. Din 4 noiembrie au ieșit la lumina diferite dosare, chiar de corupție la nivelul poliției. (...) Chiar se lucrează în MAI. Ce vedem acum că se întâmplă în țară este și datorat faptului că MAI a intrat cu forță în aceste structuri care, până acum, trăiau foarte liniștite că poliția are și alte preocupări”, a declarat ministrul de Interne la Antena3.

Marcel Vela precizează că reorganizarea Ministerului de Interne are drept consecințe destructurarea rețelelor de interlopi.

„Luna aceasta voi veni cu o propunere oficială de restructurare și eficientizare a întregului minister, e vorba nu doar de poliție, ci și de jandarmerie, poliție de frontieră. (...) Un minister pe care vreau să îl fac de elită și în ochii cetățenilor să crească de la 30% cât e eurobarometrul acum, la mai mult decât era când am fost învestit ca ministru”, a spus ministrul.

În ultimele zile, în București a avut loc o răfuială între clanuri rivale, unii dintre aceștia ajungând la spital.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10195 vizualizari

  • +9 (29 voturi)    
    Secretizarea salariilor militienilor o mizerie! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:34)

    Marionette [utilizator]

    1. Politia NU EXISTA - e de fapt sursa de infractiuni
    2. De ce sunt secrete salariile securistilor si militienilor?
    3. NU VOTATI PNL!
    • -1 (9 voturi)    
      Vela (Duminică, 12 ianuarie 2020, 15:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      As vrea tovarasul „liberal” Vela - un neo-securist mizeabil. CU asemenea politruci, peneleaua (=usl+pdl) nu ar viata lunga
  • +20 (24 voturi)    
    k (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:39)

    cartofiprajiti [utilizator]

    anaful nu lucreaza in tara asta ??? tov.militeni ?...de ce nu faceti dosare penale la sefii anafului? cum de au interlopii asa averi? ...de fapt toti sunteti mana in mana ...pfff
  • +21 (25 voturi)    
    asta ce fumeaza ...? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:48)

    linarel [utilizator]

    nu vad interlopi ridicati de pe strada , vad interlopi batandu-se pe strada ...

    sau iar nu aveti probe , aveti grija mascarii salariilor si pensiilor speciale
    • +19 (19 voturi)    
      :) (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:56)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Unii interlopi sunt sifoanele politiei, alti politisti sifoneaz la interlopi. E o lume dificila, dar zumzaiala asta intr-adevar spune ca ceva se intampla.

      E o cursa contra-cronometru, care sunt planurile interlopilor? Ce vor de fapt? Simplu- copiii lor nu sunt infractori, studiaza si vor fi: procurori, judecatori, avocati.

      Daca nu actionam- acum- asta e noua clasa a functionarilor publici. Ei vor controla statul roman.
  • +16 (18 voturi)    
    gogorite electorale (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:57)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    macar sa vedem ca ii iau la rost pe toti care au averi nejustificabile prin surse legale- cum se jusitifica palatele, masinile f.f.f. scumpe si multe altele si sa le confiste si tot am vedea ca se face ceva, adica sa ii loveasca macar dpdv material...dar ei nimic, e plina tara de palate, viloaie, masini scumpe etc ale interlopilor si nu ii deranjeaza nimeni. Politia are acces la sursele de informatii de la cei locali care (teoretic) ar trebui sa stie cam tot ce misca in zona lor, nu?
    Daca nu sunt deranjati, inseamna ca sunt protejati.
    • +5 (17 voturi)    
      Declaratia lui Velea (Duminică, 12 ianuarie 2020, 13:37)

      Theros [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

      Nu-i este o noutate ,dar trebuie spus ca un ministru de interne -daca pate fi numit ministru- mai neavizat, corupt, de o rautate si prostie virala nu a avut ri=omania niciodata in intrega istorie!! Acest individ este manain mana cu toti interlopi si isi primestte parte de la ei. Din aceste considerete ii apara!!! In conformitate cu pricipiile care guverneza activitatile prostilor ajunsi unde nu trebuie , acest derbedeu vrea sa-l schimbe pe ARAFAT !! Pentru gestul marlanesc facut in cadrul conferintei de presa cand l-a imilit pe acest OM CARE A CREAT CEVA PENTRU ROMANIA, acest nemernic corupt trebuie demis imediat!! Ce concluzie sa tragem cand plavanul si sica mandolina au luat pozitia mutului!!!
  • +12 (16 voturi)    
    Daca intrau cu forta (Duminică, 12 ianuarie 2020, 12:58)

    Jolly Roger [utilizator]

    Era coada de mertz/bmw la vama pe drumul de iesire...
    Dar asa nu citesc decat declaratiile ministrului. Incepuse fulminant, dar pare ca se ”adapteaza” repede...
    O fi ceva in aerul ministerial...
  • +11 (13 voturi)    
    Dragul nostru ministru(asta dacă ești ministru), (Duminică, 12 ianuarie 2020, 13:15)

    Rescator [utilizator]

    Am citit cărți,teze de doctorat(partial plagiate),
    articole, in care,Chestori și Comisari de poliție
    descriau cu lux de amănunte clanurile de interlopi
    din București și din țară(organizare,lideri,obiectele de
    activitate,zonele aflate sub controlul lor,alianțe între ele,etc.).Am întrebat pe unul dintre autori(persoană
    importantă mon cher) :dacă știu totul despre clanuri
    de ce nu le rad din societate!?
    Răspuns după un minut de tăcere:nu putem,băieții
    din clanuri sunt înfrățiți cu prea mulți dintre noi și cu
    politicieni din toate partidele,indivizi care primesc
    dividente grase.Cazul Caracal este doar unul care
    demonstrează acest sinistru adevăr.Așa că domnule
    ministru aplicați formula:care pe care!
  • +12 (14 voturi)    
    Deci poliția i-a deranjat (Duminică, 12 ianuarie 2020, 13:24)

    mr_mojo [utilizator]

    Ei munceau cinstit și polițiștii ăia răi nu îi lasă. Nu îi lasă să pună bâta sau sabia pe concurență, să pună fetele la produs sau să scuture facturile prin intersecții.
    Nici poliția nu mai e ce a fost...
  • +8 (8 voturi)    
    a venit vremea sa iertam patrunjelul ! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 13:46)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Structurile de fortza ale statului sa treaca la urmatorul nivel ! Gata su babele cu patrunjel si umilirea telectualilor si carlanilor cu cosuri pe frunte ! Prea mult ati facut jocul ciocoilor politici !
    • +2 (6 voturi)    
      Poliția locală se ocupă de pătrunjel. (Duminică, 12 ianuarie 2020, 14:22)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Nu are treabă poliția națională cu pătrunjelul.De fapt,prin denumirea de polițiști și la locală și la națională apar confuzii și acuzații care denaturează adevărul,unele intenționate,făcute de infractori,pentru a încăiera între ele structurile poliției.Adevărul este că nefiind clare atribuțiile,oamenii nu știu cui să se adreseze cu sesizările,motiv ca șmecherii din poliție să o facă pe grozavii.
  • +6 (10 voturi)    
    „Cu forța” sau „în forță”? (Duminică, 12 ianuarie 2020, 13:51)

    NME [utilizator]

    „MAI a intrat cu forța în aceste structuri”

    Poate „MAI a intrat în forță în aceste structuri”, tov. ministru, 'r-ar a dracu' de limbă română cu toți agramații ajunși în posturi publice.
    „În forță” înseamnă „cu putere”. „Cu forța” înseamnă că s-a alăturat acelor structuri, ceea ce, spun unii, n-ar fi chiar prea departe de adevăr...
  • +8 (8 voturi)    
    Ce gluma stupida, bre! (Duminică, 12 ianuarie 2020, 14:53)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Au intrat interlopii si cocalarii in fibrilatie?
    Miliția e fratele infractorului!
    Ati trecut in tabara coloneilor si a generalilor fara numar de la doi si un sfert care lucrează cu Mafia?
    Desfiintati urgent doi si un sfert care ne urmăresc postarile!
    Eliberati urgent toti generalii de 45 care au luptat pentru lichidarea mafiei in Romania!
    Ha,ha,ha!
    Dati afara conducerile scolilor de miliție de orice tip!
    De aici începeți!
    Toți feciorii si ficele ofițerilor MAI fac scoli de politie!
    Nu e nimic ciudat????
    Are miros de coruptie?
  • +2 (4 voturi)    
    Tovarasul Vela (Duminică, 12 ianuarie 2020, 15:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Amicul jandarmilor si politistior, adica al institutiilor 0presive ale statului securisto-mafiot. Hai flit!
  • +4 (4 voturi)    
    k (Duminică, 12 ianuarie 2020, 17:21)

    cartofiprajiti [utilizator]

    militia ! uitati aici faza .....http://obiectiv-sm.ro/2020/01/12/trei-imigranti-au-terorizat-calatorii-din-trenul-timisoara-baia-mare-printre-care-se-aflau-si-satmareni/?fbclid=IwAR0Tz8sLfQ06-Yc0