Mai mulți lideri din USR cer Congres în februarie: Drumul ciomăgelii interne este deja un drum deviant care ne costă enorm în ochii publicului

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 15 decembrie 2019, 15:51 Actualitate | Esenţial


Congres USR
Foto: Hotnews
Mai mulți președinți ai organizațiilor USR solicită organizarea unui Congres în luna februarie a anului viitor, după scandalul iscat în urma excluderii din partid a Olimpiei Ardelean, potrivit unui mesaj pe grupul intern de Facebook al formațiunii, obținut de Mediafax.

„Un Congres care ne întăreşte. Fără îndoială, spiritul deciziei de miercuri a creat o enormă îngrijorare în USR. Deşi este nevoie de mai multă rânduială internă, e tot mai evident că aceasta nu poate fi instalată discreţionar cu bâta”, precizează un lider de organizație, într-un mesaj pe grupul intern al formațiunii numit „Poiana lui Iocan”.

Liderul filialei USR mai spune că decizia de miercuri a Biroului Național de a o exclude din partid pe Olimpia Ardelean este un mare pas în spate pentru construirea unei formațiuni reintegrate. Astfel, el propune organizarea unui Congres cât mai curând posibil.

„Excluderea de miercuri este un mare pas înapoi dinspre construcţia unui USR reintregrat pe care ni-l dorim. În acest sens, împreună cu colegul Irineu Darău, preşedinte USR Braşov, şi cu alţi preşedinţi de filiale, ne-am gândit că vehiculul de care avem nevoie este un nou Congres, organizat cât mai curând în februarie 2020. Unul care să împiedice orice viitoare abuzuri, dar şi unul care să întărească instituţional ceea ce e fragil în USR”, a completat persoana.

Acesta a adăugat că există deja treimea disponibilă în USR pentru convocarea unui Congres.

„Veți spune că există alte priorități – alegerile locale, desemnarea candidaților, negocierile cu PLUS, etc. Așa este. Aceste urgențe ar fi trebuit deja să prevaleze. Însă drumul ales al ciomăgelii interne este deja un drum deviant care ne costă enorm în ochii publicului și al colegilor noștri. În aceste circumstanțe, reîntoarcerea la drumul reconstrucției trebuie să includă un nou Congres. Cum știți, e nevoie de inițiativa a o treime din filialele județene USR pentru a-l face să se întâmple. Treimea disponibilă deja există. Veniți cu toții alături de noi să reconstruim”, a conchis liderul unei filiale USR.

Păreri împărțite. Membru al USR: Democratic e să faci Congres. Replica altcuiva: Mai ușor cu pianul pe scări, că dați în „congrestită”

Reacțiile la postarea liderului filialei USR au fost diverse. Unii membri ai partidului susțin că este democratică organizarea unui Congres. „În momentele de «cumpănă politică» democratic este să te întorci către popor. Într-un partid, democratic este să faci un Congres”, comentează un membru al USR, într-un mesaj obținut de Mediafax.

Altcineva atrage atenția că era absolut necesar un Congres, după rezultatele alegerilor prezidențiale la care Dan Barna s-a clasat pe locul al treilea.

„O nouă conducere era imperios necesară încă de la finalizarea alegerilor prezidențiale. Nu s-a putut prin gesturi de onoare ca în țările civilizate, să se facă prin Congres extraordinar”, a scris cineva pe grupul intern de Facebook.

O altă persoană spune că Olimpia Ardelean nu trebuia exclusă din USR, ci să existe sancțiuni aplicate gradual, deoarece cazul nu era unul grav.

„Singura soluție mi se pare ca BN să facă un pas înapoi, să schimbe excluderea lui Oli în suspendare și să judece și plângerea împotriva celui acuzat că a vrut să trimită semnăturile false. Iar pedepsele pe viitor să fie graduale. Nu poți să dai din prima excludere, dacă nu e vorba de ceva cu adevărat grav, cum ar fi corupție. Dar cum EB a adoptat poziția lui Iordache cu «noi suntem majoritatea, noi decidem oportunitatea, altă întrebare» e o idee bună un Congres”, a explicat un alt membru de partid.

Altcineva îi ironizează pe colegii care sprijină ideea unui Congres, transmițându-le să aibă grijă să nu dea în „congrestită”.

„Măi copii, mai ușor cu pianul pe scări, că dați în congrestită și e boală cronică”, precizează cineva, într-un comentariu la postarea inițială. De asemenea, alt membru al USR îi trimite la culcare pe cei care doresc Congres.

„La culcare toată lumea. Nu mai visați funcții și cai verzi pe pereți. Mai muncește cineva în țara asta sau toți sunteți «politicieni»?”, a conchis altcineva pe grupul intern al USR de pe rețeaua de socializare.

Liderul USR Dan Barna a declarat, sâmbătă, referitor la o posibilă revenire asupra deciziei de excludere a Olimpiei Ardelean din partid, că nu este nimic de discutat despre acest subiect, având în vedere că a existat o hotărâre în acest sens a Biroului Național al formațiunii.

Pe de altă parte, senatorul Mihai Goțiu a declarat că Dan Barna a omis să spună faptul că pe ordinea de zi a ședinței de miercuri a Biroului Național mai erau cinci cazuri privind excluderea altor șase membri ai USR, nu doar a Olimpiei Ardelean. Toți erau voci critice la adresa conducerii partidului.

Peste 500 de membri USR, potrivit unui mesaj postat pe Facebook de senatorul Mihai Goțiu, au cerut printr-o scrisoare deschisă conducerii formațiunii să revină asupra deciziei de a o exclude pe Olimpia Ardelean din partid, transmițând că nu tolerează „execuțiile politice”.

Olimpia Ardelean, de la USR Ilfov, a acuzat că a fost exclusă din organizație pentru o postare făcută la începutul lunii noiembrie în care amintea că Dan Barna că a știut de semnături false la inițiativa „Fără Penali”. Ea a reclamat o „execuție” miercuri seara a Biroului Național al partidului.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4123 vizualizari

  • 0 (28 voturi)    
    Cu forta (Duminică, 15 decembrie 2019, 16:37)

    Zache58 [utilizator]

    nu realizeaza nimic ,acest Barna.Lumea este atenta la comportamentul lui de dictator si partidul se va duce in jos la urmatoarele alegeri.Am vazut cum ne-a catalogat sotia Domnului Barna,pe noi cei care am vrut din suflet sa-l vedem presedinte!Sper sa ajunga istorie acest antipatic,impreuna cu sotia lui corporatista!
    • -6 (20 voturi)    
      sotia (Duminică, 15 decembrie 2019, 17:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      Nu stiam de faza.

      https://www.mediafax.ro/politic/sotia-lui-dan-barna-acuzata-ca-ar-fi-folosit-un-limbaj-vulgar-la-adresa-membrilor-usr-c-astia-care-nu-au-facut-nimic-in-campanie-18572364

      Un link si pentru altii care nu stiu.

      Stiam insa ca duoamna Olgutza, ce nume predestinat, s-a dus pe bani iuropeni la Milano, la un targ de moda, in cadrul super biznisului falimentar al rubedeniei. Cumpanasu si famiglia sug fonduri de la buget, Barna si famiglia, de la iuropa. Diferenta de clasa :)))))

      https://www.riseproject.ro/articol/cazul-barna-faptele/
  • 0 (10 voturi)    
    Doamne ajuta!! (Duminică, 15 decembrie 2019, 16:53)

    ap101 [utilizator]

    E de bine, la cat mai multe
  • +9 (21 voturi)    
    Bravo, USR (Duminică, 15 decembrie 2019, 16:58)

    MirelaV [utilizator]

    Tineti-o tot asa si o sa va bateti pentru functii in groapa de gunoi pentru ca acolo o sa ajungeti. Voi l-ati ales pe Barna candidat si voi ati votat dupa alegeri sa ramana, acum ar fi cazul sa va apucati de treaba. Sigur, este mult mai important cazul unei individe isterice care isi boicoteaza candidatul si isi injura colegii decat sa puneti umarul sa faceti ceva pt tara. Acea doamna ar fi trebuit sa fie data afara in secunda 2 dupa aparitia postarii cu pricina pentru ca in niciun partid nu se admite asa ceva. Deducem ca astia care ii luati apararea sunteti de acord cu postarea si comportamentul ei si va tratati cu dispret alegatorii care v-au votat cu buna credinta.. Ha, ha, fraierilor, v-am pus sa votati un candidat de nevotat!! Cum vine asta? Nici pana acum nu v-ati prins ca fara votul nostru insemnati mai putin decat un varf de organ atat de drag activatorului vostru de vulgaritate?
  • +5 (19 voturi)    
    semnaturi false (Duminică, 15 decembrie 2019, 17:14)

    Cartisoara [utilizator]

    N-am prea urmarit presa de ceva timp. Cum e treaba cu semnaturile false pentru "Fara penali". Parca USR se doreau a fi "Oameni noi"? Falsificarea de semnaturi oare nu e de asemenea penala?
    • -6 (16 voturi)    
      USR a retras semnăturile false (Duminică, 15 decembrie 2019, 17:35)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      înainte de a le oficializa listele cu semnături. Problema este că Barna i-a dat dreptate celui responsabil cu producerea falsurilor și a dat-o afară pe cea care a demascat falsurile. Probabil banii primului au cântărit mai mult decât moralitatea celei de-a doua.
    • -2 (16 voturi)    
      DAN Bârna are Imunitate (Duminică, 15 decembrie 2019, 17:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      Parlamentara

      Nu i se aplica lui ))))
    • -2 (20 voturi)    
      Toate partidele folosesc semnaturi false (Duminică, 15 decembrie 2019, 18:09)

      mircea112 [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      Toate partidele folosesc semnaturi false pentru depuneri de candidaturi si tot asa. Greu este la inceput cand nu ai CNP-uri , dar dupa ce ai reusit sa colectezi niste CNP-uri din adeziuni sau din strangeri de semnaturi pentru chestii... apoi partidele la tot folosesc, pune pe unii sa copieze CNP-urile si sa falsifice semnaturile. Ati vazut voi strangeri de semnaturi pentru ceva? Mai pun ei niste corturi prin oras, dar unde nu gasesti niciodata pe nimeni, aici e valabil pentru toti (USR a fost corect la inceput , acum este la fel ca celelalte partide pentru ca deja are CNP-urile) nu mai vorbesc de PSD, PNL , cred ca PSD mai foloseste inca CNP-uri din 1990, unde-s aia morti de mult. Ganditi-va doar la referendumul cu homosexualii, cica PSD a avut 3 mil de semnaturi pentru referendum si la referendum au participat parca in total 1 mil de oameni, adica nici macar aia care au semnat. Pardon, nu PSD, unii ;) de care nu a auzit nimeni au avut semnaturile :))). In fine este un agreement intre partide si organele de verificare ei se fac ca depun semnaturile organele se fac ca sunt reale. Astia de la USR probabil au deranjat nitel penalii care au hotarat sa se uite peste semnaturi ....
  • -3 (17 voturi)    
    scapati de barna (Duminică, 15 decembrie 2019, 17:44)

    Coco Whistle [utilizator]

    ori o sa va prabusiti in neant. alegeti o femeie cu principii puternice si care iubeste romania. si normal sa stie sa se exprime.
  • +6 (16 voturi)    
    Chiar ca nu mai ai pe cine.... (Duminică, 15 decembrie 2019, 17:56)

    gigiN [utilizator]

    ...sa votezi in Romania ! Am tot sperat ca USR-ul sa fie,macar un pic,altfel decat celelalte partide.Probabil ca mi-am dorit,din nou,prea mult !!!
  • +3 (25 voturi)    
    Cârtițele au primit ordin de atac (Duminică, 15 decembrie 2019, 18:43)

    nick24 [utilizator]

    USR a devenit un partid de luat în seamă, obține procente bune la toate alegerile!
    Deci ordinul a fost dat! Făceți-l praf! Cârtițele au început să acționeze, conform manualului bolșevicului, predat în România la alegerile din 1947 și apoi la toate care au urmat anului 1990.

    Deci, vor apărea facțiuni, aripi, tot felul de dezvăluiri, membrii care vor spune lucruri trăznite, etc.

    Postacii au primit punctajul de atac:
    -nu mai ai cu cine vota
    -USR e la fel cu celelalte partide
    -scăpați de Barna ( bagă zâzanie între USRiști)
    -USR a fost corect la inceput , acum este la fel ca celelalte partide, folosește cnpuri false
    -USR se doreau a fi "Oameni noi" și nu sunt ci sunt și ei penali
    -are soție CORPORATISTĂ, auzi domnule, corporatistă, ce antipatici sunt amândoi
  • -9 (15 voturi)    
    se leagana creanga lui borno ! (Duminică, 15 decembrie 2019, 20:03)

    nash pandelica [utilizator]

    ba, chiar rau de tot !
    imi aminteste de AC.

    deci, hn trecura de partea invingatorului, cu arme si bagaje la cotrocesti.
    macar stim, ce si cum.:-)
    e ca pe vremea can' tapalaga facea cantarea pt. carmen, prima doamna.:-))
  • -2 (16 voturi)    
    USReii nici n-au ajuns (Duminică, 15 decembrie 2019, 21:27)

    RoyPeters [utilizator]

    sa participe la guvernare si deja se duc in jos, spre esec si marginalizare. Acelasi nivel de superficalitate, cumetrii, gongorism si incompetenta esentiala ce evoca,
    giganticele fasuri politice numite Alianta Civica, Conventia Democratica, PDL etc.

    Penibil, ridicol, dizgratios!!
  • 0 (8 voturi)    
    Politica tip românesc (Luni, 16 decembrie 2019, 3:06)

    Observatory [utilizator]

    nicăieri nu exista un partid perfect, dar cea ce scoate un partid in evidentă : rezultate concrete , nu vrăjeli de adormit prostii, seriozitate in abordarea patriotismului , nu Hoții sub nici o forma...
    Exista oameni care sunt cu mintea și sufletul pentru țara și in special pentru viitorul țării care este in pericol .

    Citesc aici pe acest HN , ce dușmănie exista între adevaratele partidele politice și ma minunez .
    După o jalnica experiența cu comunismul, nici nu ar mai trebui sa existe aceste elemente canceroase societăților moderne .

    De departe , singurul care îmi atrage atenția , ca seriozitate și patriotism , cu inteligenta necesară , pare sa fie Dl. Cioloș .
    Restul , carieriști fără esența !

    Electoratul este 100% responsabil pentru viitorul țării !
  • +3 (9 voturi)    
    USR este in opozite (Luni, 16 decembrie 2019, 6:21)

    constan [utilizator]

    Acest partid este diferit de toate celelalte si hotarat lucru este permanent in opozitie,inclusiv fata de sine.Nu stiu de ce si-a devorat parintele,nu inteleg ce au cu Barna pe care tocmai l-au reconfirmat in functie,Ciolos e prea mic,liberalii si Iohanis nu-s de nasul lor iar de PSD ce sa mai vorbim? USR-istii se cred cu totii intr-un autoturism imens in care toate locurile sunt in fata,probabil,oricum pe mine m-au pierdut.