Curtea de Apel București a respins extrădarea profesoarei de origine turcă din București

de Redacția     HotNews.ro
Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:45 Actualitate | Esenţial


Busra Zeynep
Foto: Facebook
​Curtea de Apel București a respins extrădarea profesoarei de origine turcă care preda limba engleză la Liceul Teoretic Internațional de Informatică București (ICHB).

Magistrații s-au pronunțat asupra mandatului de extrădare emis de autoritățile președintelui Recep Erdogan.

Profesoara a fost dusă de dimineață, cu mandat de aducere, la Parchet și ulterior la Curtea de Apel.

„Bușra Zeynep Șen este de doi ani profesoară de limba engleză la ICHB, iar de un an este căsătorită cu un cetățean român, Husein Ervin, care este de asemenea profesor la aceeași școală. Bușra are permis legal pentru a sta în România și nimic din activitatea ei nu justifică demersurile autorităților turce. Singura vină a tinerei profesoare de engleză este aceea că tatăl său, Turgay Șen, a fost președintele Școlilor Orizont din Republica Moldova, iar autoritățile de la Ankara continuă să îl vâneze pe acesta după ce a scăpat în martie 2018, când au încercat să îl rețină pe Aeroportul din Chișinău”, se arată într-un comunicat al ICHB.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















12048 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    in 2015 parca Mizerabilii de pe Calea Dorobantilor (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:52)

    un domn [utilizator]

    unde este localizata Ambasada Republicii Otomane au cerut Statului Roman inchiderea ICHB
  • +39 (41 voturi)    
    F bine. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:53)

    bancher [utilizator]

    Bravo justitiei. A mai fost un caz de extradare refuzat, prin primavara.
    Daca o extradau, turcii o torturau imediat.
    Acum fata ramane in Romania si sper sa priveasca aceasta tara cu alti ochi. Practic justitia din Romania i-a salvat viata.
    • -17 (23 voturi)    
      E foarte bine si in cazul Ghita, n'asa? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:53)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Si eu cred ca-i foarte bine. Daca turcii n-au convins justitia romana, e foarte bine ca s-a decis asa.
      E foarte bine si in cazul Ghita, n'asa? Adica, vreau sa spun ca speta este in oglinda, nu vad de ce n-ar fi la fel de bine.
      • +14 (14 voturi)    
        Ghitza este infractor și fugar (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Profesoara nu
      • +15 (15 voturi)    
        Cu mica diferenta ca (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:55)

        teo4ro [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ghita nu e un simplu profesor al carei singura vina e ca e fiul unui om care doar a facut declaratii impotriva unui regim autoritar.
      • +14 (14 voturi)    
        O fi (Miercuri, 18 decembrie 2019, 20:01)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        aceeasi speta in oglinda mamei tale,numai ca unu' a furat ,iar fata asta e doar fiica tatului ei.
        Mie mi-e rusine...
      • +15 (15 voturi)    
        Analogie cu cazul Ghita (Miercuri, 18 decembrie 2019, 20:40)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Analogia cu cazul Chita e uimitoare, nu-i asa?
        Si turcoaica si Ghita au supt milioane de Euro din contracte cu statul de origine; ambii au fugit din tara ca sa evite inchisoarea; ambii sunt profesori de engleza profeseaza ca sa aibe din ce trai desi au bineinteles miloane de euro...
        • -1 (5 voturi)    
          Erdogan (Joi, 19 decembrie 2019, 0:21)

          john-doe [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

          Amice, du-te fuguta la prietenul tau Erdogan si scuteste-ne cu postarile tale gen Antena3, cine il crede pe Erdogan ca asta nu e o facatura politica pe care incerci matele sa o maschezi cu nu stiu ce coruptie
  • +20 (22 voturi)    
    . (Miercuri, 18 decembrie 2019, 16:54)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ce bine.
  • +20 (30 voturi)    
    Super! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:08)

    sfarleaza [utilizator]

    Macar pe ai altora sa’i apere justitia romana, ca pe proprii cetateni ii rezolva dupa cum bate vantu’
    • +10 (10 voturi)    
      Bun Comentariu (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:45)

      bad_apples [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Numai ca nu stiu daca sa rad sau sa plang.
  • +18 (20 voturi)    
    :-) (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:12)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Bun asa.
  • +20 (24 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:17)

    revo [utilizator]

    sa fie atenta, insa.
  • +21 (21 voturi)    
    Foarte bine. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:40)

    Pixelul [utilizator]

    O decizie absolut normală a justiției în orice țară cât de cât civilizată. Sunt sigur că nu exista niciun motiv întemeiat pentru a o extrăda, ci doar mofturi de-ale lui Erdogan.
  • +19 (19 voturi)    
    bravo! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:49)

    liviu_ [utilizator]

    poate avem sanse sa nu redevenim pasalac...
  • -12 (18 voturi)    
    dar pe romani(noi) de ce nu-i protejeaza? (Miercuri, 18 decembrie 2019, 17:52)

    gehabnis [utilizator]

    cum cer americani sa fie extradati cetatenii romani din Romania, cum se executa justitia romana. Adica americanii sunt mai egali/corecti decat altii? vezi snowden
    • +4 (6 voturi)    
      Pai spune-ne .. (Miercuri, 18 decembrie 2019, 21:52)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui gehabnis

      .. ce au facut acei cetateni romani? Uita-te la motivul cererilor de extradare si compara cu cazul de fata. De obicei, romanii ceruti de state sunt infractori (tepe pe net, hackeri etc). Care est infractiunea comisa de aceasta profesoara?
      • 0 (0 voturi)    
        sigur (Joi, 19 decembrie 2019, 10:18)

        gehabnis [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        imediat. De ce nu spune justitia romana ca sunt "sunt infractori (tepe pe net, hackeri etc)" si ii impacheteaza direct si ii pune la dispozitie. De exemplu in cazul de mai sus, justitia romana are un cuvant de spus... ceea ce este foarte bine daca este cu adevarat independenta.
    • +6 (6 voturi)    
      americanii nu au cerut extradare ... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 22:19)

      Fileu_de_Poveste [utilizator] i-a raspuns lui gehabnis

      pentru libertatea de exprimare, sau mai putin pentru libertate
      • -1 (1 vot)    
        corect. (Joi, 19 decembrie 2019, 10:25)

        gehabnis [utilizator] i-a raspuns lui Fileu_de_Poveste

        dar cei care au fost extradati poate ca nu erau vinovati indiferent de motiv. vinovatia trebuia dovedita aici in Romania (pentru cetateni romani aflati in Romania), ca in cazul din articol. Dar nu, au fost trimisi sa fie judecati de cei din America pentru ca nu Justitia romana nu poate judeca pentru cauze care nu tin de "libertatea de exprimare".
        • 0 (0 voturi)    
          Romaniei . (Joi, 19 decembrie 2019, 15:44)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui gehabnis

          .. i-au fost prezentate dovezile de catre partea americana. Ce sa constate justitia romana? Ca aia au furat in SUA? Are justitia romana mijloacele necesare sa constate infractiuni facute in detrimentul unor cetateni americani, aflati pe teritoriul american?

          Ce au prezentat autoritatile turcesti pentru extradare? Ca e fiica unuia pe care il vor arestat? Bati campii rau de tot. Vezi ca nu ai dreptate si tot continui cu aberatiile.
  • -16 (22 voturi)    
    hehe (Miercuri, 18 decembrie 2019, 18:08)

    Mazeta [utilizator]

    „Mandatul de extrădare emis de autoritățile președintelui Recep Erdogan” a fost respins de autoritățile președintelui Klaus Iohannis.
    • +9 (9 voturi)    
      Oricum (Miercuri, 18 decembrie 2019, 19:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Unu i Sultan anti Attaturk
      Altu i Președinte de Stat UE
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 20:02)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ptiu!
  • +12 (12 voturi)    
    Felicitari! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 19:27)

    John M. [utilizator]

    Inca un pas spre normalitate...