Procurorul general: Sper că nu vor fi abrogate pensiile speciale pentru magistrați, iar rațiunea va învinge până la urmă

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:31 Actualitate | Esenţial


Bogdan Licu
Foto: Agerpres
Procurorul general interimar, Bogdan Licu, speră că nu vor fi abrogate pensiile speciale pentru magistrați și că rațiunea va învinge până la urmă. El a mai spus că speră să nu se ajungă la blocarea activității instanțelor și a parchetelor, ca urmare a protestelor.

"Eu sper că nu vor fi eliminate pensiile speciale pentru magistraţi. Singurul amendament pe care am să îl fac şi pe care l-am făcut tot timpul este acela că într-adevăr nu este normal ca valoarea, cuantumul pensiei aflate în plată să fie mai are decât salariul echivalent al celui care munceşte. Aici ar trebui eliminată această discrepanţă. În rest, eliminarea pensiilor speciale - noi nu suntem de acord cu aşa ceva", a declarat Bogdan Licu, miercuri, la intrarea în CSM.

Întrebat despre protestul grefierilor, el a răspuns: "Sper să nu se blocheze activitatea parchetelor, sper să nu se blocheze activitatea instanţelor, sperăm că raţiunea va învinge până la urmă şi în urma unui dialog pe care sunt convins că îl vom avea şi aici la CSM, dialog care eu sper să fie constructiv pentru toate aspectele".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1295 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    eu sper (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:35)

    mos ion roata [utilizator]

    ca vor fi abrogate
  • +8 (8 voturi)    
    Ba trebuie desființate pensiile speciale!!! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:36)

    Tayen [utilizator]

    TOATE PENSIILE SPECIALE!!!
    Trebuie interzise pensionările înainte de termen!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Tovarase! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:42)

    ABBV [utilizator]

    arzi gazul degeaba! Exemplu cazul Sorina. Principiul contributivitati! Cu ce esti mata mai special ca un medic sau un inginer ? Cu ce esti mai special cu unul care a platit contributie 40 de ani ? De unde vine dreptul asta special al matale ? Si eu sper ca ratiunea va invinge si se va vedea ca nu esti mai putin predispus greseli in comparatie cu restul muritorilor!
    • 0 (0 voturi)    
      gresit ... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 15:30)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Nu mai comparati magistratii cu doctorii si inginerii ! Numai magistratii puteau sa se faca ca ploua atunci cand tradatori de tara au instrainat averile romaniei si cand marii baroni ai judetelor au pradat banul public !Deci EI merita cu prisosinta pensii chiar si mai speciale ...Sa vada singuri ca in curand nu mai au de unde sa -si incaseze banii de fapt nemeritati .Nu au aparat interesele romaniei .Apropos cati dintre ei au
      ”trecut” de Spiru Haret ?
  • +5 (5 voturi)    
    Dimpotriva, (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:45)

    bancher [utilizator]

    eu sper ca ratiunea sa invinga si sa fie eliminate TOATE PENSIILE SPECIALE.
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 18 decembrie 2019, 11:58)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    santaj (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:17)

    drago [utilizator]

    Dlui Procuror general i se pare rational ca pentru mascarada de justitie pe care sistemul de justitie din Romania o livreaza romanilor , magistratii sa primeasca salarii si pensii de peste 16 ori mai mari decit oamenii cu o pregatire similara cu a lor!
    Iar daca acest lucru nu o sa se mai intimple , dinsul ne sugereaza ce o sa se intimple! Adica ne santajeaza!
  • +5 (5 voturi)    
    Ratiunea spune (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:19)

    unins [utilizator]

    ca daca aveati ratiune, onoare si nu erati lacomi ati fi respins aceste pensii pomana atunci cand, in mod ispititor, v-au fost oferite, tocmai ca sa puteti fi santajati. Atunci v-ati pierdut independenta, iar eliminarea acestor pensii nu face altceva decat sa va deslege de santajul politicienilor. Dar, din pacate nu va poate lecui de lacomie si lipsa de moralitate. Daca credeti ca nu sunteti suficient remunerati pentru munca voastra, puteti cere mariri salariale. Dar cand vad condamnari la 2-3-4 ani inchisoare cu suspendare, eu cred ca deja primiti prea multi bani.
  • +6 (6 voturi)    
    oameni onesti si patrioti, doar pe bani (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:29)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    asta sunt rasfatatii poporului roman: magistratii, politistii si militarii
  • +6 (6 voturi)    
    Vai... (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:36)

    sim18 [utilizator]

    Vai ce m-ai impresionat! Nu tu trebuie sa fi de acord!
  • +6 (6 voturi)    
    alo d-nu (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:37)

    nicoR [utilizator]

    daca stii engleza, vezi pag. 21 din https://rm.coe.int/european-judicial-systems-efficiency-and-quality-of-justice-cepej-stud/1680788228
    - Romania este mult peste medie la salariile magistratilor !! (DE CE ??)
    - eu sper, ca de aia am votat, ca vor fi abrogate. chestia cu "saracii care nu au voie sa ciupeasca pe laturi" nu tine, ca matale singur ti-ai ales meseria (cel mai probabil pt situatia financiara), dar nici asa desconsiderare fata de restul nu merge ..
  • +8 (8 voturi)    
    Pensii speciale la tot poporul! (Miercuri, 18 decembrie 2019, 12:41)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Voi magistrații sunteti speciali?
    Si milițienii?
    Sau securistii (jandarmii)?
    Nu sunteti speciali!
    Iesiti la pensie cu 30 sau 40.000 lei chiar la 45 de ani.
    Si milițienii la fel.
    Pentru ce merite?
    Pensia unui magistrat este de 20 de ori mai mare decat pensia medie lunară în România.
    Ce munca grea la magistrați, militieni, securisti samd pentru care statul sa va plătească pensii speciale!
    Atunci cel care lucrează pe ogoare, fabrici sau uzine Nu trebuie sa primească la fel ca voi?
    De ce sunteti voi mai speciali?
    Rezultatul muncii e zero!
    Câți infractori au scăpat nepedepsiti?
    Dar dosarele prescrise?
    Sau cele "uitate" prin sertare.
    Pensii speciale la tot poporul sau DELOC.
    Fara pensii speciale inseamna echitate in societate!