Orban, despre legea PSD privind dublarea alocațiilor copiilor: Avem patru variante, printre care atacarea la Curtea Constituțională

de MH     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2020, 15:49 Actualitate | Esenţial


Bani
Foto: Stirile ProTV
Ludovic Orban a anunțat, luni, că PNL ia în calcul patru variante legate de proiectul de lege al PSD votat în Parlament privind dublarea alocațiilor copiilor. Printre variante se numără atacarea la Curtea Constituțională și prorogarea termenului de intrare în vigoare. "PNL își dorește creșterea, dar o creștere rațională, care să fie sustenabilă, pentru care să existe banii necesari și să nu fie o creștere care să creeze grave dezechilibre", a spus premierul.
"Noi nu putem accepta felul acesta de legiferare. Avem patru variante posibile: fie atacarea la CCR, fie prorogarea termenului de intrare în vigoare, fie o reglementare care să prevadă, totuși, o creștere rațională a alocațiilor de copii, care repet, de la 1 ianuarie au crescut, tot în baza proiectului depus de PNL, fie mai avem o variantă, care ar cuprinde procedura de angajare a răspunderii”, a declarat Ludovic Orban, citat de Mediafax.

El a spus, din nou, că PSD dă dovadă de iresponsabilitate prin această lege care prevede o nouă majorare a alocațiilor pentru copii.

"Avem practic identificate, în momentul de față, patru variante. Aici sunt un om cinstit și am spus-o încă din prima: PNL a introdus un amendament la Legea bugetului de stat, în martie 2019, prin care aproape s-au dublat alocațiile. De ce am făcut lucru ăsta? Pentru că pentru o perioadă de patru ani de zile, PSD nu a crescut deloc alocația. Mai mult, un alt proiect de lege adoptat, tot la propunerea PNL, înaintate de secretarul general, Robert Sighiartău, alocațiile cresc anual, pentru a recupera puterea de cumpărare a alocației, care se pierde în urma inflației. Deci, practic, alocațiile de la 1 ianuarie cresc cu 3,8%. Să vii acum, tot în 2019, și să impui o nouă dublare a alocațiilor pentru copii arată o lipsă de responsabilitate categorică din partea PSD, cu atât mai mult cu cât se știe foarte clar că în Legea bugetului de stat este practic, noi, când au dat ei atac la CCR, PNL și-a asumat răspunderea pe Legea bugetului de stat și asigurărilor sociale de stat”, a subliniat Orban.

Premierul a mai spus că PNL vrea o creștere sustenabilă a alocațiilor, iar în momentul de față nu există bani și s-ar crea dezechilibre.

"(...) Nu ai pevăzute aceste sume de bani pentru a susține creșterea. PNL își dorește creșterea, dar o creștere rațională, care să fie sustenabilă, pentru care să existe banii necesari și să nu fie o creștere care să creeze grave dezechilibre, atât la nivelul bugetului, cât și la nivelul diferitelor categorii de plăți sociale sau de altă natură din sistemul public. Deci PSD, deși a dat o lege a salarizării, dup-aia, pentru anumite categorii, a devansat creșterea salariului, care era prevăzută să se facă etapizat, câte o pătrime între 2018-2022, acesta a fost stilul lor de politică, să creeze anumite avantaje care de fapt, creează discriminări și îmbracă forma unor privilegii pentru unele caregorii pe care au vrut să și le fidelizeze”, a adăugat premierul.

Camera Deputaților a votat în 18 decembrie proiectul de lege privind dublarea alocațiilor pentru copii, la 300 de lei, o propunere a PSD. La momentul votului, liberalii și-au scos cartelele din aparate. Proiectul modifică Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.9/2019 pentru modificarea şi completarea Legii nr.61/1993 privind alocaţia de stat pentru copii, precum şi pentru modificarea art.58 alin.(1) din Legea nr.448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap.

Prin amendamentul propus la proiect de președintele Comisiei pentru muncă, deputatul PSD Adrian Solomon, este prevăzută majorarea cuantumului alocației de stat pentru copii astfel:
  • 600 de lei pentru copiii cu vârsta de până la 2 ani sau 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
  • 300 de lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 2 și 18 ani;
  • 600 lei pentru copiii cu vârsta cuprinsă între 3 și 18 ani, în cazul copilului cu handicap.
Legea va ajunge la promulgare la președintele Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7622 vizualizari

  • +1 (13 voturi)    
    perfect! (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:05)

    cucuveauamov [utilizator]

    banii sa fie transferat la servicii, ca doar nu copiii v-au adus la putere.
    • +2 (2 voturi)    
      Mda (Marţi, 7 ianuarie 2020, 0:39)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Copiii sunt viitorul tarii ,incurajati natalitatea si educatia ,nu cred ca este o gaura asa mare in buget in schimb sunt mii de copii care pt 150lei in plus o sa aiba probabil o viata mult mai buna,pentru ei va face diferenta.
  • +5 (9 voturi)    
    bravo dle Orbab (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:09)

    Stefan534324 [utilizator]

    nu sunt bani sa cresti cu 100 de lei alocatia la copii, propunere pe care chiar PNL a facut-o cand era PSD la putere, in schimb sunt multe miliarde pentru beneficii date pretenarilor.

    Va dau eu o solutie: cresteti taxele pe bet-cafe-uri, tigari, alcool, si se gasesc bani de alocatii. Nu doar de 100 de lei, ci de vreo 1000.
    • -3 (3 voturi)    
      ghici ce? (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

      Tot copii alora care stau in banii de alocatii sunt afectati de taxarea viciilor respective ...
      Pe langa faptul ca suprataxarea la niveluri inacceptabile duce la nesupunere - contrabanda, pariuri ilegale, sau violente
      Diferenta e ca alocatia era 42 de lei pana in 2015 (dupa 3 ani de Ponta), apoi 84, iar din 2019 ajunsese la 150. Diferenta intre 66 de lei si 150 lei in plus e mare si afecteaza bugetul cu aproape 10 miliarde (deficit suplimentar3-4% din buget, sau 1% din PIB). Problema e ca primesc alocatii multi copii sarmani, dar ale caror familii nu care contribuie cu nimic la buget.
  • +6 (10 voturi)    
    AȘA, ORGANE, ATACĂ! (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:11)

    prec [utilizator]

    Să nu dați bani la copilași, să dați doar la securiști și acoperiți, ca Buboșel, Băselu, Oprea, Lazăr și compania!
  • +7 (9 voturi)    
    evident ca este o (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:24)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    capcana PSD-ista. Dar este destul de ciudat sa spui ca nu sunt bani pentru a marii alocatiile copiilor, dar in schimb sa anunti ca vrei sa reduci taxele la banci. Pai pentru asta sunt bani?
  • +1 (11 voturi)    
    Asa-i, ce ne trebuie copii? Serviciile, catusele.. (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:24)

    newlook [utilizator]

    Asa-i, ce ne trebuie copii? Serviciile, catusele sa fie dublate, nu alocatiile! Si asa, cu sau fara alocatii, gena talibana ii face pe toti #rezist!
  • +8 (10 voturi)    
    impozitati pensiile speciale ... (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:28)

    VaseaV [utilizator]

    si dati bani la copii ... ce ziceti ? suna bine ?
    • +1 (3 voturi)    
      Ce-s proști!? (Luni, 6 ianuarie 2020, 21:59)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

      Păi mai mult de jumătate dintre puliticieni sunt acoperiți.
  • +7 (9 voturi)    
    solutie (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:34)

    uman [utilizator]

    Taiati din alocatiile parlamentarilor si o sa aveti bani pt alocatiile copiilor...
    Sa nu credeti ca lumea uita. Se va vedea la vot...
    • +1 (3 voturi)    
      populism (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:54)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Salariul unui parlamentar 20 mii de lei brut, cu chirie 4-5 mii, cu birou parlamentar inca vreo 40 mii, ceva deconturi de combustibil, avion, tren sa zicem inca 5 mii. Total, vreo 70 mii BRUT. Inmultit cu sa zicem 500, si 12 luni, da 420 milioane - o mica diferenta de 15-20 ori pana la deficitul adaugat de dublarea alocatiilor.
  • +3 (11 voturi)    
    Rusine (Luni, 6 ianuarie 2020, 17:00)

    holinessdani [utilizator]

    Prim-ministrul unei tari europene considera ca 300 de lei alocatie pt un copil este mult si ca nu sunt bani?
    Sau 600 pt un copil cu handicap?
    Si mai e prim-ministru?
    Si tara asta mai face parte din europa?
    • +2 (4 voturi)    
      In mai 2015 erau 42 lei (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:58)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      Acum nici 5 ani...
      Si pensiile pot fi mai mari, doar ca e aceeasi problema - sunt foarte putini care contribuie, multi bugetari cu salarii mari, multi emigranti, dar se face si multa evaziune.
      Comparativ, avem 2.5 milioane platiti cu sub 2500 lei BRUT (sub 1500 NET), adica saracie muncind. La gri sau real, dar e enorm.
  • 0 (8 voturi)    
    consiliu de administratie multinationale (Luni, 6 ianuarie 2020, 17:26)

    Je__ [utilizator]

    aflat la guvernarea neo-coloniei, nu are nevoie de mai multi sclaveti, asa ca se inchide robinetul, mai baga Catu cateva petarde si mai fragezeste un pic parintii creditaci...de nu o sa le mai arda de nici un act carnal, daramite de facut copii
  • +1 (5 voturi)    
    SICA are dreptate ? (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:39)

    metri [utilizator]

    guvernul are dreptate. Liberal fiind, totul trebuie sa se desfasoare cf.cererii si ofertei, iar cui nu-i convine sau vrea alocatie mai mare, poate pleca in alta tara !!!
    Ceea ce deja se intampla si se va accelera, si poate ca asta se doreste ?!?
  • +1 (1 vot)    
    bravo, mah! (Marţi, 7 ianuarie 2020, 4:13)

    Codruta N [utilizator]

    Pentru amaratii de copii se POATE da o prorogare - da' pentru cresterea indemnizatiilor palavramentarilor, a primarilor si a altor ciumetzi NU se poate, pentru astia EXISTA bani! >: